agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2006, 14:28   #1
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Bitki köklerini yiyen zararlılar (Manas, Kadılokması, Haziran böceği, Mayıs böceği)

Alıntı:
Bahçemi saran kadılokması (polyphylla melolontha) ile mücadele için duydugum herşeyi yaptım başaramadım yardımlarınızı bekliyorum
Ağaçlarda zararlı iki türü karıştırmışsınız galiba. Birisi Polyphylla fullo (Haziran böceği, Kadı lokması) diğeri de Melolontha melolontha (Mayıs böceği)'dır. Burada böceğin varlığı önemli olduğu gibi hangi bitkilerde zararlı olduğu da çok önemlidir. Ancak iki zararlı da Scarabeidae familyasından olup mücadeleleri ortaktır.

Bu iki zararlı ile mücadele oldukça zordur. Yılda iki dönemde kimyasal kullanmanız gerekecek. Kimyasala geçmeden önce yapılması gereken yetiştiricilik önlemleri var.

1. Ağaçların taç düşümündeki bütün yabancı otları imha edin. Mekanik olarak (el ile çekerek **** bir alet ile kazarak) uzaklaştırın.

2. Sonbaharda ağaçların etrafındaki toprağı (köklere çok yaklaşmadan) 20-30 cm derinlikte sürün (Larvalar ölürler). İlkbaharda ise (Mayıs ayında) toprak 15-20 cm derinlikte işlenmeli (larva ve pupalar ölürler).

3. Haziran-Temmuz aylarında saat 20:00-22:00 saatleri arasında ergin uçuşları en yoğun olmaktadır. Bu dönemlerde mümkünse bahçede bir ışık yakarak (ampul, **** balkon lambası) erginler yakalanıp imha edilmelidir.

Kimyasal mücadele:
Yılda iki kez (ilk bahar ve sonbahar) ilaçlaması gerekir. Ancak esas önemli olan ilkbahar ilaçlamasıdır.

Endosülfan %32,9 WP etkili maddeli herhangi bir pestisit kullanabilirsiniz. Markası önemli değil. Yalnız bu pestisitten metre kare toprak alanı için (sadece ağaçların taç iz düşümünü ilaçlayacaksınız) 8 g kullanacaksınız. Yani 4 metre kare toprak alanı varsa bir ağaçta onun için 4x8=32 g kullanacaksınız. Burada önemli olan bu kadar insektisitin toprağın 20-30 cm derinliğine inmesidir. Su miktarı size kalmış. Bence küçük bir ağaç için 2 kova (20 L) su yeterlidir. Ama sizin gözlemleriniz farklı ise suyu kendiniz ayarlayın.

İlkbahar ilaçlamasını Mart ayında, Sonbahar ilaçlamasını ise Eylül ayında yapmanız gerekiyor.

poseban beğendi.
fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 19:26   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Mersi fmt79

Endosülfanı üç yıldır kullanıyorum etkisi geçici oluyor.
Zarar verdiği bitkiler; yıldız yumruları, gül fidanları, petunya, aslanağzı, plumbago, genç meyve ağaçları, sardunya.
En son hektioneks m2 ye12gr kullandım (Eylülde) sonucunu bilmiyorum.
Mocap ve Nemocap tavsiye ettiler.
Mayısta denesem mi? [bunlar pahalı imiş heryerde bulunmuyor]

Düzenleyen Ferda Ülkümen : 30-05-2008 saat 15:36 Neden: başlık yazmadım
Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 23:34   #3
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

normalde ruhsatı yok o böcekler için ama deneyebilirsiniz. Ama denerseniz ve meyve ağaçlarında kullanırsanız mutlaka kullanım süresine uyun. Çok uzun bir kullanım süresi var. Zehirlilik seviyeleri yüksek, ve pahalı. Sorunu çözebilir.

Eski 04-12-2006, 23:50   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Nasıl bir şeydir görelim...

