agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2007, 22:56   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Selam
Benim yaklaşık 1.60 cm boyunda bir benjamin'im var.Bir süre önce toprağında beyaz gözle çok zor görülen canlılar gözlemledim.Ama öle bir iki tane değil çok vardı.Fazla su verdiğimi düşünerek bir müddet su vermedim.Çiçeğim yaprak dökmeye başladı yeni çıkan yaprakları bile çok cansız ve bazıları büyümeden dökülüyor.Bu arada sadece marketlerde satılan yeşil yapraklı bitki ilacı veriyordum.Artık onu da vermiyorum.Çiçeğimin kurtulması için ne yapabilirim?Kök kısmı zarar görmüş olabilirmi?Toprak değişimi zamanı ve budanması ile ilgili de bilgi alabilirsem çok sevineceğim.Site için emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

ecegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 06:58   #152
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
E-dergi Mart sayısını okursanız saksı değiştirme ve toprak hijyeni konuusnda iki yazımdan faydalanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html

Bahsettiğiniz beyaz canlıların fotoğrafını koysanız, baksak.

Budama zayıf bitkiler için çözüm olabilir, ama öncesinde bitkinin de boydan bir resmini yollayınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 12:13   #153
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Mine hanım, 4211 nolu mesajınıza ilişkin fotolar bunlar.

Genel görünümü parçalayarak verebiliyorum malesef.

Eklenen Resimler

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 12:35   #154
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
-Sararmalar en eski alt yapraklardan başladı, öyle de devam ediyor.
-Dört yıldır bende. İlk iki sene kışın içeriye aldım, baharda çıkardım. Terası tamamen örtnce geçen bahar başından beri dışarıda bıraktım. Ve geçen bahar başı saksısını büyüterek toprağı yeniledim, pek az çiçek açmıştı zaten. Saksı değişimine bağladım nedenini.
-Sararıp dökülmeler geçen Ağustos gibi başladı.
-Suyu kış ve soğuk aylarda haftada bir, bugünlerki gibi ısılarda iki, yazlarda her gün ya da iki günde bir yapıyorum. Düzenlice değil ama senede 4, 5 kere sıvı vitamin veriyorum.
-Boğaz noktasını eşeledim, çürüme gözükmüyor, boğazının ve toprak üstüne yakın kökçüklerinin rengi oldukça iyi görünüyr.
-Yaprak arkasında damar bitişiklerinde görünen oluşumlar böcek türü birşey değil.En başından beri hep vardı, keçe gibi, yapışık şeyler,zararsız gibi duruyorlar..

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 10:08   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Sayın FMT79;benim antoriumumda (aslında sahip olduğum farklı boylardaki üçünde de) moniliazis (yaprakların ortasında leke tarzında kahverengileşme ve sonrasında kurumalar,delinmeler mevcut,büyük olasılıkla moniliazis olduğunu tahmin ediyorum) var. Mücadelesinde ne yapmam gerekiyor.İlginize şimdiden teşekkürler

Stapes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2007, 12:49   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Wink Limon Yapraklarında Sorun

Merhaba;
Yeni taşındığımız evin küçük sayılacak bahçesinde 2 - 2,5 metre uzunluğunda limon ağacı var. 1 ay önce üzerinde bulunan 3 tane limonu koparıp keyifle tükettik

Ağaç yeni sürgünler vermeye, yeni yapraklar ve çiçekler açmaya başladı. Fakat bazı yapraklarında sorunlar görüyorum. Fotoğrafları ağacın üst dallarından çektim. Burada hem bozulmuş, sararmış yaprakları görebilirsiniz hem de yeni çıkan dalları görebilirsiniz.

Yanda bulunan evin bahçesinde yaklaşık limon ağacımın 1,5 metre yakınında bulunan güldeki yapraklarda da bazı bozulmalar var. Bunun da fotoğrafını yolluyorum acaba bir ilişkisi var mı bilmiyorum.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 22:49   #157
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Gülünüzdeki sorunla limonunuzdakinin hiç ilgisi yok, endişelenmeyin. Limonunuzda hem besin eksikliği var, hem de muhtemelen bir zararlı dadanmış. İz element de içeren bir demirli bir gübre verin. İlaç için de Kemeraltı'ndaki zirai ilaç bayilerine bir uğrayıp danışın, yaprak örneği de götürün. O kıvrık yaprakların arkasını çevirip bakın ne görüyorsunuz?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 00:26   #158
Ağaç Dostu

Yaprakların arkasında herhangi bir canlı yok. Sanırım besin eksikliği asıl derdi. Çünkü evi aldıktan sonra tamiratlar yaklaşık 3 ay sürdü. Ocak - Mart arası ve bu 3 ay içinde herhangi bir sulama yapılmadı. Sadece yağan az biraz yağmur o kadar. Eve taşınalı 1 ay oldu. Her akşam sulama yapmaya özen gösteriyorum. Yalnız gördüğüm toprak suyu hemen emmiyor. Toprak üstünde çok su birikiyor. Bu iyi birşey mi bilmiyorum. Bunun yanında ne kadar çok su vermeliyim onu da tam kestirebilmiş değilim. Suyu normal düzeyde açıp yaklaşık 20 dakika kadar suluyorum.
Yarın ilk iş olarak kemeraltına uğrayacağım. İlginiz için teşekkürler.

