agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2014, 00:47   #1321
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Sn. kelebek çalısı teşekkür ederim değerli cevabınız için. Tespit ve tavsiyelerinizin faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle rüzgar konusunda bir şeyler yapmalıyım ama her konuda araştırma yapıyor, öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum.

Sn. Cumhur Tonba size de teşekkür ederim ilginiz için. Dediğiniz gibi Mine hanım yoğundur, meşgul etmeyeyim. Eğer daha kötüye giderse (gerçi palmiye gidici gibi) ulaştırmaya çalışırız.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 01:06   #1322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. Muhsin Hanif, palmiye için ben de aynı düşüncedeyim. Palmiyelerin adada çok sık kuruduğuna şahit oluyorum. Sanırım güvenilir bir satıcıdan almanın yanı sıra, palmiyeye yönelik büyük tehdit olan bir tür zararlı var, ondan etkilenmemek biraz zor gibi.

Benim de bahçemde kimi ağaç, çalı ve çiçekler tutmadı, kurudu. Ilex, Delonix regia, Brugmansia, Hibiscus, Myoporum gibi. Kimisi benim hatalı bakım yapmamdan, kimi hava koşulları yüzünden. Sizin de söylediğiniz gibi sürekli öğreniyoruz. Ama en iyi öğrenme deneyimlerimizden çıkardığımız kazanımlar oliyor. Maalesef bedeli biraz ağır olsa da.

Kolaylıklar dilerim.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 08:30   #1323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
ağaçlarda resimdeki şekillerde oyuklar oluştu bilen var mı acaba?

kışın ağaçlarda oluşan bir mantar tabakasının temizlenmesinden sonra bu şekilde oyuklar oluştu incir ağaçlarında.bu sorun ve çözümü nedir acaba? teşekkürler

Eklenen Resimler

basardemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 20:14   #1324
Ağaçsever

Crocus-Crocus's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suryanarayana Mesajı Göster
Merhaba

Yaklaşık 10 yasında 2m boyundaki benjaminim de bazi irili ufakli beyaz bitlerle karsilastim bunlar toprağında cok miktarda bulunmakta . Gövdede hicbirseye rastlamadim ama yapraklarin arkasinda (yapragin tam basladi yerde) 1-2 mm civarinda beyaz sabun artıgına benzeyen (buyutecle inceledim) canliya benzemeyen uzun sure orada kalirsa yaprakta siyah bir nokta birakan tüysüz sabun artıklari var. ekte topraktaki canlilarin fotografi var.
Önlem olarak topraga NeemAzal karısımlı su doktum. Bitkiyi de arapsabunu ve zeytinyaglı karışımla yıkadim. Başka birsey yapmam gerekir mi ?. Ayrica ikinci ilaçlamayi ne zaman yapmam dogru olur son olarakta paşa kılıclarindan birinin topragında da ayni bitlere rastladim. Acaba diğer bitkilerimi korumak adina da önlem olarak ne önerirsiniz .Tesekkurler
Aynı sorunu ben de yaşıyorum .Mücadelenizin sonuçlarını paylaşır mısınız?Teşekkürler...

Crocus-Crocus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 17:23   #1325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
dragon ağacı

1 ay evvel saksıda alıp ektiğim dragon ağacımın yaprakları dökülüyor ve yeşil yapraklarında bu şekilde sararmalar var
Ne olabilir bilgisi olan arkadaşlar.

Eklenen Resimler

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 15:48   #1326
Yeni Üye

danny keane's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2013
Merhaba,

Yaklaşık 1-1.5 ay evvel satın aldığım calamondinimle ilgili sıkıntı yaşıyorum. İlk aldığım zamanlar toprağında 3-5 tane ufacık haşerelere rastlamıştım. Araştırmalarım sonucunda bunların çok büyük ihtimalle Kırmızı Örümcek olduklarını anladım. Yine araştırmalarım sonucu bulmuş olduğum ev yapımı bir karışımı tatbik ettim. Son zamanlarda çok detalı incelememiş olsam da şimdilik bu sıkıntıdan kurtuldum diye varsayıyorum.

