agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2006, 16:55   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
burdan dümdüz git kahveyi bulacaksın..
Bayramdan sonra sanırım bir çare gösteren olacaktır.
Tüylü yaprakları olan bir çiçeğimde beyaz pamuksu bir parazit var.. aynı yolla temizliyorum sürekli...

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 00:02   #62
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
benjaminde kabuklu bit mücadelesi

Lerdemir, bitkinizdeki zararlı Diaspididae familyasından bir kabuklu bit. Kabuklu bitler ile mekanik mücadele söz konusu değildir. Ama bir adet bitkiniz varsa, vaktiniz de bolsa, o zaman birşey diyemem.

Kimyasallara geçmeden önce birşey söylemek istiyorum; kabuklu bitler genel olarak tozlu bitkilerde daha yoğun olurlar. O yüzden bitkinizin tozlu olmamasına gayret gösterin.

Kimyasal olarak, yazlık yağ çok etkili ve doğal düşmanlara karşı zararsızdır. Kullanımı kusursuz ise etkisi de kusursuz olacaktır. Bitkiye ince tabaka şeklinde uygulamanız yanlış olur, sanki bitki suya batıp çıkmış gibi ıslanmalıdır. Yaprağın hem alt hem de üst yüzeyi ilaçlanmalıdır. Bu şekilde beyaz yağ uygulaması iyi sonuç verir. Tekrar denemenizi tavsiye ederim. Ama yine de olmuyor derseniz, o zaman başka insektisitlere başvurmanız gerekecek.
Mesela;
Suprathion 40 EC (Methidathion) olabilir.
veya Gusathion M WP 25 (Azinphos methyl).

Öncelikle yazlık yağı tekrar denemenizi öneririm.
Kükürt, Captan ve Folpet ile yazlık yağ ilaçlamaları arasında en az 21 gün geçmeli, yazlık yağ uygulama sırasında bitkiler su stresinde olmamalı, hava sıcaklığı 32 derecenin üzerinde olmamalıdır.

Başarılı olmazsa Suprathion'u kullanmanızı tavsiye ederim.

Düzenleyen fmt79 : 26-10-2006 saat 16:15
fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 19:11   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Peki fmt79, bilgi için teşekkür ederim. Yazlık yağı bir daha uygulayayım ıslak ıslak...

Gelişmeleri aktaracağım.

Bu arada hiç üşenmeyip, ısrarla tüm sorunlara çare oluyorsunuz ya, gıpta ediyorum azminize sabrınıza, şükran da tabii...

Saygılar,

Levent

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 11:34   #64
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Solucana benzer yaratık pek anlaşılmıyor. Ama telaşa gerek yok. Bu görünüme sahip olan Tel Kurtları var ancak onlar da yumrulu bitkilerin yumru ve köklerinde zarar yaparlar. O yüzden telaşa gerek yok.

İkinci fotoğrafta ise, yani fotoğraf var ama görüntü yok , unlu bite benziyor sanki. Tabi hayal meyal çıkarabiliyorum. Net bir görüntü olsa daha net konuşabilirim.

Eklediğim fotoğraftaki böceğe benziyor mu? Teşhisi tam koymamız lazım.
BU BÖCEKTEN BENİM sakız sardunyalarımda var dün emnönü'nden (çiem makathion 20 ec)diye bir ilaç aldım insektisit akarisit diyor üstünde, bu ilaç faydalı olur mu? kullanmadan önce bir sorayım dedim. dadece sardunyalara mı sıkayım yoksa çevresindeki diğer çiçeklere de sıkmalımıyım? teşekkür ederim

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:17   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Unlu Bit

Merhaba,

Sorunuzun tanımı ve çözümüne yönelik olarak sevgili Mine Pakkaner'in verdiği bilgiler için şu bağlantılara bakabilirsiniz Ev yapımı ilaçlar
Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Ayrıca, yine aynı detayda sevgili fmt79'un verdiği bilgiye de şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Buralardaki yönlendirmelere dikkatle uyarsanız eminim istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Ayrıca, bu bağlantılar dışında da bilgi ihtiyacınız olursa, ya da diğer mağdurları da tanımak adına "unlu bit", "pamuklu bit" kelimeleri ile forum içi arama yapabilirsiniz.

