agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2017, 09:34   #31
Yeni Üye

nurdangul's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2015
paylaşımlar için çok teşekkürler.cevizlerimde kurt oluyor.zeytinleriminde taze filizleri birileri tarafından sürekli yeniyor.bugüne kadar hiç iilaçlama yapmadım ama bu sene yapıcam.buradaki paylaşımlardan çıkardığım sonuca göre en mantıklısı NEEMAZAL gibi görünüyor.deneyimi olan arkadasların yorumu ya da önerisi nedir acaba.bu mevsimden başlamalı mıyım?en uygun zaman nedir acaba.teşekkürler

nurdangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 01:11   #32
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Faydalı bir araştırma:

Araştıran, Birleştiren, Çözümleyen CİNE TARIM DERGİSİ

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 15:04   #33
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurdangul Mesajı Göster
paylaşımlar için çok teşekkürler.cevizlerimde kurt oluyor.zeytinleriminde taze filizleri birileri tarafından sürekli yeniyor.bugüne kadar hiç iilaçlama yapmadım ama bu sene yapıcam.buradaki paylaşımlardan çıkardığım sonuca göre en mantıklısı NEEMAZAL gibi görünüyor.deneyimi olan arkadasların yorumu ya da önerisi nedir acaba.bu mevsimden başlamalı mıyım?en uygun zaman nedir acaba.teşekkürler
Merhaba.

Nemaazal pamuklu bit için kullanılıyor diye biliyorum. Sürgünleri yiyen tırtıl **** güve olmalı, onun için delfin wg öneriyorlar. Ben kaolin ve delfin wg kullanarak sinek ve güve için organik önlem almaya çalışıyorum.

Eğer pamuklu bit 10 % den fazlaysa ağaçlarınızda o zaman neemazal kullanmak olurmuş fakat öncesinde ağaçları yıkayıp pamukların yok edilmesi etkili oluyormuş.

Bende pamuklu az olduğundan hiç bir önlem almadım yesinler nasiplerini.

kaolin, delfin wg ve pamuklu bit konularını okumanızı tavsiye ederim.

bahtiyar02 beğendi.
Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 07:24   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Merhabalar,

mastercop aldım mantari hastalıklara karşı ama bir arkadaş bakır içerikli ürünler çiçek dökümüne neden olur vede bitki gelişimini biraz yavaşlatır dedi bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varmı acaba?