Haziranböceği (Polyphylla fullo)(a) ve Mayısböceği (Melolontha melolontha)(b)erginleri.

Kaynak: www.tagem.gov.tr

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 00:18   #5
Ağaç Dostu

Benimkiler polyphylla pullo o zaman mocap ı meyve ağacı olmayan çiçek tarhlarına uygularım

Eski 05-12-2006, 00:25   #6
Ağaç Dostu

Teşekkürler Aybala.
Esas zararlılar larvaları. Kök ve yumruları kemiriyorlar.
Şimdilik resim göndermeyi beceremiyorum ileride kemirilmiş kök resimleri gönderebilirim.

Düzenleyen Ferda Ülkümen : 30-05-2008 saat 15:37
Eski 05-12-2006, 13:55   #7
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Acaba bahçeniz orman alanlarına yakın mı? Yakın ise yapacak fazla bir şey yok. Her ilkbahar ilaçlamanız gerek. Orman alanlarına uzaksa, iyi bir ilaçlama şart. İki tane larva canlı kalsa bile yine sorun olacaklardır.

Aslında Endosülfan da etkili ama dediğim gibi, kurallara uygun kullanmanız gerek. Toprak işleme yapıp iyice yumuşatmalısınız. Sonra yeteri kadar insektisiti yayıp, sonra da 20-30 cm derinliğe ulaşıncaya kadar sulamalısınız. Bunları yaptığınızdan emin olun.

Hepsini uyguluyorum yine de her yıl görüyorum diyorsanız, çevrenizden geliyor olabilirler. Orman alanlarına yakın yerlerde daha çok zararlı oluyorlar.

Eski 06-12-2006, 10:32   #8
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
benim bahçede gördüğüm ve çevrem de de kadı lokması diye söylenen topragın altında beyaz ve yumusakça,solucana benzer bir hayvan.Kökleri bıçak gibi kesiyor.Bu fotoğraflardaki kanatlı böcekler sonraki evresi mi acaba ?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 10:54   #9
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez
benim bahçede gördüğüm ve çevrem de de kadı lokması diye söylenen topragın altında beyaz ve yumusakça,solucana benzer bir hayvan.Kökleri bıçak gibi kesiyor.Bu fotoğraflardaki kanatlı böcekler sonraki evresi mi acaba ?

Yukarıdaki fotoğrafta görülen iki zararlı tür Scarabeidae familyasından olup, ikisi de larva döneminde (yani sizin görmüş olduğunuz beyaz kurtçuklar) bitki kökleri ile beslenirler. Erginleri bitki zararlısı değildir. Yukarıdaki fotoğraflarda bu iki türün ergin dönemleri yer almaktadır.

Eski 06-12-2006, 11:21   #10
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Familya: Scarabeidae; En temel özellikleri enginlerinin lamelli antenlere sahip olmaları ve larvalarının rahatsız edildiklerinde 'C' şeklini almalarıdır.

Bu familyaya ait adı geçen iki zararlı tür;

birincisi halk arasında Kadı lokması, Haziran böceği diye anılan polyphylla fullo'dur. Kın kanatlarının üzerinde alacalı bulacalı renklenme ile bilinirler. Erkeklerinde lamelli anten çok belirgin iken dişilerde küçük bir lamelli anten vardır.
Kadı lokması ergini

İkincisi ise halk arasında Mayıs böceği **** Adi mayıs böceği olarak bilinen melolontha melolontha'dır. Bu böceğin kın kanatlarının üzerinde boyuna kabarık çizgiler vardır. Bu koyu alanlar ile rahatlıkla diğerinden ayrılır.
Mayıs böceği ergini

Her iki türün morfolojisi, biyolojisi ve zarar şekli birbirine çok benzer (hatta birçok yönleri aynıdır). larvaları bitki köklerinde zarar yapar. Ancak larva döneminde iki türün ayrımı mümkün değildir.

