agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2017, 12:18   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Merhaba ağaçlara bordo bulamacını vurduk. ikinci vurum için havalar hep yağmurlu vurma zamanım geçiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekir. Havalar düzeldikten sonra bordoyu kullansam aynı etki olurmu.Bu mevsimde yağmurlu oluyor sizler nasıl yapıyorsunuz?

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 16:32   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2016
Merhabalar 25 tane zeytin ve 55 tane 2 şer ve 3 er tane meyve ağaçlarım var.bunlara ilaçlama yapacağım.bordo bulamacı (hazır olan)birde göz taşı (kendimizin) hazırladı ilaç var bunları tüm ağaçlara uygulaya bilirmiyim.baska tavsiye edebileceğiniz ilaçlama var mı.
Birde ilaçlama makina sı alacağım mekanik pompalı var bu yeterli olur mu.nette baktığım oregon ve secho sx200 diye bir pompa var yeteri gelir mi.tesekkurler.

deveciarmudu beğendi.
cliocu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 21:40   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepc Mesajı Göster
Merhaba ağaçlara bordo bulamacını vurduk. ikinci vurum için havalar hep yağmurlu vurma zamanım geçiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekir. Havalar düzeldikten sonra bordoyu kullansam aynı etki olurmu.Bu mevsimde yağmurlu oluyor sizler nasıl yapıyorsunuz?
Gözler patlatmadan vurman lazım. Olaki vuramadın havalardan dolayı ve patlattı. O zaman iyi bir bakırlı ilaç atmanı ilk hava açımında öneririm.

recepc ve deveciarmudu beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2017, 10:53   #214
Yeni Üye

Sevgili Estikey dediğiniz gibi hava yağmurlu olduğu için kaçırdım.Bakırlı ilaçlar için tavsiyeniz nedir?önerebileceğiniz.

Eski 15-03-2017, 15:09   #215
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Gözler patlatmadan vurman lazım. Olaki vuramadın havalardan dolayı ve patlattı. O zaman iyi bir bakırlı ilaç atmanı ilk hava açımında öneririm.
Gözler azcık patladıysa ne olur?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2017, 17:36   #216
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cliocu Mesajı Göster
Merhabalar 25 tane zeytin ve 55 tane 2 şer ve 3 er tane meyve ağaçlarım var.bunlara ilaçlama yapacağım.bordo bulamacı (hazır olan)birde göz taşı (kendimizin) hazırladı ilaç var bunları tüm ağaçlara uygulaya bilirmiyim.baska tavsiye edebileceğiniz ilaçlama var mı.
Birde ilaçlama makina sı alacağım mekanik pompalı var bu yeterli olur mu.nette baktığım oregon ve secho sx200 diye bir pompa var yeteri gelir mi.tesekkurler.
5 sene önce linkteki ilaçlamayı aldım. Hiç arıza yapmadı ve en yüksek ağaçları bile ilaçlayabilirsiniz.

Kelvin Teknik arjl ve Manuel lalama Makinalar

cliocu ve deveciarmudu beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2017, 21:30   #217
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Estikey dediğiniz gibi hava yağmurlu olduğu için kaçırdım.Bakırlı ilaçlar için tavsiyeniz nedir?önerebileceğiniz.
Hangi meyveye atacaksınız?

recepc beğendi.
Eski 15-03-2017, 21:34   #218
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Gözler azcık patladıysa ne olur?
Denemedim ama çiçek ve taze yapraklar için fitotoksik olabilir. Bir de mantari hastalık için geç kalınmış olabilir.

Şunu unutmamak lazım;
Ağaçları hastalıktan korumak, hastalıklı ağaçları tekrar temizleyip kurtarmaktan daha kolaydır.

recepc beğendi.
Eski 15-03-2017, 22:52   #219
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Denemedim ama çiçek ve taze yapraklar için fitotoksik olabilir. Bir de mantari hastalık için geç kalınmış olabilir.

Şunu unutmamak lazım;
Ağaçları hastalıktan korumak, hastalıklı ağaçları tekrar temizleyip kurtarmaktan daha kolaydır.
Ben bir tur attım yaklaşık bir ay önce. Ama bir daha atasım var, sonbaharda atamamıştım.

