agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2012, 22:19   #1171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Orkide Hastamı??

Merhaba,

daha yeni aldığım orkidenin yapraklarnın üstünde sararma altında da kabarcık tarzı birşeyler oluşmuş bunlar bir hastalığın belirtisimi acaba? Ayrıca bir de Orkide phalaenopsis resimde de görüldüğü gibi su ile şişmiş topcuklar içersinde aca burada yaşarmı yoksa toprağa almalımıyım ? Bana bu konuda ne yapmam gerktiği konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yaramazbjk : 14-02-2012 saat 22:55
yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 03:26   #1172
Ağaçsever

lütfen çiçeğimkurumadan ceap lütfennn....

Eski 22-02-2012, 10:12   #1173
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Ateş çiçeğim üzerindeki zararlı

Merhaba,
Bugün ateş çiçeğimin üzerinde kahverengi kabuklu (uğur böceğine benziyor) zararlılar gördüm. Dallar üzerinde sıralanmışlar. Birkaç tanesi kazıdığımda içlerinden bembeyaz un gibi tozlar dağıldı.
Acaba nedir bunlar? Nasıl bir ilaç kullanmalıyım?

Fotoğrafını ekliyorum ancak fotoğraf net çıkmadı. Kahverengi canlıyı ve kazıdığımda ardında bıraktığı beyazlığı işaretledim.

Eklenen Resimler

elta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 10:28   #1174
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Daha yakından görünümü böyle...

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2012, 15:32   #1175
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Bitkimin çiçeklenme dönemi bittiği için budadım. Ardından karbonat-arap sabunu-yağ-su- sarımsaklı karışım hazırlayıp ilaçladım.
Daha sık gözlemleyeceğim. Önerileniriz olursa onları da denerim...

Zararlıyı teşhis ettim; Kahverengi Koşnil imiş.
http://www.ziraatciler.com/kahvereng...ecanium-corni/

Toprağa bir dolu koşnil yumurtası dağıldı. Üstteki toprağı atacağım. Umarım diğer bitkilerime yayılmaz. Haziran sonu gibi larvalar çıkmaya başlarmış. O zaman ilaçlamak gerekirmiş. Kimyasal ilaç kullanmadan kurtulabilir miiyim?

Eski 22-02-2012, 18:26   #1176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Bu işinize yarayabilir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramazbjk Mesajı Göster
Merhaba,

daha yeni aldığım orkidenin yapraklarnın üstünde sararma altında da kabarcık tarzı birşeyler oluşmuş bunlar bir hastalığın belirtisimi acaba? Ayrıca bir de Orkide phalaenopsis resimde de görüldüğü gibi su ile şişmiş topcuklar içersinde aca burada yaşarmı yoksa toprağa almalımıyım ? Bana bu konuda ne yapmam gerktiği konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Sanırım sorununuzun çözümünü buldum Orkide Bakımı ve Orkideler Hakkında Bilinmeyenler. | Ziraatciler - ziraatciler.com sitesinde 6 soruda biriside sormus aşırı sıkcaklık **** gunes ısıgı neden olabilirmiş bide kökleri ile ilgili sorunlar olabilirmiş.

volkanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 19:24   #1177
Ağaçsever

çok teşekkür ederim volkanx. şu o görülen o yapraktaki yaralanma ilerlemeyi durdurdu ancak o bölgesi kurudu. Sorun olmaz artık diye ümit ediyorum.

Eski 03-03-2012, 12:08   #1178
Ağaç Dostu

edasu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2011
kaşık çiçeğimde kırk ayak var .kırk ayağı yok etmek için ne yapabilirim

edasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 13:09   #1179
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Benim de begonvilimin toprağında kırayakcıklar var ne yapsam bilmiyorum. Sayın edasu forumda toprak değiştirmem önerildi, ama acaba ilaçla yok olur mu bilemiyorum. Kökleri hassas daha bebek begonvil ölür mü acaba diye düşünüyorum. Umarım bi çözüm buluruz.

