agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2012, 01:27   #61
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili gçakar, konu hakkında bilgim olmadığı için tam birşey diyemiyorum ama bana akla yatkın geliyor.
Bitkinin özsuyunu değil de topraktan besin almak için salgıladığı salgıları yedikleri söyleniyor. Normalde bahçedeyken toprakta istedikleri kadar çürümüş bitki artığı buldukları için bitki salgılarına dadanmıyorlardır belki.

Biraz yabancı kaynaklardan da araştırayım bakalım bir şey bulabilecek miyim. "Saksı toprağında solucan zararlıdır" diye yazan çok yer var da, neden zararlı olduğu konusunu da kesin olarak aydınlatabilirsek iyi olacak.

ankstel beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 10:53   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sevgili Gilan
Türkçe kaynaklarda yeterli bilgiyi maalesef bulamıyoruz. Bazen de aynı konuda birbirinin tam tersi bilgiler buluyoruz. Benim yazdıklarım da kendi düşüncelerimdi. Bir şeyler bulabilirseniz işin aslını biz de öğreniriz.

Sizden hazır bilgi almaya alıştırdınız bizi. Bu sitede araştırmalarınızdan bir şeyler öğrendiğim sayılı kişilerden birisiniz. Emekleriniz için teşekkürler. Sevgilerimle...

gilan beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 14:40   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Yeşili seven sayın ağaç dostları doğada herşeyin karşıtı vardır her zararlının bir düşmanı vardır bu kıl gibi ince uzun solucan türünün karşıtı nedir acaba konuyu başından beri okudum ama ben sadece bitkimi beslemek istiyorum içindeki kıl solucanları değil.Bunlarının karşıtı yok edecek bir şey yok mu?

Toprak değiştirin demeyin 2 metreyi aşkın benjaminim var kocaman onun toprağını nasıl değiştiririm zoor yani....

nurCANIM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 17:05   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2013
limon ağacım çiçek açıp açıp döküyor bi de suyunu çekmiyor. yani saksının altındaki tabakta ağzına kadar dolu su var ama bitkinin üst toprağı kuru. kuru yapraklarda oraya dökülmüş.geçen gün eşeleyeyim de karışsın toprak havalansın diye daldırdım sopayı eşeleniyordum ki kıvrım kıvrım bir solucan! toprak solucanı öyle kurt değil. ama ne yapacağım bilemedim. saksıya yaklaşamıyorum bile korkudan.

gözdegözde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 10:05   #65
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
merhaba bende asmamda gordum korkuyorum koklere zarar verıcek dıye topgı cıkarıp havalandırıp yenıden dıkeyımmı annem devamlı yumurta kabugu çay posası verıp duruyor bende dun sıgara ızmarıtlerını suya koyup verdım ne yapmam gerek asmamda olsun ıstemıyorum malum kuruyup gıtmesıne seyırcıde kalmak ıstemıyorum havalandırmak topragı ıyı gelırmı hemde secer ayıklarım onları başka yarde gubrelı topra elde ederım bırseydaha sorucam solucanlarda elde edılen toprak tekrar uremelerıne vesıle olurmu çiçeklere falan koyunca sonra çiçeklerde solucan ayıklamayayımmda

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 00:13   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2011
evet bende alabilirim benim solucanlarım duble oldular onları gübreyle besliyorum galiba canlarımız onlar ne ilacı

MeyveliTepe beğendi.
nihalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 14:57   #67
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
solucan

Merhaba arkadaşlar,

Yeni aldığım bonsaimin saksısının altında biri kurşun kalemin içi kalınlığında diğeri kurşun kalem kalınlığında iki solucan gördüm, telaşlanıp hemen alıp çöpe attım ancak burayı okuyunca o kadar da zararlı olmadıkları kanaatine vardım, ancak anladığım kadarıyla bitki köklerine, sıvısına dadanmaması için onların da beslenmeye ihtiyaçları olduğunu anladım, bir arkadaş mutfak artıklarının suyunu saksı tabağına koymaktan bahsetmiş, ancak bonsaim iş yerimde ve böyle bir artık bulma imkanım yok, onlar için eriyik olarak ne hazırlayabilirim acaba?

