agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2016, 13:56   #1381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2016
Merhaba,

Bali'den getirip ektiğim Frangipani'nin (plumeria) yapraklarında beyaz noktalar olduğunu görüyorum. Alt tarafında sinekler bazen yapışmış oluyor. Bitkiyi korumak adına nasıl bir önlem alabilirim?

Name:  File_006.jpg
Views: 2428
Size:  46.4 KB

Yardımcı olursanız sevinirim.

frangipani- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 23:12   #1382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Potasyum ve mangan eksikliği gibi duruyor. Bence bu yönde eksikliği gidermeye dönük bir gübreleme yapmayı deneyin.
[QUOTE=aslaan;1473826]Merhaba arkadaşlar bahçemizde bi sürü gül var ve güllerin yaprakları bu şekilde kuruyor ve güller tamamen ölüyor.Şimdiye kadar kompoze yaprak gübresi denemesi yaptım ve bakırlı ilaçlardan kullandım ama fayda etmedi acaba ne olabilir fungal bi hastalık olabilir mi acaba fikri olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 17:35   #1383
Ağaçsever

manjong's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Böceklenen çiçekler
Bazı dönemlerde çiçeklerimizde ufak böcekler oluşur.Bunları yok etmek için kibrit çöpünün yanan tarafı alta gelicek şekilde saksıya batırmak yeterlidir.

manjong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 19:57   #1384
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Bahçemde 3 adet kayısı ağacı var. Diğer ikisinde görünmeyen bu ''kurt yeniği'' dallar oluştu.. Pestisid ve fungisid kullanmıyorum. Pek anladığımdan değil ama sanki ağacın kurtulacağı yok gibi. Nedir bu? Diğer çeşitli ağaçlara sirayet eder mi? Tedavisi var mıdır, yoksa ağacı kesmek gerekir mi?

Eklenen Resimler

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 23:53   #1385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Bu hastalık nedir ?

Arkadaşlar lavanta yapraklarımda son 2-3 haftada bu grimsi lekeler oluşmaya başladı. yaprakları solduruyor ve öldürüyor. sanki yapraklar üzerinde küçük izler var gibi ve küçük siyah noktalar var kuruyan yerlerde... fesleğene de sıçradı nedir bu ve çözüm bilen var mı ? şimdiden teşekkürler.

Name:  yaprak1.jpg
Views: 2288
Size:  28.8 KB

seth87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 20:30   #1386
Yeni Üye

güncel lütfen

Eski 19-05-2017, 22:05   #1387
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seth87 Mesajı Göster
güncel lütfen
Küllenmeye benziyor ancak emin olamadım.daha detaylı resim gerek. Yaprak altları temiz sadece üzerinde ise ve herhangi bir canlı görünmüyorsa büyük ihtimal küllenmedir.
Kırmızı örümcek de olabilir. Yaprak ve saplarda çok ince bir ağ yapısı varsa ( su pülverize ederseniz ağ yapısı daha iyi anlaşılır) o zaman bir akarisitle ilaçlamanız gerekecek.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 00:43   #1388
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Küllenmeye benziyor ancak emin olamadım.daha detaylı resim gerek. Yaprak altları temiz sadece üzerinde ise ve herhangi bir canlı görünmüyorsa büyük ihtimal küllenmedir.
Kırmızı örümcek de olabilir. Yaprak ve saplarda çok ince bir ağ yapısı varsa ( su pülverize ederseniz ağ yapısı daha iyi anlaşılır) o zaman bir akarisitle ilaçlamanız gerekecek.
hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
yaprak altları da üstüne benzer şekilde aynı... hastalığı ileri olan yapraklarda minik minik nokta şeklinde bir sürü siyah noktalar vardı. sorunlu olan tüm yaprak ve dalları budadım bu akşam. neredeyse bitkinin yüzde 70 i gitti... bazı dalların dip kısmına yakın yaklaşık pirinç büyüklüğünde bir ağ yapıları vardı... sanırsam bu hastalığı üreten şey buydu... hatta bahsettiğim ağların birisinde minik bir böcek gibi bir şey de vardı.

Eski 20-05-2017, 08:29   #1389
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
yaprak altları da üstüne benzer şekilde aynı... hastalığı ileri olan yapraklarda minik minik nokta şeklinde bir sürü siyah noktalar vardı. sorunlu olan tüm yaprak ve dalları budadım bu akşam. neredeyse bitkinin yüzde 70 i gitti... bazı dalların dip kısmına yakın yaklaşık pirinç büyüklüğünde bir ağ yapıları vardı... sanırsam bu hastalığı üreten şey buydu... hatta bahsettiğim ağların birisinde minik bir böcek gibi bir şey de vardı.
Ok. Kırmızı örümcek. Kesin. Ziraatçilerden kırmızı örümcek için bir akarisit temin edip bitki/bitkileri güzelce ilaçlayın. O nokta dedikleriniz kırmızı örümceğin takendisidir. Çıplak gözle zor görülür.