Eski 16-03-2017, 08:23   #220
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Ben bir tur attım yaklaşık bir ay önce. Ama bir daha atasım var, sonbaharda atamamıştım.
Bizim tarımsal ilaç kullanma alışkanlıklarımız, antibiyotik kullanma alışkanlığımıza benziyor. Kara leke için ilaç alıyor vatandaş, ilaçta 100 litreye 10 cc diyor, adam bir suya bakıyor, bir ilaca sonra bütün şişeyi suya boca ediyor.
Burada o kadar konuşuldu, bakırın topraklarımızı zehirlediği ve avrupada buna kısıtlama getirildiği anlatıldı. Bu kadar anlatılmasına rağmen hala bilinçsiz kullanım hayret doğrusu.

Eski 16-03-2017, 15:32   #221
Yeni Üye

Alıntı:
Hangi meyveye atacaksınız?
Elma şeftali ayva kaysi nar vb.

Eski 16-03-2017, 16:09   #222
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bizim tarımsal ilaç kullanma alışkanlıklarımız, antibiyotik kullanma alışkanlığımıza benziyor. Kara leke için ilaç alıyor vatandaş, ilaçta 100 litreye 10 cc diyor, adam bir suya bakıyor, bir ilaca sonra bütün şişeyi suya boca ediyor.
Burada o kadar konuşuldu, bakırın topraklarımızı zehirlediği ve avrupada buna kısıtlama getirildiği anlatıldı. Bu kadar anlatılmasına rağmen hala bilinçsiz kullanım hayret doğrusu.
Fırçaya bakınca bana 'atma' dediğinizi anlıyorum ancak ilaç dozu konusunda teknik, pratik, zeka, teorik ve deneyim açısından sıkıntım olmayacağı ayrıca bu konudan da bahsetmediğim için tam bana mı yazdığınız yoksa yanlış mı alıntıladınız anlamadım. Okuduğum kadarıyla yılda sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki kez atılıyor ve ben bir kere uyguladım daha. Poşet üzerindeki oranlar ile ilacı hazırladığıma göre o açıdan da sorun gözükmüyor.

Neyse ben yine de bu tip forumlara daha çok yakıştığına inandığım cevap mı veriyor azarlıyor mu belli olmayan cevaplar yerine yerine daha yumuşak tarzda cevap veren bir arkadaş çıkarsa onun cevabını bekliyeyim. Teşekkür ederim @tarku .

Eski 16-03-2017, 16:17   #223
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Fırçaya bakınca bana 'atma' dediğinizi anlıyorum ancak ilaç dozu konusunda teknik, pratik, zeka, teorik ve deneyim açısından sıkıntım olmayacağı ayrıca bu konudan da bahsetmediğim için tam bana mı yazdığınız yoksa yanlış mı alıntıladınız anlamadım. Okuduğum kadarıyla yılda sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki kez atılıyor ve ben bir kere uyguladım daha. Poşet üzerindeki oranlar ile ilacı hazırladığıma göre o açıdan da sorun gözükmüyor.

Neyse ben yine de bu tip forumlara daha çok yakıştığına inandığım cevap mı veriyor azarlıyor mu belli olmayan cevaplar yerine yerine daha yumuşak tarzda cevap veren bir arkadaş çıkarsa onun cevabını bekliyeyim. Teşekkür ederim @tarku .
Estağfurullah, fırça atmak haddim değil. Bordo bulamacı ve bakır ile ilgili sayfaları baştan sona okursanız, cevabı kimseden beklemenize gerek kalmaz. İlaç dozu ile ilgili bilginiz olduğuna şüphem yok. Bordo bulamacının kış ve ilk bahar olarak atıldığını bildiğinize eminim. Bu sene kış ilaçlamasını kaçırdığınızı ve 1 ay evvel bir defa attığınızı söylediğinize göre 2.ilaçlama doz aşımı olmuyor mu? Şeker hastası bir kişi, sabah akşam insülin alıyor diyelim. Bu hasta sabah ilacını almayı unutursa, akşam 2 doz alması mantıklı mı? Yine de siz cevap bekleyin