Düzenleyen papatya73 : 16-03-2012 saat 13:10 Neden: yazım hatası
papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 20:42   #1180
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Merhabalar, Sarmaşık zararlısı basliginda da fotograflariyla beraber anlatmis oldugum bir zararli var. Hawaii orman gülü sarmaşığımın gövde ve yapraklarında durmadan çoğalan hareketsiz yarım küre boncuk gibi siyah ve bazıları da kahverengi bir yaratık. Kabugu sert, başı veya bacakları, anteni gibi uzuvları yok. Dediğim gibi, tıpkı bir yarim kure boncuk. 1-2 mm çapında yaklaşık olarak ve yapışık olduğu gövde veya yaprak üzerinde hiç hareket etmiyor ancak gittikçe sarıyor bitkiyi. Bitlerin fotograflarına baktım çok farklı. Ne olabilir acaba?

Belladonna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 00:03   #1181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Belladonna Mesajı Göster
Merhabalar, Sarmaşık zararlısı basliginda da fotograflariyla beraber anlatmis oldugum bir zararli var. Hawaii orman gülü sarmaşığımın gövde ve yapraklarında durmadan çoğalan hareketsiz yarım küre boncuk gibi siyah ve bazıları da kahverengi bir yaratık. Kabugu sert, başı veya bacakları, anteni gibi uzuvları yok. Dediğim gibi, tıpkı bir yarim kure boncuk. 1-2 mm çapında yaklaşık olarak ve yapışık olduğu gövde veya yaprak üzerinde hiç hareket etmiyor ancak gittikçe sarıyor bitkiyi. Bitlerin fotograflarına baktım çok farklı. Ne olabilir acaba?

Açtığınız başlıktaki sorunuz üzerine verilen yanıtta, kabuklu bit teşhisinin doğru olduğunu düşünmekteyim. Gerçi fotoğraf kaliteniz düşük olduğundan, anlaşılması zor. Fakat anlatımınıza göre kabuklu bit ihtimali epey güçlü. Yarım daire şeklinde bitkinin gövdesine tutunurlar ve renkleri siyah veya kahverengi olabilir. Kabuklu bit için size bir insektisit önermesi için ziraai ilaç bayilerinden birine de danışabilirsiniz. Yanınıza numune alarak gidiniz. İnsektisit uygulaması ile kurtulabileceğiniz bir durum kısacası.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 22:55   #1182
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Sn. kelebek çalısı yanıtınız için teşekkür ederim. En yakın zamanda ilacımı alıp sonuçları yazacagım

Belladonna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 10:51   #1183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2012
çok teşekkürler bilgilendirici olmuş

mrhccr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 07:37   #1184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
bordo bulamacı kimyasal ilaçmıdır?EĞER ÖYLEYSE yerine ne kullanabilirim?ilgilenenlere teşekkürler.

bademu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 10:33   #1185
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
syn bademu, bordo bulamacı kimyasal ilaç nitelğindedir. bakırlı bir preperattır.
Bordo bulamacı birçok fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılır. Genelde sonbaharda yaprakların % 70 i döküldüğünde ve İlkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarında kullanılabilir. Ekonomiktir.

Sonbaharda kullanılırsa bazı bakteriyel hastalıklara karşı daha iyi başarı sağlanır. İlaç bayilerinde hazır olarakta satılmaktadır.

Meyve ağaçlarında Sonbahar ve İlkbaharda koruma amaçlı olarak genellikle %1 lik ve % 2 lik dozlarda hazırlanır.
sizlere en hafif ilaç olarak önerebileceğimiz bordo bulamacıdır. diğerlerine oranla daha zararsızdır.
ayrıntılı bilgi için;
Bordo bulamacı (göztaşı)

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 17:51   #1186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
sayın ferba266 bilgi için teşekkürler.Öğrenmek istediğim bu değil.Bu sitenin bir yerinde bordo bulamacının zararı ve yerine kullanılan bileşiklerden bahsediliyordu.Ama bulamıyorum.

bademu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 18:21   #1187
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bademu Mesajı Göster
sayın ferba266 bilgi için teşekkürler.Öğrenmek istediğim bu değil.Bu sitenin bir yerinde bordo bulamacının zararı ve yerine kullanılan bileşiklerden bahsediliyordu.Ama bulamıyorum.
Buraya bir göz atın isterseniz.

Bordo bulamacı (göztaşı)

kullanılan bileşikler derken formülasyonu ise bu sayfada mevcut.

