agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2015, 22:49   #181
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Budamadan sonra yapsanız iyi olur.

recepc beğendi.
akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 09:45   #182
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
şimdi % 2 lik bordo bulamacı kullanın. budamadan sonra gözler uyanmadan % 1.5 lik bordo bulamacı kullanın.

recepc ve deveciarmudu beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 17:52   #183
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba,

Bordo bulamacında kullanılan bakır sülfatla, bakır nitrat arasındaki fark nedir?
Candemin bakır nitrat çözeltisi diye bir ürünü var. Firma yetkilisinin söylediği oranlarda atılırsa, fiyatı göz taşı kireç karışımından daha ucuza geliyor. Bu ürün hakkında görüşlerinizi alabilir miyim ? Candem Copper Liquid Bakırlı Gübre Çözeltisi - Bakır Nitrat İçerikli - 5 kg - 150,00 TL - Candem Copper Liquid Bakır Nitrat İçerikli Gübre Çözeltisi

https://www.youtube.com/watch?v=96OzIm3ROxU

YeniBON beğendi.

Düzenleyen tarku : 11-12-2015 saat 18:51 Neden: Noktadan sonra küçük harf hatası
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 19:03   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Herkese selam bahçemde organik yumurta üretimi yapıyorum her hangi bir bordo kullana bilirmiyim yani hepsi organikmidir?
Tavukları öldürürmü?

musaduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 19:44   #185
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musaduman Mesajı Göster
Herkese selam bahçemde organik yumurta üretimi yapıyorum her hangi bir bordo kullana bilirmiyim yani hepsi organikmidir?
Tavukları öldürürmü?

Siz bordo bulamacini agaclara atacaksiniz yere topraga degil tavuklar niye ölsün

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 00:32   #186
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Sn tarku
Bakıroksit nitrikasit ile bileşirse ,bakırnitrat olur
Bakıroosit sülfirikasitle birleşrse,bakırsülfat olur
Göztaşı olarak satılan bakırsülfattan [1kilo 10tl] kireçle karştırıp bordo bulamacı yaparsan çok ekonomik olur.5 kilo göztaşı:50 tl_5kilo kireç:5 toplam:55 tl . sizin alacağınız ilaçtan 3kat ucuz!
ben kendim yapıyorum.
saygılar

tarku beğendi.
Eski 02-02-2016, 09:20   #187
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgul1a Mesajı Göster
Sn tarku
Göztaşı olarak satılan bakırsülfattan [1kilo 10tl] kireçle karştırıp bordo bulamacı yaparsan çok ekonomik olur.5 kilo göztaşı:50 tl_5kilo kireç:5 toplam:55 tl . sizin alacağınız ilaçtan 3kat ucuz!
ben kendim yapıyorum.
saygılar
1 ton ilaçlama için toplam fiyat nedir? Bakır nıtrat oranları 1 ton suya 1kg ile 1,5 kg arasında değişiyor ve fiyatları 20-30 lira arası.

tarku beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 22:08   #188
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

[QUOTE=İsmail Kuzucu;1437088]1 ton ilaçlama için toplam fiyat nedir? Bakır nıtrat oranları 1 ton suya 1kg ile 1,5 kg arasında değişiyor ve fiyatları 20-30 lira arası.

Sn İsmail Kuzucu
Ben %1lik [1kğ göztaş-1kğ kireç] hazırlarsam 1TON SU ile püskürtüyorum.

MALİYETİ:10 TL
/(ben kilosu 8 tl ye göztaşı 1-2 tl ye kireç aldım....)

Biliyorsun ki güzün %2-3,meyve sonrası ve baharın %1 dir.
İster 1kğ HAZIR bakırsülfat.ister1kğ KENDİ YAPTIĞIN bordo bulamacı isterde
1kğ BAKIR LI ürünler kullan hepsininin etkisi aynıdır.

Ha nedersin benim kullanacağım alan az dersin.Uğraşmaya değmez dersin hazırlardan kullanırsın!