Eski 03-05-2007, 10:41   #159
kameracı

Giriş Tarihi: 03-05-2007
bahcemi talan eden kediler

forumdaki bilgilerden gercekten cok faydalandım. cok tesekkür ederim herkese. ancak bahçemde bir de kedi problemim var benim. sokak kedileri bahçemi umumi tuvalet gibi kullanıyorlar ve çiçeklerime zarar veriyorlar. onları uzak tutmak için önerebileceğiniz bir formül varsa çok sevineceğim...

ceren yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 10:59   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Bahçeye bir köpek alın ))

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 22:00   #161
Ağaç Dostu

Merhaba;
Evimin dışında betondan büyükçe bir saksıya aldığım karışık süs çiçekleri tohumlarını ekmiştim. Çok güzel bir şekilde büyümeye başladılar. Fakat içlerinden rengi farklı olan bir tür var kırmızıya çalar bir renkte. Bugün yapraklarında bazı kahverengi - kırmızı lekeler ve delikler gördüm.
Yaprakların arkasına baktım ve birkaç tane küçük sinekten başka birşey göremedim. Sanırım bu sinekler de sirke sineklerinden. Fotoğraflarını gönderiyorum, konuyla ilgili bilgisi olan varsa çok memnun olacağım. Bu arada saksının içinde önceden toprak vardı. Ben ekim yapmadan önce toprağı çapalayım üstüne torf ekledim. Ekimi de buraya yaptım. Genelde geceleri geç vakit sulamaya dikkat ediyorum.

Eski 06-05-2007, 00:28   #162
Ağaç Dostu

Bitkilerimdeki bu sorunlar için bugun kemeraltından ilaç satın aldım. Aldığım ilaç bazinon 20 em. litrede 185 gr diazinon var içerik olarak. Acaba uygunmudur diye bir de buradan sormak istedim.

Eski 06-05-2007, 07:46   #163
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sulamayı geceye bırakmayın. Gece toprağın ıslak olması, mantar üremesini artırabilir. Bitkiler için olumsuz olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 12:58   #164
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Bitkilerimdeki bu sorunlar için bugun kemeraltından ilaç satın aldım. Aldığım ilaç bazinon 20 em. litrede 185 gr diazinon var içerik olarak. Acaba uygunmudur diye bir de buradan sormak istedim.
Diazinon geniş spekturumlu ve genel olarak emici böcekler için kullanılan bir insektisittir. Yaprakta görülen bu deliklerin emici böceklerle hiçbir ilgisi yok. Fotoğrafa bakarak bunu anlamak zor. Ya herhangi bir yaprak patojeni yapmıştır **** göremediğiniz bir tırtıl. Eninde sonunda Bazinon'a ihtiyacınız olacak, çünkü yaprak biti dönemi geldi çattı.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 13:25   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Hanımelinde Sanki Güldeki Külleme Gibi Küf Görüntüsü

Sayın fmt79 merhaba,

Uzun bir zaman sonra yeniden irtibattayız işte.

Benim balkonumda hanımeli var...

Yeni bir sorun peydah oldu hanımelimde. Şöyle ki: Aynen gülde gördüğümüz külleme benzeri küfümsü bir yapı oluşmuş kimi yapraklarda ve bazı dal/gövdenin kimi bölümlerinde.

Bu küf görünümlü (sanırım mantari, fungus yapı) durumun ilerlediği yapraklar var bir iki tane; onlar da yaş bir halde kararmaya yüz tutmuşlar.

Bu, bahsettiğim gibi mantari bir hastalık mıdır? Külleme için tarif edilen ilaçlar iyi gelir mi? Ne yapmalıyım?

Tarifimi daha netleştirebilmek için ekte fotoğrafları ilginize sunarım.

Teşekkür ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 14:12   #166
Ağaç Dostu

Sayın fmt79 benim de sorum sulama zamanı ile ilgili olacak. Çoğu kaynakta okuduğum sulamayı ya gece geç vakit veya sabah erken vakitte yapmak gerektiği idi. Genelde sabahları öğlen vakti uyandığım için ben de gece 2 - 3 gibi sulamaya çalışıyorum. Gün batarken toprak halen daha sıcak olduğu için sulamanın uygun olmayacağını düşündüm hep.