Eski 01-04-2012, 09:40   #1188
Ağaçsever

Merhaba,

dün bir süs kirazı birde Parfüm Kutusu olarak adlandırılan (sarcococca) bitkisi aldım ancak saksıyı değiştirip yeni toprak koymak isterken 3-4 mm büyüklüğünde kimi beyaz kimi sarımsı ve yeşilimsi olmak üzere misket gibi yuvarlak topcuklar gördüm bir tanesini ezdim içersinde sıvı fışkırdı acaba bu bir zararlı yumurtasımıdır yoksa başka bişeymi gördüklerimi ayrıdım ama yine olabileceğini tahmin ediyorum. vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. Resim eklemek isterdim ancak şuan resim çekmemiyorum fotoraf makinesi arızalandı

Eski 01-04-2012, 11:33   #1189
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramazbjk Mesajı Göster
Merhaba,

dün bir süs kirazı birde Parfüm Kutusu olarak adlandırılan (sarcococca) bitkisi aldım ancak saksıyı değiştirip yeni toprak koymak isterken 3-4 mm büyüklüğünde kimi beyaz kimi sarımsı ve yeşilimsi olmak üzere misket gibi yuvarlak topcuklar gördüm bir tanesini ezdim içersinde sıvı fışkırdı acaba bu bir zararlı yumurtasımıdır yoksa başka bişeymi gördüklerimi ayrıdım ama yine olabileceğini tahmin ediyorum. vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. Resim eklemek isterdim ancak şuan resim çekmemiyorum fotoraf makinesi arızalandı

Torfun içinden çıkan bir madde olduğunu düşünüyorum. Benim de bugune dek kullandığım çimlendirme torflarının ve saksı torflarının içinde genelde bulduğum bir şey. Belki bir çeşit besin veya suyu tutması, nemli kalması için ilave edilen bir şey olabilir diye düşünüyorum. Hatta bulursam torfun içinde ben de fotoğrafını yükleyeceğim.

Bence endişe etmeyin, ama fotoğraf eklemeniz mümkün olabilirse yine ekleyiniz.

Eski 02-04-2012, 17:13   #1190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba

Torfun içinden 3-4 mm büyüklüğünde kimi beyaz, kimi sarımsı ve yeşilimsi olmak üzere misket gibi yuvarlak topcuklar :

Yavaş salınımlı ozmokot ( NPK oranlı) gübredir.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 18:26   #1191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Sevgili Bitki dostu,ben yıllardır balkonumda domates,salatalık,biber,roka,maydanoz yetiştiriyorum.Toprak olarak torf kullanıyorum.Geçen yıl hiç ürün alamadım,sebebi önce salatalıkta sonra diğerlerine sıçrayan beyaz,yapışkan,sanki örümcek ağıyla birbirine bağlanmış bir böcek türü sebebiyle,Geçen kışın başında bitki köklerini tamamen temizleyip toprağı dışarda nadasa bıraktım.3-4 hafta toprağı önce iyice havalandırdıktan sonra başka yerden aldığım tohumlarla yeniden dikim yaptım.Fakat o bahsettiğim böceklerin şu an toprakta bol miktarda gezdiğini gördüm.Henüz tohumlar filiz aşamasında ve yapraklara böcek bulaşmamış.Bu durumda bu böcekleri nasıl yok ederim.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden tüm bitki dostlarına teşekkür ederim.Saygılarımla

maggellan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 19:05   #1192
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maggellan Mesajı Göster
Sevgili Bitki dostu,ben yıllardır balkonumda domates,salatalık,biber,roka,maydanoz yetiştiriyorum.Toprak olarak torf kullanıyorum.Geçen yıl hiç ürün alamadım,sebebi önce salatalıkta sonra diğerlerine sıçrayan beyaz,yapışkan,sanki örümcek ağıyla birbirine bağlanmış bir böcek türü sebebiyle,Geçen kışın başında bitki köklerini tamamen temizleyip toprağı dışarda nadasa bıraktım.3-4 hafta toprağı önce iyice havalandırdıktan sonra başka yerden aldığım tohumlarla yeniden dikim yaptım.Fakat o bahsettiğim böceklerin şu an toprakta bol miktarda gezdiğini gördüm.Henüz tohumlar filiz aşamasında ve yapraklara böcek bulaşmamış.Bu durumda bu böcekleri nasıl yok ederim.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden tüm bitki dostlarına teşekkür ederim.Saygılarımla

Domates yanına dikilebilecek bazı bitkiler, borage(hodan), marigold(kadife), nasturtium(latin)çiçeği, asparagus(kuşkonmaz), basil(fesleğen), yeşil soğan ve taze sarımsak bildiğim kadarıyla domatesle dost ve zararlılarına karşı etkili olabiliyorlar. Bunlar organik çözümlerden.

xenkebikec ve Ahu_E beğendi.
Eski 29-04-2012, 11:38   #1193
Yeni Üye

Antar Satya's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Gül'ümün sağlığına kavuşması için

Sanırım sorumu buraya yazmam gerekiyormuş, 2. kez yazdığım için kusura bakmayın lütfen...

