agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2007, 22:19   #1
Yeni Üye

demian's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2006
Kücük siyah sinekler

Selam arkadaslar,
oda ciceklerimin etrafinda minik siyah sinekler ucusuyor. Her iki günde bir sinek ilaci ile onlarcasini öldürüyorum.Ama nafile..Tekrar olusuyorlar. Sonra, cicekciden, sari yapiskan kagitlar alip astim her birine. Sari kagitlar yapisip kalan sineklerle dolup tasiyor ama, bir türlü kökünü kesemedim.
Böyle bir sey basiniza geldi mi?
Bunlarin nedenini ve de nasil yok edebilecegimi bilen varsa , anlatsin lütfen.
Tesekkürler..

demian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 22:31   #2
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Fazla nemden oluşuyorlar. Sulamayı kesin ve saksıları açık havaya çıkarın. Toprağın kuruması gerek. Sevdikleri ortam nemli ortam.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 18:16   #3
Yeni Üye

demian's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2006
Tesekkür ederim bilgine Agac dostu. Tavsiyeni tutacagim.Ama ciceklerimi cok sulamiyorum aslinda.Sanki topragin icinden cikiyorlarmis gibi.Nasil sey anliyamadim

demian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 14:38   #4
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Sanırım bu sinekleri toprak yapıyor. Özellikle torf ve kompost tipi topraklar..Benimde başıma geldi.Çareyi toprak değiştirmekte buldum. Eğer aynı şeyden bahsediyorsak ve tespitlerim doğru ise, toprak yüzeyine bakarsanız görünmeyecek kadar küçük beyaz kurtçuk/larva misali şeylerin yüzeyde yürüdüğünü görürsünüz bunlar aynı zamanda bitkinin köklerinden beslenip bitkiyi kurutuyorlar ve gelişimlerini tamamladıklarında bahsettiğiniz sineklere dönüşüyorlar.

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 13:56   #5
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ayni sorun bende de var. Menekse saksilarimin etrafi bu kücük sineklerle kayniyor. Iki gün önce de sabah uyandigimizda bir baktik ki saksilarin etrafina yüzlerce sinek düsmüs. Hemen islak bir bezle hepsini topladim. Bir saate kalmadan yine yüzlerce sinek buldum. Iki gündür cikanlari topluyorum yeniden yüzlercesi cikiyor. Sinek ilaci kullandik, yaprak bitleri icin kullandigim bir sprey vardi onu kullandik hic biri ise yaramadi. Bunlari kesin olarak yok etmenin baska bir yolu yok mu acaba?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 18:23   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-10-2008
Bende bu dertden muzdaribim eşimle birbirimize gireceğiz yakında. Sanırım bunu torf yapıyor.Bahçe toprağı olan saksılarda da solucan oluyorç Çözüüüüüm. Yok!

L-EYLA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 17:26   #7
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ben birkac gün önce saksilarin topragini döktüm, saksilari ve menekselerin köklerini yikadim tekrar yeni topraga ektim. Bir kac gündür ortada sinek yok. Yeniden olusurlar mi bilmiyorum. Sonucu sizlerle paylasirim. Yine de köklü bir cözüm arayisi icindeyim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 14:34   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Bende de aynı sıkıntı var , niye kimse bir çözüm önermiyor ?

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 15:49   #9
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 21
Benim evdeki çiçeklerde de sonbahar da olmuştu. Sinek ilacı kullandım. Şimdilerde tekrar tektük görünmeye başladılar. Gördükçe öldürüyorum henüz ilaçlamaya başlamadım.

Passion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 16:39   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Bizim evdede var bu sineklerden. Bu ev onların en sevdiği ortam olmalı. Çünkü alt katımız boş. Üst katımız boş. Ve bu yüzdende strafor olmayan yerler adeta ağlıyor. Yani sırılsıklam. Çiçeklerin toprakları kurumuyor. Her saksıya ayda bir kere ve sadece bir su bardağı kadar su döktüğüm halde.
Kurtçukları bazen rahat bırakıyorum, bazende kürdanla almaya çalışıyorum. Sinekler uçuşup duruyorlar. Niye derseniz Guzmanyayı kurtcuklardan kurtarmak için saksı değişimi yaptık. Ama kurtçuklardan çok biz zarar verdik sanırım guzmanyaya. Kökleri zarar gördü. Ve bir tanesi hariç diğerleri yeni yeni toparlanıyor.
Sadece yazı bekliyorum. Toprak kuruyunca inşaallah giderler. Bu sineklerden daha çok diğer böceklerden muzdaribim. Beyaz sinek, yaprak biti gibilerden.

