agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2009, 01:11   #61
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Scdrmn.
Sigara içiyormu sunuz?
İzmaritlerini bir kaba koyup kaynatın. Örneğin 8-10 izmarit. 1 litre su. Bunu herhangi bir fısfısla bitkinize tatbik edin. İşte size en ucuz ve kolay yaprak biti ilacı.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 02:03   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Merhaba;
Bugün ben de biberlerin yaprak altlarında yaprak bitine benzer yaratıklar gördüm. 3 yaprakta olduğu için direkt olarak yaprakları bitkiden ayırdım. Bunlardan daha çıkacak mı merak ediyorum. Önlem olarak ne yapılmalı?

Ayrıca 2 gündür fotoğraflarda görülen kırmızı benekli uçan böcek biberlerimin üstünde dolaşmakta. Bunun faydası veya zararı olur mu?
baya bir süre geçmiş lakin birileri yine okursa faydalı olur
birinci fotodaki yaprak bitleri zararlı böcek , 2 ve 3 deki fotodakilerde yaprak bitlerini yemek için gelmiş predatörler yani yararlı böcekler( avcı böcekler) ,

handancakan beğendi.
aprait Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:29   #63
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Yaprak bitleriyle mücadele basittir. Arap sabunu, sayı az ise elle uzaklaştırma/imha (çünkü bunlar uçamazlar) yapılabilir. Sık sık kontrol ederseniz, yayılmalarını kontrol altına alırsınız.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:30   #64
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Özellikle sürgün uçları ve yaprak altlarına dikkat. Buralarda yaprak bitleri çokça konaklar.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 21:07   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Yaprak bitleriii

Az sayıda yaprak biti varsa...Ceviz yapraklarını havanda dövün suyunu bitkinize sıkın...Yaprak bitlerini uzaklaştıracaktır...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 13:50   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
pepino fidelerinde bitlenme

Arkadaşlar,

10 adete yakın pepino fidem var. Yaklaşık birkaçgündür güllerde bulunan ağaç biti türedi yardımcı olmanızı ve Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

selamlar.

Yüzünüzden gülücükler eksilmesin.

ceylin61 beğendi.
şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 14:04   #67
Yeni Üye

ekremcan37's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
kolay gelsin bahsettiğiniz bitler yeşil yeşilmi?benim güllerimin yapraklarında da tesadüfen gördüm o yeşil bitleri .dikkatli bakmazsanız görülmüyor bile.bir zirratçiye danıştım şu an adını hatırlayamadığım bir ilaç verdi.ilacın dozu çok çok önemli.çünkü az yaparsanız ölmüyorlar çok sıkarsanız gül ölüyor.eczaneden bir şırınga alarak dozunu ayarladım.başarılar

ekremcan37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 20:57   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2009
bitkilerimde bitler

online arkadaşlardan yardım talebim var ....geçen yıl ekdiğim bir yaz boyunca afiyetle yediğimiz ve sonrada sessiz sedasız kışı geçiren çileklerim bu bahar coştular çiçeklendiler ve küçük çilekler belirmeye başladı yine ...... fakat üzerlerinde beyaz bitler farkettim bunu önleyebilmenin yolunu bilen varmı .....fakat kimyasal kullanmak istemiyorum ...çünki balkon sebzelerimi organik yetiştirmeye gayret ediyorum.....aynı sorun malta erik çekirdeklerinden ürettiğim malta ağaçcıklarımdada var ....yaprak altlarında siyah küçük bitler görüyorum ..... güllerime diğer sebze ve çiçeklerime geçeceyinden korkuyorum ... tavsiyelerinize ihtiyacım var .... tşkl

homeopati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 10:10   #70
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Dün cherry domateslerimde yeşil yaprak bitleri gördüm. Hemen o yaprakları koparıp ilaçladım. Merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum, dün birden aklıma geldi. Yaprak bitlerinin insana bir zararı var mı? (mikrop bulaştırma, kaşıntı, sokma gibi) Bir de bu bitler nerden türüyor? Başka bitkilerden mi zamanla bulaşıyor?
Cahillik işte, yanıtlarsanız sevinirim

