agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2011, 10:15   #1141
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
iyi günlerben siteye yeni üye oldum.evde çiçek bakmaya da yeni başladım.eşimle pembe mor açan küpeli ile bembeyaz açelya japonica aldık fakat benim acemiliğimden dolayı küpelinin çiçekleri azaldı ve açelyanın hem yaprakları kuruyup dökülüyor hemde çiçekleri sararıp öldü.bütün bu olnlar beni çok üzdü.daha başlamadan çiçek sevdam bitecek.acaba çiçek mevsimi geçtide o yüzdenmi açelyam soluyor yoksa bakımsızlıkdanmı.birde budama yapılmalıymış.ne kadar dipten budanması gerekiyor.lütfen acil yardım bekliyorum.şimdiden teşekkürler

ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 15:15   #1142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Geçen sene çiçek yapraklarını daha sık ve gür açardı.Bu sene bir tuhaf oldu.Gübre şerbeti kullandım genede banamısın demedi.Çiçekleride sağlıklı değil.Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 12:40   #1143
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Merhabalar,

Soracağım sorunun cevabı forumda muhakkak vardır ama nerede arayacağımı bilemiyorum. O yüzden umarım burada sormamın sakıncası yoktur.

Mayer Limon ve Kamkatın yapraklarında delikler oluşmaya, sararmaya başladı. Yaprakların arkasına baktığımda minik yuvarlakcıklar var, sanki yumurta gibi. Aynı deliklerden rokalarda da var ama onların suçlusunu buldum. Minicik nerdeyse gözle zor görünen yeşil tırtıllar. Ama limon ve kamkata baktığımda onlardan göremedim.

Sorum şu limon ve kamkattaki zararlılar ne olabilir ve nasıl kurtulabilirim onlardan. Limonda çiçek ve kamkatta bol tomurcuk var. Onlara zarar gelsin istemiyorum. Doğal ilaç veya formül varmıdır acaba. Ve nasıl uygulama yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

Bir foto eklemeye çalışayım, belki yardımı olur.

Eklenen Resimler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 22:22   #1144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Merhabalar,

..
Mayer Limon ve Kamkatın yapraklarında delikler oluşmaya, sararmaya başladı.
Delikler tırtılın ya da güvenin işi. Delfin wg bu işi çözer.

Ancak sararma besin yetersizliği. Özellikle saksı yetiştiriciliğinde çok sık rastlanır. Sık sulanan az toprakta besinler hızla tüketilirken bir kısmı da saksının altından kaçıyor.

Saksıdan bir çay bardağı toprak alıp yerine -o kadar _solucan ya da yarasa gübresi koymak gerekiyor.

Sonra da yosun gübresi _ alg_ özellikle emek gübre ( yarım lt. suya bir yemek kaşığı kadar) su ile verilmeli.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 22:36   #1145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
...
... Kamkatın ... Yaprakların arkasına baktığımda minik yuvarlakcıklar var, sanki yumurta gibi. .
Ben de iki tane saksıda kamkat var. Birinde akar _ canlı ballık_ denen hastalık var. İlaçlamaktan bıktım. Eğer meyvesi güzel değilse vazgeçebilirim, beslemekten.

Çok besin ve su istiyor. Ege' nin kavruk sıcağına yarı gölgede dayandı ama ılıman kışa dayanır mı bilemem.

Yeşil tırtıllar için delfin akar hastalığı için nimisk kullanılabilir.

Ya da ev yapımı;

1 lt suya bir yemek kaşığı arap sabunu, bir yemek kaşığı zeytin yağı, bir yemek kaşığı acı biber, 10 diş ezilmiş sarımsak kullanılabilir. Tam bilemiyeceğim.

Saygılar

Eski 01-08-2011, 01:26   #1146
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Kurduğunuz cümleler ve yol gösteriminiz için teşekkür ediyorum Halil Bey. Mesajınızdan sonra biraz araştırma yaptım ve yorumlar hep olumlu. Kesinlikle düşüneceğim.
Kamkatın Ege de çok rahat yetiştiği söyleniyor eğer çok soğuk olmazsa tabi ki. Biz (ben) Ankara da korumak için ev ortamına alacağız mecburen. Tavsiye ettiğiniz ev yapımı ilacı da yarın mutlaka deneyeceğim. Gerçi ben acı biber yok diye biliyordum ama onu da ekleriz, yeterki kurtulabilelim.
İşin içine girince ve amatör de olunca, çok şaşırdım. Onlarca gübre, onlarca ilaç, iz elementler, besinler v.s. Toparlayacağıma daha da karışıyor sanki. Sizin gibi yol gösteren kişiler olduğu sürece umarım altından kalkabiliri(z)m.
Teşekkürler ve Saygılar.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 17:38   #1147
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2005
bu hastalık nedir?