Geçmiş olsun,

Saygılar

Levent

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:51   #66
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

unlu bit de malathion kullanımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967
BU BÖCEKTEN BENİM sakız sardunyalarımda var dün emnönü'nden (çiem makathion 20 ec)diye bir ilaç aldım insektisit akarisit diyor üstünde, bu ilaç faydalı olur mu? kullanmadan önce bir sorayım dedim. dadece sardunyalara mı sıkayım yoksa çevresindeki diğer çiçeklere de sıkmalımıyım? teşekkür ederim
Malathion etkili maddeli insektisitler Unlubitin başlangıç dönemlerinde kullanılabilir. Bu dönemlerde etkinlikleri iyidir. Ancak, ileriki dönemlerde, yani unlubitler çoğalıp, salgıları kendi büyüklüklerine ulaşınca, bitkide sadece beyaz bir tabaka görmeye başladığınız zaman, Malathion etkisiz kalır. Yoğunluk o kadar yüksek ise sistemik etkili insektisitler kullanmanız gerekecek.

Unlubit yoğunluğu fazla ise, bitkiniz de az sayıda ise, elinize bir patates filesi alın (Bitkiye zarar vermeyecek herhangi bir şey olabilir aklıma şu anda patates filesi geldi), unlu bitleri bitkiye zarar vermeden azaltın. Fileyi sürterek salgıları ve fazla unlubitleri düşürün. Sonra Malathionu uygulayın.

Başka bitkilerde unlubiti görmediğiniz sürece onları ilaçlamanıza gerek yok.

Aslında forumda biryere yazsam mı, sürekli tekrarlıyorum aynı şeyleri ama;

Tarım ilaçları etiketlerinde yazan bitkilerde güvenle kullanılabilirler. Çünkü o bitkilerde toksikolojik testler yapılmıştır ve toksik olmadığına karar verilmiştir. Ancak, süs bitkileri gibi etikette yazmayan bitkilerde kullanırken yapmanız gereken şey;

Öncelikle bir bitkinin bir yaprağına pestisiti püskürtün, aradan 2-3 saat geçtikten sonra bitkide bir anormallik (sararma, kızarma, solgunluk vb) yoksa o zaman tüm bitkileri ilaçlayabilirsiniz.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 09-02-2007 saat 12:46 Neden: konunun önemini vurgulamak
Eski 27-10-2006, 18:33   #67
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bu unlu bit denen melun şey şu anda yaprakları tam olarak istila etmedi ben onları her bulduğumda elimle temizliyordum bu yüzden olsa gerek tam olarak büyüyemiyorlar demekki file olayına girmeden bunu yok edebileceğim zira devamlı elim üstlerindeydi sil allah sil durumu.tavsiyenize göre önce yaprakta deneyeyim sonra tümüne sıkarım çünkü çiçekler çok fazla sonucu bildiririm.ilginize teşekkür ederim

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 16:05   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2006
Merhaba..
Bahçedeki kayısı ağacımın kök kısmında ve dallarında fazla miktarda sakızlanma meydana geldi.Nasıl düzeltebilirim acaba yardımcı olabilir misiniz?

duygu86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 19:34   #69
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Sert çekirdekli meyve ağaçları hastalık, zararlı, toprak koşulları, hava ve su koşulları gibi pek çok uygunsuz faktörden etkilendikleri zaman sakız çıkarabilirler. Çok yönlü bir konu bu. O yüzden bitkinin kökleri dahil bütün aksamın dikkatle bakın. Normal olmayan bir görünüm mevcutsa onu yazarsanız daha aydınlatıcı olur.

Eski 21-11-2006, 13:29   #70
Yeni Üye

qblie's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Güllerimin yaprakları

merhaba,
terasımda bulunan güllerin üçünün yapraklarında koyu kahverengi benekler oluşmaya başladı. Sanki yanmış gibi görünüyor. Soğuktan olabileceğini söyleyenler oldu ancak terasın diğer köşesindeki güllerde böyle bir sorun yok. Beneklere rağmen güller açmaya ve yaşamaya devam ediyor . resimlerini de ekliyorum ama pek iyi resimler olmdı sanırım
bitkimin başına ne geldiğini ve düzelmesi için ne yapabileceğimi söylerseniz sevinirim

Name:  gul on.JPG
Views: 8578
Size:  3.5 KB

Name:  gul arka.JPG
Views: 7854
Size:  3.2 KB

qblie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2006, 14:20   #71
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Fotoğraflar pek güzel olmamış. O yüzden tam anlamıyla görme şansım olmadı. Ama hayal meyal gördüğümden yola çıkarak bir tahminde bulunabilirim. Büyük ihtimalle güllerinizde Türkçe'de Karaleke olarak anılan bir hastalık mevcut.
Ama emin olmak için aşağıdaki fotoğrafa bir bakın. Sizin güllerdeki belirtilere benziyor mu? Emin olduktan sonra mücadele yollarını yazarım...