Düzenleyen maviyeşil : 05-05-2009 saat 11:05 Neden: ekleme
maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 13:03   #71
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Yaprak bitlerinin insanlara bir zararı yoktur. Bitkilerde özsuyunu emerek zarara neden olurlar. Ayrıca salgıları fumajine neden olarak yine bitkiye zarar verir. Bazı bitki virüs hastalıklarını da yayarlar.
Çevrede bitkilerde yaprak biti vardır oradan bulaşmıştır.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 13:09   #72
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Teşekkürler İzzet Bey. Sanırım böceklere karşı alerjim var, büyük bir olasılıkla psikolojik Dün domatesleri temizlerken biraz kaşındım da

Eski 05-05-2009, 13:45   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviyeşil Mesajı Göster
Dün cherry domateslerimde yeşil yaprak bitleri gördüm. Hemen o yaprakları koparıp ilaçladım. Merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum, dün birden aklıma geldi. Yaprak bitlerinin insana bir zararı var mı? (mikrop bulaştırma, kaşıntı, sokma gibi) Bir de bu bitler nerden türüyor? Başka bitkilerden mi zamanla bulaşıyor?
Cahillik işte, yanıtlarsanız sevinirim
Bahçeden bir uğur böceği bulun, bugünlerde ortalıkta dolaşıyorlar.

Uğur böceğini yaprak bitinin olduğu yere bırakın, yaprak bitlerini çatır çutur nasıl yediğini seyredin.Tam bir vahşet...Büyük demeden yavru demeden hepsini götürür.İzlerken yaprak bitlerine acıdığım çok olmuştur

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 09:30   #74
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Valla bitkilerim o kadar değerli ki yaprak bitlerine acıyacağımı hiç sanmıyorum, afiyet olsun yesinler
Şimdilik sorun giderildi, arap sabunu ile. Sürekkli kontrol ediyorum. Bir daha görürsem uğur böceğini yardıma çağırırım.

Eski 07-05-2009, 09:38   #75
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Bazı çiçeklerimde inanılmaz oranda yaprak bitleri var, bitkilerimi ellemeye dahi tiksiniyorum, o minicik şeyler çok sinirimi bozuyor. 3 bitkim özellikle talan edilmiş durumda. (onları arka balkonuma aldım, karantinaya, diğerlerine bulaşmasın diye) fotolarını ekliyorum.

saksı gülüm için ne yapayım? bütün çiçeklerini kesip atıp tekrar yaprak ve çiçek vermesini mi bekleyeyim? yaprak namına hiç bişey kalmadı çünkü, çiçeğinde de katlarının arası bit dolu.

2. olarak cineralia var o da bit dolmuş, ona ne yapayım? sizce uğraşmama değer mi? babam almıştı, tek yıllık bir bitki olduğunu duyunca hiç hoşuma gitmemişti, üstelik ne çelik ne tohum bir daha üretebileceğim bir bitki değil.

diğer büyük olanı da (ismini bilmiyorum) şimdi banyoya getirdim, orda mümkün olduğunca tazyikli su tutmaya çalışacağım. onda daha çoktu ama bütün çiçeklerini kurutana kadar sömürdüler, artık rahatlaya kaldılar galiba. biti azalmıştı oldukça, sadece bir tek sürgünde baya bir doluşmuşlar onu da koparttım.

ev yapımı ilaç bölümünü biraz okudum. tazyikli sudan sonra sadece kaynattığım biberi yapraklarına püskürtsem şimdilik kafi gelir mi? daha sonra ısırgan otu tarifini deneyeceğim (çarşıya çıkmam lazım da); ve oksijenli su alacağım.

zaman zaman bitkilere oksijenli su sıkmak iyi midir?

son olarak geçen balkonu yıkarken minicik bir kırmızı örümcek gördüm, bu bahsettiğiniz kırmızı örümcek mi bilemiyorum? resmini de hiç görmedim (tam araştıramadıysam ya da gözden kaçırdıysam kusuruma bakmayın site de göremedim). bitkilerimde pek bir sorun yok gibi. ama önleyici çeşitli şeyler yapmak lazım mı? böceklerden gına geldi bana artık.