Bu hastalık beyaz sinek mi yoksa bir tür virüs falan mı? Arap sabunu işe yaramıyor. Önerebileceğiniz bir organik ilaç var mı? Bütün balkonumu sardı, delireceğim.

Eklenen Resimler

Rahşan Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 23:22   #1148
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Kükürt deneyin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 09:25   #1149
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

peki hastalık ne hastalığı? geçen sene de olmuştu. belki seneye koruyucu bir önlem almaya çalışırım.

Eski 08-08-2011, 10:53   #1150
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rahşan Yıldırım Mesajı Göster
peki hastalık ne hastalığı? geçen sene de olmuştu. belki seneye koruyucu bir önlem almaya çalışırım.
Farklı hastalıklar var.

İlk resim mantar hastalığı ve kükürt kullanılmalı. Kuru toz kükürt toprağa ve yaprak altı /üstü bol miktarda.

Diğerleri tripsi zararlısı gibi duruyor. Yaprakta da bunu yapar. Daha çok çiçekleri kırar tutmaz. Bunu gözlemleyebiliyor musunuz?

Nimsk (tripsi ilacı) kullanılır.

Eski 10-08-2011, 14:40   #1151
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Fotoğrafı çok iyi çıkmamış ama etrafta şöyle bir böcek var. Bu söylediğiniz böceğe benziyor mu? (İlk fotoğraftaki yaprak adaçayı, belki kendi dokusu da mantar hissi veriyor olabilir. Tahminim hepsinin aynı dertten muzdarip olduğu yönünde ama gene de siz daha iyi bilirsiniz sanırım)

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2011, 14:46   #1152
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Afedersiniz, fotoğraf yüklenirken kalitesi iyice bozuluyor. Bu kadar kötü çıkacağını tahmin edemedim. Grimsi beyaz kanatlı bir böcek. Çiçek dökülmesini hıyarda gözlemliyorum ama nane ve kekik çiçeksiz olduğundan bir şey söyleyemeyeceğim. Adaçayı da hastalıktan önce çiçeklenmişti. Domatesi ise geç ektiğimden daha gözlemleyebileceğim kadar çiçeklenmedi.

Eski 12-08-2011, 10:03   #1153
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Hünnap yaprağındaki bu asalak konusunda bilgi sahibi olan var mı?
Henüz tek bir yaprak üzerinde gördüm.
Ayrıca, altta görünen beyaz petek gibi oluşumun, geometrik yapısındaki milimetrik düzgünlük ilgimi çekti.

Name:  092.jpg
Views: 2384
Size:  49.9 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 12:25   #1154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Çiçeğim ölüyor :((

Merhabalar,

Drecena çiçeğimi kendi konusuna da yazdım fakat uzun zamandır kimse birşey yazmadığı için burada tekrar sormak istedim.Resmini de çektim başarabilirsem onu da koyacağım.3 ana dallı drecena'm en ufak boylusuyla ortancası beyaz beyaz noktalanmalar oluştu.Çevremde sorum beyaz sabunlu su ile su püskürtme tekniğini uyguladım 1 kez ama birşey değişmedi.Drevamlı mı yapm am gerekti anlayamadım.Sitede yeni saylırım bazı başlıkları aradım linkleri tıkladım ama kullanılmıyor gibi bir ibare yazmıştı sanırsam bir türlü ulaşamadım.Bu hastalıktan nasıl kurtarabilirim çiçeğimi ?

Ayrıca en uzun kök hastalıksız ona da bulaşmaması için onu farklı saksıya geçirsem mi ???