Eski 21-11-2006, 16:10   #72
Yeni Üye

qblie's Avatar

evet bendeki lekeler daha buyuk ama benziyorlar

Eski 23-11-2006, 11:14   #73
Yeni Üye

qblie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Fotoğraflar pek güzel olmamış. O yüzden tam anlamıyla görme şansım olmadı. Ama hayal meyal gördüğümden yola çıkarak bir tahminde bulunabilirim. Büyük ihtimalle güllerinizde Türkçe'de Karaleke olarak anılan bir hastalık mevcut.
Ama emin olmak için aşağıdaki fotoğrafa bir bakın. Sizin güllerdeki belirtilere benziyor mu? Emin olduktan sonra mücadele yollarını yazarım...

Fmt79, mücadele için ne önerirsin?

Eski 23-11-2006, 15:01   #74
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Güllerde kara leke

Malesef kış döneminde bu hastalığı tamamen yok etmek imkansız. Bu dönemde patojen durgun ve dayanıklı bir yapıda kalıyor. O yüzden şimdilerde yapmanız gereken şey;
Hastalıklı yaprakları olabildiğinde uzaklaştırın. Gerekirse sert budama yapın. Hastalığın belirtisi olan yaprakları ve dalları mümkün olduğu kadar uzak bir yere atın. Budamanın hemen ardından bir fungisit uygulaması gerekiyor.

Budamadan hemen sonra Dithane-Blue (Mancozeb) ile ilaçlayın. Bahara kadar bu şekilde kalabilirler. Ancak baharda her 14 günde bir Dithane-Blue ile ilaçlama yapmanız gerekiyor. Yağmurlu günlerde yağış biter bitmez tekrar ilaçlamalısınız. Yağış varsa kaç gün geçtiği önemli değil.

Gülleriniz az sayıda ise bir kutu fungisit ile bu sorunu yıllarca ortadan kaldırırsınız diye düşünüyorum. Ama unutmayın, tavsiye ettiğim fungisit ucuz ve değme etkili. O yüzden Baharda hastalık görülmeden ilaçlama yapmanız çok önemli. Buna rağmen hastalık görülürse daha farklı, sistemik ve pahalı fungisitler kullanmanız gerekecek. Yani baharda hastalık çıkışı olursa daha farklı fungisitler kullanacaksınız.

Eski 29-11-2006, 21:44   #75
Yeni Üye

qblie's Avatar

yardımların için teşekkürler

Eski 05-12-2006, 02:19   #76
Yeni Üye

wholusee's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2006

Herkese selam, benim derdim bitkimin toprağının üst kısmında bu tip ağa benzer oluşumlar var ve toprakta kırmızımsı böcekler gördüm. Sanırım kırmızı örümcek olabilir. Toprak su vermememe rağmen hep nemli ve bitkim yaprak döküyor. Önce kışa bağladım ama çığrından çıkmış durumda. Nasıl yok edebilirim. Acil yardım edrseniz çok sevinirim..
Saygılarımla...

wholusee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 22:02   #77
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wholusee
Herkese selam, benim derdim bitkimin toprağının üst kısmında bu tip ağa benzer oluşumlar var ve toprakta kırmızımsı böcekler gördüm. Sanırım kırmızı örümcek olabilir. Toprak su vermememe rağmen hep nemli ve bitkim yaprak döküyor. Önce kışa bağladım ama çığrından çıkmış durumda. Nasıl yok edebilirim. Acil yardım edrseniz çok sevinirim..
Saygılarımla...
Toprağınız çok ağır olmalı, o yüzden az da sulasanız uzun süre kurumuyor galiba. Bitkiniz için daha hafif bir toprak hazırlamanız iyi olur bence. Toprak üzerinde görülebilir tipte hifsel gelişmeler genellikle saprofit fungusların olduğunu gösterir. Patojen funguslar toprağın üzerinde gelişmezler. Bunun nedeni de toprağınızın ağır bünyeli oluşu. Bitkinizin yaprak dökmesi de bana göre yine toprakla ilgili. Ben toprağı değiştiremem fakat bu beyaz fungus gelişimini istemiyorum diyorsanız, o zaman Captan **** Thiram gibi fungisitlerle toprağı sulamanız yeterli. Uzun bir süre görünmeyeceklerdir. Ama korkarım böyle yaparsanız bitkinizin yaprakları sararmaya ve dökülmeye devam edecektir...

Eski 22-12-2006, 21:30   #78
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hatice Hanım, resimlerinizin boyutları çok büyüktü. Bu yüzden hepsini yeniden düzenledim. Şimdi sorunuzu Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı başlığına taşıdım. Bitki koruma uzmanı Sayın Fmt79 a da danışalım. Kamelyanıza bir zararlı dadanmış görünüyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 23:04   #79

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Çok teşekkür ederim. Sizi uğraştırdım ,kusura bakmayın anlaşılabilir olsun diye çok yakın çektim . Umarım çaresi vardır.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2006, 11:31   #80

Hhatice's Avatar

Bu şekilde bir beyazlama yok sadece kıvrılma var.Gözle görülür herhangi bir canlı yok(böcek kurt sinek ) Saksıda olması içerinin sıcak olması mı sebep oldu dersiniz? İlginize çok teşekkür ederim.