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 12:10   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kelebek kökenli tırtılların doğal düşmanıdır. Çok işe yaradı. Markasını değilse bile içeriğini zararlılarla doğal mücadelede vaz geçilmez olarak görüyorum. Faydalı böceklerde herhangi bir olumsuz etkileşim gözlemlemedim.
merhabalar, kelbeklerin tırtıllarına karşı hangi ilaç kullanabilirim, lütfen ayrdım eder misiniz ?
Tüm gillerimi yeyip bitiriyorlar , kelebeklerden bu denli nefret edebileceğimi hiç düşünmemiştim
Doğal ilaçların etkili olacağına inanmıyorum, kimyasal varsa tavsiyelerinizi bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 14:15   #36
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
merhabalar, kelbeklerin tırtıllarına karşı hangi ilaç kullanabilirim, lütfen ayrdım eder misiniz ?
Tüm gillerimi yeyip bitiriyorlar , kelebeklerden bu denli nefret edebileceğimi hiç düşünmemiştim
Doğal ilaçların etkili olacağına inanmıyorum, kimyasal varsa tavsiyelerinizi bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim
Delfin WG veya Dipel. Yalnız bunlar doğal biyolojik ilaçlardır, 10 yıllık gözlemlerime göre zehirlerden daha etkilir ama siz ille de kimyasal arıyorsanız tırtıl dahil her şeyi öldüren zehirler de var. Buradan zehir ismi verilmesi hem başlıktan hem de mevzuat gereği doğru değil. Bir zirai ilaç bayisine giderseniz raflarında sıra sıra yüzlercesi mevcut.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 17:26   #37
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Delfin WG veya Dipel. Yalnız bunlar doğal biyolojik ilaçlardır, 10 yıllık gözlemlerime göre zehirlerden daha etkilir ama siz ille de kimyasal arıyorsanız tırtıl dahil her şeyi öldüren zehirler de var. Buradan zehir ismi verilmesi hem başlıktan hem de mevzuat gereği doğru değil. Bir zirai ilaç bayisine giderseniz raflarında sıra sıra yüzlercesi mevcut.
Malesef durum o kadar basit değil,evet yüzlerce zehirli ilaç var ancak istediğiniz zararlı etmene ve istediğiniz bitkiye ruhsatlı ilaç bulmak zor olanlarda böcekler tarafından direnç kazanmış durumda deltametrhrin, %65 malathion,abamectin,Chlorpyrifos methyl,Acetamiprid,İmidacloprid,Cypermethrin,Thiam ethoxam,pirimiphos-methyl ve dahada var artık bunları zararlılara zehirli ilaç olarak değil insanlara zehirli ilaç olarak görmek lazım,bakanlıksa benim şaştığım bir durum methidathion gibi Chlorpyrifos ethyl gibi tüm canlı yararlı zararlı öldüren ve chlorpyrifos ethyl'in sistemik olduğu geçen sene ortaya çıkıyor,sen bunları yasaklayıp ruhsatlarını iptal edebiliyorsun ancak zararlılar dışında sadece etkisi insanlara olan yukarda yazdıklarım gibi ,bunları zararlılara etkisiz olduğu için kaldırmıyorsun insanları zehirliyorsun neden? Böyle olunca bir art niyet aramakta haklıyım etkili ilaçları mesela yine aynı örneği verelim chlorpyrifos ethyl 30 yıllık ilaç sistemik olduğu yeni ortaya çıkıyor bu güne kadar birşey yapılmıyor ama bir anda ruhsat iptal ediliyor,çiftçi etkisiz ilaçları kullansın sürekli daha fazla ilaç kullansın bu şekilde bir kısır döngüye sokulmuş durumda,madem zararlı şimdiye kadar niye iptal etmiyorsun bu ilacı,Burdan ben bakanlıktaki bazı kişilere firmalar para veriyor ve ilaçları piyasada etkili etkisiz satabiliyor bunu anlıyorum,çok etkili ilaçları kaldırıyor ki etkisiz olanlar daha çok kullandırılıp daha çok para dönsün.
Ondan sonra bayi bayi gezip reçetesiz satmayacaksın kontrol ediyorlar,ya sen zaten biliyorsun ki reçeteyide bayi yazıyor ilacıda bayi veriyor neyi kontrol ediyorsun,İnanın bu sarf edilen eforu laboratuar kurup tek tek her gelen çiftçiden örnek alıp analiz etmeye harcansaydı şimdiye kadar böyle bir sorun kalmazdı,hatta çiftçi cezaları yiyince organik tarıma bile geçerdi neemezal,kaolin.. başka bişey kullanmazdı ama malesef yapılmak istenen bu değil yapılmak istenen belli başlı firmalara para kazandırmak kendi insanlarının sağlığını hiçe sayarak hemde bile bile.
Çiftçi çok bilinçsiz ve düşüncesiz ne kadar ucuza mal satsada çoğu zaman zarar etsede malını yok pahasına alsalarda acımayacaksın çiftçiye hiçbir zaman,çiftçi ziraii ilacın üzerinde yazan 10 gramsa 50-100 deneme yanılma metoduyla zararlıyı öldürürünceye kadar dozu arttırıyor insanalrı zehirlediği bazısının ya aklına gelmiyor ya da çoğunlukla umursamıyor.
Yani sizin aslında yüzlerce dediğiniz ilacın içinde bekleme süresi olarak istediğiniz zararlı ve bitkiye ruhsatlı gerçekten sonuç alabileceğiniz ziraii ilaç üçü beşi geçmez.
Bir ilaç bayi-firma sektörü oluşturulmuş işte ilaçlar bunlar, üstünde yazanlar bunlar firmalar bayilere satıyor ilaçlar etkilimi etkisizmi soran yok çiftçi 10 sa 100 atıyor yine sonuç alamıyor ama yine kullanmaya devam ediyor.Bakanlığın müdahale etmesi gerekiyor ama bunu hiçbir zaman yapmıyor.
Gübre sektörü zaten komedi ithal ürün getiriyor ruhsatı alıyor etiket üstündeki gibi ama sonra üretime ve doluma Türkiye'de devam ediyor ve içerik aynıymış gibi satmaya devam ediyor,böyle birşey olabilir mi bir kere ruhsat alması yetiyor sonra kontrol eden olmuyor bazen binde bir oluyor ve eminim ki yukarda tanıdığı olanın ürününü bir daha kontrol dahi etmiyorlardır.
Malesef böyle yozlaşmış ve çiftçinin,bayinin ve firmaların para hırslarına karşı çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor araştırmadan her ürünü bitkilerimizde kullanmamamız gerekiyor.Ve görüyorum ki bu forum sizin gibi bilinçli insanlarla dolu bu yüzden size ve diğer arkadaşlara bu konuda çok teşekkür ediyorum,inanın pazardan sebze meyve almaktan korkuyorum ki bu korkumda son derece haklıyım çünkü kendim bizzat görüyorum kooperatifte serasını kontrol diyorum , sonra okuyorum anne sütünde ziraii ilaç çıkıyor yazıyor bebeğimizin doğumundan sonra bunlar beni çok korkutuyor.