Asıl sıkıntıya geçersem; Bitkiyi ilk aldığımda bir kısımdaki yapraklar daha açık, sarıya kaçan renge sahipti. Zamanla toparlayacağını düşünerek üstünde durmamıştım. Daha sonra birkaç hafta içinde bitkinin üzerindeki henüz olgunlaşma aşamalarının çok başında olan küçük yeşil meyvelerinin bir kısmı taç yapraklarıyla birlikte patır patır dökülmeye başladı. Meyve dökülmesi bir süre sonra sona erdi. Üzerinde hala hatrı sayılır miktarda meyve var sağlam bir şekilde.

Şu an ise daha önce bahsetmiş olduğum o rengi açık yapraklar dökülüyor. Öyle böyle bir dökülme değil. Kontrol amaçlı dokunduğumda dahi anında kendilerini bırakıyorlar. En önemlisi, bu bahsi geçen yaprakların alt kısımlarında küçük kahverengi noktalar var. Araştırdığım kadarıyla bu bir tür mantar hastalığı. "Greasy Spot Fungus" diye geçiyor ve "Mycosphaerella Citri" diye bir patojen sebep oluyormuş.

Bu hastalığın Türkçe karşılığına dair hiçbir bilgi bulamadım. Bu hastalıkla ilgili bilgiye sahip olan birileri varsa, tedavisi için neler yapmam gerektiği konusunda tarafımı bilgilendirebilirse çok sevinirim.

danny keane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 14:47   #1327
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Acil cevap

Arkadaşlar 1334 nolu mesajıma cevap verecek kimse yok mu ağacım ölüyor

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 13:03   #1328
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Geçtiğimiz haftasonu bir kısmı bostan olan diğer kısımları kullanılmayan, yabani otları biçtirip yerinde bıraktığımız Kayseri Bünyan'daki arazimizde otlardan görünmeyip geçen seneden beri bir köşede bekleyen ambalaj ve naylonları alıp attık. Naylonların içi bilimum böceklerle dolmuştu. Makas böceği vs. çeşit çeşit böcek. Naylonlardan birini attık diğeri de böcekler biraz dağılsınlar diye bir süre kenarda bekledi.

Bu sabah bahçeye giden annem bostanda her tarafın bir çeşit böcekle örüldüğünü görmüş, panikle beni aradı. Çok net olmamakla birlikte ekteki fotoğrafı gönderebildi. Toprak üstü bu böceklerle örülü imiş, ayrıca biber, gül ve asmalarda da bol miktarda varmış. Sulayarak kaçırmaya uğraşmışlar, haşere ilacı var, yapalım mı dediler arkasından Ben de ilk fırsatta böceklerden örnek alıp bir ziraat mühendisine göstermelerini söyledim. Panik yapmayın dedim vs. Ama bir an önce çözüm bulmam lazım, yoksa bahçenin durumu çevre bahçelerden birinin şu ilacı yap geçer demesine bağlı

Benden habersiz ilaç yaparsanız ölümü görün dediğim bahçede böcek istilası var ne yapmalıyım Bu böcekler zararlı mıdır, daha fazla çoğalmadan dağılma ihtimali var mıdır?

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 23:53   #1329
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Bu böcekler zararlı mıdır, daha fazla çoğalmadan dağılma ihtimali var mıdır?
Gönderdiğiniz fotoğrafa bakıp böcekleri teşhis etmek imkansız.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 00:55   #1330
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
1 ay evvel saksıda alıp ektiğim dragon ağacımın yaprakları dökülüyor ve yeşil yapraklarında bu şekilde sararmalar var
Ne olabilir bilgisi olan arkadaşlar.
Topraktan potasyum takviyesi işe yarayabilir.