Merhaba,
Balkonumda 2 hafta kadar önce aldığım gül fidanım var. Koçtaş'tan aldım. Çok tecrübesiz olduğum için, alırken farketmemişim, üzerinde bit varmış... Sonra nasıl bakmam gerektiğini araştırırken, forumu inceleyip bir sürü yöntem okudum.

Önce sadece su püskürttüm, bitler bir kaç gün yok oldu ama sonra tekrar döndüler.
Daha kötüsü külleme denen hastalığın da başladığını farkettim... Anlatılan belirtiler, ve başkalarının koyduğu fotoğraflardan bu hastalık olduğunu gösteriyor sanki.

İçme sodası+yağ+su karışımını hazırlayıp bu sabah püskürttüm. Sormak istediğim şey şu: Şimdi yaprakların üzerinde beyaz beyaz kalıntılar oldu. Bunları öylece bırakmalı mıyım, yoksa bir süre sonra yıkamalı mıyım?

Uygulanan ilacın faydalı olup olmadığı ne kadar sürede anlaşılır? Faydalı olmamışsa başka bir formül ne zaman denenmelidir?

Bir de bitler için örneğin sarmısaklı, arapsabunlu ilacı hazırlasam onu ne zaman uygulamalıyım? Kısacası, 2 farklı sorun için ilaçların zamanlaması ne olmalıdır?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Forum harika, hepinizin ellerine sağlık... Benim için tek sorun; bir soru sormak istediğimde doğru başlığın hangisi olduğunu bir türlü çıkaramamak... Umarım doğru yerdeyimdir...

Sevgiler

Antar Satya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 17:33   #1194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-01-2012
domateslerimi gezip rokalara ve marullara dadanan bub kucuk mahlukatlar nedir bana yardımcı olurmusunuz çözüm için

Eklenen Resimler

akalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 07:27   #1195
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Passifloramın yapraklarında bahar başı dışarı çıkardığım zaman beyazlanma ve kurumalar oldu.
Herhalde soğuktandır, alışması lazım dedim ama havalar ısındı, ağır da olsa bu problem devam ediyor. Acaba sebebi ne olabilir ?
Uçlarda gelişmesi güzel. Sorun alt yapraklardan başlayıp, üstlere doğru yavaş da olsa ilerlemesi.

Eklenen Resimler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 07:43   #1196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Fosfor ağırlıklı,iz element içerikli dengeli gübre kullanırsanız problem çözülür.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 07:56   #1197
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Evde gübrelerim var, hemen gidip uygunu hangisi bakayım
Teşekkür ediyorum ! Sayın adanatarımhane.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 16:51   #1198
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Nane görünümlü lavantada beyaz tozlu görünüm

Sabah güneşi alan balkonda ufak bir saksıda yaşayan ve bir ay önce diktiğim lavantamın yapraklarının üstünde beyaz tozumsu şeyler vardı az önce; elimle silmeye çalıştım.

Forumda araştırdığım kadarı ile külleme ya da kırmızı örümcek olabilir ama emin olamadığımdan yaprakların ön ve arka yüzlerinin fotolarını yüklüyorum, lütfen yardım eder misiniz?

Her gün su vermemden kaynaklanmış olabilir mi, fıs fısla dipten suluyordum.

Name:  lavanta.jpg
Views: 2050
Size:  46.3 KB

arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 18:16   #1199
Ağaç Dostu

Bir de buradan seslenmek istedim. Impatiens holstii , camgüzeli ile ilgili olarak, linkteki fotoğraflarla aktarmaya çalıştığım sorunu tanımlayabilecek ve çözüm önerisinde bulunabilecek üyelerimizin yardımlarını rica ediyorum.

Teşekkürler.

Camgüzeli (Impatiens hybr.)

Eski 23-05-2012, 11:08   #1200
Ağaçsever

engin1981's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2010
tesbih (boncuk) böceği zararlımıdır bitkilrtimize.zaralıysa eğer kurtulma yolu varmıdır.teşekürler

engin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024