Eklenen Resimler

Dagkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 01:04   #1155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
yaprak bitleri

MErhaba,

Kalanchoe bitkimde yapraklarda bit var. NE yaptıysam bir türlü yok edemedim onalrı. Balkondkiler de de oluşmuşlardı sonunda dayanamadım başını alamyınca tüm bitli olanları söktüm. Ama Kalanchoeme kıyamıyorum. Bu bitlerden nasıl kurtulacağımı bilemedim. Çok araştırdım ama hiç bir şey buamıyorum. Doğru kısma mı yazdım bilemiyorum ama bana yardımcı olursanı çok sevinirim.

cinconuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 07:43   #1156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Herkese Merhaba. Sorunlarımızda bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim. benim sorunum saksıda yetiştirdiğim küpe çiçeğim ile ilgili. Küpe çiçeğimin yapraklarının üzerinde beyaz toz gibi sanki un serpilmiş gibi bazı oluşumlar gözlemlemekteyim. çiçeğimin yapraklarına yakından baktığımda üst tarafının beyaz tozlarla kaplı olduğunu ve bu nedenle gelişimlerinin durduklarını görüyorum ve bu beni çok üzüyor. Halbuki yeni yeni tomurcuklar açıyor ve ardı ardına tomurcuklar veriyor.ama çiçeğimin alt kısımlarında ki yapraklar yer yer kızarmış şekilde ve üzeri beyaz tozla kaplı ve bu bitkinin her yerinde mevcut sanki çiçeğime un serpilmiş gibi.yanlardan tam yeni bir göz açıyorken hemen üstü beyaz tozlarla kaplanıyor ve yaprakları daha tam büyüyemeden gelişimleri duruyor. büyük yaprakları ise kenarlardan içeri kıvrılmış şekilde ve yaprağın altına baktığımda küçük beyaz sinek gibi bir şeylerin uçuştuğunu fark ediyorum. bu sorunumdan dolayı çiçeğimin gelişiminin durmuş olması beni ve annemi çok üzüyor.tam yeni bir gözden tomurcuk açacak ve kendine gelecek diyoruz yeniden beyaz tozla kaplanıyor ve yaprakların kenarları içe doğru kıvrılıyor ve yine aynı uçuşan beyaz küçük sinekler . çiçeğim bunlara rağmen çiçeklerini arka arkaya açıyor. çiçeklerini izlemesi gerçekten mükemmel ama yapraklarının gelişemeden beyaz tozlarla kaplanıp sertleşmesi acı verici. bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum. bu durum diğer çiçeklerimin başına da geliyor. çiçeklerimin göz göre göre beyaz toz ve küçük sinek gibi beyaz böcekler yüzünden küsmesi ne yazık ki tüm şevkimi kırıyor. Değerli arkadaşlarım bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim . çiçeklerimin başına gelen bu durumu hiç bir şey yapamadan seyretmek çok acı veriyor. lütfen yardım ederseniz çok sevinirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim Saygılarımla...

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 14:51   #1157
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
...

Ya da ev yapımı;

1 lt suya bir yemek kaşığı arap sabunu, bir yemek kaşığı zeytin yağı, bir yemek kaşığı acı biber, 10 diş ezilmiş sarımsak kullanılabilir. Tam bilemiyeceğim.

Saygılar
Sn.cinconuk ve Sn. Maliyeci_38,

ev yapımı diyeceğim ama etkisini 3-4 gün sonra gösteriyor ve sık kullanmak gerekiyor.

Oysa çiçekler hassas ve kısa sürede bu hastalıklardan_ akar, yaprak birleri, beyaz sinek vb._ çok hızlı etkileniyor.

Kimyasal zehir kullanımına karşıyım ama yenilir içilir olmadığı için ve tarımda değil en çok çiçek yetiştiriciliğinde kullanılmasına rağmen; üzülerek öneriyorum...

Mostar bu hastalıklara çok etkili. Ve oldukça ucuz. Çiçeklerinizi kaybetmektense kullanmalısınız.

Saygılar

Eski 31-08-2011, 00:32   #1158
Ağaçsever

Sayın Halil Önen yardımınız için teşekkür ederim umarım sorunumu net olarak aktarabilmişimdir. söylemiş olduğunuz mostar dan bulmaya çalışacağım ama ev yapımı tarifiniz de hazırlanışını ve bitkiye nasıl verileceğini tam olarak verebilirmisiniz öncelikli olarak ev tarifini deneyeceğim çünkü kimyasal ilaçlar bitkiye zarar verebiliyor bir kere başıma gelmişte ondan sonra bir daha kullanmaya cesaret edemiyorum. tekrar teşekkür ederim saygılarımla...

Eski 01-09-2011, 18:53   #1159
Ağaçsever

Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.

Eski 01-09-2011, 19:38   #1160
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Merhabalar. Köyden getirip saksıya torfla diktiğim saray patı çiçeklerim külleme hastalığına yakalandı. Acaba sorun torf olabilirmi? Çünkü köyde bahçe toprağında çok sağlıklıydılar. **** İstanbul un sıcağına dayanamamış olabilirlermi? Çıkan yapraklar sağlıklı görünüyor sonra beyaz toz üstlerini sarıyor. Kükürt karbonat karışımı işe yararmı? kükürdü nerden bulabilirim?

ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 23:05   #1161
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Nerede soracağımı bilemedim. Sanırım doğru yerdeyim. Ağaç bamyadaki bu zararlının adı nedir? Teşekkürler.

Name:  nedir.JPG
Views: 2092
Size:  33.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 23:41   #1162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Yaprak bitine benziyor. Eğer öyleyse, zehirsiz ilacı uğur böcekleri, aşağıdaki ev yapımı ilaçlardan ya da Neemazal.

Ev yapımı ilaçlar

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 14:15   #1163
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Of offf, Başım feci şekilde belada arkadaşlar.YARDIM LÜTFEN !!!!!
Şöyle özetleyeyim: bu bölümü ilk sayfasından son sayfasına kadar okudum. Gereksiz yazılım kirliliği yaratmamak adına.
Menekşemdunlu bit oluşmuştu. Arap sabunlu su sülüsyonu hazırladım ve mücadele etmeye başladım. Heniz tüketebilmiş değilim (
Hatta topragını bile tamamen değiştirdim kökleri hırpalamadan yıkadım.
Ama sanırım en sonunda bu hasta olan menekşemi tümü ile atmam gerekecek.

Bu unlu bit denilen illet ile uğraşırken cok tiksindim( hatta bununla ilgili yazıları resimleri incelerekn bile feci halde tiksiniyorum) Ama bitkilerim adına buna mecburum.
Asıl olay ise, vücudumda aşırı kaşıntı ve kızarıklıkların oluşması. Bu unlu bit acaba insanlara bulaşıyormu?
Gerçi acilen doktora gideceğim. Fakat bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımız var ise, rica etsem bana yardımcı olabilirmi?
Şimdiden yardımcı olabilecek arkadaşlarıma teşekkür ederim
Asuman

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 08:32   #1164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2012
selam arkadaşlar bitkilerdeki hastalık veya zararlı nedir acaba yardımcı olabilirsenizi sevinirim.

Eklenen Resimler

mommo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 13:17   #1165
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

atatürk çiçeğim

Bir ay kadar önce aldığım atatürk çiçeğim yapraklarını dökmeye başladı.Acaba nedeni fazla sulamam olabilirmi .Çok fazla gün ışığıda almıyor .Malum kış mevsimi.Salonda dip kısımda duruyor.Yapraklarında herhangi bir zararlıya da rastlamadım ama her ihtimale karşı ev yapımı ilaçlardan kullanmamı önerir misini?

Eklenen Resimler

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 13:27   #1166
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bunlarda da atatürk çiçeğimin son halleri

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2012, 17:08   #1167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
Thumbs down Yaprak biti midir bu?

Arkadaşlar benjaminde beyaz küf gibi larvalar ve bal dökmüş gibi yapışkanlıklar mevcut. Bu yaprak biti midir? Hangi ilacı ve nasıl bir tedavi önerirsiniz?

ayrıca http://www.rentabilities.com/images/...1304232979.jpg bu bitkinin daha kalın gövde ve yapraklısından var. saksısında daha önce mantar çıkmıştı. temizlemiştim. şimdiyse alt yapraklardan başlayarak yumuşayıp kurumaya başladı.

lütfen yardımcı olun

kentia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 20:49   #1168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
Bakıp geçen arkadaşlar yorum da bıraksanız giderken?

kentia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2012, 21:17   #1169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Merhaba
balkon bahçe olayına yeni başlayan biriyim ve nane kekik gibi baharatlarımın tohumlarını seracıdan aldığım bahçe toprağına 2 gün önce ektim ve biraz önce ne göreyim nane saksının üstünde kırkayak ve böceklerden çok tiksiniyorum bunlarla mücadele yolu yok mu ben hiç sebze yetiştiremeyecek miyim yoksa tohumlar henüz çimlenmedi. Oluşmuş olan ve oluşabilecekleri şimdiden engeleyebileğim bir yöntem var mı lütfen yardım edin yoksa hepsini evden çıkartmak zorunda kalacağım ama bende bahçe yapmak istiyorum (

ddmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 23:14   #1170
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bende bu işlerde yeni sayılırım , saksının üzerini streç film le kapatsanız acaba nasıl olur? .Hem çabuk büyümeleri (sera etkisi),hemde böceklerden koruma amaçlı ...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024