agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 3 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen estikey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2019, 10:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2018
Don- Ayaz mı Kar Yağışlı Hava mı Daha Zararlıdır?

Merhaba ustalar.
Ben Beraat
Şöyle bir sorum olacaktı.
Rüzgar hızı ortalama 10km olan ve kış aylarında ortalama sıcaklık -25 olan bir bölgede ağaç yetiştirmek istiyorum. Fakat bazı konular aklıma takılıyor.

Mesela bazı bambu türlerinin -20ye kadar dayanacağı bildirilmiş.
Yine limiti -20 olan başka ağaçlar da var.

Bazı geceler -25 e kadar çıkan bir havada bu ağaçları yetiştirmek istiyorum.

Sorum şu. Kar yağar ve hava bu şekilde -25 olursa ağacın dallarında kar ve buz olacağı için ağaca -25 derecelik hava etki edemez diye düşünüyorum.

Fakat kuru bir hava olur da -25 olursa ağacın dallarına ve gövdesine direk etki edip kurutabilir.

Bu varsayımım doğru mu? Eğer doğruysa hava karlı olduğu sürece bitkinin izin verdiği son limitten daha da aşağı bir sıcaklık olursa sorun çıkmaz gibi görünüyor. Çünkü ağaç kar altında olacak ve soğuk yeterince işleyip ağacı kurutamayacak.

Diğer sorum da şu. Bazı bölgelerde yağmurlama ile dondan korunma yapılıyor. Tabi bizim olayımız farklı. Ama aynı mantıkla ağacın dayanabileceğinden daha soğuk olduğu zamanlarda dumanlama ve yağmurlama ile ağacı bir miktar ısıtıp dallarında bir buz tabakası oluşturabilirsek işe yarar mı? Bu sistemle portakal yetiştirmeyi tabi ki düşünmüyorum.
Ama ağaç -20ye kadar kurumuyorsa ve hava -25 -30 olacaksa kar da yoksa böyle bir yöntem ne kadar işe yarayabilir bunu merak ediyorum.

Bir de son sorum şu olsun. Mesela kiraz -30a kadar kurumaz deniyor. Bu sanırım ağacın kuruma limiti. Yani -30da kurumaz ama bu meyve vereceği anlamına gelmiyor.
Bambudan veya kestaneden meyve beklemiyorum. Kurumasa yeterli. Ama kiraz elma gibi meyve ağaçlarından meyve alabilmek için bu uç limitler uygun mudur? Yoksa ağaç kurumaz ama meyvesi de iyi olmaz diyebilir miyiz?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sensey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 14:45   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Yürüttüğün varsayımlar doğru ancak bu kadar zorlama koşullarda tarım yapmak bence hiç mantıklı değil. Siz ağaçı yaşatmak içim uğraştığınız bir iklimde meyve almayı hiç düşünmeyin derim. Orada sıkça yaşanacak geç donlar sürekli çiçek yakar.
İlla bişey yetiştirecem derseniz o bölgede ne yetişiyor hangi ağaçlar o iklime dayanıklı onlara bakın derim. Sonra stresli geceler sizi bekler.
Bir ürünü verimli bir şekilde yetiştirmek için iklim ve toprak isteklerinin uygun olması gerekir. Günümüz ülke şartlarında bütün koşullar uygun olsa da tarım ile uğraşmak artık gelir getirenden ziyade stres getiren bi yatırım olmuştur. Bu söylemlerin hepsi tecrübe ile edinilmiştir. O yüzden yeşile yatırım yapmak isteyene bu ara tavsiyem dövize yatırım yapmak oluyor))

tarku, vgezer ve Sensey beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 18:49   #3
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bahsettiğin sıcaklık dereceleri, yetişkin ağaçlar için verilmiş derecelerdir. Kiraz -30'a dayanır dendiğinde yetişkin ağaçtan bahsedilir. Sen 1 yaşlı kiraz fidanı diktiğinde ve o sıcaklık değerlerini gördüğünde kiraz fidanı yerine kuru bir sopa bulabilirsin.
Sürekli doğanın işleyişine nasıl müdahale ederiz diye düşünüyoruz ancak "doğaya rağmen", yapılmaya çalışan her şeyin sonu hüsrandır. Sıcaklık değerleri -30'u görüyorsa, -20'yi limit olarak almak en mantıklısıdır.