Eski 25-12-2006, 14:03   #81
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Mine Hanım fotoğraf yüklemeye çalışıyorum her boyutunu denedim sürekli yükleme hatası veriyor.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 14:37   #82
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Acaba forumda yazdığınız mesajın içine fotoğraf eklemeye mi çalışıyorsunuz? Öyle yapmak istiyorsanız, herhangi bir fotoğraf depolama sitesini kullanmanız daha iyi. Örneğin ben aşağıdaki adresi kullanıyorum.
HTML Kod:
http://www.imageshack.us
Fotoğrafı o siteye yüklerken 320*240 boyutlandırırsanız daha iyi olur. Sonra açılan tablolardan direct link yazan yeri kopyalayıp, forumda yazdığınız mesaj penceresinin üzerindeki insert image'yi tıklayıp linki buraya yapıştırmanız gerekiyor. Kolay gelsin...

Eski 25-12-2006, 15:01   #83
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
arkadaşlar benim bu unlu bitlerle başım belada menekşelerimi istila ettiler kürdanla temizleyebileceğim büyüklükte olanları temizledim ama bitecek gibi değil çok küçükleri de var mine hanımın tariflerinin yanı sıra önereceğiniz zirai ilaçlar var mı ispirtolu pamukla yapraklarını da siliyorum böcekleri sadece sarartıyor öldürüyor mu bilmiyorum bunu yaparken neye dikkat etmeliyim direkt püskürtme yapayım mı?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 21:50   #84
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cahide kartal Mesajı Göster
arkadaşlar benim bu unlu bitlerle başım belada menekşelerimi istila ettiler kürdanla temizleyebileceğim büyüklükte olanları temizledim ama bitecek gibi değil çok küçükleri de var mine hanımın tariflerinin yanı sıra önereceğiniz zirai ilaçlar var mı ispirtolu pamukla yapraklarını da siliyorum böcekleri sadece sarartıyor öldürüyor mu bilmiyorum bunu yaparken neye dikkat etmeliyim direkt püskürtme yapayım mı?
Unlu bit ile mücadele konusunda forumda bilgiler var aslında. Yoğunluk ne durumda acaba? Az yoğunluklarda çevre dostu pestisitler mevcut iken, çok yoğunluklarda bunlar faydasız, o yüzden daha zehirli ama etkili pestisitler kullanılacak. Yazlık yağ bulma şansınız varsa etkisi güzel, yine Malathion da iyi, ama bu ikisini de yoğunluk azsa kullanın.

Hektolineum (yazlık beyaz yağ)
Malathion WP 25 (Malathion)

Eski 25-12-2006, 21:52   #85
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
[IMG][/IMG]
çiçeklerimi kemiren bu tırtılla nasıl mücadele edilir

Fotoğraf o kadar küçük olmuş ki hiçbir şey görülmüyor, yüklerken bir hata olmuş sanırım. Ama kelebek larvaları ile mücadele çok zor değil. Basit bir insektisit uygulaması yeterli. Elinizde hiç insektisit var mı? Varsa ismini yazın, kullanabilir misiniz bakalım. Yoksa başka birşey önerelim...

Eski 26-12-2006, 08:03   #86

Hhatice's Avatar

fmt 79 ilginize teşekkür ederim.Benim kamelya ile ilgili bilgi alabileceğim başka bir bölüm varmı? Bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 26-12-2006, 09:57   #87
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Bitkinizin hastalık **** zararlı sorunu yok gibi görünüyor. Site içinde arama yapın, bir de mine hanıma soralım, başka bilgi bulabilirmiyiz diye.

Eski 27-12-2006, 12:51   #88
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Fmt79 elimde ilaç yok önerebileceğiniz bişey varsa hemen temin ederim. Teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2006, 14:03   #89
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
fmt 79 ilginize teşekkür ederim.Benim kamelya ile ilgili bilgi alabileceğim başka bir bölüm varmı? Bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Hatice Hanım,
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1268 başlığına bir göz atarsanız kamelya ile ilgili çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2006, 10:31   #90
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

kelebek larvaları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Fmt79 elimde ilaç yok önerebileceğiniz bişey varsa hemen temin ederim. Teşekkürler.
Hektavin 50 WP (%50 Carbaryl)
Decis EC 2,5 (25 g/L Deltamethrin)

Bu iki insektisitten birisini kullanabilirsiniz, **** muadilleri de olabilir...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024