deveciarmudu beğendi.
Eski 16-03-2017, 19:07   #224
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Estağfurullah, fırça atmak haddim değil. Bordo bulamacı ve bakır ile ilgili sayfaları baştan sona okursanız, cevabı kimseden beklemenize gerek kalmaz. İlaç dozu ile ilgili bilginiz olduğuna şüphem yok. Bordo bulamacının kış ve ilk bahar olarak atıldığını bildiğinize eminim. Bu sene kış ilaçlamasını kaçırdığınızı ve 1 ay evvel bir defa attığınızı söylediğinize göre 2.ilaçlama doz aşımı olmuyor mu? Şeker hastası bir kişi, sabah akşam insülin alıyor diyelim. Bu hasta sabah ilacını almayı unutursa, akşam 2 doz alması mantıklı mı? Yine de siz cevap bekleyin
Ayrıntılı yazayım;

Ağaçları elimizden geldiğince budadım, baktım zaman var, hafiften rüzgar da var hazırladım tulumbayı. Baktım ağzını açıp daha önce kullandığım ilacın son kullanım tarihi geçmiş. Etkinliğinin biraz azalacağını düşünerek olması gerekenden % 10 kadar fazla ilaç koyarak ilaçlamaya başladım. Ara ara rüzgarın kuvveti artıp ağzıma yüzüme bulaşsa da ilaçlamayı tamamladım ve yayladan aşağı indim. Ancak hava bozuktu ve biz döndükten sonra kuvvetli olmayan yağmurun da yağma ihtimali de vardı. Bu arada sezonda erik, şeftalinin yaprak kıvrıklığı ve armutların pas hastalığı olduğunu da ekleyeyim.

Şimdi olay bu, yani 'bir daha atasım var' derken aslında bunları kastetmiştim ama belki açıklasam daha iyi olurdu.

Örnek güzel ancak tam da 'cahil işi' olmadı benimki. Akşam insülinini zamanında yaptım ama yemek çok güzeldi, hele künefe üzeri dondurmayı görünce de dayanamadım, bu durumda tamam doz aşımı olacak ama şekerim de çok yükseldi gibi geldi, sorum bu; hafiften az daha insülin çakayım mı, sabahı bekleyeyim mi? Tamam bu seferlik sadece hastalığı geçirmiş agaçlara doz tekrarı yapalım derseniz az da olsa gözünü açmış fidanlar zarar görür mü? Yoksa 'senin üşengeçliğinin cezasını ağaçların çekecek başka yolu yok' derseniz ona da tamam. Veya insülin yerine başka bir şey mi atayım.

Eski 16-03-2017, 21:41   #225
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Ayrıntılı yazayım;

Ağaçları elimizden geldiğince budadım, baktım zaman var, hafiften rüzgar da var hazırladım tulumbayı. Baktım ağzını açıp daha önce kullandığım ilacın son kullanım tarihi geçmiş. Etkinliğinin biraz azalacağını düşünerek olması gerekenden % 10 kadar fazla ilaç koyarak ilaçlamaya başladım. Ara ara rüzgarın kuvveti artıp ağzıma yüzüme bulaşsa da ilaçlamayı tamamladım ve yayladan aşağı indim. Ancak hava bozuktu ve biz döndükten sonra kuvvetli olmayan yağmurun da yağma ihtimali de vardı. Bu arada sezonda erik, şeftalinin yaprak kıvrıklığı ve armutların pas hastalığı olduğunu da ekleyeyim.

Şimdi olay bu, yani 'bir daha atasım var' derken aslında bunları kastetmiştim ama belki açıklasam daha iyi olurdu.