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 18:56   #76
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
arkadaşlar benim elma ağacımı mahvetti yaprak bitleri. elma pamuklu biti de var. her şey var. dediğiniz gibi uğur böceği koymaya çalışıyorum buldukça. ama ağaçta (2-3m boyunda küçük bir ağaç.) binlerce 100 binlerce bit var. 15 tane uğurböceği de kurtaramıyor beni sanırım. ayrıca ısrarla bitlerin üzerine koymama rağmen yemiyorlar bitleri nedense. bir kere görsem yerken ben de vahşete tanık olsam mutlu olacağım. bitli yaprakları dalları kesiyorum. ağaç kalmayacak artık. ilaç da 1 haftsa önce atıldı az atılmış galiba. Karınca ordusu da bitlere cephe arkasında destek oluyorlar. karncaların da önünü kesmem lazım. bitleri koruyorlar. işim illada insektisit ilaca mı kaldı ?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 19:10   #77
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

işte bitler bunlar her gün kesip atıyorum. 1 hafta önce casenab 20sp kullanmıştım. yüzeysel olarak çok ayrıntıya inmeden ilaçladım. doğal yolarla çözemessem karıncalar ve bitler kusura bakmasın kimyasal silah kullanıcam
ama uğurböcekleri de ölüyor. ilaçlamadan önce uğur böceklerini toplasam sonra koysam gene de ölürler mi?

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2009, 19:16   #78
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

arkadaşlar ağaca çıkan karıncaları engelleme konusunda bir fikir geldi aklıma ağacın etrafına halka şeklinde bir kanal yapsam ve içine naylon koyup su doldursam karıncaların geçmesi engellenir mi sizce? gerçi sonradan naylon yerine başka çözüm bulmak gerekir doğal olamsı açısından ama su ile etrafını çevirme fikrine ne dersiniz?

Eski 26-05-2009, 22:37   #79
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Benimde erik ağacına musallat oldular.Felaket bir şekilde tüm dallar yapış yapış,tabiiki karıncalar ile menfaat ilişkileri var.Neemazal kullanacaktım ama ağaçta uğur böceği larvaları var,onların ölmelerini istemiyorum.Karınca tozunu inceltilmiş ağdaya katıp,onunla ağacın kök bölgesine dairesel bir şekilde kaplıyacağım.Amaç karıncaların aşağıya ve yukarıya hareketlerini önlemek..Sonrada sıra uğur Böceklerinin büyüyüp bitleri yemelerini beklemek.Bu sene erik hayal oldu...Aynı şekilde karıncalar tüm güllerime musallat oldular,aynı karışımı onlarda uyguladıktn sonra veya önce arap sabunlu solüsyonla gülleri bitlerden kurtarma var..Yok olmadı, Neemazal tatbik etmek şart olacak..

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 22:43   #80
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Benimde erik ağacına musallat oldular.Felaket bir şekilde tüm dallar yapış yapış,tabiiki karıncalar ile menfaat ilişkileri var.Neemazal kullanacaktım ama ağaçta uğur böceği larvaları var,onların ölmelerini istemiyorum.Karınca tozunu inceltilmiş ağdaya katıp,onunla ağacın kök bölgesine dairesel bir şekilde kaplıyacağım.Amaç karıncaların aşağıya ve yukarıya hareketlerini önlemek..Sonrada sıra uğur Böceklerinin büyüyüp bitleri yemelerini beklemek.Bu sene erik hayal oldu...Aynı şekilde karıncalar tüm güllerime musallat oldular,aynı karışımı onlarda uyguladıktn sonra veya önce arap sabunlu solüsyonla gülleri bitlerden kurtarma var..Yok olmadı, Neemazal tatbik etmek şart olacak..
neemazal dediğiniz böcek öldüren bir ilaç mı? karınca tozu ne peki? bahçem büyük olmasına rağmen eskiden bu tip şeylerle ilgilenmezdim. meyve ağaçları kendi kendine gidiyorlardı. Ama bir iki ağaç hastalıktan kuruyunca mecbur ilgilenmek zorundayım artık.
karıncaları elma ağacından def edebilirsem uğur böcekleri kurtarır mı beni dersiniz? ben pek sanmıyorum da hiç yiyecekmiş gibi durmuyorlar.
karıncalarla nasıl baş etmeliyim şimdi tek bbir ağaç bazında?