Eski 21-05-2017, 00:05   #1390
Yeni Üye

Alıntı:
Ok. Kırmızı örümcek. Kesin. Ziraatçilerden kırmızı örümcek için bir akarisit temin edip bitki/bitkileri güzelce ilaçlayın. O nokta dedikleriniz kırmızı örümceğin takendisidir. Çıplak gözle zor görülür.
hocam yaptığım araştırmalarda öğrendimki bu zararlı trips... arap sabunu su karışımı uyguladım spreyle sonuçları bekliyorum...

Eski 21-05-2017, 11:24   #1391
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
hocam yaptığım araştırmalarda öğrendimki bu zararlı trips... arap sabunu su karışımı uyguladım spreyle sonuçları bekliyorum...
Tarifiniz kırmızı örümcek gibi gösteriyor ama, hata olabilir tabi. Kırmızı örümcekle zirai ilaçlarla bile mücadele oldukça zordur, Trips ise, ev yapımı ilaçlarla popülasyon yüksek değilse sonuç alınabilir ama kırmızı örümcekse zor. Kolay gelsin.

Düzenleyen musk : 22-05-2017 saat 08:41
Eski 24-05-2017, 17:09   #1392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Kiraz Yaprak Sapında Sorun

Merhaba,

Bahçeme yeni ektiğim 2 adet kiraz ağacım var (0900 ve Starksgold). Hemen hemen her yaprağın sapında aşağıda fotoğrafta işaretlediğim şekilde ur benzeri çıkıntılar bulunmakta. Bilgim olmadığı için soruyorum, bunlar normal mi?

Metin Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 17:55   #1393
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Bahçemde 3 adet kayısı ağacı var. Diğer ikisinde görünmeyen bu ''kurt yeniği'' dallar oluştu.. Pestisid ve fungisid kullanmıyorum. Pek anladığımdan değil ama sanki ağacın kurtulacağı yok gibi. Nedir bu? Diğer çeşitli ağaçlara sirayet eder mi? Tedavisi var mıdır, yoksa ağacı kesmek gerekir mi?
Sn. tabus; ağacınızda kabuk yazıcı böceğinin yaptığı zarar söz konusu. Benim eriklerden üç tanesi kurudu.

Yazıcı Böcekleri : ARIKOY

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 00:13   #1394
Yeni Üye

Alıntı:
Tarifiniz kırmızı örümcek gibi gösteriyor ama, hata olabilir tabi. Kırmızı örümcekle zirai ilaçlarla bile mücadele oldukça zordur, Trips ise, ev yapımı ilaçlarla popülasyon yüksek değilse sonuç alınabilir ama kırmızı örümcekse zor. Kolay gelsin.
hocam bu zararlı lavanta kasımpatı ve fesleğenimde var... siyah noktalı yaprakların çoğunu budadım... her gün kontrol edip bulduğum zararlıları öldürüyorum... arap sabunu uygulamasını ikişer kez yaptım ama yine de görünüyorlar... bahsettiğim şeyler çok küçük 2-3 mm uzunluğunda ve ince sarımsı zararlılar... ayrıca hızlı hareket ediyorlar .... benim internetten yaptığım araştırmalarda daha çok trips tanımına uyuyorlar... bu mücadelesi zor bir zararlı gibi... ama ilgi alakan için çok teşekkür ederim kardeş... gelişmeleri yazarım yine buraya...

Eski 10-08-2017, 11:23   #1395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2017
merhabalar balkonda yetiştirdiğim biber ve maydanozuma çekirgeler saldırmış durumda yapraklarını yiyerek gelişmesine ve ürün vermesine engel oluyor maydanozlarında yapraklarını yiyerek sadece dallarını bırakıyor doğal yöntemlerle bunları uzaklaştımak mümkün mü **** en son çare engelleyecek ilaç bilgsi olan varsa benimle paylaşabilir mi ?
fotoğraf eklemek istedim ama sanırım daha yeni olduğum için başaramadım

ckrty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 12:15   #1396
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
merhabalar, arkadaşlar , herkese kolay gelsin
başka konuda da yazdım, ama burası acil yardım hattı ise, tırtıla -kelebeklere karşı bildiğiniz etkili bir ilaç varsa paylaşır mısınız ?
çok zarar veriyorlar, güllerin yeni sürgünlerini , yaprak, dal, gonca - ne varsa hızlıca tüketiyorlar

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2017, 14:05   #1397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2017
Limon Ağacımın yaprakları kahverengi

Öncelikle herkese kolay gelsin.