Eski 06-05-2007, 16:25   #167
Yeni Üye

bgulec's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Wink

Merhabalar...

Benim Areka'larımın dibinde bugün toprak üzerinde binlerce beyaz beyaz küçük küçük sineğe benzer yaratıklar gördüm. Nasıl bir yöntem izlemeliyim? İlaç kullanmam gerekir mi? Gerekirse hangi ilaç veya ilaçlar? Nereden bulabilirim?

bgulec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 11:58   #168
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sayın fmt79 merhaba,

Uzun bir zaman sonra yeniden irtibattayız işte.

Benim balkonumda hanımeli var...

Yeni bir sorun peydah oldu hanımelimde. Şöyle ki: Aynen gülde gördüğümüz külleme benzeri küfümsü bir yapı oluşmuş kimi yapraklarda ve bazı dal/gövdenin kimi bölümlerinde.

Bu küf görünümlü (sanırım mantari, fungus yapı) durumun ilerlediği yapraklar var bir iki tane; onlar da yaş bir halde kararmaya yüz tutmuşlar.

Bu, bahsettiğim gibi mantari bir hastalık mıdır? Külleme için tarif edilen ilaçlar iyi gelir mi? Ne yapmalıyım?

Tarifimi daha netleştirebilmek için ekte fotoğrafları ilginize sunarım.

Teşekkür ve saygılarımla.
Ah keşke bütün üyeler böyle net fotoğraflar çekse. Çok güzel görüntülemişsiniz. Evet bu ismini sıkça duyduğumuz meşhur külleme hastalığıdır. Patojen mikroorganizma bir fungustur (mantar). Önlem almadığınız takdirde kül serpilmiş gibi görünen yaprakların hepsi kahverengi-siyah bir renk alıp kuruyacaktır.

Forumda külleme için pekçok bilgi vardı sanırım. Gül için önerilen fungusitleri de kullanabilirsiniz.

Eski 07-05-2007, 12:04   #169
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Sayın fmt79 benim de sorum sulama zamanı ile ilgili olacak. Çoğu kaynakta okuduğum sulamayı ya gece geç vakit veya sabah erken vakitte yapmak gerektiği idi. Genelde sabahları öğlen vakti uyandığım için ben de gece 2 - 3 gibi sulamaya çalışıyorum. Gün batarken toprak halen daha sıcak olduğu için sulamanın uygun olmayacağını düşündüm hep.
Sadece çiçek sulamak için gece o saatlerde kalkmanıza gerek yok. Doğrudur, en iyi sulama zamanı akşam geç saatler **** sabah erken saatlerdir. Burada önemli olan bitkinin en az su kaybettiği zamanda sulamayı yapmaktır. Çünkü su toprakta kalmadan bitki suyu alırsa, çözünmesi uzun süren besin maddelerini daha az alacak, sizin verdiğiniz su bitkiye sadece su olarak girecektir. Sulamadaki amaç sadece su vermek değil aynı zamanda topraktaki besin maddelerini de bitkinin almasını sağlamaktır.

O yüzden mümkün olduğunca gece geç saatlerde (23:00-24:00) **** sabah erken saatlerde (05:00-06:00) sularsanız bitki için en uygun sulama olur. Burada önemli olan saat değil havanın serin olmasıdır. Sıcak ortamda bitkiler daha hızlı su kaybederler. Gece geç saatlerde ve sabah erken saatlerde hava nispeten serin olduğu için sulama bu dönemlerde yapılmalıdır.

Eski 07-05-2007, 12:04   #170
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bgulec Mesajı Göster
Merhabalar...

Benim Areka'larımın dibinde bugün toprak üzerinde binlerce beyaz beyaz küçük küçük sineğe benzer yaratıklar gördüm. Nasıl bir yöntem izlemeliyim? İlaç kullanmam gerekir mi? Gerekirse hangi ilaç veya ilaçlar? Nereden bulabilirim?
Fotoğraf eklemeniz mümkün mü?

Eski 07-05-2007, 20:54   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili fmt79,

İlginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Amme hizmeti gibi birşey sizin bu yaptığınız.

Forumda, bu durum, giderek normalmiş gibi algılanmaya ve kanıksanmaya başladı bence; lakin kıymeti bilmek ve takdir etmek lazım.

Tüm danışan ve danışacak arkadaşlar adına şükranlarımı sunmama izin verin lütfen...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 11:39   #172
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sevgili fmt79,

İlginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Amme hizmeti gibi birşey sizin bu yaptığınız.