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 09:04   #1331
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danny keane Mesajı Göster
Merhaba,

Yaklaşık 1-1.5 ay evvel satın aldığım calamondinimle ilgili sıkıntı yaşıyorum. İlk aldığım zamanlar toprağında 3-5 tane ufacık haşerelere rastlamıştım. Araştırmalarım sonucunda bunların çok büyük ihtimalle Kırmızı Örümcek olduklarını anladım. Yine araştırmalarım sonucu bulmuş olduğum ev yapımı bir karışımı tatbik ettim. Son zamanlarda çok detalı incelememiş olsam da şimdilik bu sıkıntıdan kurtuldum diye varsayıyorum.

Asıl sıkıntıya geçersem; Bitkiyi ilk aldığımda bir kısımdaki yapraklar daha açık, sarıya kaçan renge sahipti. Zamanla toparlayacağını düşünerek üstünde durmamıştım. Daha sonra birkaç hafta içinde bitkinin üzerindeki henüz olgunlaşma aşamalarının çok başında olan küçük yeşil meyvelerinin bir kısmı taç yapraklarıyla birlikte patır patır dökülmeye başladı. Meyve dökülmesi bir süre sonra sona erdi. Üzerinde hala hatrı sayılır miktarda meyve var sağlam bir şekilde.

Şu an ise daha önce bahsetmiş olduğum o rengi açık yapraklar dökülüyor. Öyle böyle bir dökülme değil. Kontrol amaçlı dokunduğumda dahi anında kendilerini bırakıyorlar. En önemlisi, bu bahsi geçen yaprakların alt kısımlarında küçük kahverengi noktalar var. Araştırdığım kadarıyla bu bir tür mantar hastalığı. "Greasy Spot Fungus" diye geçiyor ve "Mycosphaerella Citri" diye bir patojen sebep oluyormuş.

Bu hastalığın Türkçe karşılığına dair hiçbir bilgi bulamadım. Bu hastalıkla ilgili bilgiye sahip olan birileri varsa, tedavisi için neler yapmam gerektiği konusunda tarafımı bilgilendirebilirse çok sevinirim.

Sayın danny keane,

Süs bitkilerinde yaprak lekelerine ve yaprak dökülmelerine neden olan toprak kökenli Mycosphaerella spp. fungalı (Yaprak Leke Hastalığı) mevcut. Konu çok uzun olduğu için ayrıntıya girmiyorum. Yere dökülen bulaşık yaprakları imha edin.Tomurcukların açılmaya başladığı dönemde başlayan ilaçlamalar, ikincil çiçek tomurcuğu döneminde, çiçek taç yapraklarının % 80'inin döküldüğü zaman ve meyvelerin büyüdüğü dönemler de olmak üzere 4 aşamalı tekrarlanır. İlk iki ilaçlamada bakırlı, daha sonraki ilaçlamalarda ise organik fungisitlerden herhangi birini kullanın. Aşağıda sizin için bitkimizi sarsmayacak ve hızlı bir şekilde kısa periyotta uygulayabileceğiniz bir ilaçlama programı hazırladım. İlaç temin edeceğiniz bayilerdeki yetkin kişilere de konuyu detaylı anlatarak danışmanızı rica ederim.

1.2.Uygulama % 21 Bakır kompleksi+% 20 Mancozeb 1 L el pompasına 3 cc ilave. 5 gün ara ile 2 tekerrür.
3.4.Uygulama Organik bileşikli Bakır Sulfat Pentahidrat etken maddeli ilaç temin edilecek. (MASTERCOP SC) 1 L el pompasına 3 cc ilave. 5 gün ara ile 2 tekerrür.

Ortamdaki nemi düşürün. Sulamayı ve şayet yapıyorsanız aşırı gübrelemeyi azaltın.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 11:52   #1332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Serdar Bey, haklısınız ama şimdilik annemin elinden bu geliyor. İlk görüşmemizde ona makro çekim yapmayı öğreteceğim.

