agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2019, 13:47   #1411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Çiçeklerdeki Hastalıklara tedaviler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zubeydezg Mesajı Göster
Merhabalar Mine Hnm,Ginseng aldim bugun buyuk bir marketten.Ilk kez bakacagim Ginseng.Kok ve yapraklari cok saglikli degilmis gibime geldi.Yapraklarinda pamuk tarzi zararlilar gozlemledim.Kokler de cok kuru gibime geldi.Ancak yapraklar canli gibi.Gorselleri ekleyemedim,bilgim yok..Ne zaman saksi degistireyim,Ginseng nasil bakilir.Tavsiyeleriniz hazine niteliginde,selamlar...
Arkadaşım 1 litre suya 1 çay kaşıgı Arap sabunu koy İyice çalkala ve Sıpreyli fıs fıs ile Üstten ve alttan Yapraklara püskürt Fakat sabun fazla olmasın
** Birde ısırgan otu VARSA 100 GR 1 litre suya koy 4 -5 gün sona O suyu süzz 1 litre temiz suya ,Hazırladıgın sudan 1 Çay bardagı koy püskürt iyi olur hemde güçlendirir. bK benimköydeki ev Bahçemdeki bazı Çiçeklerim Gül ve Hatmi çeçegim .

Eklenen Resimler

Ahmet beğendi.
gülkayalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 12:41   #1412
Yeni Üye

mono_blaine's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Merhaba,

Birkaç gün önce bir kaldırımın kenarında gördüğüm amerikan sarmaşığının filizlerinden kopardım ve filizleri köklenmeleri için su dolu bir kaba yerleştirdim. Bugün filizlere baktığımda bazı yerlerde (çoğunlukla yaprakların olduğu yerler galiba) minik şeffaf baloncuk gibi şeyler gördüm. Fotoğrafı aşağıya ekliyorum. Umarım zararlı bir şey değildir. Eğer beyaz sinek yumurtası falansa evi yakarım! Geçmişte çok çektim onlardan

Buradan eklediğim fotoğraflar otomatik olarak küçültülüyor. Fotoğrafın daha büyük boyutlu olanı için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://eksiup.com/p/s7101520nz6r

Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

mono_blaine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 16:31   #1413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2019
Hedere

[/LEFT][QUOTE=Başbahcivan;468713]Sayın kallium sizin sarmaşık (hedere)da yaprak altlarında,resimlerdeki görünüme bakarak, yaprak biti ve kabuklu bit var diye düşünüyorum, bunlar için (Basudin,Folidol,Confidor,Durusban -4)bu tarım ilaçlarının.
Bir şey sormak istiyorum, şü 4 ilaç kariştirilip mı uygulama yapacağız, daha ayrıntılı yazar mısınız.

NurNatalya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2019, 19:45   #1414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Merhaba Arkadaşlar begonvilim y apraklarını bıraktı hastalandımı acaba ne yapmalıyım

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen tedris : 09-09-2019 saat 20:22
tedris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2019, 11:02   #1415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2019
Arkadaşlar merhaba, benim benjamin bitkisinin yapraklarının hepsinin altında tam yaprak kökünde mumsu bir yapı oluşmuş nedir bu normal midir?

Okay1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 14:00   #1416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
Limon fidanı

İyi günler sizden yardım istiyorum. Limon fidanımın yapraklarında hafif sarılıklar var ve o sarılıkların içinde beyaz noktalar oluştu. Yavaş yavaşta yuvarlanıyorlar. Acaba ne yapmam gerekli.

Fidanci33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2020, 13:44   #1417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2020
bu saksımdaki çiçekler için ne yapabiliriz. kuruyorlar. bir bilgisi olan var mıdır?

excip92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 21:31   #1418
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
merhaba; biber bitkilerimin yapraklarının altında böyle şeyler var ve çok çiçek yaprak döküyorlar,yardımcı olabilir misiniz?

aksamsefasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 20:48   #1419
Yeni Üye

Sardunya81's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2020
Merhaba aranızda yeniyim nasıl soru sorucam bilmediğimden tedirginim nereye yazdım emin değilim yanlış birşey yaptıysam şimdiden özür diliyorum ☺️küpe çiçeğimde fotoğraftaki gibi beyaz lekeler oluştu onların dışında sağlıklı görünüyor bunlar nedir bir çeşit hastalıkmı bilgisi olan varmı acaba?