Eski 26-05-2009, 23:21   #81
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Karınclarla bitler arasında menfaat ilişkisinide burda öğrendim.Hatta karıncaların, bitlerin çoğalması için başka dallara dahi taşıdıklarına şahit oldum ve şaşırdım.Önceleri NeemAZAL organik bir böcek ilacı kullanayım dedim..Ama uğur böceklerininde canına okuduğu için kullanmadım..Bendeki uğur böcek lavraları 3-5 gün içinde ucacak gibiler..Karıncaların ağaçla ilişkilerini kestiğim anda orda bit katliamı olacak.Tabii bu benim düşüncem..Ama bu hafta uygulamasını yapıp neticeleri burda paylaşırım..Karınca Tozu Aktarlarda satılıyor,onu yapışkan bir materyal ile karıştırıp ağacın yere yakın gövde kısmına çepeçevre sürüyorsun..Karıncalar yol bulamayıp ya ağaçta **** yerde kalıyorlar..Tabii ağaçta kalanlar bitlerin o yapışkan salgısıyla yaşamlarını sürdürürler ama uğur böcekleri faaliyete geçince..halka kırılacak..1 uğur böceği hayatında 1000 yaprak biti yiyor..Bizimkilerin iştahı nasıl olur?Zaten uğur böcekleri ağacı bir terk etseler ilaçlama yapacağım..

Eski 27-05-2009, 17:55   #82
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

ben de hala kararsızım ilaçlamada bir ağacımı ilaçlayacağım. şu an uğur böcekleriyle birlikte mücadele ettiğim ağaçta 10 tane falan uğur böceği var ama pek katliam yapacaklar gibi durmuyorlar sanki.yine de toplayıp bitli yapraklara koyuyorum onları.
bu gün itibariyle uğur böcekleri elma ağacında yönetime el koymuştur. karınca ordusu saldırıyor hala ama onları da durduracağım az kaldı karınca tozu doğal bir maddeyse deneyim madem. ağaçları da boyamayı düşünüyorum artık zaten. boyanın da içine koyarım biraz belki işe yarar.
Fotoğraf kendi çekimim bahsettiğim elma ağacına koyduğum bir uğur böceği biti yiyorken. Yiyo gibi görünüyordu ama çok da saldırgan değildi açıkcası

Eklenen Resimler

zeyve ve ilk_nur beğendi.
Eski 28-05-2009, 13:04   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Patlıcanlardaki bu böcekler nedir?? kurtulma yolları nelerdir?

Biraz önce terasıma göz atmak için eve gitmiştim.Gece göremediğim şeyleri haftada 1 olsun gündüz gözlemlemek iyi oluyor.
Bir baktım ki patlıcan fidelerimde aşağıdaki yaratıkları gördüm.
Buarada bir abimize fotoğraflarını gösterdim,yeşil sinek olduğunu,patlıcan ve fasulyeye dadandığını söyledi.
Bunlar nedir?zararı varmı??varsa çaresi nedir??

Eklenen Resimler

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 13:42   #84
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Bu böceklerle benimde başım dertte.Güllerime dadanmışlar.Domateslerde de görüyorum ama güller kadar sık değil.Umarım bir çözüm yolu vardır.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 13:47   #85
Ağaç Dostu

Kusura bakmayın.
Telaşla ve aceleyle araştırma yapmadan konu açmıştım.Sitede ve internette bir çok bilgi buldum.
Belkide konuyu detaylı açmam çok daha iyi oldu,zira patlıcanda zararlı olarak açılmış bir konu sitede göremedim,varsa bile dağınık bir bilgi var sanırım.