TCM, telato, nilufers ve 2 kişi beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 18:05   #38
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Birden aklıma caroline reaper biberini her ne kadar biraz ürkütücüde olsa bitki üzerine özütünü sıkmak geldi, nasıl bir etki sağlar diye araştırdım,capsaisin ile ilgili çalışmalar var ,capsaisin etil alkolde çözülerek kullanıldığında bazı larvalara karşı etkili olduğu ve birçok böceğinde sinir sistemine etki ederek öldürebiliyor ve repellent etkiside var.Ancak reaper bitkiyi ve en önemlisi bizi yakarmı kullanırken veya bitki üstünden çıkarmı bu acı daha sonra,çünkü orda şili bilemedin habereno biberi kullanabilirsiniz demiş reaper eminim etkili olur ama deneyen varmıdır ki ?

Eski 13-08-2017, 19:22   #39
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Devrann,

Yazdıklarınız zaten yıllardır söylediğimiz şeyler.

Bakın, bu başlık Organik İlaçlar ve Bioinsektisitler için açılmış. Yani sentetik toksin olmayan doğal extreler ya da biyolojik ilaçların zararlı mücadelesinde kullanılmasıyla ilgili. Fakat #35 numaralı mesaja bakın, üyemiz doğal veya biyolojik olmaz, ille sentetik toksin isterim diyor Hem de tırtıl için. Tırtıllarda biyolojik ilaçtan daha etkilisini görmedim şimdiye kadar.

Pazarda taze sebze meyve alırken de durum farklı değil aslında. Siz yazmışsınız, çocuğunuz için ilaçsız, kalıntısız yiyecek alayım diyorsunuz. Toplumun %99'unun umurunda değil. Yedikten sonraki 24 saat içinde bir şey olmuyorsa sorun da yoktur diye kabul görmüş.

Adam sabahleyin fasulyeye zehir atıyor, öğleden sonra satıyor. Sorana da biz öğleyin yedik bir şey olmadı diyor.

Eski 13-08-2017, 20:05   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Bakın, bu başlık Organik İlaçlar ve Bioinsektisitler için açılmış. Yani sentetik toksin olmayan doğal extreler ya da biyolojik ilaçların zararlı mücadelesinde kullanılmasıyla ilgili. Fakat #35 numaralı mesaja bakın, üyemiz doğal veya biyolojik olmaz, ille sentetik toksin isterim diyor Hem de tırtıl için. Tırtıllarda biyolojik ilaçtan daha etkilisini görmedim şimdiye kadar.
.
Sayın MeyveliTepe, doğal yöntemleri denedim, çok kısa süreliğine etkili oluyor, ben daha önce yurt dışından getirttiğim adı "Dust" olan bir kimyasal tozu kullanıyordum instektisit olarak, bildiğim kadarıyla tarımda yasak olan bir ilac. Şimdi elimde kalmadı o yüzden muadilini arıyorum

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 21:14   #41
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