İlla yetiştireceğim ve zorluklardan yılmam diyorsan; Kışın, ağaçların gövdelerini yalıtım malzemesi ile sarmak bir çözüm olabilir.

Kiraz -30'u (uyku döneminde)görüyor ve kurumuyorsa meyve verir merak etme.
Kestane dikmeyi sakın deneme, ben 5 senedir deniyorum ve bir sonraki sezona çıkartamadım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 23:46   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Yürüttüğün varsayımlar doğru ancak bu kadar zorlama koşullarda tarım yapmak bence hiç mantıklı değil. Siz ağaçı yaşatmak içim uğraştığınız bir iklimde meyve almayı hiç düşünmeyin derim. Orada sıkça yaşanacak geç donlar sürekli çiçek yakar.
İlla bişey yetiştirecem derseniz o bölgede ne yetişiyor hangi ağaçlar o iklime dayanıklı onlara bakın derim. Sonra stresli geceler sizi bekler.
Bir ürünü verimli bir şekilde yetiştirmek için iklim ve toprak isteklerinin uygun olması gerekir. Günümüz ülke şartlarında bütün koşullar uygun olsa da tarım ile uğraşmak artık gelir getirenden ziyade stres getiren bi yatırım olmuştur. Bu söylemlerin hepsi tecrübe ile edinilmiştir. O yüzden yeşile yatırım yapmak isteyene bu ara tavsiyem dövize yatırım yapmak oluyor))
Yetişecek bölgede bir kaç çam çeşidi var. Onun haricinde insanların ekip büyüttüğü çeşitler yok denecek kadar az. Aslında benim ilk hedefim meyvesiz de olsa ağaçlandırabilmek. Çünkü bölge gerçekten ağaçsız.

Meyve almak ilk amaç değil. Ama mümkün olursa meyve de almak istiyorum. Bahsettiğim düşük sıcaklıklarda benim gibi macera arayan ve amacı para kazanmak olmayan bir insan için hangi meyveli ve meyvesiz ağaçları önerebilirsiniz.
Ve önlem olarak yukarda bahsettiğim yağmurlama mı uygun olur **** daha farklı ne yapılabilir?
Rakım 2200 civarında. Rüzgar en hızlı 10km/sa. Solucan gübresi üreteceğim. Üretim için gerekli koyun ve inek samrası bol bol var.

Eski 24-03-2019, 23:50   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bahsettiğin sıcaklık dereceleri, yetişkin ağaçlar için verilmiş derecelerdir. Kiraz -30'a dayanır dendiğinde yetişkin ağaçtan bahsedilir. Sen 1 yaşlı kiraz fidanı diktiğinde ve o sıcaklık değerlerini gördüğünde kiraz fidanı yerine kuru bir sopa bulabilirsin.
Sürekli doğanın işleyişine nasıl müdahale ederiz diye düşünüyoruz ancak "doğaya rağmen", yapılmaya çalışan her şeyin sonu hüsrandır. Sıcaklık değerleri -30'u görüyorsa, -20'yi limit olarak almak en mantıklısıdır.

İlla yetiştireceğim ve zorluklardan yılmam diyorsan; Kışın, ağaçların gövdelerini yalıtım malzemesi ile sarmak bir çözüm olabilir.

Kiraz -30'u (uyku döneminde)görüyor ve kurumuyorsa meyve verir merak etme.
Kestane dikmeyi sakın deneme, ben 5 senedir deniyorum ve bir sonraki sezona çıkartamadım.
Ağaçlar yetişkin olana kadar bu dediğim şekilde yağmurlama ve üzerini örtme gibi yöntemler denesem olabilir mi? Veya başka neler deneyebilirim?

