agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2021, 15:10   #1441
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ikiy Mesajı Göster
Herkese selamlar, aksam sefasi bitkimizde boyle bir sorun var, budadik, ama yine ayni olmaya basladi. Sebebi nedir ? Lutfen yardimci olurmusunuz ?

Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2021, 23:56   #1442
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Cok tesekkur ederim ��

ikiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2021, 05:45   #1443
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Merhabalar, ciceklerimde nokta nokta ve yayık şekilde kabarmalar meydana geldi ve sanirim bulaşıcı cok sayıda cicegimde mevcut. Bu kabarmalar neden dolayı meydana geliyor olabilir? Nasıl onlem alabilirim? Simdilik mantar ilaci kullanıyorum. Onerebileceginiz bir ilaç var mıdır? Teşekkürler

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG][/QUOTE]

birmucizeolsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2021, 19:14   #1444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2021
Defne ağacınızın sararmasına sebep olur mu bunun hakkında bilgim yok ama; Yıldız koşnili (Ceroplastes floridensis) gibi geldi bana...

Eklenen Resimler

KüRESEL lSlNMA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2021, 12:22   #1445
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2021
Merhaba herkese,
Kapımızda 2 tane ıhlamur ağacı var. Son birkaç yıldır hastaydı biliyorduk ama gün geçtikçe daha da kötüleşti. Ağacın altına araba park ediliyor ve arabalar kirlendiği için ağaçları kesmek üzereler. Zaten düzelteceğiz diye mahvetmişlerdi. Arabaların üstü ballı. Sürekli yapraklardan bir şeyler düşüyor. Bazıları sıvı şeklinde bazıları bal. Bir sürü minik minik böcekler var. Fotoğrafları ekliyorum. Bu iki ağaç için ne yapabilirim? Yıllarca ıhlamurunu kullandık. Büyük yapraklı çok güzel bir ağaçtı. Şu an resmen can çekişiyor. Büyüklüğü de 4 katlı bir bina kadar.

Düzenleyen clarus : 23-10-2021 saat 12:29 Neden: Eksik bilgiyi düzeltme
clarus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2022, 16:50   #1446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2022
Yeni oluşan yaklaşık 2 cm mini defne yapraklarında noktalı lekelerin sebebi ne olabilir, geçen yıl olmamıştı, önemsiz bir sorun mu, yani bitkiyi tehlikeye sokar mı, gerçi bu yıl iç anadoluda iklim sert geçti, halen daha havalar ısınmadı, bazı yapraklar sağlıklı, serin nemli havalardan olmuş olabilir mi, havalar biraz ısınınca geçer mi?

Alltech ISR 2000 kullansam düzelir mi?

Eklenen Resimler

Yaprak lekeleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2022, 09:29   #1447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2019
https://ibb.co/vkGqx9H
https://ibb.co/gt9fPhm

Merhaba

Nolina’nın iki dalında fotolardaki gibi çürümeye benzer bir renklenme mevcut. Acemi bir yetiştirici olarak ne yapacağımı bilemiyorum.
Yardım ederseniz sevinirim.

İyi günler dilerim.

Fanthom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2022, 00:21   #1448
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2020
Merhaba, 2 yıl kadar önce botanik marketten aldığım sapindus mukorrosi ağacım çok güzel bir şekilde gelişip, büyürken 1 ay kadar önce yapraklarında bir bozukluk fark ettim (fotoğrafta var). Diğer ağaçlara da uyguladığım arap sabunlu karışımı püskürttüm ama pek bir işe yaramış gibi görünmüyor. Kendisi tropik bir tür olarak, akdeniz iklimine adapte olmuş gibi görünüyor belki ileride amanos bölgesinde tohumlarından çoğaltıp yabana aktarabilirim, ölmesini istemem lütfen bu işleri bilen birisi ilgilensin. teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mihael Nasr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2022, 01:46   #1449
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-12-2014
https://youtube.com/channel/UCJ67EN985mlQiFiLfjEbkxA bu linke bir göz atabilirsiniz

mesut çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2022, 23:03   #1450
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2013