Böceklerin kaynağı bulundu. Bahçenin dışında bir ot yığını varmış, onun altında yuvalanmışlar. Otlar yakılıp yuva yok edildi. Birkaç gün gidişatı izleyeceğiz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Merhabalar,

Geçtiğimiz haftasonu bir kısmı bostan olan diğer kısımları kullanılmayan, yabani otları biçtirip yerinde bıraktığımız Kayseri Bünyan'daki arazimizde otlardan görünmeyip geçen seneden beri bir köşede bekleyen ambalaj ve naylonları alıp attık. Naylonların içi bilimum böceklerle dolmuştu. Makas böceği vs. çeşit çeşit böcek. Naylonlardan birini attık diğeri de böcekler biraz dağılsınlar diye bir süre kenarda bekledi.

Bu sabah bahçeye giden annem bostanda her tarafın bir çeşit böcekle örüldüğünü görmüş, panikle beni aradı. Çok net olmamakla birlikte ekteki fotoğrafı gönderebildi. Toprak üstü bu böceklerle örülü imiş, ayrıca biber, gül ve asmalarda da bol miktarda varmış. Sulayarak kaçırmaya uğraşmışlar, haşere ilacı var, yapalım mı dediler arkasından Ben de ilk fırsatta böceklerden örnek alıp bir ziraat mühendisine göstermelerini söyledim. Panik yapmayın dedim vs. Ama bir an önce çözüm bulmam lazım, yoksa bahçenin durumu çevre bahçelerden birinin şu ilacı yap geçer demesine bağlı

Benden habersiz ilaç yaparsanız ölümü görün dediğim bahçede böcek istilası var ne yapmalıyım Bu böcekler zararlı mıdır, daha fazla çoğalmadan dağılma ihtimali var mıdır?

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 22:27   #1333
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Değerli üyeler merhaba, iyi geceler. Sizin siteyi facebookta bir arkadaşım sayesinde buldum ve takip etmeye başladım. Bitkilere ilgim olduğu için hazırladığınız siteyi zevkle takip etmeye başladım. Gardenyamın taze yapraklarında (bazılarında hepsinde değil) şekilde gördüğünüz üzere ufak tefek lekelenmeler oldu. Sanki gevreme şeklinde. Ne yapmalıyım. Bu yaprakları koparayım mı? Bu arada toprağı sürekli nemli kalacak kadar suyu hep var. Balkonda, açık, sirkülasyon olan havada ve gölgede duruyor. Her gün tomurcuklarına su püskürtüyorum.

Eklenen Resimler

eşekarısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 01:01   #1334
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eşekarısı Mesajı Göster
Değerli üyeler merhaba, iyi geceler. Sizin siteyi facebookta bir arkadaşım sayesinde buldum ve takip etmeye başladım. Bitkilere ilgim olduğu için hazırladığınız siteyi zevkle takip etmeye başladım. Gardenyamın taze yapraklarında (bazılarında hepsinde değil) şekilde gördüğünüz üzere ufak tefek lekelenmeler oldu. Sanki gevreme şeklinde. Ne yapmalıyım. Bu yaprakları koparayım mı? Bu arada toprağı sürekli nemli kalacak kadar suyu hep var. Balkonda, açık, sirkülasyon olan havada ve gölgede duruyor. Her gün tomurcuklarına su püskürtüyorum.
Sayın eşekarısı,