Eklenen Resimler

semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 18:52   #68
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
kalanşom bir kaç gün içinde kurudu gitti merak edip kökünü çıkardım çünkü kuruma ana gövdeden dallara doğru ilerlediği için meraklandım kökü çıkardım yer yer yenmiş toprağı kazıdım birde ne göreyim bir sürü yavru solucan onlar yüzünden mi kurudu kalanşom toprağı balkonda gazete üzerine döktüm havalansın dedim. ya diyer saksılarda da olursa ne yapmalıyım acaba...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 15:13   #69
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Ben de geçen sene Bauhaustan aldığım Clematisim gün günden kötüye gitmeye başladı, yaprakları buruştu sonra da tamamen kurudu.
Bu gün saksıyıda ki toprağı boşalttım ve toprağın içinden bir sürü solucan
yumurtaları çıktı, solucanların Clematisin köklerine zarar vermiş olabilir mi acaba?

Bunlar solucan yumurtası henüz çatlamamışlar.
Name:  DSCF6615.jpg
Views: 739
Size:  48.9 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 11:05   #70
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Ah ah akçabardak, aynı yumurtalardan benim menekşemde çıktı. Menekşeyi yeni almıştım fakat saksı değişimini yaparken dibinde gördüm bu yumurtalardan ve bilmediğim için temizlemedim. Buradan öğrendim ve şu an saksıyı açmaya korkuyorum :/ İçinde solucan da var mıydı sizinkinde?

teşekkürler

Artemisya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 12:12   #71
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Toprağı boşalttığımda solucan yoktu sadece yumurtalarını tek tek temizledim ve yumurtaları bahçeye attım bahçede toprağı kabarttıkları için faydalı hem de gübreleri de faydalı, zararsız bir hayvan sonuçta ama ilk başta insana bir ürperti geliyor sonra da alışılıyor.
O yüzden korkmanıza gerek yok sevgili Artemisya. Ama ille de ben korkarım derseniz elle temas etmezsiniz eski bir çay kaşığı yardımıyla temizleyebilirsiniz yumurtaları.

Artemisya beğendi.
Eski 26-05-2015, 13:00   #72
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Çok teşekkürler Sevgili Akçabardak

Biraz olsun rahatlattınız beni. Bu akşam evde bir operasyon yapmayı planlıyorum bakalım inşallah muvaffak olabilirim. Aslında sadece yumurtalar sorun olmaz zannediyorum dediğiniz gibi kaşıkla da ayırabilirim, fakat içi de temizlensin diye mümkün olduğunca kökleri topraktan temizlemek istiyorum, kendim torf ve perlit karışımı yapıp ona alayım çiçeği umarım tamamen temizleyebilirim korkmadan ve solucana rastlamadan

Sağolun

akçabardak beğendi.
Artemisya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 14:13   #73
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sevgili Artemisya, menekşenizin gelişiminde her hangi bir aksaklık gelişememe durumu varmı, durumu nedir? merak ettim.
Ben kendi adıma söyleyeyim eğer ki benim menekşem olsaydı ve durumu gayet iyi durumdaysa, halinden memnusa ben hiç dokunmazdım.

Eğer ki kötülemeye doğru giderse o zaman açar durumuna bakardım, her ihtimale karşı da yapraklarından yedekleme yapardım.

Bazen aldığımız torfta bile bu tür yumurtalara rastlayabiliyoruz, çünkü o torfları nasıl ürettikleri, nerede bekletip sonra da paketlendiklerini bilmiyoruz.

Örneğin ben baharda tohum yetiştirmek için 60 lt.lik bir paket torf aldım bir çiçekçiden ondan hiç memnun kalmadım onun içinden bile çıktı solucan yumurtaları.
Güvenilir yerden almak gerekir sanırım.

Sevgiler.