Âyine-i Esma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 16:53   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Yoğunluk azaltması nasıl yapılır
Sinek üretiğini tahmin ettiğimiz çiçek saksının yanına elektrik süpürgesi ile yavaşça yaklaşılır.
Süpürgenin ucundaki başlık çıkartılır.
Süpürge çalıştırılır.
Ucuşan sinekler süpürgenin çekiş gücü ile ortamdan toplanır.
Aynı işlemi 2-3 gün arayla tekrarlayabilirsiniz.

zevraki beğendi.
Polen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 21:07   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Bunu asla yapamam. Uçmasına devam seçeneğini tercih etmek zorundayım. Bizim elektrik süpürgesi suya çekenlerden. Direk suya gidecekler. Boğularak ölüm. Ne korkunç : (

Âyine-i Esma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 23:28   #13
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Bu siyah sineklerin larvalarına kaç tane soğan kurban verdim ben biliyorum. Bunlar yumurtalarını nemli toprağa bırakıyor. Yumurtalardan çıkan larvalar ise yeterli büyüklüğe ulaşana kadar bitkilerin köklerini ve özellikle küçük soğanları yiyorlar. Büyüdükten sonra metamorfoz geçirip o delirten siyah sineklere dönüşüyorlar.

Ben en son bütün balkonu ve bitkileri Başbahçıvan arkadaşımın bana getirdiği bir ilaçla ilaçladım. İsmi Folidol olmalı ilacın. Özellikle kurtlanmış soğanları saksılarından çıkarıp topraklarını 200 derecede 20-30 dakika fırınladım. Toprağı tepsiye döküp fırına atmak kulağa garip geliyor biliyorum ama içindeki larvaların, kurtçukların ölmesi ve varsa yumurtaların bozulması için iyi bir yöntem. Fırından çıkan toprakları soğuduktan sonra ilaçlayıp bir süre havalandırdım. Ardından yıkiyip kuruttuğum soğanlara da mantar ilacı sıkıp tekrar diktim. Darbe alan veya yaralanan soğanlara mantar hastalıklarının bulaşması daha kolay oluyor. O yüzden yenmiş olan soğanları dikmeden ilaçlıyorum. Son 10 gündür sadece bir tane sinek gördüm. Onu da avladım

Sinekler yumurtaları toprağa bıraktıkları için siz ortama ne ilaç sıkarsanız sıkın onlar yine geri geliyorlar. Yaptığınız ilaçlamadan bir tek sinek bile kurtulsa bıraktığı yumurtalardan onlarcası geri dönüyor. O yüzden ben yeni toprak bile alsam artık pişirmeden kullanmıyorum. Belki içindeki maddeler için o kadar yüksek sıcaklık zararlıdır ama o maddeleri tamamen olmasa da besinlerle telafi edebilirim ama kurtların yediği soğanlarım gitti gider.

Benim yaptığımın tek kötü tarafı bitkiyi saksısından ve toprağından çıkarma kısmı. Yanlış olduğunu biliyorum ama acil durumlar olduğunda mevsim gözetmeksizin saksı değiştiriyorum ben. Şimdiye kadar kışın saksısını değiştirdim diye ölen bir bitkim olmadı. Ama forumda yazılanlara göre bazı arkadaşların çiçekleri zamansız değişimlerdene etkileniyormuş. Başbahçıvan, topraktaki kurtlar için toprağını dağıtmadan bitkiyi saksısından çıkarıp etrafını ilaçlayıp tekrar saksıya yerleştirmeyi ve yarım saat kadar sonra da bitkiyi sulamayı önermişti. Tabi çok büyük saksılara uygulanacak bir yöntem değil.

İlk ilaçlamadan 5 gün kadar sonra balkonu ve biraz da toprakların üstünü tekrar ilaçladım. Benim yaptıklarım ve bildiklerim bu kadar. Umarım faydalı olabilmişimdir.

oobd beğendi.

Düzenleyen ninina84 : 25-02-2009 saat 23:28 Neden: paragraf
ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 20:12   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Fırınlama...