MRL Belirlenmesine İhtiyaç Duyulmayan Pestisitler

1,4-Diaminobutane (aka Putrescine) (1)
1-Decanol (1)
Acetic acid (1)
Adoxophyes orana GV strain BV-0001
Aluminium silicate (aka kaolin) (1)(2)
Ammonium acetate (1)
Ampelomyces quisqualis strain AQ10
Aureobasidium pullulans strains DSM 14940 and DSM 14941
Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum strain D747
Bacillus firmus I-1582
Bacillus subtilis strain QST 713
Beauveria bassiana strain ATCC 74040
Beauveria bassiana strain GHA
Benzoic acid (1)
Carvone
Calcium carbonate (1)
Calcium carbide
Calcium hydroxide
Candida oleophila strain O
Capric acid
Carbon dioxide (1)
Cerevisane
Chitosan hydrochloride
Coniothyrium minitans strain CON/M/91-08 (DSM 9660)
COS-OGA
Cydia pomonella Granulovirus (CpGV)
Diammonium phosphate
Equisetum arvense L.
Ethylene (1)
Extract from Tea tree (1)
Fatty acids C7-C20 (1)(2)
Fatty acids: Decanoic acid (1)(2)
Fatty acids: fatty acid methyl ester (1)(2)
Fatty acids: Heptanoic acid (1)(2)
Fatty acids / Lauric acid (1)(2)
Fatty acids: Octanoic acid (1)(2)
Fatty acids: Oleic acid incl ethyloleate (1)(2)
Fatty acids: Pelargonic acid (1)(2)
Fatty alcohols/aliphatic alcohols (1)(2)
FEN 560 (Ayrıca çemenotu veya çemenotu tohumu tozu olarak adlandırılan)
Ferric phosphate (Iron (III) phosphate)
Ferrous sulphate (Iron (II) sulphate) (1)(2)
Folic acid (2)
Fructose
Garlic extract (1)
Gibberellic acid (1)
Gibberellin (1)
Gliocladium catenulatum strain J1446 (1)
Geraniol (1)(2)
Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirus
Heptamaloxyloglucan
Kieselguhr (aka diatomaceous earth) (1)
Lactic acid (2)
Laminarin
L-ascorbic acid
Lecanicillium muscarium strain Ve6
Lecithins
Limestone (1)
Lime sulphur (1)
Maltodextrin (1)
Methyl decanoate (CAS 110-42-9)
Methyl octanoate (CAS 111-11-5)
Methyl nonyl ketone (1)
Orange oil (1)
Paecilomyces fumosoroseus apopka strain 97
Paecilomyces fumosoroseus strain FE 9901
Paecilomyces lilacinus strain 251
Paraffin oil (CAS 64742-46-7)
Paraffin oil (CAS 72623-86-0)
Paraffin oil (CAS 8042-47-5)
Paraffin oil (CAS 97862-82-3)
Pepino mosaic virus strain CH2 isolate 1906
Pepper (1)
Phlebiopsis gigantea
Plant oils / Citronellol (1)
Plant oils / Clove oil Eugenol (1)
Plant oils / Rapeseed oil (1)
Plant oils / Spearmint oil (1)
Potassium hydrogen carbonate (1)
Potassium Iodide
Potassium tri-iodide
Potassium Thiocyanate (1)
Pseudomonas chlororaphis strain MA342
Quartz sand (1)
Repellants: Blood meal (1)
Repellants: Fish oil (1)
Repellants: Sheep fat (1)
Repellants: Tall oil (1)
Rescalure
s-abscisic acid (1)
Saccharomyces cerevisiae strain LAS02
Salix spp cortex
Seaweed extracts (1)
Sodium aluminium silicate (1)
Sodium hydrogen carbonate
Spodoptera exigua nuclear polyhedrosis virus
Spodoptera littoralis nucleopolyhedrovirus
Streptomyces K61 (formerly S. griseoviridis)
Sucrose
Sulphur
Sulphuric acid
Terpenoid blend QRD 460
Thymol (1)(2)
Trichoderma asperellum (formerly T. harzianum) strains ICC012, T25 and TV1
Trichoderma atroviride (formerly T. harzianum) strains IMI 206040 and T11
Trichoderma asperellum (strain T34)
Trichoderma polysporum strain IMI 206039
Trichoderma harzianum strains T-22 and ITEM 908
Trichoderma gamsii (formerly T. viride) strain ICC080
Trichoderma atroviride strain I-1237
Trimethylamine hydrochloride (1)
Urea
Whey
Verticillium albo-atrum isolate WCS850
Vinegar
Zucchini Yellow Mosaik Virus, weak strain

(1) 91/414/EEC sayılı Direktif kapsamında değerlendirmesi devam eden ve EFSA’nın gerekçeli görüşü ile askıda olan, bu bölümde geçici olarak yer alan maddeler.