Eklenen Resimler

Sardunya81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2020, 10:01   #1420
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2020
Patlıcan sebzesinde zararlı canlılar görüyorum, yardım..

Merhabalar, lütfen cahilliğimi mazur görün, ben bilgi edinmek için buraya yazmak istedim. Çok yeni balkonumda patlıcan biber ve domates yetiştirmeye başladım.
Tüm fideler yanyana gayet sağlıklı devam etti. Bugün patlıcan yaprakları üzerinde farklı yeşil larvalar ve tüylü beyaz uçan küçük canlılar fark ettim. Yapraklarda beyaz noktalar da vardı. Dün bişey yokken bugün patlıcan genç yaprakları doldu. Ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiiniz? ilaç vb ne alabilirim nereden alabilirim?

Evde 2 küçük çocuk var, zararı olur mu?

Çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

sannys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2020, 11:00   #1421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2020
Eklenti 711905Merhabalar,
Begonvilim hasta,
Camekanlı terasta bakıyorum,
Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

ipekella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2020, 23:37   #1422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Merhaba.limonumda serhetimsi yapışkan sıvılar vardı.dallarini bı elledim kahverengi parçacıklar geldi elime...sanırım kabuklu bit.fotifraflarini eklemeye çalışacağım.bi başlıkta beyaz yağ diye birşey okudum. Doğru ilacmidir ?

[IMG]https://imghub.io/i/faPuJ
https://imghub.io/i/faYGk
https://imghub.io/i/faXtH[/IMG]

Peacemaker_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2020, 16:10   #1423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Peacemaker_tr Mesajı Göster
Merhaba.limonumda serhetimsi yapışkan sıvılar vardı.dallarini bı elledim kahverengi parçacıklar geldi elime...sanırım kabuklu bit.fotifraflarini eklemeye çalışacağım.bi başlıkta beyaz yağ diye birşey okudum. Doğru ilacmidir ?

[IMG]https://imghub.io/i/faPuJ
https://imghub.io/i/faYGk
https://imghub.io/i/faXtH[/IMG]
Merhaba;
Evet epey yoğun bir kabuklu bit sorununuz mevcut aşağıdaki linkte benzer bir sorunu olan arkadaşa yanıt vermiştim. Beyaz yağ önerdikleri doğrudur, hatta galiba tek kati çözümü, ancak ilgili linkte verdiğim yöntemle de ev şartlarında bulunabilecek malzemelerle ciddi oranda başarı yakaladım. Saksı bitkileri için bu yöntemin uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. Bitkinizi bu parazitlerden arındırdıktan sonra bir sonraki sefer bu illetler çoğalmadan tek tük görülmeye başladıkları anda harekete geçmenizi ve tüm bitkiyi sarmışçasına aynı ilaçlamayı gerçekleştirmenizi öneririm.

Ev yapımı ilaçlar

Ahmet Kağan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2021, 00:21   #1424
Yeni Üye

Ahmet bey ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. kışlık yağ buldum ve 2 hafta arayla 2 kere uyguladım.meyvemin üzerindeki siyah yapışkanımsı şey geçmedi.tek tek dallardan kabuklu bitleri ayıkladım. Bazı ince dallar kurudu.bunun sebebi kabuklu bitler mi yoksa ev içinde bulundurmak mı bilemedim. Kışlık yağ öncesinde her gün spreyleme ile nemlendiriyordum bitkimi. kışlık yağ uyguladığım süre boyunca ilaç etkisi azalmasın diye nemlendirme yapmadım.sebebi bu da olabilir belki. Bu bahsettiğim dallar yanmışcasına kararmış ve kurumuştu.kestim ve resmen kırıldı. Gövdenin bazı yerleri ise açık gri renkte bir hal aldı. bu da yağdan mı kaynaklandı yoksa başka bir sorunum mu var bilemedim. Fotoğraflarını ekliyorum. Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Korkuyorum bitkinin ölmesinden...
Fotoğrafları da ekte gönderiyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

FOTOĞRAFLARI SİLDİM SİTEYİ AÇANLAR SORUN YAŞAMASIN DİYE. AŞAĞIYA LİNK KOYDUM.ORADAN AÇILIYOR. İlginiz ve bilginiz için teşekkür ederim.