Toprağı fırınladığınızda artık o toprak değildir...Sadece yetiştirme ortamıdır...
Toprak içinde yararlı pek çok mikroorganizma var ve onlar yüksek ısıda yok olur malesef...Bence düşük dozda bir organik insektisit denenebilir....

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 20:43   #15
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Evet haklısınız ben de biliyorum bunu ama habire böcek ilacı almaya bütçe dayanmıyor. Her soruna ayrı ilaç almaktansa elimdeki ilaçlarla halledemediklerime kendim çözüm üretmeye çalışıyorum. Fırınlamayı yabancı bir sitede okumuştum. Ev ortamı için de mantıklı geldi açıkçası. Sonuçta larvalar soğanlarımı yiyip bitirdikten sonra topraktaki mikroorganizmaların da bir önemi kalmıyor.

Eski 26-03-2009, 11:08   #16
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Aynı durumu bende yaşadım.Evdekiler rahatsız olduğu için, tüm çiçekleri ,havalandırma bulunan evin dışına yerleştirmekte buldum.Tüm bu yazışmalardan anladığım ,sinekler böyle bir ortama yerleştikten sonra ,onlarla mücadele zor oluyor.

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 11:54   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sn ninina84

Şu aralar benim de bu sinekçiklerle başım dertte... Tahmini suçlum onlar en azından. Soğanlılarımın yapraklarında bozulma hissettiğimden topraklarını açtım. Bir de ne göreyim bazılarının içi boşaltılmış ve son derece yoğun tempoda boşaltma işlemi devam etmekte.

Beyaz beyaz kurtçuklar var. Sağlam soğanları oksijenli suda bekletip yeniden diktim ancak kurtulup kurtulmayacağından emin değilim

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 12:35   #18
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Aynen dediğiniz gibi oluyor. Benim topraktan çıkarıp ilaçladığım soğanlar şu an hayatta. Toprağı fırınlamak daha önce belirtildiği gibi mikroorganizmalar için çok zararlı. Onun yerine toprağı ilaçlayabilirsiniz ama hangi ilaç kurtçuklara etki eder bilmiyorum. Ben ne ilaç sıktıysam kurtulamadım onlardan. En son çareyi pişirmekte buldum. Şu an tek tük görüyorum siyah sineklerden. Onları da avlıyorum. Tetikteyim kısacası Zira eve getirdiğiniz her yeni toprakla sineklerin de gelme olasılığı çok yüksek.

Eski 06-04-2009, 13:14   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Ben bu konuda bir başlık açmıştım , sorun çözülmüştü . O siyah sineklerin bitkiye bir zararı yokmuş . Toprağın ıslak kalması nedeniyle ürüyorlarmış . Özellikle TORF ıslak kalırsa çıkıyorlar . Yok etmenin yolu , su vermeyi kesin , toprağı havalandırın , mümkünse güneşe çıkartın mümkün değilse bitkilere zarar gelmeyecek şekilde UFO ısıtıcı yakınlarına koyun . Saksının yerini değiştirin , binlercesinin arkasındaki duvara vs. konduğunu göreceksiniz , bitkiyi uzaklaştırdıktan sonra şeltox sıkın . Bitkilerede doğal sinek ilaçlarından tespih ağacı tohumu vs. sıkabilirsiniz .

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 10:00   #20
Ağaç Dostu

Balkona çıkıp havalandırıyorum sinekleri gördüğümde. Ama bu sene ilk defa soğanlı bitkilerimde kurtçuğumsu bir canlı sorunu ile karşılaştım. Çoğu telef oldu soğanlıların. Bu sineklerden şüphelendim.

Eski 28-04-2009, 10:07   #21
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Uzun zamandır bende bu sorunu çözemedim.
Dönem dönem tarım ilacı kullanıyorum, (şuan modelini hatırlamadığım bir zehir). Sinekler kayboluyor. Ancak 2-3 ay sonra bi saksıdan mutlaka tekrar çıkıp yayılıyorlar. Tahmin ediyorum ki sinekleri yoketmiş olsak bile yumurtarını yok edemiyoruz ve böylece tekrar kendileriyle karşılaşıyoruz. Toprağı fırınlamak çözüm olabilir, ama zor iş ve hangi birini fırınlayalım
Doğal bir çözüm bulmalı bu duruma.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 11:57   #22
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

zor evet. Ben sadece soğanları ektiğim saksılardaki toprakları fırınladım. En büyük zararı soğanlar görüyor çünkü. Fırınlamak toprağın bileşimi için zararlı olsa da en azından soğanlarımı kurtardım. Birkaç yavru amaryllisim ve bütün zıpçıktılarım ölecekti yoksa. Nergislerimin kökünü kuruttular zaten.