Saygılar

tarku ve deveciarmudu beğendi.
Eski 02-02-2016, 22:31   #189
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

[QUOTE=akgul1a;1437208]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
1 ton ilaçlama için toplam fiyat nedir? Bakır nıtrat oranları 1 ton suya 1kg ile 1,5 kg arasında değişiyor ve fiyatları 20-30 lira arası.

Sn İsmail Kuzucu
Ben %1lik [1kğ göztaş-1kğ kireç] hazırlarsam 1TON SU ile püskürtüyorum.

MALİYETİ:10 TL
/(ben kilosu 8 tl ye göztaşı 1-2 tl ye kireç aldım....)

Biliyorsun ki güzün %2-3,meyve sonrası ve baharın %1 dir.
İster 1kğ HAZIR bakırsülfat.ister1kğ KENDİ YAPTIĞIN bordo bulamacı isterde
1kğ BAKIR LI ürünler kullan hepsininin etkisi aynıdır.

Ha nedersin benim kullanacağım alan az dersin.Uğraşmaya değmez dersin hazırlardan kullanırsın!

Saygılar
1 ton suya 1 kg göz taşı ve 1 kg kireç koyduğunuzda bu oran %1lik olmaz ki?

Siz maliyet 3 kat fazla olur demişsiniz, bende bakır nitrat ürünlerinin kullanım dozunu ve fiyat bilgisini verdim. ! işaretinin amacını anlamış değilim.

tarku beğendi.
Eski 03-02-2016, 21:54   #190
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Sn tarku
ben kendim yapıyorum.
saygılar
Bileşenleri anladım. Benim merak ettiğim, iki karışımda ağaçlara aynı etkiyi mi yapıyor? Bordo bulamacı yaptım kış ilaçlaması olarak. %2 lik bordo bulamacı attım. Hem yapması çok zaman alıyor, hem de atomizerin memeleri tıkanıyor. Göztaşı 8 lira ve bir ton ilaç için 20 kilo gidiyor. Bakır nitrat ise 1 tona 1.25 litre. Buradan hesaplarsak, göztaşı 4 kat pahalı oluyor. Eğer etkisi aynıysa hem zahmetten, hem paradan tasarruf.

Resulgur beğendi.
Eski 03-02-2016, 22:15   #191
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Kendi yaptığım metodu anlatayım, en güzeli kireç ve göztaşını kendin alıp yapmak. 10 kg kireci ayrı ayrı 2 poşet halinde alın. 2 tane 20 kg lık tenekenin ağzını açıp sabunla yıkayıp içini yarıdan fazla su doldurarak kireçleri parça parça atın. Tamamen sönünce üzerine su ekleyin. 2 tane de temiz 30 litrelik deterjan bidonu yıkayın ve bu iki kireci boya karıştırma ucunu matkaba bağlayıp karıştırın ve tas tas alıp 25-30 cm lik ince süzgeçle süzün ve bidonlara koyun. Bunlardan genelde 2 tane hazır bulundururum ben. İlacı atacağınız zaman bidonu yan yatırıp ileri geri sallarsanız kireç şerbet haline geliyor, ilaçlamanın içine 700-800 litre su doldurup kireçleri bidonu yan yatırarak yine aynı süzgeçle tonluğun içine süzün. Metal olmayan plastik bir kapta göztaşının yarısını koyun ve ihlas var ise bundan yapabileceğiniz en sıcak su ile bir kova su yapın, sonra göztaşının üzerine ekleyin ve karıştırın, sonrasında biraz çöktükten sonra süzgeçle bunu da süzün, bu arada traktör çalışıp ilaçlama karışma halinde olsun. Sonra göztaşını da böyle böyle süzün, iyi bir ayarlamayla 45 dakikada tamamı erimiş oluyor. sonra 1 tona tamamlayın. 1.5 luk meme takılı tabancada hiç tıkanma olmadan defalarca bordo bulamacı attım hem de el ile ve kendi başıma. Tıkanmaması için kireçte erimemiş parça kalmayacak, göztaşı da aynı şekilde olacak. Bakırlı karışıma yayıcı yapıştırıcı konmaz diyor ama ben arada atıyorum bir tane. İşiniz bittiğinde ise ilaçlamanın içine bir miktar su doldurup pompayı çalıştırmanız ve tabancadan duru su çıkana kadar su basmanız gerekiyor. Bir dahaki ilaca tıkanma yapmaması için.