Gövdeye yalıtım yapabilirim ama sonucta dallar kurur ve baharda çiçek açacak dal kalmaz. Öyle değil mi?

Kestane neden bu kadar sorun olmuş ki soğuğa en dayanıklı türlerden birisi sanıyordum. Acaba elinizdeki türü dayanıksız olanlardan mı?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederin.

Eski 25-03-2019, 06:18   #6
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Tundra İkliminde Yetişen Bitkiler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sensey Mesajı Göster
Ağaçlar yetişkin olana kadar bu dediğim şekilde yağmurlama ve üzerini örtme gibi yöntemler denesem olabilir mi? Veya başka neler deneyebilirim?

Gövdeye yalıtım yapabilirim ama sonucta dallar kurur ve baharda çiçek açacak dal kalmaz. Öyle değil mi?

Kestane neden bu kadar sorun olmuş ki soğuğa en dayanıklı türlerden birisi sanıyordum. Acaba elinizdeki türü dayanıksız olanlardan mı?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederin.
Donma olayı kolay önlenebilir bir olay değil, maalesef. Engellemek için gereken enerji çok büyük.
Düşünce şeklinizi şöyle biçimlendirebilirsiniz : Seralara neden gerek duyuyoruz ? Seraları neden ve nasıl ısıtıyoruz ?
Belirttiğiniz koşullarda toprağınız da yaklaşık 2 m derinliğe kadar donacaktır. (Bölgenizde içme suyu boruları kaç metre derinden döşeniyor ise donma riski o derinliğe kadar olanaklı demektir.)
Yağmurlama, kısa süreli ve SIFIR a yakın sıcaklıklar için kullanılabiliyor. Kısa süreli de olsa düşük sıcaklıklarda işe yaramıyor.
Ağacı yalıtmak çözüm olamayacak bir yol. Yalıtım ısı kaybını azaltır. Yok etmez. Ağaç ısınsa idi, yalıtım ile soğumasını engelleyebilirdiniz. Ağacın ısı kaynağı yok. Varsayalım ki gövdesini ısıtacak bir yol bulabildik. Dallar, kökler ?
Çok soğuk iklimlerde, yağış da var ise iğne yapraklı ağaçlar yetişiyor. (Genel olarak.) Geniş yapraklı ağaçların oluşacak kar-buz yüküne dayanamayıp, dallarının kırıldığı düşünülüyor. Bu nedenle yaygınlaşıp, orman oluşturamıyorlar.
Isıtma önlemi için örneklersek; Antalya-Fethiye arasındaki domates seralarını kömür sobası kullanarak ısıtabiliyorlar. Ticari olarak verim alabiliyorlar. Aynı serayı Afyon'da kurmayı düşünürsek mantık değişiyor. Bitki kök derinliğinin altında kalacak şekilde ısı yalıtımı yapıp, üstüne toprak dolduruluyor. Toprağın içine ısıtma boruları döşeniyor. Isınan toprak serayı ısıtıyor. Bu yöntem çok pahallı olduğu için rekabet edemiyor. (Toprak altına yalıtım yapılmadan uygulama da olabiliyor.)
Düşünülmesi gereken diğer konu ise iklim isteği yalnız sıcaklık isteği ile karıştırılmamalı. Ağaç - 30°C a dayanıyordur ama çiçeklenme dönemindeki gereksinimi ne ? (Datça badem merkezi ama Marmaris bademi yok. 60 km ara ile aynı denize bakıyorlar. Bodrum bademi de yok. Datça dışındakiler çiçekleniyor ama meyveye dönmüyorlar.)
Araştırmaya devam. İlçe Tarım vb bir öneride bulunabilir belki.