Kaygılanmamıza, ilaç, gübre uygulamalarına ve yaprakların kopartılmasına gerek yok. En altta yer alan fotoğraftaki görüntüye dayanarak demir klorozunun ileri safhasından bahsedebiliriz. Uç kurumaları da nem yetersizliği ve su dengesizliğinden. Demir bitkide hareketli element olmadığından noksanlığında en son çıkan genç yapraklar sarımsı yeşil bir hal alır. % 6 demir şelatı temin edin. 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı siyah toz haldeki şelatımızdan ilave edin iyi karıştırın sulama suyu şeklinde 1 hafta ara ile 2 defa uygulayın. Aslında amaç toprakta zaten mevcut olan demiri aktif hale getirmektir. Çeşmeden kullandığınız kireçli sulama suyu yerine belirli bir dönem içme suyu kullanın ya da suyu 2 gün dinlendirerek verin. Sulama öncesi toprağı biraz kuru bırakın. Sürekli sulamadan kaçının, toprak sürekli nemli kalmasın. Toprağımızın kireç ve pH oranı değişmiş. Kirecin etkisini azaltmak, pH da 6,5 değerlerinde tutmak önemli (bu iki öneriyi demir noksanlığına dayanarak yaptım. Yoksa en temel sorun gardenyada daima aşırı sulama ve hava dengesizliğidir). Havadar (açık alan ve yarı gölge), orta sıcaklıkta, gün ışığı alan (direkt güneş alan değil) sabit bir açılıkta saksımızı bulundurmaya devam edin. Yaprakları temizlemenize gerek yok. Saksı yüzeyindeki ağırlaşmış toprağı köklere temas etmeden ve havalandırmadan 3 cm mesafede alın, yerine 6,5 pH lı steril humuslu toprak + pomza taşı karışımı hazırlayın ve yayın. Toprak değişimini ve yapraktan su püskürtmesi şeklinde yapacağınız sulamaları mutlaka havadar bir ortamda yapınız, yapraklarda su birikimine izin vermemelisiniz. İstanbul nemlilik açısından iyi olduğundan sadece açık alanda çiçeğimiz güzel tomurcuklar verecektir. Çiçeğimizde düzelmeler olunca tomurcuk dönemi boyunca toprağımızı nemli tutabiliriz. Diğer dönemlerde sulamada biraz temkinli olmalıyız.

Esen kalın.

MeyveliTepe beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 18:25   #1335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
bu bitlerden nasıl kurtulurum...acil yardım...resimler aşağıda:

skorfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 18:16   #1336
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Bir tarım ilacı satan yere git, insektsit al, belirli ölçülerde suyla inceltip üzerine sprey ile sık. 10 TL falan ilaç.

eşekarısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 21:31   #1337
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
İncir fidan yaprağındaki beyazlık ve çatlama.

Merhaba değerli üstadlarım. Fotoğraflarını yüklemiş olduğum incir fidanlarını çelikten ürettim. Fotoğraflarda göründüğü üzere, üç gündür beyazlama ve çatlama meydana geldi. Çelikleri akşamları suluyorum, bazen demlikte kalan çayın posasını azda olsa toprağına ekliyorum.
Name:  DSC_0138.jpg
Views: 1149
Size:  20.8 KB
Name:  DSC_0139.jpg
Views: 1403
Size:  25.1 KB
Name:  DSC_0141.jpg
Views: 1510
Size:  30.9 KB
Name:  DSC_0142.jpg
Views: 1433
Size:  31.3 KB

fyodor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 17:53   #1338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2014
Merhabalar,

Balkonumdaki glayör ve yıldız çiçeğinin yapraklarında bir hastalık var sanırım. önce yıldızda vardı, şimdi glayöre de geçmiş. Forumu inceledim, küllenmeden şüphe ettim ama emin olamadım. hastalık veya zararlı, ne olduğunu öğrensem ona göre önlem alacağım. Diğer çiçeklerime de bulaşmasından korkuyorum. Bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

Name:  adsız1.JPG
Views: 1251
Size:  43.3 KB

Name:  adsız2.JPG
Views: 1219
Size:  35.3 KB

Name:  adsız3.JPG
Views: 1226
Size:  31.7 KB

damlaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 19:36   #1339
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi damlaser Mesajı Göster
Merhabalar,