Merhaba şefleramı tavana deyeceği için budamıştım. Sonra alttan ve budanan yerden tekrar dal verdi ama 1 karış büyüdükten sonra ikisindede yeni çıkan yapraklar kahverengi lekeli vede kurumuş şekilde çıkıyor. En ufak temasta bu yeni yapraklar dökülüyor. Çiçeğimin nesi var? Çözümü nedir? Çok üzülüyorum bu haline ��

cii_them Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2022, 23:09   #1451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Resimleri yükleyememişim mesajıma

Eklenen Resimler

cii_them Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2023, 13:16   #1452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2023
Ceviz Ağacı Hastalığı

Merhaba ceviz ağaçlarımın üstünde garip bir şekilde çizgi çizgi şekiller belirmiş bu ne hastalığıdır acaba bilen varsa yardımcı olur ise çok sevinirim.

Eklenen Resimler

plasma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2023, 14:37   #1453
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Makro ile veya yakın plan resmini çekerseniz daha iyi anlaşılır. Kabuklu bitin bir çeşidine benziyor. Virgül kabuklu bite bir bakın isterseniz.

https://www.hobitohum.com/bitki-hast...dosaphes-ulmi/

Eski 06-01-2023, 14:19   #1454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Makro ile veya yakın plan resmini çekerseniz daha iyi anlaşılır. Kabuklu bitin bir çeşidine benziyor. Virgül kabuklu bite bir bakın isterseniz.

https://www.hobitohum.com/bitki-hast...dosaphes-ulmi/
Haklısınız başka bir kişiden de aynı bilgiyi aldım. Peki çözümüne yönelik bir tecrübesi olan biri var mı?

plasma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2023, 08:09   #1455
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Verdiğim linkteki bilgileri okumadınız sanırım. Biraz da siz çaba gösterin.

devrann beğendi.
Eski 21-02-2023, 14:04   #1456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
deve tabanı yardım

Merhabalar,
3 yıldır büyütüp kocaman hale getirdiğim devetabanında aniden yaprak sararmaları başladı. Tamamen sararıp solan yapraklarda görünen birşeyler var ama ne olduğunda emin olamıyorum çünkü hareket eden böcek v.s görünmüyor. Bir kaç ay önce yaprakları sulandırılmış sirke ile sildim o kalıntıları temizledim, yine oluşmuşlar. Yardımcı olabilecek biri var mıdır ne yapmalıyım? Çok fazla yaprak kaybetti

Name:  dt 0.jpg
Views: 240
Size:  67.1 KB

Name:  dt 1.jpg
Views: 242
Size:  67.6 KB

Name:  dt 2.jpg
Views: 245
Size:  59.1 KB

Name:  dt 3.jpg
Views: 244
Size:  67.3 KB

Mesut Temiz beğendi.
Kevo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2023, 04:35   #1457
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kevo Mesajı Göster
Merhabalar,
3 yıldır büyütüp kocaman hale getirdiğim devetabanında aniden yaprak sararmaları başladı. Tamamen sararıp solan yapraklarda görünen birşeyler var ama ne olduğunda emin olamıyorum çünkü hareket eden böcek v.s görünmüyor. Bir kaç ay önce yaprakları sulandırılmış sirke ile sildim o kalıntıları temizledim, yine oluşmuşlar. Yardımcı olabilecek biri var mıdır ne yapmalıyım? Çok fazla yaprak kaybetti

Eklenti 727858

Eklenti 727859

Eklenti 727860

Eklenti 727861
Sanırım monstera'nız örümcek akarları ya da trips adlı haşerelerle ciddi şekilde enfekte olmuş... Aslında monstera diğer çoğu bitkiye kıyasla bu konuda çok dirençli bir bitkidir, ama sizin bitkiniz bayağı zarar görmüş... Bazı yapraklar çok kötü durumda, neredeyse hiç yeşil dokusu kalmamış zaten.. Onları kesip atın bence... Geri kalan yaprakların hem üst hem alt yüzeylerini ve tüm dalları sünger ve sabunlu suyla güzelce silerek temizleyin... Sabunlu su hem örümcek akarlarına hem trips'lere karşı etkili... Bitkiyi gözlemlemeye devam edip belli aralıklarla tekrarlarsanız kökü kurur bu haşerelerin... Erken müdahale edebilmiş olsaydınız kayda değer bir zarar oluşmadan yok olup giderlerdi... Umarım kısa sürede sağlıklı yapraklar verir...