Eski 04-09-2015, 22:43   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Benim de yılbaşı çiçeğim sararmaya başlamıştı toprak değiştireyim dedim içi kurt dolu. Ve ben bakamam bile esim de yardım etmiyor ben dokunmam diyor şimdi diğer saksılara bakmaya korkuyorum

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2015, 10:02   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2015
Ateş dikeni çalısı saksısında solucanlar

Arkadaşlar merhaba,
Dün çiçeklerimizin rutin sulamasını yaparken ateş çalısına biraz fazla su verdiğimi farkettim. Saksı altında biriken suyu dökmek üzere çiçeğe yöneldiğimde tabakta yaklaşık 10 tane uzun ince solucan gördüm. Sanırım su fazla verilince nefes almak için dışarı kaçıştılar. Ne yapmamı önerirsiniz?

barisaksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 17:53   #76
Yeni Üye

Nejat@'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Lightbulb Solucanla mücadele

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum bir çok forumda gördüğüm gibi burda da solucan dostlarının sayısı, solucan madurlarından daha fazla. Fakat benim şahsi fikrim, saksıda solucan bir süre sonra saksı bitkisi için zararlı hale gelebiliyor. En azından bu konudan muzdarip bir çok kişi var. Yakın zamanda bu sorunla bende karşılaştım. Okumadığım forum kalmadı, kesin çözüm şudur diyen yok.
Toprak değişimi bence çözüm değil, bitkinin kökleri arasına gizlenmiş bir tek yumurta bile tekrar çoğalmasını sağlayacak. Ayrıca toprağını değiştirmenin mümkün olmadığı büyüklükte bir saksı düşünün, bende böyle bir saksı var ve bir dönem toprağı biraz eşeleyince onlarca solucan görüyordum. Saksıdan topladığım solucanlarla bazı deneyler yaptım.
Aspirin kesinlikle öldürüyor ama bitki için çok zararlı.
Suda bırakılmış tütün suyu ve arap sabunu bir süre faliyeti yavaşlatıyor hatta küçük solucanları öldürüyor ama kesin çözüm değil.
Doğru etkin madde içeren zira ilaç kullanımı uygun dozaj da kullanıldığında çözüm sağlıyor, fakat bitki de etkileniyor. Ben ikikez zirai ilaç kullandım. Tamamen kurtuldummu bilmiyorum ama artık solucanda görmüyorum

Nejat@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2017, 00:10   #77
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
yaklaşık 2 aydır solucan gübresiyle uğraşıyorum.Öncesinde verim alamadığım ürünler adeta kükredi.Solucanların satışından da olumlu cevaplar aldık herkese öneririm.

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 04:16   #78
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksantip Mesajı Göster
yaklaşık 2 aydır solucan gübresiyle uğraşıyorum.Öncesinde verim alamadığım ürünler adeta kükredi.Solucanların satışından da olumlu cevaplar aldık herkese öneririm.
Evde ufak caplimi yapiyosunuz yoksa tesismi kurdunz

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2023, 11:40   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Sn .optimus toprak solucan üretmiyor , ancak solucansız toprakta yumurtası bulunmaz diye bir kaide yok .
Siz o toprağı masum ve temiz sandığınız sırada onlar yüzlerce yumurtadan çıkıp çoğalabiliyorlar .
Toprak üretmiyorlar , topragı yiyorlar , ihtiyaçları olan maddeleri sindirip ihtiyaçları olmayan kısmı dışkıyla atıyorlar . Faydaları da bu ,dışkılarıyla zenginleştirdikleri ve bedenleriyle kazdıkları topraklar havalanmış oluyor .
Çürümüş atık maddeleri tüketip ,bizi onlardan kurtarmış oluyorlar .
Begonya çeliklerinizi kahverengi cam şişede suda köklenene kadar bekletin .
Geçmiş olsun , üzülmüşsünüz belli ki ...
Merhaba;
Solucanlar toprak yemezler. Fakat yedikleri şeyleri biz toprak zannedebiliriz. Organik atıklarla beslenirler. Solucanların zararı yoktur, aksine faydaları çoktur.

akorkmaz1009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2023, 11:43   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2023
Arkadaşlar,
Her sakallıyı amcamız zannetmemek gibi her sürüngeni de solucan zannetmeyelim. İyi ayırt etmek gerekir.

akorkmaz1009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024