Düzenleyen Peacemaker_tr : 22-01-2021 saat 09:36
Eski 22-01-2021, 00:24   #1425
Yeni Üye

Fotoğraf gönderme işini bı türlü çözemedim. bende göründüğü gibi eşek kadar görünmüyordur umarım ��

Eski 22-01-2021, 02:12   #1426
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Fotoğraf gönderme işini bı türlü çözemedim. bende göründüğü gibi eşek kadar görünmüyordur umarım ��
Öyle gözüküyor, aslında gözükemeyecek durumda.

Fotoğrafları foruma yükleyin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2021, 09:16   #1427
Yeni Üye

https://hizliresim.com/PWj7yW

Son durum bu. En çok korktuğum gövdedeki renk değişimi...

https://hizliresim.com/IMiZAQ

https://hizliresim.com/BzjHUh

Düzenleyen Peacemaker_tr : 22-01-2021 saat 22:52
Eski 22-01-2021, 09:18   #1428
Yeni Üye

Fotoğraflar görünüyordur umarım.

Düzenleyen Peacemaker_tr : 22-01-2021 saat 22:53 Neden: Fotoğraf boyutunda sorun yaşama.
Eski 24-01-2021, 23:45   #1429
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2021
Genel bitki koruma hakkında

Merhabalar aranıza yeni katıldım ismim hakan,

Forumu uzun süre takip ettikten sonra küçük bir balkon bahçesi yaptım
yaklaşık 35 adet saksım mevcut,

ve 4 - 5 saksım da unlu bit çıktı

muhtemelen diğerlerine de sıçrayacaktır

böyle bir yeri nasıl muhafaza etmem gerekiyor ?

belli periyodlarda genel olarak ilaçlama yapmalımıyım ?

Değerli bilgilerinize ihtiyacım var

verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum ve birde küçük balkon bahçesinden bir resim paylaşıyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen tyrnt : 24-01-2021 saat 23:46 Neden: cümle hatası
tyrnt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2021, 10:16   #1430
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2020
Alıntı:
Fotoğraflar görünüyordur umarım.
Merhaba Sn. Peacemaker_tr;

Dediğim gibi tarım ilaçları yerine ev yapımı ilaçları öneririm. Ancak tarım ilacı kullanılacaksa da uygulama dozlarına çok dikkat etmek ve içeriği iyi araştırmak lazım.
Fotoğraflara baktım uç dallardaki kararma haricinde bana sanki uygulama dozu ve şekli ile ilgili bir problem varmış gibi geldi. Kullanmadan önce kışlık yağ başlığını okudunuz mu ? İlgili başlıkta kullanılacak kışlık yağın seçimi ile ilgili çok faydalı bilgiler paylaşılmış sorun bundan kaynaklı da olabilir. Uzmanlığım olmamakla birlikte kullandığınız mineral yağın içerisine DNOC veya imidacloprid gibi bir etken madde karıştırılıp kışlık yağ adı altında size pazarlanmış olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise bitkiyi arap sabunu su karışımı ile bir güzel yıkayın mart ortalarına kadarda sadece rutin suyunu verip bitkinin uyanmasını bekleyin.
Umarım faydalı olmuştur.

Ahmet Kağan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2021, 18:23   #1431
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-11-2020
ayva dallarındaki larvalar

Merhabalar,
ayva ağacımı budadıktan sonra resimde meyve dallarında yoğunlukla yerleşmiş parazit larvalarına rastladım. Ağaçta bu yıl neredeyse tüm ayvaların çekirdekleri çürük çıkmıştı. ayrıca meyve dallarının dip kısımlarında fotoğrafını çekemediğim kırmızı bitler de var. bu sorunlar için mümkünse doğal çözümler var mıdır ? Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

ihsan0959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2021, 22:14   #1432
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsan0959 Mesajı Göster
Merhabalar,
ayva ağacımı budadıktan sonra resimde meyve dallarında yoğunlukla yerleşmiş parazit larvalarına rastladım. Ağaçta bu yıl neredeyse tüm ayvaların çekirdekleri çürük çıkmıştı. ayrıca meyve dallarının dip kısımlarında fotoğrafını çekemediğim kırmızı bitler de var. bu sorunlar için mümkünse doğal çözümler var mıdır ? Teşekkür ederim.