Forumda, bu durum, giderek normalmiş gibi algılanmaya ve kanıksanmaya başladı bence; lakin kıymeti bilmek ve takdir etmek lazım.

Tüm danışan ve danışacak arkadaşlar adına şükranlarımı sunmama izin verin lütfen...
Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...

Eski 08-05-2007, 18:21   #173
Ağaç Dostu

Evin etrafındaki yabani otlarda gördüğüm siyah leker çok dikkatimi çekmeye başladı. Bahçedeki begonvilin de birkaç yaprağında bu siyah lekelerden gördüm. Bunların sebepleri ne olabilir?

Eski 09-05-2007, 21:37   #174
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Çam ağacımdaki tırtılların tahrip edip yok ettiği dallar tekrar yeşillenmeye başladılar.Bu konuda yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara teşekkürler.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 19:02   #175
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Petunyalarımın üzerinde şeker şerbeti gibi yapışkan bir tabaka oluştu.
Yapraklar yapış yapış oldu.

Bunun Basara adlı bir hastalık olduğu Zirai ilaç satan firmalardan basara ilacı alıp bitkiye gerekli dozda püskürtürsem geçeceğini Sevgili Gözde arkadaşımız yazmış.

Ben evde yapacağım doğal bir ilaçla sorunu çözebilir miyim acaba?

Şimdiden teşkkürler...

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 06:42   #176
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Gece forumları okudum görememiştim fakat sabah gördüm. Pas hastalığı sanırım bendeki sorun. Yaprakları keserek doğru yapmışım. Mine hanım'ın önerdiği ilaçlamayı yapıcam. Teşekkürler...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 07:52   #177
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster

Bunun Basara adlı bir hastalık olduğu Zirai ilaç satan firmalardan basara ilacı alıp bitkiye gerekli dozda püskürtürsem geçeceğini Sevgili Gözde arkadaşımız yazmış.

Şimdiden teşkkürler...
Kanlı Balsıra diyecektiniz galiba. Fakat kanlı balsıra mı yoksa yıldız koşnili mi olduğunu anlamak için birkaç kriter var. Neyse sorun bu değil de, gördüğünüz şeyler hastalık değil bitki zararlısıdır.

Eski 11-05-2007, 13:30   #178
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Kanlı Balsıra diyecektiniz galiba. Fakat kanlı balsıra mı yoksa yıldız koşnili mi olduğunu anlamak için birkaç kriter var. Neyse sorun bu değil de, gördüğünüz şeyler hastalık değil bitki zararlısıdır.
Sevgili fmt79 ne olduğunu tam bilemiyorum petunyların yapraklarında yapışkanlık olduğunu yazdığımda basara cevabını almıştım.

Bitkilerime bakıyorum ama böcek türü birşey göremiyorum. Mesajını okuduktan sonra daha yakından inceledim. Sanki çok küçük kahverengi bitler var. Ama emin değilim hareket etmiyorlar.

Fotoğraflamayı düşündüm ama çok küçüktü. Elimele ezdim yaprağın üzerinde iz bırakarak ezildi. Güve kelebeği gibi bir iz bıraktı.

Dün akşam arapsabunlu su püskürmüştüm. Bugün sanki biraz daha yapışkanlık azalmış. Ama güneşte sanki daha çok artıyor. Püskürtmeden sonra henüz güneş görmedi.

Ne yapmam gerekiyor. Yardımını bekliyorum. Çok teşekkürler şimdiden.

Eski 11-05-2007, 16:23   #179
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster

Şimdiden teşkkürler...
Ev yapımı ilaçlar konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Bu zararlılara karşı biyo-insektisit de yok. Ama petrol yağları ile hazırlanan insan ve çevre sağlığına, yararlı böceklere etkisi çok düşük bir insektisit var. Kabuklu bitler ve koşniller için rahatlıkla kullanılabilir.

Yazlık Beyaz yağ diye sorabilirsiniz. **** birçok ticari isim var Hektolineum ve Porkan bunlardan birkaçı. En azından yararlı böcekleri öldürmemiş olursunuz...

Eski 11-05-2007, 17:05   #180
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili fmt79 bilgiler için çok teşekkürler.

Diğer konularda sizin de belirttiğiniz gibi doğru uygulandığında zirai ilaçların bir çok problemi çözdüğünü düşünüyorum. Ev yapımı ilaç dememdeki kasıt hemen önlem alabilmek içindi. Zira hafta sonuna kadar ilaç bulma şansım yok. Yanlış anlaşılmak istemem. Üstelik süs bitkisi için kullanacağım sebze meyve olsa belki daha seçici olmak gerekir diye düşünüyorum.

Tekrar çok teşekkürler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024