Biraz araştırma yaptım.
Bunlar Yaprak Biti,sanırım her türlü bitkide oluyor.

YAPRAK BİTİ (Myzus persicae, Aphis gossypii)

Tanımı ve yaşayışı : Vücutları oval biçimde ve yumuşak olup, 1,5 – 3 mm. Boyunda yeşil, sarı , siyah renktedir. Ergin ve nimfleri bitkilerin taze sürgün, yaprak ve yaprak altlarında toplu halda bulunur.

Zarar Şekli :Bitki özsuyunu emerek beslenirler. Beslendikleri yapraklarda ve taze sürgünlerde kıvrılmalar ve şekil bozuklukları oluşur. Salgıladıkları tatlı madde yaprağı kaplar, üzerinde mantarlar gelişerek yapraklar kararır . Bitkilerde verim azalır kalite bozulur. Virüs hastalıklarını taşır ve sağlıklı bitlere bulaştırır.

Mücadele Yöntemleri :

Kültürel Önlemler : Hasattan sonra toprak üstünde kalan bitki sapları ve yabancı otlar imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele : Küçük yapraklı bitkilerde yaprak başına 10 adet , büyük yapraklı bitkilerde 20 adet ve daha fazla yaprak biti olduğunda ilaçlama yapılır.

Kaynak

Gelelim yapılacak mücadeleye.
Sayın Malina'nın birkaç yıl önce açtığı konuda bahsettiği Arap sabunu,sarımsak ve sıvı yağ formülünü bu akşam uygulamak istiyorum.
Daha farklı ve etkili bir formül bilen arkadaşlara da kapımız açıktır.

Düzenleyen ugurtelefon : 28-05-2009 saat 15:05
Eski 28-05-2009, 14:38   #86
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Bunlar yaprak biti uğurtelefon ve dediğin gibi her türlü bitkiye musallat oluyorlar. Fotoğraflardan anladığım kadarıyla elle temizlenemeyecek kadar çoklar. Mine hanımın tarifi bu mel'un yaratıklar için birebir. Hemen dene.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 14:44   #87
Ağaç Dostu

@malbman
Dün akşam kaşıntıdan uyuyamadım,gece defalarca odada ışık açıp kaşıntı yapıcı bir mahlukat olup olmadığına baktım(tahta kurusu sivri sinek vs.)
Ama bulamadım.Zaten bugüne kadar evde hiç bu tip haşerat olmadı.
Bu gün bu yaprak biti olayını farkettim ve nette araştırma yaparken Patlıcan yaprağının kaşındırıcı olduğunu öğrendim.Tabi her gece teras bahçeyle didinmekten mutlaka ki üzerimize o toz bulaşmıştır.
Bakalım daha neler öğrenicez.Öğrenmenin yaşı yok.

Bu yaprak biti insan vücudunda barınmaz değilmi??
Yani normal bit,pire gibi birde vücudumuzdan onları çıkarcak diye uğraşmayalım,vallahi terasa gaz döker yakarım

narincir ve nesli60 beğendi.
Eski 29-05-2009, 10:51   #88
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Dün akşam karıncaların yollarını koli bandı ve karınca tozu ile kestim.Sabah baktığımda kümelenmişler,bir yere kımıldayamıyorlardı,Sırada uğur böceklerinın bitlerı imhası var!

Eski 29-05-2009, 10:55   #89
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sabah kalkar kalkmaz, bit gördüğüm çiçeklerimi sarmısaklı karışımımla ilaçladım, bir kaçışları vardı, görmeliysiniz.
Yaprak bitlerinin bu kadar hızlı koşabildiğini bilmezdim

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 11:09   #90
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Ulker. Yaprak bitlerinin bu kadar hızlı koşabildiğini yeni duyuyorum. Gülmekten yere yıkılacaktım. Sırf o koşuşlarını görmek için ben de sarımsaklı ve nikotinli sıvı ile deneyeceğim. Bakarsınız yakında yaprak bitleri yarışmaları başlatmışız.
Teşekkürler.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024