agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2006, 23:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Toprak pireleri

Toprak Bitleriyle Basim Belada Kullandigim Ilaclar Fayda Vermiyor Yoksa Yanliş Ilaçmi Kullaniyorum (imparator.dursban 4) Toprak Bitleri Yaprak Bitleriyle Karistiriliyormu

Bahçıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2006, 20:00   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
arkadaşım bir fotoğrafını çekip ekleyebilirsen sana yardımcı olabilirim. Toprak bitleri derken neyi kastettiğini anlamak zor. Tarımda toprak pireleri vardır. Coleoptera takımından (Coleoptera: Chrysomelidae: Alticinae) , siyah veya koyu renkli, toprakta saklanırlar beslenirken bitki üzerinde gezinip yaprakları yiyerek küçük delikler açarlar. Ancak toprak bitleri diye bir kavram yok ki. Kullandığın ilaçlar çok geniş etki alanına sahip. Dediğim gibi, bir fotoğrafını çekebilirsen yakın plandan (alt ve üstten) yardımcı olabilirim.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2006, 23:34   #3
Yeni Üye

malesef cahillimiz ortaya cıktı arkadaş. toprak piresi ******. bahsettiğiniz özelliklere sahip. bu böcege yönelik ilac kullanmak daha iyimi olacaktır. kullandığım ilaçlar genis özellıkteyse ne yapabilırım. iiçlar hakkında ve böçek hakkında daha fazla bilgi verirseniz memnun olurum

Eski 19-07-2006, 23:47   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Merhaba Bahçıvan, hoşgeldiniz, kendinizi yeni gelen arkadaşlar kısmında kısaca tanıtmanızı rica ederiz. Bilmediklerinizi sorduğunuz gibi bildiğiniz konularda katkıda bulunmaktan lütfen çekinmeyin.
Selamlar

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 19:22   #5
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Sayın Bahçıvan, kullandığınız pestisiti yazmışsınız ama bitkiyi yazmamışsınız. Bitki de çok önemli. Doğru Tarım ilacı, Doğru zamanda ve Doğru şekilde uygulanırsa maksimum etki elde edilir. Hem bitkiyi bilirsek mücadelesini de ona göre önerebiliriz.

Eski 20-07-2006, 22:43   #6
Yeni Üye

toprak pırelerı

yetıstırdıgımız urunler arasında roka pancar pazı turp semızotu daha cok roka ve pazıda problem cunku yaprak oncelıklı bır urun oldugu ıcın

Eski 21-07-2006, 21:01   #7
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Cypermethrin (İmperator, Nurelle, Nova vs) ve Chlorpyrifos ethyl (Dursban, Korban, Bestban vs) bu zararlılarla mücadelede kullanılan aktif maddelerden bazılarıdır.

Dursban 4 yıllardır pekçok zararlı mücadelesinde kullanılan ve beğenilen bir pestisittir.

Ancak şunu unutmamak gerekir, Doğru tarım ilacını Doğru zamanda Doğru şekilde uygularsak en iyi etkiyi gösterir.

Doğru ilaç tamam fakat doğru zamana da dikkat edin.
İlaçlamaları sabah erken saatte çiğ kalktıktan sonra ve rüzgarın olmadığı bir zamanda yapın.

Bunun yanısıra doğru şekilde uygulamak da önemli.
Tarım ilaçları mutlaka bitkinin tüm yeşil aksamı kapama suda yıkanmış gibi ıslatma şeklinde uygulanmalıdır. Bitkinin bazı kısımlarına, özellikle de yaprak altlarına ilaç değmemesi etkiyi oldukça düşürür.

Kurallara uygun yapılan bir ilaçlamadan fayda görmemeniz imkansıza yakın.