Sn. Kaktüs muhtemelen o kurtçuklar siyah sineklerin larvaları. Benim balkonumda siyah sineklerin ortaya çıkışı ve soğanlı bitkilerimin yapraklarının kurumaya başlaması neredeyse eş zamanlı oldu. Soğanlıların toprağını fırılayıp diğerlerininkini de ilaçladıktan sonra uzun süre bu sineklere rastlamadım. Son zamanlarda yine rastlamaya başlamıştım ki dün kurtarmaya çalıştığım kendini ancak toparlamış olan lilium soğanlarımın içlerine kadar bu kurtçukların girmiş olduğunu farkettim.

Eski 28-04-2009, 12:44   #23
Ağaç Dostu

Soğanları oksijenli suda bekletip yeniden temiz toprağa diktim ben.. Çiğdemlerimden birkaç tanesini bu şekilde kurtarabildim. (Ya da kurtarabildim sanıyorum. Seneye göreceğiz, henüz yaprakları sararmadığı için sökmedim.)

Eski 28-04-2009, 19:13   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Merhaba ,
sanırım doğru bölümdeyim sorunumla ilgili...Bizim derdimiz Ficus Benjamin ve Ficus starlight 'ımın yaprakları üzerinde minicik bazı bazı hareketli nesneler,bit ya da vb maddeler...nemli bir bezle sildim benjamin yaprak döktü...fakat o zararlılar yine çıktı...içim üzülüyor onları nasıl kurtarabilirim,teşekkürler sevgiler...

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:24   #25
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Neye benzediklerini daha iyi tarif ederseniz yardımcı olacak biri çıkacaktır. Yaprakların üstündekiler minik siyah sinekler mi yoksa başka birşey mi?

Eski 28-04-2009, 19:31   #26
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Bendeki minik siyah sineklerin bitkilerimi bir zararı olmadı, belkide soğanlı bitki yetiştirmediğim için. Sn aybudak, sizin bahsettikleriniz farklı olabilir.
Benim konudan anladığım ve mevcut olduğum sinekler toprak altında barınan ve genellikle sulama yaptığım zaman kendilerini gördüğüm sinekler.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:39   #27
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Sn. Kömür sinekleriniz ortalıkta uçuşmuyor mu hiç? Bendekiler hem ortalıkta uçuşuyor hem de sulayınca topraktan çıkıyor. Ama toprağın içinde yaşamıyorlar üstündeler. Sinekleriniz diyince de hoş birşeymiş gibi oldu

Eski 28-04-2009, 19:45   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Hayır arkadaslar,bunlar toprak üstünde falan değil...Ficuslarımın genellikle üst yapraklarında var.Yapragın altında ve üstünde,bazı bazı küçük ağlar gözüme çarptı...Ayrıca uçmuyorlarda...kimileri sabit kimileride çok ağır hareket halinde...Parmağınızla ezdiginizde(zaten parmak ucunuzu şöyle bir üstünde sürtmeniz ezilmelerine yetiyor) kırmızımsı kahverengimsi bir renk çıkıyor elimde....
Kısaca sorun bu,yardımcı olabilecek bir arkadas var mı bilgisi olan?
Bu ficuslar benim ilk bitkilerim çok değerliler....Sevgilerimle...

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 20:10   #29
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

O zaman siz yanlış yerdesiniz. Ağ varsa ya kırmızı örümcektir ya da ağ dediğiniz pamuğumsu birşeyse pamuklu bittir. Bitki zararlıları kısmına bakarsanız sizin için daha faydalı olur.

Eski 06-05-2009, 17:03   #30
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Aynı sorun benim iş yerimdeki bitkilerde de var, toprağın içinden çıkıp çıkıp uçuyorlar. Üstelik kapı da devamlı açık duruyor. Ben etkili bir ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Bence tek çözüm bu olsa gerek. Bir 15 gün sonra bir daha ilaç yapıp topyekün kurtulanabilir.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024