Her iki türün larvası (birincisi kadı lokması, ikincisi mayıs böceği)

Eski 06-12-2006, 13:30   #11
Ağaç Dostu

Bizim bahçedekiler polyphylla fullo.

İnsanın üzerine yapışıp acaip sesler çıkarıyorlar, senelerdir kabusum oldu. Geceleri balkona gelenleri raketle öldürüyoruz.

Toprağı zaten senede iki kere havalandırmak için belliyorum, aralarda çapada yapıyorum, mayıs-eylül endosülfan da kullanıyorum [bu arada başka iş yapamıyorum] ama dediğiniz gibi etraftaki bahçelerde geniş bir alana yayıldıklarını görüyorum.

Daha geniş çevre de zeytinlikler ve çam ormanları.

Yalnız 5-6 sene öncesinde bu zararlı yoktu gübreyle geldiğini sanıyorum. Gübreyi önce güneşe yayıp, ilaçlasak mı? bahçedeki kedilere zarar verir diye ilaçlama işlemindende korkuyorum ?
İlginize teşekkürler.

Düzenleyen Ferda Ülkümen : 30-05-2008 saat 15:15
Eski 06-12-2006, 15:05   #12
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Hayvansal gübre kullanıp kullanmadığınız sormamışım değil mi Gübre ile gelme ihtimali de çok yüksek. O noktayı atlamışım. Hayvansal gübreyle geliyorsa ilaçlama şart. Tarım Bakanlığı bunun için Folidol (Metil-Paration) önermiş ama başka yöntemler de denenebilir. Mesela, Dazomet etkili maddeli Basamid Granulate işe yarayabilir. Genel bir toprak fumigantıdır. Nemlendirilmiş gübrenin içine yayıyorsunuz ve üzerini ince şeffaf bir naylon ile kapatıp güneş altında bırakıyorsunuz.
Hiç olmadı gübreler de endosülfan ile ilaçlandıktan sonra verilebilir. Ama etraftan özellikle iğne yapraklı ağaçların bulunduğu alanlardan geliyorlarsa yapacak çok fazla birşey yok. En iyi yapacağınız şey, akşam balkonun ışığını açıp böcek avlamak, kolay gelsin...

acemifüsun beğendi.
Eski 06-12-2006, 19:25   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Hayvansal gübre kullanıp kullanmadığınız sormamışım değil mi Gübre ile gelme ihtimali de çok yüksek.
Mayıs böceği gübreye mi yumurtluyor, yoksa sığırları mı ara konakçı olarak kullanıyor?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 22:51   #14
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Mayıs böceği gübreye mi yumurtluyor, yoksa sığırları mı ara konakçı olarak kullanıyor?
Toprak altı zararlıları genellikle hayvan gübrelerini seviyorlar, bunun nedeni de hayvan gübresinin toprak sıcaklığından biraz daha yüksek sıcaklığa sahip olmasın olabilir. Ergin, bitkilerin alt kısımlarındaki yeşil otlara, bitkinin kök boğazına vb yerlere yumurta koyar, ancak hayvan gübresi varsa yakınlarda iyi bir yumurta bırakma yeri oluyor onlar için. Çünkü vazgeçilmez bir barınak.

Eski 15-02-2007, 15:13   #15
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Ben bahçemdeki Melolantha ile mücedelede Carbofuran içerikli insektisit kullandım Bunu ilkbahar ve sonbaharda iki kez yaptım. Ancak bildiğim kadarıyla bu zararlının yumurtadan ergin hale geçişi 3 yıl sürüyor. İlk sene toprağın yaklaşık 40 cm altına bırakılan yumurtaların primer köklerde zararını görmemiz 2 bahar sonraya rastlıyor. Yani biz bir taraftan larvalar ile mücadele ederken toprağın ulaşamadığımız derinliklerinde bir sonraki senenin zararlıları büyüyor. Ergin mücadelesi şart bu yüzden .Ama başı dertte olan arkadaşlar carbofuranı denesinler derim

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 16:00   #16
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
İyi ki bu konu açılmış.