Düzenleyen malina : 22-07-2006 saat 12:50 Neden: paragraf ve vurgu
Eski 21-07-2006, 23:37   #8
Yeni Üye

kullandığım pompa dedigim gibi sırt pompası bir atomizer degil sözünüzü ettiginiz gibi yaprak altlarına bulaştırmak mumkün değil o zaman ölelım mi bu ilaçlar kontak etkiye sahip degillermi böcek ısırdıgı zaman felç olurlar diye duymuştum ilaçlaymayı akşam saatlerinde yapıyorum, geçen günü dozu iki katına cıkardım ve su anda eser yok sızın anlattıklarınız bana teori bılgı gıbı gelıyor sırtınıza pompa alıp ınşallah ilac atmışsınızdır. farklı bır tecrubeniz varsa bidirin lutfen

Eski 22-07-2006, 12:53   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BAHÇIVAN
kullandığım pompa dedigim gibi sırt pompası bir atomizer degil sözünüzü ettiginiz gibi yaprak altlarına bulaştırmak mumkün değil o zaman ölelım mi bu ilaçlar kontak etkiye sahip degillermi böcek ısırdıgı zaman felç olurlar diye duymuştum ilaçlaymayı akşam saatlerinde yapıyorum, geçen günü dozu iki katına cıkardım ve su anda eser yok sızın anlattıklarınız bana teori bılgı gıbı gelıyor sırtınıza pompa alıp ınşallah ilac atmışsınızdır. farklı bır tecrubeniz varsa bidirin lutfen
Üslubunuza dikkat edin !

Burada bilen, bildiği kadarıyla cevap veriyor, parasıyla hizmet almıyorsunuz. Ki o zaman bile ilişkinizi kesersiniz, saygısızlık yapmadan.

En son söylenecek şeyi baştan söyliyeyim. Bu tür tavırlara izin vermiyorum ve vermek niyetinde de değilim.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2006, 13:22   #10
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Bir Üroloji uzmanı doktora ya kardeşim sen hiç böbrek taşı düşürdün mü? Umarım düşürmüşsündür, yoksa ne bileceksin diye sorulmaz değil mi? Ülkemizde Tarım Uzmanlarına saygı ve güven en alt sınırda zaten.

Sırt pompası ile ilaçlama yapıyorsanız zaten onların meme ucu koni şeklinde püskürtme yapar. ilaçlama aletini yaprakların altına doğru uzatıp sağa sola hareket ettirirseniz bitkinin alt aksamına ulaşacaktır. Bu zararlılara karşı kullanılan ilaçlar sizin de söylediğiniz gibi Temas ve Mide etkilidir. Dolayısıyla bitkide ilaçlanmamış yeşil aksamın kalması sizin için olumsuz böcekler için de olumlu bir iş olacaktır. Merak edip sormuşsuzun etki mekanizmalarını anlatayım o zaman;

Chlorpyrifos Ethyl (Dursban 4 vs): Organik Fosforlu bir insektisittir. Etki mekanizması doğrudan sinir sistemine değil, sinir sistemi ile kasların arasında uyarı taşıyan Asetilkolin adlı maddeyi parçalayan Kolinesteraz enzimi üzerinedir.

Asetilkolin, sinir sitemindeki uyarıları kaslara taşır ve hareket mekanizmasının çalışmasını sağlar. Yani merkezi sinir sistemi bir vücut kasına hareket et demek için hem sinirler arası sinapsislerde hem de sinirin kasa bağlandığı sinaptik uçlardan Asetilkolin salgılanır. Kaslardaki Asetilkolin algaçları uyarıyı alır ve kasa iletir. Bu sayede kas kasılır. Ancak, kasın geri gevşemesi, yani uyarının son bulması aynı yerden salgılanacak olan Kolinesteraz enzimi sayesinde olur.

Kolinesteraz, asetilkolini parçalar ve kasılma durur. Bu olaylar tahmin edilemeyecek kadar az bir süre içinde gerçekleşir. İşte Chlorpyrifos ethyl (Dursban), Kolinesteraz enziminin parçalanmasını sağlar. Bu yüzden Kasın kasılması için harekete geçen Asetilkolin, parçalanamaz ve kaslar sürekli kasılmaya başlar.

Böcekler zehirden ilk etkilenme anında Flush Out (ürkerek kaçmak) adlı bir tepki verirler. Ve bu tepki onların solunum ile kan dolaşımını hızlandırır. Dolayısıyla böcek kendini kurtarmak için çırpınırken aslında kendi ölümünü hızlandırır. Nihayetinde böcek bu aşırı kas kasılması sonucunda felç olur.