Örnek güzel ancak tam da 'cahil işi' olmadı benimki. Akşam insülinini zamanında yaptım ama yemek çok güzeldi, hele künefe üzeri dondurmayı görünce de dayanamadım, bu durumda tamam doz aşımı olacak ama şekerim de çok yükseldi gibi geldi, sorum bu; hafiften az daha insülin çakayım mı, sabahı bekleyeyim mi? Tamam bu seferlik sadece hastalığı geçirmiş agaçlara doz tekrarı yapalım derseniz az da olsa gözünü açmış fidanlar zarar görür mü? Yoksa 'senin üşengeçliğinin cezasını ağaçların çekecek başka yolu yok' derseniz ona da tamam. Veya insülin yerine başka bir şey mi atayım.
Ben sonbaharda %2 lik hazır bordo bulamacı attım. Bu sene budamayı kendim yapıyorum ve 2000 ağaç, tek kişi ile uzun sürüyor. Muhtemelen bordo bulamacı atamayacağım. Bordo bulamacı yerine bu sene gülleci bulamacı deneyeceğim (Budamaya başlamadan %1 lik attım) . Pek çok mantari hastalıkla birlikte, zararlıları da baskıladığı söyleniyor. Kırmızı örümcek ve kabuklu bit için bire birmiş. Ağaçlara da herhangi bir zararı yok. Çiçekteyken bile (dozu iyi ayarlamak kaydı ile) atılabiliyor. Ben kuyuya atlıyorum, peşimden gelin diyemem. Sadece kendi yapacağımı söylüyorum.

Eski 16-03-2017, 23:24   #226
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben sonbaharda %2 lik hazır bordo bulamacı attım. Bu sene budamayı kendim yapıyorum ve 2000 ağaç, tek kişi ile uzun sürüyor. Muhtemelen bordo bulamacı atamayacağım. Bordo bulamacı yerine bu sene gülleci bulamacı deneyeceğim (Budamaya başlamadan %1 lik attım) . Pek çok mantari hastalıkla birlikte, zararlıları da baskıladığı söyleniyor. Kırmızı örümcek ve kabuklu bit için bire birmiş. Ağaçlara da herhangi bir zararı yok. Çiçekteyken bile (dozu iyi ayarlamak kaydı ile) atılabiliyor. Ben kuyuya atlıyorum, peşimden gelin diyemem. Sadece kendi yapacağımı söylüyorum.
Değerli Tarku arkadaşım, 2000 ağaç için bence riske giriyorsun. Gülleci ile halterci ile bu işler riske atılacak işler değil. tv lerde kanseri bitiriyorum böbrek yetmezliğine son diye havanda bitki öğütüp hap yapıp insanlara satan bi doktor vardı hatırladınız mı? Geçen ay kendisi kansere bağlı böbrek yetmezliğinden vefat etti. Hangi meyve üretiyorsun bilmiyorum ama güvenilir firmaların direnç gelişmemiş etkili ürünlerini zamanında ve doğru şekilde uygulaman bence en doğrusu. 2 ağacın olsa istediğini yap derdim ama iş ticari boyutlarda olunca arkasındaki emek ve para riske girmeye değmez. Bunu 2500 armut ağacı olan biri olarak söylüyorum...

Eski 16-03-2017, 23:37   #227
Ağaç Dostu

Alıntı:
Elma şeftali ayva kaysi nar vb.
Mastercop, her ağaca üzerinde önerilen doza göre ayarlayıp atabilirsin.

recepc beğendi.
Eski 17-03-2017, 20:32   #228
Yeni Üye

Alıntı:
Mastercop, her ağaca üzerinde önerilen doza göre ayarlayıp atabilirsin.
Sayın estikey çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

Eski 19-03-2017, 22:04   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2016
Şu ilaç var uygunmudur başka tavsiye edebileceğiniz ürün link i var mı

POWER Cu 1lt Sistemik Bakır Sülfat Çözeltisi,POWER Cu 1lt Sistemik Bakır Sülfat Çözeltisi,Tarım Alışveriş Merkezi,erhan gul,ERHAN GÜL,50,00 TL,28,90 TL

Bu arada 3 tane şeftali ağacım kurumuş çiçek açmamış lar.