Ben de saf saf, aaa! ne güzel böcek, fakat amma da yapışkan şey diyordum.

Bunları gördüğümüz yerde öldürmemiz lazım demek ki.

Ahır gübresini de bitkilere vermeden önce folidol ile ilaçlamak mı gerekiyor, bu durumda?

Folidolü suya karıştırıp, gübreye püskürtmek yeterli olur mu, yoksa en iyisi fiziki mücadele deyip, karıştırarak, bulacağımız larva ve benzerlerini tek tek yok etmek mi?

Hadi bakalım kolay gelsin.

Teşekkürler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2007, 14:11   #17
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Alarm- Melalontha

Önce sebzelerin sonra hayvanların mevsimi kalmadı. 1 hafta önce dikim çukurları açtırırken 50 çukurda sadece 1 tane melolantha larvasına rastlamıştım. Oysa 2 gün önce neredeyse her çukurda birkaç tane rastladım. Üstelik yüzeyin 5 cm altına kadar ulaşmışlar. Özellikle çim ekili işlenemez alanlarda kontrolü elden bırakmamalı. Ben çimi biçtirmeye başladım. 2-3 güne kadar ilk ilaçlamayı yapıcam. Aman ha dikkatli olun

Eski 04-03-2007, 15:16   #18
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
-Bu böceklerin, Zerdali Böceği, Ağustos Böceği, Cırcır Böceği bir ilgileri var mı?

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 15:34   #19
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Familya: Scarabeidae; En temel özellikleri enginlerinin lamelli antenlere sahip olmaları ve larvalarının rahatsız edildiklerinde 'C' şeklini almalarıdır.

Bu familyaya ait adı geçen iki zararlı tür;

Her iki türün morfolojisi, biyolojisi ve zarar şekli birbirine çok benzer (hatta birçok yönleri aynıdır). larvaları bitki köklerinde zarar yapar. Ancak larva döneminde iki türün ayrımı mümkün değildir.

Her iki türün larvası (birincisi kadı lokması, ikincisi mayıs böceği)

Bu larvalar iç Anadolu çifçileri tarafından Mengiş diye adlandırılıyor.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 16:50   #20
Ağaçsever

yucel ozbakis's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Manas (lokma Kurdu veya Kadı Lokması)

Arkadaşlar benim Leylandi fidelerine bu lokma kurdu çok zarar verdi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana bilgi verirse çok sevinirim..

Bu güne kadar yaptiğim işleri ve kullandiğim ilaçlari yazayim isterseniz..
Benim 5000 adet 1 yaşinda toprakta dikili Leylandim var. Damlama sulama yapiyorum.

Bu kurtlari 15 Temmuz tarihinde fidanlarima zarar verdiğini gördüm. Ziraii ilaç satan firmadan Bayer'in Mocop sıvı Ec 20 Yi Aldım 5 Litre. Damlama suyuna kariştirarak Verdim. Kurtlara hiç bir şey olmadı.

Bu sefer Bayer firmasini aradim, hesap yaptilar ve 6 Litre ver dediler. 5 Agustos tarihinde 6 Litre Mocop sivi verdim. Kurtlara yine bir şey olmadı.

Araştirmalarim devam etti. Bu arada bir arkadaşim bana aslinda tohum ilaci olan Parafuran isimli ilaçtan bahsetti. Kontak etkili olduğunu kendisinin bununla çaresinin bulduğunu söyledi. Ben de 5000 Adet Fidanimia şişleme metodula 3 Litre ilaci yaklaşik 3000 Litre suyla kariştirarak verdim.

Şimdi kurtlar ölmedi ama zarar da vermiyor sanirim. Bu konuda tecrübeleri ve bilgisi olan arkadaşlar lütfen görüşlerini ve bilgilerini benimle paylaşirlarsa çok memnun Olurum.