(2) Örneğin Renklendiriciler, Gıda Katkı Maddeleri, Yem Katkı Maddeleri ve Takviye Edici Gıdalar gibi Spesifik Diğer Gıda ve/veya Yem Mevzuatı Saklı Kalmak Şartıyla, Bu Bölümde Yer Alan Maddeler.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Eski 13-08-2017, 23:51   #42
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Geçen aylarda Edirne'de sıvı organik gübre çıkarmışlardı. Ürün koku ve renk olarak burada üretilen biogaz fabrikasının gübresine benziyor.

Deneme amaçlı kullandım, faydasınıda gördüm. Konu başlığı ile ilgili olarakta, 3 poşet ceviz pazardan geri gelince köşede kalmış ve yaprak biti gelmiş. Bende bunlara geçerken o sıvı gübreden uyguladım.

2-3 gün içinde bitlerde azalma oldu, sonradan hepsi kayboldu gitti. Bu gibi ürünlerin böyle bir etkiye sahip midir?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 13:35   #43
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Geçen aylarda Edirne'de sıvı organik gübre çıkarmışlardı. Ürün koku ve renk olarak burada üretilen biogaz fabrikasının gübresine benziyor.

Deneme amaçlı kullandım, faydasınıda gördüm. Konu başlığı ile ilgili olarakta, 3 poşet ceviz pazardan geri gelince köşede kalmış ve yaprak biti gelmiş. Bende bunlara geçerken o sıvı gübreden uyguladım.

2-3 gün içinde bitlerde azalma oldu, sonradan hepsi kayboldu gitti. Bu gibi ürünlerin böyle bir etkiye sahip midir?
Sıvı organik gübrenin içeriği önemli,içerisinde deniz yosunu varsa zararlıların populasyonunu azaltacağı yönde birçok çalışma mevcut,bunun dışında melas içerikli bir ürünse içindeki şeker yine bazı yaprak biti ve tripsler için etkili olabiliyor bunu ben gözlemlemedim ne de biryerde okudum ancak Alanya'da çiftçiler salatalıkta trips için tankın içerisine şeker koyuyorlar.Yine içeriğinde bor ve kalsiyum bulunuyorsa eğer bu bitki yapraklarının mekanik dayanımını arttırır ve yaprak biti populasyonu beslenemediği için en azından azalma gösterebilir.Benim aklıma gelenler bunlar.

Eski 22-06-2018, 16:53   #44
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Delfin adlı ürünü kullanırken öncesinde veya sonrasında yapılan diğer ilaçlamalar bu bakterilerin gelişmesini engelliyor mu? Tecrübesi olanlar var mı?

Eski 22-06-2018, 19:30   #45
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Delfin adlı ürünü kullanırken öncesinde veya sonrasında yapılan diğer ilaçlamalar bu bakterilerin gelişmesini engelliyor mu? Tecrübesi olanlar var mı?

Antibakteriyel bir şey kullanmadığınız müddetçe sorun yok.

Eski 29-09-2018, 11:09   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Selam, yardımcı olacak bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.Durumumu özetleyecek olursak zor bir yerden kredi ile yer aldım.Arazi bayır bir yer çok sık ekilmiş zeytin ağaçları aşdığımda orman gibiydi.Budamasını nisan ayının 10 u gibi bitirip ilk ot ilacı kullandım,sonrasında ziraatçimden dölleme,pamucuk ve bakırlı ilacı alıp attım.Atamadığım 20 ağaç 5 gün içerisinde yapış yapış pamucuk oldu onada sırt pompası ile müdahale ettim.Zeytin tuttu çok ta güzel işaret vardı ancak yaprak altlarında siyah kabarık kıbrıt çöpunun başı kadar siyah noktalar gördüm.Onun içinde ziraatçimle görüşüp ikinci ilaçlamayı hem güve hem mantar ve karabiber hastalığı için yaptım ama yeni filizlerin yenmesinin önüne geçemedim.Ömrümde bu kadar güveyi ilk defa gördüm.Çoğu zeytin döküldü ve rüzgarlardan da sinek için ilaç atamadım, işimde buna engel oldu, ilaç attıracak adam bulamadım.Dedim ya yerim zor bir yerde.Birde o ot ilacının çevrede yaşayan fare karınca vs ye zararını gördüm ve artık zararlı kimyasallar kullanmak istemiyorum.Bana kullandığınız kaolin markası ve içine kattığınız malzemeleride yazarsanız çok sevinirim.