akgul1a ve mustafa1453 beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 01:25   #192
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Bordo Bulamacı

BORDO BULAMACININ HAZIRLANMASI

Bordo bulamacının dozu kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları % 1 ve % 2’liktir.

%1’LİK BORDO BULAMACI HAZIRLANIŞI

100 litre bordo bulamacı hazırlamak için gerekli olan madde ve malzemeler şunlardır:
Öncelikle 50 ve 100 litrelik olmak üzere iki ayrı varile ihtiyaç vardır. 50 litrelik varilde 1 kg. göztaşı eritilir. Bakır sülfat suda zor çözündüğü için 24 saat önce suya bırakılmalıdır. Şayet suda hemen çözünmesi istenirse toz haline gelinceye kadar öğütülmesi gerekmektedir. ½ kg. sönmemiş kireç başka bir yerde azar azar dökülen ılık suda eritilerek söndürülür. Daha sonra 100 litrelik diğer varile süzülerek aktarılır ve su ilâvesi ile 50 litreye tamamlanır. Daha önce hazırlanan 50 litrelik göztaşı eriyiği ise 100 litrelik varilde bulunan 50 litre kireçli su üzerine yavaşça dökülür ve devamlı olarak ağaç sopa yardımı ile karıştırılmak suretiyle çivit mavisi renginde bulamaç elde edilir. Böylece % 1’lik 100 litre ‘Bordo Bulamacı’ hazırlanmış olur.
Name:  BBulamacı_02.jpg
Views: 3191
Size:  64.3 KB
100 Litrelik Bordo Bulamacı İçin, Göztaşı Ve Kireç Eriyiklerinin Hazırlanması

Bordo Bulamacının Hazırlanması
Bordo bulamacının hazırlanmasındaki son aşama ise hazırlanan göztaşı eriyiğinin kireç eriyiği üzerine dökülmesidir. Şayet kapta eksiklik görülürse normal su ilave edilerek 100 litreye Tamamlanır. Kireçli su kesinlikle göztaşı eriyiği üzerine dökülmemelidir.
Name:  BBulamacı_03.jpg
Views: 2989
Size:  50.5 KB

Diğer Oranlarda hazırlanan bordo bulamacı aşağıdaki kaynakta var. Göz atabilirsiniz.

Kaynak :
Bordo Bulamacı – Vitamin Deposu Blog Sitesi

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 21:47   #193
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

[QUOTE=tarku;1437383]Bileşenleri anladım. Benim merak ettiğim, iki karışımda ağaçlara aynı etkiyi mi yapıyor? Bordo bulamacı yaptım kış ilaçlaması olarak. %2 lik bordo bulamacı attım. Hem yapması çok zaman alıyor, hem de atomizerin memeleri tıkanıyor. Göztaşı 8 lira ve bir ton ilaç için 20 kilo gidiyor. Bakır nitrat ise 1 tona 1.25 litre. Buradan hesaplarsak, göztaşı 4 kat pahalı oluyor. Eğer etkisi aynıysa hem zahmetten, hem paradan tasarruf.[/
]

Sn tarku
1kğ bakırsülfat ında etkisi aynı
1kğ bakırnitratın da etkisi aynı
Bileşenleri farklı.

Sen bir tona 1.250 gr bakırnitratı atıyorsun da oluyor!

Ben bir tona 2kğ bakırsülfatı atıyorum da NİYE olmuyor ?