Limon ağacım daha önce kurumuştu ve budama soncunda tekrar kendine geldi. Yaprakları daha parlak ve iri çıktı. Yaklaşık 1 ay önce yapraklarında yeşilimsi toz gibi bir şeyler gördüm 3-4 yaprakta olduğu için önemsemedim. Tabi ki kontrolü de ihmal etmedim. 3-4 yaprakta gördüğüm için o yaprakları kestim. Daha sonrasında yeniden oluştuğunu gördüm. yapraklarına dokunduğumda elime aynı pudra gibi bulaştığını gördüm. Sonrasında da resimdeki gibi koyu bir renk haline geldi. üzerinde 2 adet örümcek ağ yapmışlardı onlarıda alıp balkondan aşağı attım Bu normal midir? ya da yapmam gereken nedir bilgi verebilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

sakin1006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2017, 01:14   #1398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2017
Merhaba arkadaşlar ben bunda yaklaşık 3-4 ay evvel limon çekirdeği ekmiştim, filizlendi büyüdü fakat şuan yapraklrının uçları kurumaya başladı bunun sebebi hakkında en ufak bir bilgim yok, sebebi konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa yardım ederlerse çok memnun olurum

https://i.hizliresim.com/JOlbDj.jpg

Cappadocia5035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2017, 12:27   #1399
Yeni Üye

Ferhannt's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2017
Merhaba,limon ağaçlarımda rastladığım bir sorun hakkında yardım rica ediyorum. Balkonumda yetiştirdiğim ağaçlarım hem yaprak döküyor hem de yaprakların üzerimde örümcek ağı gibi şeyler ve onun üzerinde de minicik beyaz böcekler var. Bunu gidermek için ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Ferhannt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 18:29   #1400
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
selamlar.
elimde bi kaç yıllık lilium var. geçen yaz çiçeklendi ama yaprakları biraz alacalıydı. acaba bir virüs hastalığımı yoksa toprakta element eksikliğimi bilemedim. ona göre müdahale edicem. tomurcuklarda herhangi bir sorun olmadı. gerçi ilk aldığım gibi de açmadı ama sanırım bu bakımsızlıktan...
element eksikliği ise ne ilave etmem gerekiyor bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim...
Name:  21312323.jpg
Views: 1953
Size:  60.8 KBName:  66666.jpg
Views: 1974
Size:  39.7 KB

Muda beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2018, 06:55   #1401
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Asagidaki canli nedir? Nasil onlenir?

Eklenen Resimler

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2018, 20:09   #1402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Merhabalar, sorunumu paylaşmam gereken yer burası mıdır bilemiyorum, ancak hem dış mekan bitkileri, hem de sebzelerimde yaşadığım bir sıkıntı olduğu için buraya yazma kararı aldım. Hatam olmuş ise uyarırsanız sevinirim.
Havaların ısınmasıyla birlikte mart sonuna doğru ektiğim tohumlar çimlendi. Güzel güzel yaza hazırlanıyoruz derken önce yaprak bitleri ve unlu bitler vurdu bitkilerimi, önce önemsemedim pek, eskiden beri bitkinin üzerinde yaşayan canlılar olabileceğini ve aşırı bir çoğalma söz konusu değilse sorun olmayacağını düşünürdüm. Fakat yaprak bitlerine unlu bitler, thripsler ve kırmızı örümcekler eşlik edince tehlike çanları çalmaya başladı. Önce naneler ve sultan çiçekleri, biberler ve daha sonra sarmaşıkların büyümesi durdu daha dikkatli incelediğimde ise reyhanlar hariç her bitkide zararlıların ürediğini fark ettim. Bu arada biberler ne yazık ki ölümle burun buruna şu an, bir umut kurtulurlar diye bekliyorum sökmeye kıyamadım.
Ben bitki yağları ve esansların hastasıyım, sık sık parfüm ve çeşitli merhem denemeleri yaparım o yüzden geniş bir bitki yağı envanterim var. Neler yapabilirim diye düşünürken de bu yağlara başvurdum. Arap sabunu, sarımsak yağı ve suyu karıştırıp bir solüsyon yaptım. Yaprak bitleri ve unlu bitler ilk günde yok oldu, kırmızı örümcekler için 2-3 gün uğraştım. Fakat thripsler başka bir alemden gelmiş gibiler, tamam larvaları yok edebiliyorum bu solüsyonla, ancak saksı altları, kuytu köseler ergin thripslerle dolu, tabiri caize kımıl kımıl acayip aktif yaratıklar. Kimyasal ile mücadeleye son çare olarak başvurmak istiyorum, tamam kendimi korurum zehirden, fakat balkonu bizimle paylaşan kuşlar, kediler, uğur böcekleri, arılar ve daha birçok yararlı canlı bulunmakta ve zirai ilaç kullanmaya çekinmem de onlara zarar vermek istemememle alakalı. Artık bugün hazırladığım solüsyona da biberiye yağı damlattım son çare, domateslere de uygulamak durumunda kaldım, bir sağlam onlar vardı bugün baktım ki onları da üzüyor bu zararlılar. Sizlerden bilgi almak istiyorum. Organik mücadele çerçevesine ben bu thripslerden nasıl kurtulurum ? Teşekkür ederim şimdiden.

BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2018, 13:00   #1403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Stevia yaprak hastalığı

Merhaba,

Geçen sene diktiğim stevia(şeker otu) bitkilerinin yapraklarında resimlerdeki gibi sararma, sonrasında kuruma mevcut. Sararma ve kurumaların çoğunluğu alt yapraklarda olsa da, gövdenin tamamına yayılma gösteriyor. Bazı bitkiler tamamen kuruyup ölüyor, bazılarının da yapraklarının yarıya yakını sararıp kuruyor.

Bütün bitkilerin durumu böyle değil, tamamen sağlıklı (ya da birkaç yaprak sararmış durumda) bitkilet de var.

Fotoğraflardan yola çıkarak, bitkilerdeki hastalık veya besin noksanlığı konusunda yorum yapabilir misiniz? Toprak tahlili için kurumanın olduğu bitkilerin oradan numune aldım, numne haftaya elimde olacak.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hellmarch : 09-07-2018 saat 15:49 Neden: imla
Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 12:25   #1404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2018
arkadaşlar merhaba,çiçeklerimde özellikle mum çiçeğimde küçük sirke sineklerinden var.elma sirkeli sıvı bulaşık deterjanlı bir suyu küçük bir kaseye koydum yok etmek için.fakat tamamen yok olmuyor bu sinekler.toprağınıda yeni bunlardan tamamen nasıl kurtulunur acaba birde çiçeklere zararı var mı bu sineklerin??

tanitamum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2018, 09:09   #1405
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2014
Merhaba,

Schefflera bitkimde kahverengi lekeler oluşmaya başladı. Herhangi bir zararlı tespit edemedim. Acaba bir mantar hastalığı mı söz konusu? Ne yapmalıyım?

Name:  20180812_083629-min.jpg
Views: 2028
Size:  69.3 KB
Name:  20180812_083653-min.jpg
Views: 1961
Size:  70.6 KB

gmzokumus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 13:45   #1406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba. Ben bitki yetiştirme konusunda yeniyim. Gardenya bitkimde fotoğraftaki gibi zararlılar var ve yapraklarının üzerinde yapışkan salgılar birikmiş. Yaprak biti olup olmadığından emin olamadım çünkü yapraklarda salgı dışında bir şey yok. dallara tutunmuş durumdalar. ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

ebusssttt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 14:53   #1407
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Sayin:ebussstt,
Gardenyanizda ki Kabuklu bit.

Mine Pakkaner beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 17:51   #1408
Ağaçsever

archangel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Merhaba, 2 sene once aldigim kumkuat agacimin ustunde damlalar gordum dokununca yapiskan oldugunu farkettim biraz daha inceleyince yaprak allarinda aralarinda beyaz renk toz gibi bşrsetler farlettim sonra iyice yaklasinca maalesef meyvelere tutunmus beyaz canlilar gordum cok korktum hemen sivi arapsabunu ve su ile spreyledim .. birkacgun sonra tekrarladim .. Ama olmadi iste enson budadim haslikli yerleri beklemeye karar verdim derken bugun canim kaktuslerimden birinde ve sonrasinda cogunda o recine gibi yapiskan saydam parlak siviyla karsilastim .. hemen arapsabunuyla spreyledim .. bocek yok sadece sivi vardi ne dir sizce bilen varsa lutfen yardimci olsun .. tamamen coktum moralsizim cok uZgunum cokk ..

archangel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 13:23   #1409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Merhaba arkadaşlar Benjamin ağacının yapraklarında kahverengi lekeler var ve yaprak döküyor ne yapabilirim teşekkürler

Eklenen Resimler

tasamek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 16:27   #1410
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Merhabalar Mine Hnm,Ginseng aldim bugun buyuk bir marketten.Ilk kez bakacagim Ginseng.Kok ve yapraklari cok saglikli degilmis gibime geldi.Yapraklarinda pamuk tarzi zararlilar gozlemledim.Kokler de cok kuru gibime geldi.Ancak yapraklar canli gibi.Gorselleri ekleyemedim,bilgim yok..Ne zaman saksi degistireyim,Ginseng nasil bakilir.Tavsiyeleriniz hazine niteliginde,selamlar...

zubeydezg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024