Bahabûr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 11:11   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Alıntı:
İyi bir kaoline bordo bulamacı karıştırılabilirmi etkisi ne olur?

Bahabûr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 15:47   #48
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahabûr Mesajı Göster
İyi bir kaoline bordo bulamacı karıştırılabilirmi etkisi ne olur?

Karıştırılabilir, ancak kullanım zamanınız ve kullanma amacınıza göre bu karışım anlamlı da olabilir, anlamsız da. Söz gelimi bu mevsim kaolin kullanmanın pek bir yararı yok. Yazın kaolin anlamlı olabilir ama bu kez de bordo bulamacı fitotoksik olabilir. Buna karşın, erken ilkbaharda, henüz gözler uyanmak üzereyken armutlar için kaolin ve bordo bulamacı karışımı anlamlı olacaktır.

bahcedenn beğendi.
Eski 29-09-2018, 20:47   #49
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bu sene kaolin kili ile ağaçları kapladık, toplamda 3 uygulama yapıldı. Sonuç şimdilik hiç akdeniz meyve sineği zararı yok.

Hatta ticari olarak sattığımız domateslere delfin ve flucter ile birlikte attım, baştan müşteriye anlatmakta zorluk çeksekte şuan 5 liraya temiz ürün rahatlıkla satılıyor.

Name:  42364001_2153571944860219_7317687982398373888_o.jpg
Views: 1496
Size:  68.3 KB

Name:  42366724_2153571874860226_7921321163127521280_o.jpg
Views: 1516
Size:  58.3 KB

Eski 08-07-2019, 13:49   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Alıntı:

Genel olarak kullandığım bir ürün değildir. Sadece, henüz ürün vermeyen beş şeftali fidanında bir kez kullandım. Aynı zamanda antibakteriyel olduğu için bahçede genel olarak kullandığım mikrobiyal ürünlerle uyumlu değildir.
Sayın Meyvelitepe,
Bayer'in ürünü Serenade (% 1,34 Bacillus subtilis) etiketinde "Bakır dahil diğer kimyasallarla birlilkte kullanılabilir." ibaresi var.

Acaba bu bakteri mi bakırdan etkilenmiyor? BT' ler için de aynı durum söz konusu olabilir mi?

Bunu sormamın nedeni elma ve cevizlerde hastalık ve iç kurdu mücadelesinde bakırla beraber Delfin kullanmak işçiliği çok kolaylaştırır.

Mastercop ve Labicuper dışında bildiğim bakır içermeyen organik sertifikalı fungusit Agrifos var. Sizin önerebileceğiniz bir organik fungusit var mıdır?

Size hitaben sordum ama diğer arkadaşların da katkılarını beklerim.

Resulgur beğendi.

Düzenleyen cetine : 23-08-2019 saat 15:11 Neden: Klavye hataları
cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 12:24   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Kelebek kökenli tırtılların doğal düşmanıdır. Çok işe yaradı. Markasını değilse bile içeriğini zararlılarla doğal mücadelede vaz geçilmez olarak görüyorum. Faydalı böceklerde herhangi bir olumsuz etkileşim gözlemlemedim.
Merhaba, Delfin wg yi ziraat odasından buldum. Üretim 2017 SkT Kasım 2019. Etkisini yitirmiş olabilir mi?

TA-1012 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 13:41   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Ben Biobit wp 16000 aldım..fiyat daha uygun...

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 14:40   #53
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Merhaba, Delfin wg yi ziraat odasından buldum. Üretim 2017 SkT Kasım 2019. Etkisini yitirmiş olabilir mi?

Hava almamışsa sorun yok, kullanabilirsiniz.