Hazır ilaç kullanacaksın sen kazanacaksın hemde satıcı kazanacak!
Ben kendim hazırlayacağım daha pahalı olacak. mantıklı mı?

Ben demiyorum ki şunu kullanın.TERCİH sizin .
Ha bahçecilik emek ister!

Saygılar

Eski 05-02-2016, 22:24   #194
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

[QUOTE=İsmail Kuzucu;1437211]
Alıntı:

1 ton suya 1 kg göz taşı ve 1 kg kireç koyduğunuzda bu oran %1lik olmaz ki?

Siz maliyet 3 kat fazla olur demişsiniz, bende bakır nitrat ürünlerinin kullanım dozunu ve fiyat bilgisini verdim. ! işaretinin amacını anlamış değilim.

Sn İsmail Kuzucu
Benim işaretim in ne amacı olabilir ki! ancak bordo bulamacını kendimiz yaparsak daha ucuz olur diye düşünüyorum.
TERCİH sizin.ister hazır kullan ,ister kendiniz yaptığınız bulamacı kullan.

Siz biliyorsunuz ki 1kğ bakır sülfat ile 1kğ bakırnitratın işlevi aynı.

Ben hobi olarak bahçecilik yapmaya çalışan bir emekliyim.Hiçbir şirketle,kuruluşla ilgim yoktur.Zaten kendi yapımımız terçih ediyorum.

Arkadaşlar Yukarıda sayfada güzel alıntılamışlar.%1lik bulamaç yapmakiçin 1kğ kireç ve 1kğ göztaşı kullanılr. ağaçın her tarafına değsin diye 1ton suya ilave ediliyor .
Yanlış anlaşılmaya veya başka yerlere çekmeye gerek yok.
SAYGILARIMLA

Eski 05-02-2016, 22:51   #195
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

[QUOTE=akgul1a;1437858]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster

Sn İsmail Kuzucu
Benim işaretim in ne amacı olabilir ki! ancak bordo bulamacını kendimiz yaparsak daha ucuz olur diye düşünüyorum.
TERCİH sizin.ister hazır kullan ,ister kendiniz yaptığınız bulamacı kullan.

Siz biliyorsunuz ki 1kğ bakır sülfat ile 1kğ bakırnitratın işlevi aynı.

Ben hobi olarak bahçecilik yapmaya çalışan bir emekliyim.Hiçbir şirketle,kuruluşla ilgim yoktur.Zaten kendi yapımımız terçih ediyorum.

Arkadaşlar Yukarıda sayfada güzel alıntılamışlar.%1lik bulamaç yapmakiçin 1kğ kireç ve 1kğ göztaşı kullanılr. ağaçın her tarafına değsin diye 1ton suya ilave ediliyor .
Yanlış anlaşılmaya veya başka yerlere çekmeye gerek yok.
SAYGILARIMLA
Hala yanlış söylemekte direniyorsunuz. %1 lik olması için 100 litreye 1 kilo demektir. 1 tonbordo bulamacı için 10 kilo göztaşı gerekir!!!

deveciarmudu beğendi.
Eski 05-02-2016, 22:57   #196
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

[QUOTE=akgul1a;1437848]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bileşenleri anladım. Benim merak ettiğim, iki karışımda ağaçlara aynı etkiyi mi yapıyor? Bordo bulamacı yaptım kış ilaçlaması olarak. %2 lik bordo bulamacı attım. Hem yapması çok zaman alıyor, hem de atomizerin memeleri tıkanıyor. Göztaşı 8 lira ve bir ton ilaç için 20 kilo gidiyor. Bakır nitrat ise 1 tona 1.25 litre. Buradan hesaplarsak, göztaşı 4 kat pahalı oluyor. Eğer etkisi aynıysa hem zahmetten, hem paradan tasarruf.[/
]

Sn tarku
1kğ bakırsülfat ında etkisi aynı
1kğ bakırnitratın da etkisi aynı
Bileşenleri farklı.