Balkonumdaki glayör ve yıldız çiçeğinin yapraklarında bir hastalık var sanırım. önce yıldızda vardı, şimdi glayöre de geçmiş. Forumu inceledim, küllenmeden şüphe ettim ama emin olamadım. hastalık veya zararlı, ne olduğunu öğrensem ona göre önlem alacağım. Diğer çiçeklerime de bulaşmasından korkuyorum. Bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

Eklenti 507410

Eklenti 507411

Eklenti 507412
Kırmızı örümceğe benziyor.. Bir akarisit ile ilaçlayın

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 20:09   #1340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Kırmızı örümceğe benziyor.. Bir akarisit ile ilaçlayın
Çok teşekkür ederim. Deneyeceğim mutlaka.

damlaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 15:41   #1341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2014
Merhaba öncelikle şunu söylemek isterim aranıza yeni katıldım,ve bu ilk yorumum neyse ben sorunuma geçeyim doğu cephesinde günde 7-8 saat güneş alan salatalıklarım çiçek açıp yarım parmak boyuna geldiklerinde sararıp kuruyyorlar şuana kadar 6 salatalık kurudu arada bir 2-3 günde suyuna sıvı genel bakım gübresini karıştırıyorum ve suluyorum sulamalrı gece yapıyorum.ve bir şey daha ekleyeceğim saksıda 2 biber de var gerekirse sökebilirim

meraklı68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2014, 19:18   #1342
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Merhabalar, okaliptus fidanımızda bu canlıdan iki tane var. Hiç hareket etmiyor biz bakarken ama geceden sabaha yer değiştirmiş oluyor. Bu nedir? Zararlı mıdır?
Zararlı ise çözümü nedir?

Şimdiden çok teşekkürler

Eklenen Resimler

Limonik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 21:59   #1343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2014
Question

Merhaba,
2 ay kadar önce saksıda oksalis triangülaris (süs yoncası) almıştım. Aslında aldığımdan beri bir yandan birkaç dal kururken öbür yandan da yeni dallar çıkartıyordu. Yaklaşık iki hafta kadar kardeşime emanet etmek durumunda kaldım. Bu iki hafta sonunda neredeyse tamamen kuruduğunu gördüm. Baştan susuz kaldığını düşündüm ancak göz önünde olduğundan unutulmamıştı ve 2-3 günde bir azar azar sulanmıştı ki şöyle bir bakınca toprağın da kuru olmadığını gördüm. Başka neler mi gördüm? 5-6 tane büyük böcek ve de küçücük sineğimsi böcekler. Büyük böceklerden kastım 0.5-1 cm kadar nemli yerlerde olan böcekler, hani taşı kaldırdığınızda altından çıkar ya. Yanlış görmediysem bunlar yoncanın kalan son birkaç dalını kemiriyordu. Ben de forumu biraz okumaya başladım ve sigara külü ve izmarit atılmış su dışında hangi akla hizmet bilmiyorum bir de sirkeli su döktüm. Salonda duran çiçeği balkona çıkardım. 4 gün sonra bütün dallar kurumuştu. Tekrar içeri aldım, izmaritli su döktüm ama bu çiçek tamamen öldü mü yoksa yaşaması için umut var mı bilemiyorum. Kökü çok sağlam bir bitkidir solduğu zaman sakın atma bahar gelince tekrar yeşillenir dediklerinden atmak gibi bir niyetim yok aslında ama korkumdan toprağı döküp soğanlarına da bakmadım. Umut var mıdır acaba? Şunu da düşünmeden edemiyorum, bu süreç oksalis triangularisin doğal yaşam döngüsünün bir parçası mıydı acaba? Gereksiz müdahale mi ettim? Ama böcekleri de görünce... Resim eklemeye çalışacağım, benim göremediğim neler var acaba? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

sebbu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 17:25   #1344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2014
Arkadaşlar merhaba iyi günler.