Sensey beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 16:29   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Donma olayı kolay önlenebilir bir olay değil, maalesef. Engellemek için gereken enerji çok büyük.
Düşünce şeklinizi şöyle biçimlendirebilirsiniz : Seralara neden gerek duyuyoruz ? Seraları neden ve nasıl ısıtıyoruz ?
Belirttiğiniz koşullarda toprağınız da yaklaşık 2 m derinliğe kadar donacaktır. (Bölgenizde içme suyu boruları kaç metre derinden döşeniyor ise donma riski o derinliğe kadar olanaklı demektir.)
Yağmurlama, kısa süreli ve SIFIR a yakın sıcaklıklar için kullanılabiliyor. Kısa süreli de olsa düşük sıcaklıklarda işe yaramıyor.
Ağacı yalıtmak çözüm olamayacak bir yol. Yalıtım ısı kaybını azaltır. Yok etmez. Ağaç ısınsa idi, yalıtım ile soğumasını engelleyebilirdiniz. Ağacın ısı kaynağı yok. Varsayalım ki gövdesini ısıtacak bir yol bulabildik. Dallar, kökler ?
Çok soğuk iklimlerde, yağış da var ise iğne yapraklı ağaçlar yetişiyor. (Genel olarak.) Geniş yapraklı ağaçların oluşacak kar-buz yüküne dayanamayıp, dallarının kırıldığı düşünülüyor. Bu nedenle yaygınlaşıp, orman oluşturamıyorlar.
Isıtma önlemi için örneklersek; Antalya-Fethiye arasındaki domates seralarını kömür sobası kullanarak ısıtabiliyorlar. Ticari olarak verim alabiliyorlar. Aynı serayı Afyon'da kurmayı düşünürsek mantık değişiyor. Bitki kök derinliğinin altında kalacak şekilde ısı yalıtımı yapıp, üstüne toprak dolduruluyor. Toprağın içine ısıtma boruları döşeniyor. Isınan toprak serayı ısıtıyor. Bu yöntem çok pahallı olduğu için rekabet edemiyor. (Toprak altına yalıtım yapılmadan uygulama da olabiliyor.)
Düşünülmesi gereken diğer konu ise iklim isteği yalnız sıcaklık isteği ile karıştırılmamalı. Ağaç - 30°C a dayanıyordur ama çiçeklenme dönemindeki gereksinimi ne ? (Datça badem merkezi ama Marmaris bademi yok. 60 km ara ile aynı denize bakıyorlar. Bodrum bademi de yok. Datça dışındakiler çiçekleniyor ama meyveye dönmüyorlar.)
Araştırmaya devam. İlçe Tarım vb bir öneride bulunabilir belki.
1800 metrede -30da toprak iki metre kadar donar mı?

Öncelikli hedefim meyve değil zaten de. Bu toprak altına su boruları döşeyip toprağı ısıtma yöntemi işe yarar mı? Su sıkıntısı yok. Kömürün de tonu 50 lira.

Eski 26-03-2019, 19:28   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Kömürün tonu 50 lira mı?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 22:42   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Kömürün tonu 50 lira mı?
Aynen öyle. Arazi ücretsiz sayılır. Kömür de bu fiyat. Yurt dışında.

Eski 27-03-2019, 02:40   #10
Yeni Üye

Yanıltıcı bilgi olmasın. Geçen sene 15 dolar civarındaydı. Şimdi 25-30 dolar olmuş. Zam gelmiş. Bir de bizim para değer yitirince tonu şuan 150 lira civarına çıkmış.

Eski 27-03-2019, 05:39   #11
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sensey Mesajı Göster
1800 metrede -30da toprak iki metre kadar donar mı?