Sen bir tona 1.250 gr bakırnitratı atıyorsun da oluyor!

Ben bir tona 2kğ bakırsülfatı atıyorum da NİYE olmuyor ?

Hazır ilaç kullanacaksın sen kazanacaksın hemde satıcı kazanacak!
Ben kendim hazırlayacağım daha pahalı olacak. mantıklı mı?

Ben demiyorum ki şunu kullanın.TERCİH sizin .
Ha bahçecilik emek ister!

Saygılar
Zaten benim merak ettiğim konu da buydu. Ben bakır nitrat attım dedim mi? Satıcı böyle söylüyor, aslı var mıdır? diye sordum. Ayrıca hazır satılan ilaçlar nasıl hazırlanıyor bilmiyorum. Belki içine başka maddeler katıyorlardır. konsantre meyve suyu diye bir şey oluyor da , konsantre bakır nitrat niye olmasın?

Eski 06-02-2016, 00:09   #197
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bunca insan yıllarca demek ki yanlış kullanmış. Fazla fazla kullanmışlar.. Diyecek bişeyim kalmadı.

1 kg bakırsülfat ile 1 kg bakırnitrat etkisi aynı değildir. Suda çözünme oranları farklıdır. Hangi ürün suda daha iyi çözünüyorsa o ürün bitki tarafından daha kolay alınır.

Bu konuyu araştırın.

loveforlife beğendi.
Eski 06-02-2016, 18:33   #198
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Ben%1lik bordo bulamacın herkesin söylediği gibi 1kğ göztaşı-1kğ kireçten yapıldığını söylüyorum.
100lt ile seyretilebilirm.

saygılar

Düzenleyen akgul1a : 26-02-2017 saat 22:24
Eski 02-03-2016, 18:15   #199
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Merhaba,

Bahar bu sene erken geldi, işler sıkıştı. Pazar günü budamalar bitti, rüzgar yüzünden bakır nitratı atamadım. Kayısılar çiçek açtı, elmalar açtı-açacak. Firma yetkilisine sordum, çiçek döneminde ilacı atma dedi. Budamacılar ise az dozda at bir şey olmaz dediler. İkilemde kaldım. Çiçekteyken bakır nitrat atayım mı? yoksa atmayayım mı? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

deveciarmudu beğendi.
Eski 02-03-2016, 22:23   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bence atma, ben olsam atmam. Kayısılara özellikle atma ama elmalar için henüz vaktin varken hemen at yoksa onu da pas geç derim. Çiçek döneminde kullanılabilen farklı fungusit ilaçlarını kullanabilirsin. Çiçek sonrası yine bakırlı ilaçlar kullanırsın.

tarku beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 10:31   #201
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın tarku; bordo bulamacını elma için %1 veya % 1,5 atabilirsin, geç kalmış sayılmaz ama kayısı için herhalde geciktik, konya ikliminin Nevşehir ile benzerliği çoktur.
kolay gelsin,

tarku beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 14:33   #202
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın tarku; az önce aldığım bi ürün var, bayii çiçekli iken de kullanılacağını söyledi, kutusunda " blue bordo dısperss" yazıyor, normal bordo bulamacı 15 tl bunun 20 tl, hafta sonu kullanacağım

tarku beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 19:24   #203
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Merhaba,

başlığın tümünü okudum ancak bazı tereddütlerim var. Umarım yardımcı olursunuz.

Küçük bahçemdeki fidanlarım henüz bebek olsalar da hastalıkla mücadele, önlem alma,gelişimleri vs. için DiMartino Mary 5 Lt. Mekanik Pompa , ABEK1 Filtreli 3 M Gaz Maskesi, ilaçlama tulumu vs. vs. aldım. Abartmış olabilirim ama "KOAH" olunca işi sıkı tutmak gerek.