Balkonda büyük istekle aldığım çiçekleri hastalığa kurban veriyorum. Sanırım mantar.

İlk olarak yıldız cinsi soğanlı bitkilerde gördüm hastalığı ama muhtemelen gülden geçti hepsine.

Fotoğraflarını paylaşıyorum.

Sardunyalara da bulaştıını görüyorum bazı bazı çiçeklere yazık olacak diye korkuyorum.

soğanlı olanlar bu sene maalesef çiçek açmadı acaba hepsini kökten kesip yeni sezonmı hazırlamalıyım.

Yapraklarını sürekli temizlememe rağmen önünü alamadım bu hastalığın.

Üstelik ortanca yapraklarının altında küçük beyaz ve yeşil-sarı böcekler var.
gül zaten böceklere kurban oldu.

İlk olarak ev yapımı bir çözüm önerirseniz sevinirim eğer olazsa ilaçda alabilirim.

Bir diğer problemim gala çiçekleri bir türlü açmadı boyları çok uzadı ama açma belirtisi hiç yok bir yerde yanlış yapmış olmalıyım.

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

M-K-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 22:18   #1345
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2014
benim akça ağaç yapraklarında küçük küçük delikler çıkıyo bi hastalık ama ney bilmiyorum deliklerin etrafida kıruyo

erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 12:55   #1346
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Terasımızda sararan ağaçlarımız

Değerli arkadaşlar,

Kuzeye bakan terasımıza koyacak dayanıklı dış ortam bitkileri için bir seradan alışveriş yaparken, satıcının tavsiyesiyle 3 ağaç -yasemin, defne, goldrider leylandi- aldık. Satıcıya acemi olduğumuzu, terasa koyacağımızı ve bu yüzden de kış şartlarına uygun ağaçlar istediğimiz belirttik. Ağaçlar kışı geçirdi. Fakat bahar sonrası kurumaya başladı. Bunu seraya söylediğimizde bize yuvarlak krem rengi birşeyler sattı. Ağaçlara dibine birer kaşık koyup bakımına devam etmemizi 3 ay sonra aynı işlemi tekrarlamamızı söyledi. Defne ve yaseminde yeni yapraklar var ama sararma tüm ağaca bir yandan da yayılıyor gibi. Leylandinin ise kurumuş yerlerinden bir daha çıkmayacak diye korkuyoruz. Terasın fazla rüzgar almasından şüphelendiğimiz için ağaçları terasta daha gölge bir yere aldık. Yapılacak başka bir şey var mıdır? Ağaçların hastalığı mı var, sulama mı yanlış, yoksa rüzgar almasından mı böyle oldu?

Eklenen Resimler

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 13:15   #1347
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Çam fidanı

Arkadaşlar,

Bize verilen dikilmiş çam fidanı şu an bu halde. Ne yapmamız gerekiyor, bilmiyoruz?

Eklenen Resimler

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 18:17   #1348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2014
Thumbs down beyaz benekler

Merhabalar,

Bonsaimin yapraklarının çoğunluğunda noktasal beyaz benekler oluştu, birkaçında vardı fakat diğerlerine de yayıldı. Ne yapmamı önerirsiniz. Önereceğiniz bir ilaç, yöntem vs. varmıdır. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler

alenkaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 22:16   #1349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2014
Areca palm siyah noktacıklar

Areca palmin kök ve yapraklarında siyah noktacıklar oluştu, ne olduğunu bilen paylaşabilri mi?

Eklenen Resimler

Digigang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 21:49   #1350
Yeni Üye

celalay's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Arkadaşlar bazı çiçeklerimin yapraklarında yenilmiş gibi çizgiler kırıklar oluşuyor. Dikkatle baktım herhangi bir zararlı bit, böcek göremedim. Sizce ne oluyor olabilir?

Eklenen Resimler

celalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024