Öncelikli hedefim meyve değil zaten de. Bu toprak altına su boruları döşeyip toprağı ısıtma yöntemi işe yarar mı? Su sıkıntısı yok. Kömürün de tonu 50 lira.
Moskova için kış koşulları -30°C. Su boruları 2,5 m aşağıya döşenmiş. Ekim-Nisan arası Kış. Yaz koşulları +30°C . Devasa parkları olan bir kent. Ağaç botanik parkı da vardı. Hiç meyve ağacı görmedim. Çiçek açmayan ama bir ay boyunca 100 m den kokusunu duyduğunuz ağaç vardı. (Aynı ağaçtan Batum da da görmüştüm. Çok yumuşak kışı vardır. Limon yetişen kent.) Geniş yapraklı ağaçlar da vardı.
Ancak Moskova için yağış, Kış mevsiminin ilk ve son aylarında oluyor. Sıcaklık hızla -7°C ın altına düşüyor ve meteorolojik olaylar bitiyor. Kuru kar yollarda uçuşuyor, dolayısıyla buzlanmıyor. (Buzlanma ile ilk ve son ay uğraşıyorlar.)
Niçin yazdım ? İklim termometre ile ölçülebilen bir şey değil. Toprak yapısına uygun bitki bulabilmek de uzmanlık işi. Moskova için bir çözüm üretmiş bilim insanları. Ne denemelerden geçmişlerdir. Hafife almayın.
Dağı, ovayı ısıtamazsınız. Kömürün tonu 1 TL olsun. Önemli mi? Bakalım.
Saniyede tonlarca kömürü ısıtacak tesis kuracaksınız.(Termik santral benzeri) Kömürü limandan sizin oraya taşıyacaksınız. Yakmak için elektrik harcayacaksınız. Külünü depolayacaksınız. Baca gazını filtre edeceksiniz. Bunları işçi çalıştırarak yapacaksınız.
Suyu ısıttınız. Toprağa 20-50 cm aralıklar ile boru döşeyeceksiniz. Bu boruların içinden suyu dolaştırmak için elektrik kullanacaksınız. Bunların bakımını yapacaksınız.
Sera nedir, nasıl ısıtılır konusunu araştırsanız, buraya gelmeyecektik. Daha yararlı bir yolda olacaktınız.
Kestirme yol arıyorsanız Orman Müdürlüğüne başvurmanızı öneririm. Uzaktan bakıp, onlardan iyi çözüm üretileceğini hiç sanmıyorum.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 19:08   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Moskova için kış koşulları -30°C. Su boruları 2,5 m aşağıya döşenmiş. Ekim-Nisan arası Kış. Yaz koşulları +30°C . Devasa parkları olan bir kent. Ağaç botanik parkı da vardı. Hiç meyve ağacı görmedim. Çiçek açmayan ama bir ay boyunca 100 m den kokusunu duyduğunuz ağaç vardı. (Aynı ağaçtan Batum da da görmüştüm. Çok yumuşak kışı vardır. Limon yetişen kent.) Geniş yapraklı ağaçlar da vardı.
Ancak Moskova için yağış, Kış mevsiminin ilk ve son aylarında oluyor. Sıcaklık hızla -7°C ın altına düşüyor ve meteorolojik olaylar bitiyor. Kuru kar yollarda uçuşuyor, dolayısıyla buzlanmıyor. (Buzlanma ile ilk ve son ay uğraşıyorlar.)
Niçin yazdım ? İklim termometre ile ölçülebilen bir şey değil. Toprak yapısına uygun bitki bulabilmek de uzmanlık işi. Moskova için bir çözüm üretmiş bilim insanları. Ne denemelerden geçmişlerdir. Hafife almayın.
Dağı, ovayı ısıtamazsınız. Kömürün tonu 1 TL olsun. Önemli mi? Bakalım.
Saniyede tonlarca kömürü ısıtacak tesis kuracaksınız.(Termik santral benzeri) Kömürü limandan sizin oraya taşıyacaksınız. Yakmak için elektrik harcayacaksınız. Külünü depolayacaksınız. Baca gazını filtre edeceksiniz. Bunları işçi çalıştırarak yapacaksınız.
Suyu ısıttınız. Toprağa 20-50 cm aralıklar ile boru döşeyeceksiniz. Bu boruların içinden suyu dolaştırmak için elektrik kullanacaksınız. Bunların bakımını yapacaksınız.
Sera nedir, nasıl ısıtılır konusunu araştırsanız, buraya gelmeyecektik. Daha yararlı bir yolda olacaktınız.
Kestirme yol arıyorsanız Orman Müdürlüğüne başvurmanızı öneririm. Uzaktan bakıp, onlardan iyi çözüm üretileceğini hiç sanmıyorum.
Bahsettiğiniz ağacın adı neydi?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024