Meyve fidanlarımın bazılarını görürseniz sorularım hakkında fikir edinebilirsiniz linkte.

Sorularım:

1. Bu miniciklere 3 bar basınçlı pompa ile "hazır bordo bulamacı" atılır mı?

2. Daha önce ilaç atmadığımdan; uygulama sırasında saksıları, etrafında büyük boşluk olacak biçimde mi yerleştirmeliyim? (Duvarları boyarsam hanım da beni kamuflaja boyar, bahçeye diker) ya da başka öneriniz olabilir mi?

3. Hassas mutfak tartısı ile gram gram tartıp karıştıracağım için 1-2 litre gibi az miktar suda % 1-1.5-2 lik oranlarda çok az da olsa şaşma sorun yaratır mı? yoksa en az 5 litre hazırlayıp kalanı dökeyim mi?

Saygılar

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 19:39   #204
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Fidanlarınız uyandıysa, bordo bulamacı yerine farklı fungusitleri atmanızı öneririm. Yine de atmayı düşünürseniz, bordo bulamacının rengi kalıcı değildir. Belirli bir süre sonra yok olur. Saksılarınız için korkmanıza gerek yok. Bu arada koah hastalığınız için üzüldüm. Büyük Geçmiş olsun.

cockpit ve deveciarmudu beğendi.
Eski 13-04-2016, 11:34   #205
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Fidanlarınız uyandıysa, bordo bulamacı yerine farklı fungusitleri atmanızı öneririm. Yine de atmayı düşünürseniz, bordo bulamacının rengi kalıcı değildir. Belirli bir süre sonra yok olur. Saksılarınız için korkmanıza gerek yok. Bu arada koah hastalığınız için üzüldüm. Büyük Geçmiş olsun.
Teşekkürler zamanında hor kullandık, şimdilik başlangıç aşaması.

Zeytinler hariç hepsi uyandı fidanlarımın. Denemeye onlarla başlarım belki ama nisan ortasına geldik.

Diğer dönemler için 1 ve 3. sorularımı yanıtlayacak arkadaşlar var mı acaba? Daha önce ilaçlama pompası kullanmadım da. Önce yalnız su ile basınç ayarlaması denemesi de yapabilirim.

Saygılar

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 13:51   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2016
Merhaba fidanlarimda kulleme hastaligi oldu.bir arkadaş kukurt at dedi.tarim ilac dukkanlari bordo bulamaci dediler.sizce hangisini yapmaliyim.kukurt bordo bulamacinin yerine gecer mi

hayyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 17:02   #207
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hayyel Mesajı Göster
Merhaba fidanlarimda kulleme hastaligi oldu.bir arkadaş kukurt at dedi.tarim ilac dukkanlari bordo bulamaci dediler.sizce hangisini yapmaliyim.kukurt bordo bulamacinin yerine gecer mi
Kükürt, bordo bulamacının yerine geçmez. Yapraksız dönemde mantari hastalıklar için bordo bulamacı atılır. Kükürt yapraklı dönemde kullanılan bir ürün (kükürtün cinsi de önemli).

deveciarmudu beğendi.
Eski 16-02-2017, 12:56   #208
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2010
Zeytinlere bu dönemde atacağım bordo bulamacının,çiçeklenme döneminde atacağım Delfine zararı olurmu?

deveciarmudu beğendi.
yurtsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 15:19   #209
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yurtsever Mesajı Göster
Zeytinlere bu dönemde atacağım bordo bulamacının,çiçeklenme döneminde atacağım Delfine zararı olurmu?
Olmaz, bordo bulamacı 15 gün etkilidir. Ama ben 21 gün bekliyorum...

deveciarmudu beğendi.
hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2017, 10:01   #210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Bordo bulamacı gerçekten sebzelere atılmıyor mu?
Orta yerlerde, sanırım H.Önem'in bir açıklaması vardı.
Fidelere atmayı düşünüyordum.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bordo bulamacı, ilaçlama, meyve ağaçları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024