Yücel özbakiş.

yucel ozbakis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 17:18   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yücel Bey, daha önceden kadı lokması ile konuşmaları burada gerçekleştirdiğimiz için, sorunuzu bu başlığa taşıdım.

Önceki mesajları okuduğunuzda bazı çözümler görebilirsiniz. Taze gübre veriyorsanız, larvaların gübre ile beraber gelme ihtimali çok yüksek. Elbette Altınova gibi hayvan gübresine çok fazla talep olan bölgelerde yanmış gübre bulmak biraz zor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 16:40   #22
Ağaçsever

yucel ozbakis's Avatar

Ben fidanlarıma hiç hayvan gübresi vermedim. Sanırım benim sorunum kiraladığım yer bir kaç yıl bakılmamış çok otlu bir yerdi. Bu böcekler burada çok türemiş .Birde ilk ilaçlamayı ben temmuz ayında yaptığım için çok geç kaldım galiba.

Eski 19-09-2007, 18:55   #23
Ağaç Dostu

Siz hayvan gübresi kullanmasanız da onların erginleri uçarak her yere ulaşıyorlar.
İlaçlama zamanı mayıs ve eylül,ben endosülfan kullanıyorum ama geçici çözüm.

Eski 05-10-2007, 10:48   #24
Ağaçsever

yucel ozbakis's Avatar

Bizim buralarda tarım marketleri olan arkadaşlara sordum endosülfan dediğiniz gibi geçiçi çözüm dediler. Bazı arkadaşlarımız nemocap denediler onlarda geçiçi çözüm olduğunu söylediler.Bunun kontak etkili olanı yokmu arkadaşlar.............

Eski 18-11-2007, 23:24   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Merhabalar:

Benim bahçemde de kadı lokması var. Vede bunların larva (kurt) şekli var. Ağaçlara çok zarar veriyorlar. Hangi ilacı ve nasıl kullanmalıyım. yalnız benim alanım çok geniş. Ortalama 10-15 bin metrekare ve bahçede her türlü bitki var, bunlar göz önüne alınarak ilaçiama konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdilik hoşçakalın.Selamlar.

BAHÇECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 09:09   #26
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Benim güllerime musallat olan ve doz doz dediğim(kendi tabirim çünkü uçarken aynen bu sesi çıkarıyorlar) böceklerin Kadılokması olduklarını öğrendim. Bunların üzerleri kırçıllı, benekli gri gibi ama bir de bende başparmağımızın tırnağı büyüklüğünde parlak yeşil yanardöner gibi renkte olanları da var. Gonca güllerin içine girip veya açmış güllerin ortalarına girerek kemiriyorlar. Gülün de bütün neşesi kaçıyor tabii. Çok sinirimi bozduklarında bahçeye çıkıp, tek tek yok ediyorum. Bu bazen 100 ün üstünde bir rakam oluyor. Gül diplerine daha evvel hayvan gübresi koyuyordum, ama 2-3 senedir hayvan gübresi koymuyorum, 3x15 ile idare ediyorum. Doz dozlar da sanki daha azaldılar gibi.
Tabii ben de toprak ilaçlaması yapıyorum. Ama bunların kökünü kuruttum diyemem.
Şimdi bu konuda yazılanları tekrar tekrar okuyup notlar aldım. Teşekkür ederim sayın fmt79ve sevgili Ferda.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2007, 01:31   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Merhabalar:

Bende Kadı Lokması hakkında şikayetlerimi yazmıştım. Şmdi birdaha dile getirceğim.Benim bahçelerimde bulunan kadı lokması diye adlandırdığınız kurtçuklar başımın belası. Köküne geldikleri ağacı anında kurutuyorlar. Ziraatçilerin önerdiği ilaçları (DURSBAN 4) kullandım ama bir fayda görmedim. Birde banim bahçem çok büyük. Ben sadece bir bölümüne kullandım ama sonuç yine aynı. Ve ben geniş kapsamlı birşey istiyorum yani ziraatçinin dediği gibi yaparsam hem fazla ilaç gidecek hem de benim baya bir zamanımı alacak. Benim 10-15 bin metre kare alanım var burda kullanmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sealamlar:

BAHÇECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2007, 20:27   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Endosülfan denediniz mi? Kısmen çözüm sağlıyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 16:57   #29
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Gerek mayıs böceği gerekse haziran böceği yumurtalarını toprağın 40- 60 cm altına koyuyorlar. Biz köklerdeki zararlıları ilaçlarken yumurtalar hiç etkilenmiyor ve daha sonra larva olup zarara devam ediyor. Bu yüzden kesin çözüm diye birşey yok. Ancak populasyonun kontrolü mümkün olabilir.
*kullanılan hayvan gübreleri ilaçlanarak
*Düzenli ilaçlama yaparak
*İşlenebilir alanlarda toprak derin sürülerek
*Erginler akşamları ışık kaynağına yönlendirilerek imha edilerek konrol sağlanabilir.
Ben carbofuran kullanıyorum. Ama dediğim gibi kesin çözüm değil.

Eski 11-12-2007, 17:02   #30
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Birde bu bilgiler var. Üzgünüm kaynak gösteremiyorum. Çünkü çok önceleri kadettiğim eğitim notlarından alıntı yaptım.

[Polyphylla spp., Melolontha spp.,Anoxia spp. (Col.:Scarabaeidae)]
Tanımı, yaşayışı ve zarar şekilleri

Yurdumuzda Haziranböceği, Manas, Kadılokması ismi verilen Polyphylla turkmenoglui Petr. ve P.fullo L.; Mayısböceği ismi verilen Melolontha melolontha (L.) ve M.albida Friv. ile Çizgili haziranböceği ismi verilen Anoxia orientalis Kryn., çeşitli meyve fidanları ve ağaçlarının köklerinde zarar yapmaktadır. Bu böcekler büyük yapılı olup, renk ve şekil bakımından birbirinden oldukça farklıdır. Erginlerde vücut dışbükey ve sağlam bir yapıdadır. En tipik özellikleri, antenlerinin uç kısımlarının yelpaze şeklinde olmasıdır. Yelpaze şeklindeki anten, erkeklerde daha bariz şekilde büyüktür. Larvaları tombul ve daima C harfi şeklinde kıvrık olup, ağız parçaları ısırıcı çiğneyicidir .Larva dönemlerini toprakta geçirirler. Haziranböceği erginleri, haziran-temmuz aylarında güneş battıktan sonra, Mayısböceği erginleri ise mayıs-haziran aylarında uçarlar.
Haziranböceği dişileri, çiftleştikten sonra yumurtalarını, toprağın 1-20 cm derinliğinde bir yuva içerisine bırakırlar. Haziran-temmuz aylarında yumurtadan çıkan larvalar, toprağın daha derin kısımlarına inerler. Eylül-ekim aylarında ikinci dönem larva haline geçerek, bitkilerin ince kökleri ile beslenirler. Daha sonra toprağın 50-90 cm derinliğine iner ve burada kışı geçirirler. Haziran başında üçüncü dönem larva haline geçer ve ertesi yılın mayıs ayına kadar bu dönemde kalırlar. Mayıs ayında bir yuva içinde pupa olur ve haziran-temmuz aylarında erginler çıkar. Bu zararlılar genel olarak iki yılda bir döl verirler.
Bu zararlılar polifag olup; elma, armut, ayva, şeftali, erik ve kiraz gibi kültür bitkieri ile paulownia köklerini tercih ederler. Yumuşak çekirdekli meyve fidanlarında ve hümüslü kumsal topraklarda, daha fazla zarar yaparlar. Bu türlerin erginleri bitkilerin toprak üstü kısımlarını, larvaları ise köklerini yiyerek zararlı olmaktadır. Ancak esas zararı, fidanların ve ağaçların köklerini yemek suretiyle, larvalar yapar. Bu zararlılar, özellikle fidanlıklar için çok önemlidir.
Doğal Düşmanları
Bu zararlıların bilinen en önemli doğal düşmanları, hem larvaları, hem de alacakaranlıkta uçan erginleri yiyen çeşitli kuş türleridir.
Mücadelesi
a) Kültürel önlemler
Bu zararlılarla mücadelede kültürel önlemler çok önemlidir. Fidanlıklarda ve plantasyonlarda alınması gereken kültürel önlemler aşağıda verilmiştir:
Fidanlıklarda alınması gereken önlemler :
- Ergin böcekler, yumurta bırakmak için otlu yerleri tercih ettiklerinden, haziran-temmuz aylarında ot temizliğine özen gösterilmelidir.
- Temmuz-ağustos aylarında toprak işlemesi yapılarak, yeni bırakılan yumurtaların güneş ışınlarına maruz kalarak ölmesi sağlanmalıdır.
- Fidanların sulama, gübreleme, vs. gibi bakım işlemleri zamanında ve tam olarak yapılmak suretiyle, sağlıklı olmaları sağlanmalıdır.