Sn. ihsan0959;

Zeytin üstünde kabuklu bit

https://takimo.net/Zar_YildizKosnili.aspx

https://agrobaseapp.com/turkey/pest/kanli-balsira

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2021, 12:36   #1433
Ağaçsever

Teşekkürler sayın Muda

Eski 21-02-2021, 20:43   #1434
Ağaçsever

Kırmızı parazit

Merhaba,
Bir üstteki gönderimde kabuk altında özellikle meyve dalları koltukları altına girmiş kırmızı parazitlerden bahsetmiştim. Zirai bayiye sorduğumda bu mevsimde göremezsiniz falan dedi ama kabuk kaldırıp foto almaya çalıştım.
Yıldız koşnili için de Spret Oil önerdi, tüm meyve ağaçlarıma attım,
Kırmızı parazitin resmini yükledim,
Acaba bu parazit kırmızı örümcek midir? Bunun için ayrıca ilaçlama yapmamı tavsiye eder misiniz?
25 kadar farklı türlerde meyve ağacım var, ağaç aralıkları çok az, taçlar neredeyse hep iç içe bu arada,
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2021, 16:44   #1435
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
arkadaşlar merhaba evimde baktığım 7 yaşındaki limon ağacımda hem kırmızı örümcek hem de unlu bir var. unlu bit için neem azal aldım, uyguladım ama ertesi gün yine unlu bitlere rastladım, bu normal mi? etkisi için bir süre geçmesi gerekiyor mu? bir de aynı miktarda karıştırıp saksıdan da uygulamam gerekli mi?
ikinci sorum da kırmızı örümcekler için, onun için de suda çözünebilen bir akarsit olan power sulphur 80 aldım, neemazal uygulamasından sonraki gün uygulayabilir miyim arada bir zaman geçmesi gerekli mi?

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2021, 21:39   #1436
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2021
Belirtmiş olduğunuz zararlılarla ilgili soner beyin yayınlarını izlemekte fayda var.https://www.youtube.com/user/sonerkazaz

ASYA54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2021, 06:35   #1437
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2021
Arkadaşlar, bahçedeki limon kokulu yaseminimde bu küçük yeşil tırtılları gördüm. Yeni açacak çiçekleri delip geçiyor bi de larva gibi noktalar var. Kapon gülünün de goncaları pıt pıt gövdeden kopup düşüyor, yaprakları da içe kıvrık, sanırım bu arkadaş sorumlu. Elimle gördüğümü alsam da ertesi gün yine var. Dün tespih agacı tohumu ilacından spreyledim. Tam olarak ne yapmalıyım???

Choco_xc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2021, 12:10   #1438
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2021
merhaba fesleğenimde beyaz lekeler ve o lekelerin üstünde siyah toz gibi şeyler var neden oluyor nasıl önleyebilirim acaba?

Basil Lover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2021, 14:05   #1439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sannys Mesajı Göster
Merhabalar, lütfen cahilliğimi mazur görün, ben bilgi edinmek için buraya yazmak istedim. Çok yeni balkonumda patlıcan biber ve domates yetiştirmeye başladım.
Tüm fideler yanyana gayet sağlıklı devam etti. Bugün patlıcan yaprakları üzerinde farklı yeşil larvalar ve tüylü beyaz uçan küçük canlılar fark ettim. Yapraklarda beyaz noktalar da vardı. Dün bişey yokken bugün patlıcan genç yaprakları doldu. Ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiiniz? ilaç vb ne alabilirim nereden alabilirim?

Evde 2 küçük çocuk var, zararı olur mu?

Çok teşekkür ederim.
Bu görüntüdeki böcek yaprak bitidir böcek olan yaprağını koparıp poşete koyup ağzını bağlayarak size en yakın bulunan zirai ilaç bayisine gidip sonuç alabilirsiniz.

Mehmet027 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2021, 14:05   #1440
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Herkese selamlar, aksam sefasi bitkimizde boyle bir sorun var, budadik, ama yine ayni olmaya basladi. Sebebi nedir ? Lutfen yardimci olurmusunuz ?

ikiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024