Cypermethrin ise (İmperator), Sentetik Pyrethroit gurubu bir insektisittir. Etki mekanizması; Merkezi sinir sisteminin (Supra Euzephagial Ganglia) aniden Paralyse (Felç, inme) olmasına neden olur. Bu sayede böcek çok ani bir şekilde ölür. Tarımda kullanılan en hızlı insektisitler Sentetik Pyrethroit gurubudur.

Birçok üretici, (sizin söylediğiniz gibi) "bunlar teorik bilgi kardeşim, ben iki kat doz uyguladım sorun bitti" der. Ancak şunu unutmamak gerekir, Tarım ilaçları Uygun Dozda uygulanmazlarsa böceklerde dayanıklı bireylerin ortaya çıkması işten bile değildir.

Unutulmamalıdır ki, Gereğinden fazla veya az doz, gereğinden fazla **** az ilaçlama yapmak, sürekli aynı gurup tarım veya aynı aktif maddeli ilaçları kullanmak dayanıklılık sorununu ortaya çıkarır. Bizler üreticileri bu konuda bilinçlendirmek için çok uğraşıyoruz. Ama Tarım Uzmanına duyulan saygı ve güven malesef en alt seviyededir
. Saygılarımla...

Düzenleyen fmt79 : 22-07-2006 saat 19:08 Neden: paragraf düzeni
Eski 22-07-2006, 22:46   #11
Yeni Üye

semizotu hastalıkları

semiz otundaki hastalıklarla ilgili olarak size iki fotograf gönderiyorum. ilki semizotundaki beyaz lekeler olarak kendini gösteren hastalığın adı nedir.piyasada doğdurüst ne bir ismi var nede tedavisi kimisi külleme diyor,kimi beyazleke diyor kimi sam lekesi vb. fungisitler kullanarak bunca zaman vakit gecirdik .diğer küçük noktalı olan ise bilmiyoruz.genelde fazla sulamadan oluduğuna inanıyoruz. acaba öylemi.ötekinin ise sıcaklardan ileri geldiğini sabahları yağan çiğden oluştğu gibi.. nekadar doğru teşhistir bilemiyoruz. eğer fotoğraflarda bir sorun olursada sanırım anlaşılmışımdır. meail adresinizi yazarsanız size daha iyi ayrıntı belki sunabilirim. Ayrıca toprak pireleri ile ilgili ayrıtılı bilgileriniz için teşekkür ederim. Bu güne kadar sizi gibi işin eğliyle karşılaşmamıştım. Çünkü ilaç satıcılarının bir çoğu tezgahtar **** tezkagahtar ziraatçi umarım neyden bağsettiğimi anlamışsınızldır. İşlerinizde başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2006, 00:50   #12
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

ilk fotoğrafı bir şeylere benzettim. Ama daha yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilirseniz yardımcı olabilirim. İkinci fotoğraf ise hastalık **** zararlı etkisine benzemiyor. Yine de onun da yüksek çözünürlükte bir fotoğrafını çekin.

Konu çok özele kaçtı. Bu ve buna benzer birçok konuda Tarım Uzmanı (Tarım il/ilçe müdürlüğü bitki koruma şubesi, Zirai mücadele araştırma enstitüleri, Üniversitelerin Bitki Koruma bölümleri) kişilere müracat etmenizde fayda var.

Benim önerilerin kesinlikle hiçbir ticari amaca yönelik değildir. Sadece tavsiye niteliğindedir. Bitki adına her konuyu bu sitede paylaşalım. Böylece diğer kullanıcılar da faydalanmış olur. Yüksek çözünürlükte ve makro çekilmiş fotoğrafları boyutları fazla olduğu için bu siteye ekleyemezseniz, e-posta adresime yollayın. Ancak fotoğraf dışında hiçbir yazı göndermeyin. Bütün sorunları herkesin görebileceği şekilde bu siteden çözmeye çalışalım.
saygılarımla...
tokfatih@hotmail.com

Düzenleyen fmt79 : 23-07-2006 saat 10:38 Neden: yazım yanlışı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024