Eski 14-09-2019, 14:41   #54
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Ben Biobit wp 16000 aldım..fiyat daha uygun...
Bakteri sporu sayısı yarı yarıya daha az. (32000 / 16000)

musa_ekrem beğendi.
Eski 14-09-2019, 15:43   #55
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetine Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe,
Bayer'in ürünü Serenade (% 1,34 Bacillus subtilis) etiketinde "Bakır dahil diğer kimyasallarla birlilkte kullanılabilir." ibaresi var.

Acaba bu bakteri mi bakırdan etkilenmiyor? BT' ler için de aynı durum söz konusu olabilir mi?

Bunu sormamın nedeni elma ve cevizlerde hastalık ve iç kurdu mücadelesinde bakırla beraber Delfin kullanmak işçiliği çok kolaylaştırır.

Mastercop ve Labicuper dışında bildiğim bakır içermeyen organik sertifikalı fungusit Agrifos var. Sizin önerebileceğiniz bir organik fungusit var mıdır?

Size hitaben sordum ama diğer arkadaşların da katkılarını beklerim.
Aynı sonuyu Bayer'e de sormuşlar. Bayerin cevabı özetle, bu ürünün bakırlı bileşiklerle tank karışımı yapılabileceği şeklinde. Bunun açıklaması da, bakterilerin üretmiş olduğu lipopeptid'lerin etken olduğu, bakterinin kendisi ölse bile lipopepdit'lerin işini yapacağı şeklinde.

https://newcropsorganics.ces.ncsu.edu/2013/10/can-you-mix-serenade-with-copper-organic-farmers-want-to-know/

cetine ve musa_ekrem beğendi.
Eski 14-09-2019, 21:23   #56
Ağaçsever

Alıntı:
Hava almamışsa sorun yok, kullanabilirsiniz.
Merhaba sayın Meyvelitepe,
Cevabınız için teşekkür ederim.

Kapalı pakette hiç açılmamış. Asıl merak ettiğim ben bu ürünü bir seferde bitirememem. Yaklaşık 160 tane lahanagillerden bitki için kullanacağım. Kendi tuketimim için üretim yapıyorum. SkT geçse de ürün etkinliğini kaybeder mi? Seneye de kullanabilir miyim?

Eski 14-09-2019, 22:05   #57
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullandıktan sonra havasını iyice boşaltarak kilitli poşete koyun ve iyice kilitleyin. Karanlık bir yerde dursun, bir şey olmaz.

musa_ekrem beğendi.
Eski 14-09-2019, 22:28   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Kullandıktan sonra havasını iyice boşaltarak kilitli poşete koyun ve iyice kilitleyin. Karanlık bir yerde dursun, bir şey olmaz.
Gerçekten içim rahatladı çok teşekkür ederim.

Eski 21-09-2019, 12:13   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Alıntı:
Aynı sonuyu Bayer'e de sormuşlar. Bayerin cevabı özetle, bu ürünün bakırlı bileşiklerle tank karışımı yapılabileceği şeklinde. Bunun açıklaması da, bakterilerin üretmiş olduğu lipopeptid'lerin etken olduğu, bakterinin kendisi ölse bile lipopepdit'lerin işini yapacağı şeklinde.

https://newcropsorganics.ces.ncsu.edu/2013/10/can-you-mix-serenade-with-copper-organic-farmers-want-to-know/
Teşekkür ederim. Şimdi ben de okudum. Benzer mekanizmayı düşünmüştüm ancak bakterilerin bitki üzerinde, açıkta, kuru, güneş ışını vuran yerlerde ölse de, küçük gözeneklerde, dip köşelerde yaşadığını sanıyordum.

Bayer de anladığım kadarıyla, diğer yandan köklerde yaşar, gelişir demiş.

Aynı şey BT için de geçerli mi acaba? Bakırla kullanabilir miyiz?

Ama şu soru da var. Aslında bir bakterisit madde kullandığımızda, bitki üzerindeki tüm mikrobiyal (faydalı-zararlı) hayatı alt-üst veya yok etmiyor muyuz?

Sonradan bitki üzerinde yeniden mikrobiyal hayatın sağlıklı şekilde kurulacağına umut bağlıyor oluyoruz sanırım.

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 16:15   #60
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

BT ile herhangi bir bakterisit kullanmayın. BT tırtılları direk enfekte ediyor. Bakırlı bileşik kullanıldığında bitki yüzeyinde mikroorganizma ne varsa hepsini öldürdüğü doğru.

cetine ve musa_ekrem beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024