Kevo beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2023, 10:35   #1458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
Çoook teşekkürler, hemen deniyorum.
Toprağı da tamamen değiştirip köklere kadar yıkayıp temizlersem sorun kalmaz umarım.

Mesut Temiz beğendi.
Kevo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2023, 12:49   #1459
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kevo Mesajı Göster
Çoook teşekkürler, hemen deniyorum.
Toprağı da tamamen değiştirip köklere kadar yıkayıp temizlersem sorun kalmaz umarım.
Bence toprağı şimdilik değiştirmeyin, çünkü bitki zaten oldukça yıpranmış durumda, daha fazla müdahale çok sarsabilir... Baktığım kaynaklarda söz konusu yaprak parazitleri için toprakla ilgili bir şey söylenmiyordu, sadece yaprak yüzeylerinin (alt ve üst) ve dalların temizlenmesi yeterli gibi görünüyor... Zaten aralıklarla tekrarlanacağı için toprakta yumurta veya larva şeklinde kalmış bile olsalar tekrar yapraklara yerleşemeyeceklerinden, büyük ihtimalle yok olup gideceklerdir...
Siz bu doğal yöntemi uygulayıp bir süre gözlemleyin, daha da olmazsa söz konusu parazitlerle ilgili tarım ilacı da bakılabilir.. Bol şans...

Kevo beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2023, 11:10   #1460
Yeni Üye

Okan_'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2023
Yardım

Herkese merhaba. Siteyi biraz incelediğimde aslında birazdan soracağım sorunun cevabını almış gibiyim fakat emin olmak için sizlerin bilgisine danışmak istiyorum. Ekli fotoğrafta görünen yapışkan şekilde ağ biçiminds yapraklar üzerinde birşeyler var bunlardan kurtulmak için bazı ilaçları burada okudum fakat o ilaçları nereden temin edeceğimi bilemiyorum. İnternette aradığımda genellikle 17 lt şeklinde bidonlar halinde görüyorum ve haliyle bu evde bir limon ağacı yetiştirmeye çalışan biri için fazla miktar. Bu konuda daha az ilacı temin edebileceğim yerler hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. İyi pazarlar diliyorum

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Okan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2023, 12:57   #1461
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
İyi günle.Zirai ilaçların internet üzerinden satışı yasaktır.Zirai malzeme satan yerlerden elinizdeki fotoğrafı gösterip doğru ilacı alabilirsiniz.Fotoğraftaki zararlı un bitine benziyor Sirkeli ve Arap sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.Ayrıca evde yapabileceğiniz gülleci bulamacını da kullanabilirsiniz.Bunların etkisi zararlının yayılışına göre etkisi azalıp artacaktır.Her tarafa yayıldıysa kullanacağınız ilaçlar bile tam etki etmeyecektir.Şuan için tazyikli su ile ön müdahale yapabilirsiniz.

Mesut Temiz beğendi.
AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2023, 14:04   #1462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2023
limon ağacım kuruyor

merhaba,
küçük bir limon ağacım var evde bakıyorum. dal ve gözdesinde kahverengi yapışkan sanki çiçeklerdeki un biti gibi böcekler çıktı. dalların ucu kararıp kurumaya başladı bütün yapraklarını döktü. böceklere dokununca çıtır çıtır ses gelip kazıyarak çıkıyorlar. ne yapmam lazım yardımıcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

zarifegulerrr1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2023, 19:39   #1463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2023
Selamlar ,
Fil kulağımın bugün yaprakları solgundu sulamaya karar verdim suladım ve yeşil bir böcek çıktı sudan 40 ayak benzeri . İlaçlama vesair be yapmam lazım yardımcı olabilecek var mı?

Bitkisevici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024