cliocu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 11:00   #230
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Teşekkürler,
sanırım kesinlikle meyveliyken kullanılmayacak...peki yapraklı iken kullanılması durumunda yapraklara bir zararı olur mu?
yok kardeş netten araştır yapraklıykende kulanılmaz diye biliyorum videolara bak internetten hep yaprağı dökülmüş ağaçlara verilir

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 11:01   #231
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi discover Mesajı Göster
yaprağa zararı yok zaten yaprak için kullanılıyor
yaprakta mı kardeş videolara bak yaprağı döküldükten sonra kullanılır

Eski 05-12-2017, 12:42   #232
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartezyenx Mesajı Göster
yaprakta mı kardeş videolara bak yaprağı döküldükten sonra kullanılır
Yani uygulanan bitkiye göre değişir çeşitli yaprak hastalıklarına karaleke gibi zeytinde yine halkalı leke hastalığı olsun kullanımı vardır.Narda bu tarzada bir yaprak hastalığı bulunmaz sadece meyvede karaleke olur onun için kullanımı yoktur.Narda yapraklıyken kullanılmamasının bir sebebide bitkinin dallarına yaprak varken bordo bulamacı tam olarak değmez bundan dolayı yapraklıyken hem etkisinin olacağı bir hastalık yoktur hemde ilacın gövdeye dallara ulaşmasını engeller.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 19:04   #233
Ağaçsever

Bordobulamacı hakkında

Arkadaşlar sönmüş kireç kalitesis çıktı birebir kattım ama çivi testinde çivi bakırımsı ( kızılımsı ) renk aldı , sıkıntı olur mu tecrübe eden oldu mu

Eski 04-01-2018, 21:46   #234
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartezyenx Mesajı Göster
Arkadaşlar sönmüş kireç kalitesis çıktı birebir kattım ama çivi testinde çivi bakırımsı ( kızılımsı ) renk aldı , sıkıntı olur mu tecrübe eden oldu mu
Çivi testinin amacı zaten, bitkileri yakmaması için gerekli dozu anlamak için yapılıyor. Kireç kalitesiz çıktıysa, çivideki pası görmeyene kadar kireç eklemelisiniz.

Eski 05-01-2018, 03:23   #235
Ağaçsever

Evet ama attık bikere , ağaç nar yaprak yok , zarar ne olur sizce verim kaybı olurmu

Eski 05-01-2018, 16:13   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2016
Selamlar ... Arkadaşlar bordo bulamacinda kampanya yaptık inci tarım olarak 10 kg 100 tl
detaylı bilgi için 5336357319

Köylü19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 18:46   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2018
kışlık ilaçlama yapacaksanız arkadaşlar bu marka çok mükemmel

en iyi bordo bulamacı
https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...maci-315037631

mhmthncrkrn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 18:56   #238
Ağaçsever

Nar ağaçlarına bordobulamacı yapıp attım bir kilo göztaş bir kilo sönmüş kireç , fakat kireç kalitesiz çıktı çivi testinde çivi kızılımsı oldu testten iyi puan alamadı kireç de kalmayınca ekleme de yapamadım kullandım , nar yaprakları yok yüzde birlik hazırladım sizce zarar ne olur verim kaybı olur mu

Eski 06-01-2018, 09:52   #239
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhmthncrkrn Mesajı Göster
Sayın Mehmet ( Mahmut )Hançerkıran küçük çifciler için 1 veya 2 kg lık olsa ne güzel olurdu. Hobi bahçeleri bile kullanabilirdi.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 14:46   #240
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Sayın Mehmet ( Mahmut )Hançerkıran küçük çifciler için 1 veya 2 kg lık olsa ne güzel olurdu. Hobi bahçeleri bile kullanabilirdi.
Kazık marka. Benzer bir ürünü 100 liraya almayanı dövüyorlar. Bu bordo bulamacı işinin suyunu çıkarttı ilaç şirketleri. Çiftçiyi sağılacak inek gibi görmekten ne zaman vaz geçecekler acaba? Aynı gemide olduklarının farkında değiller. Çiftçi biterse, bordo bulamacı ile yıkanmaya başlarlar.

Etiketler
bordo bulamacı, ilaçlama, meyve ağaçları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024