- Bu zararlılarla bulaşık fidanlıklarda, kullanılacak çiftlik gübresi önce ilaçlanıp, iyice karıştırıldıktan sonra, açıkta bekletilmeden toprağa karıştırılmalıdır.
- Fidanlar sökülürken ve söküm tamamlandıktan sonra, parseller derin sürülmeli ve görülen larvalar toplanıp imha edilmelidir.
Plantasyonlarda alınacak önlemler:
- Yumurta bırakmak için, hububat ekili ve yabancı otlu olan yerleri tercih ettikleri için bahçeye, ara tarım şeklinde hububat ekilmemeli, özellikle haziran ve temmuz aylarında ot temizliğine özen gösterilmelidir.
- Bahçe sonbaharda, 20-30 cm derinliğinde sürülerek, larvaların açığa çıkması ve kuşlar tarafından yenilmesi sağlanmalıdır. Mayıs ayında 15-20 cm derinliğinde sürülerek, toprakta bulunan pupalar tahrip edilmelidir. Temmuz-ağustos aylarında yapılacak toprak işleme ile de yumurtaların güneş ışığına maruz kalarak ölmesi sağlanmalıdır.

b) Mekanik mücadele
Gerek fidanlıklar ve gerekse plantasyonlarda böceklerin uçuş saatlerinde(saat 20.00-22.00), erginler toplanarak öldürülmelidir.
c) Kimyasal mücadele
Bu zararlılara karşı, bütün ağaçlarda değil, sadece larvaların bulun-duğu fidan ve ağaçlarda kimyasal mücadele yapılmalıdır. Zarar belirtisi gösteren ağaçlarda ise, sadece taç izdüşüm alanları ilaçlanmalıdır. Fidanlar için izdüşümü alanı 1 metrekare olarak kabul edilir.
İlkbaharda, 0-20 cm toprak derinliğindeki toprak sıcaklığı 9-10°C ye ulaşıp, larvalar faaliyete başladığı zaman (genellikle mart ayından itibaren ) ikinci ve üçüncü dönem larvalara karşı bir ilaçlama yapılır. Sonbaharda ise, yörelere göre değişmekle birlikte, ilk yağmurlardan sonra, larvalar toprak yüzeyine yakın ve özellikle çoğu ikinci dönem başlangıcında olduğu zaman (genellikle eylül ayında) bir ilaçlama yapılabilir. Ancak önemli olan ilkbaharda yapılacak ilaçlamadır.

murtitek beğendi.

Etiketler
ağaç kök kurdu, ağaç kök kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024