agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2014, 12:47   #151
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcetik Mesajı Göster
Adını bilmiyorum (yucca ya da benzeri) yapraklarında beyaz beyaz mantarlar oluştu. Beyaz beneklerin olduğu bölümler yaprakların dibine doğru çok fazla ve yapraklar yapış yapış. Bir de sararıp dökülüyor. Bu ne olabilir ve çözümü için ne önerirsiniz
Bitkiniz Drachena Marginata

Unlu bit saldırısına maruz kalmış.
Unlu bit için ziraatçilerden bir ilaç temin edip uygulayınız.

Ya da ev yapımı ilaçlar bölümüne göz gezdirin.

hira beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 14:17   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Teşekkür ederim araştıracağım.

ozcetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 09:17   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2014
Sarimsak aci pulbiber vb ile de ilac yapiliyor diye okumustum bir yerlerde. Onu da deneyebilirsiniz

serkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 11:29   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Nasıl püskürteceğiz

Büyük bir hevesle, arapsabunu, zeytinyağı ve sarmısak karışımını denemek istedim ama püskürtmeyi başaramadım. Ağzında püskürtme aparatı olan boş plastik temizlik şişelerinden 2 tanesini denedim ama ağzı tıkanıyor. Nasil püskürteceğiz. Ne kullandiginiz konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Bu unlu bitlerden bir türlü kulrtulamıyorum. Erken açsınlar diye üşütmeye çıkardığım orkidelerime de bulaşmış, ince yapraklı minyatür orkidelerim cok kötü durumda. Orkidelerim dışında limon ve portakal ağaçlarimdan da bu mereti bir türlü söküp atamadım. Ziraat önerisi ile aldıgım ilacinda faydası olmadı. Çok fazla kimyasala boğmak istemiyorum balkonu, beslenmeye gelen ve yuva yapmış kuşlar var. Onlar etkilenirse üzülürüm...

OrkideBegonvil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 14:45   #155
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Hazırladığınız solüsyonu önce ince tülbentte süzüp ondan sonra camsil şişesiyle püskürtebilirsiniz. Sonuçta tortulu şekilde püskürtünce doğal olarak tıkanacaktır. Süzmeden kullanırsanız hangi alet olsa tıkanma olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OrkideBegonvil Mesajı Göster
Büyük bir hevesle, arapsabunu, zeytinyağı ve sarmısak karışımını denemek istedim ama püskürtmeyi başaramadım. Ağzında püskürtme aparatı olan boş plastik temizlik şişelerinden 2 tanesini denedim ama ağzı tıkanıyor. Nasil püskürteceğiz. Ne kullandiginiz konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Bu unlu bitlerden bir türlü kulrtulamıyorum. Erken açsınlar diye üşütmeye çıkardığım orkidelerime de bulaşmış, ince yapraklı minyatür orkidelerim cok kötü durumda. Orkidelerim dışında limon ve portakal ağaçlarimdan da bu mereti bir türlü söküp atamadım. Ziraat önerisi ile aldıgım ilacinda faydası olmadı. Çok fazla kimyasala boğmak istemiyorum balkonu, beslenmeye gelen ve yuva yapmış kuşlar var. Onlar etkilenirse üzülürüm...

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 08:16   #156
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Kus bitkerine karsi etkili olan avispray deneyin 10 gun sonra 2. Kere tekrar edin , cok havasiz ortam olmadiktan sonra tekrarlanmaz diye dusunuyorum.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

maki01 beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 16:07   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
kükürtün bir etkisi olurmu unlu bit'e karşı?

gkhn41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 16:16   #158
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gkhn41 Mesajı Göster
Sayın gkhn41,

Kükürt ancak baskı altında tutar, tek başına % 100 etkili değildir.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 21:44   #159
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gkhn41 Mesajı Göster
Hayır olmaz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 15:30   #160
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Selam dostlar benim bir boru düzeneğinde çileklerim var en üste toprak sertleşmesin veya akmasın diye çakıl taşı koydum ne olduysa ondan sonra oldu en üstteki dibinde taş olan çiçeklerim örümceklenmeye başladı bildiğiniz küçük küçük örümcek ağda kurmuşlar sallanıyorlar karşı beri ortadaki borunun içi boş o sulama borusu onun içine doğruda sarkmışlar ağlar örmüşler unlu bit değiller orası kesin ama ben arap sabunlu karışımı yaptım vurdum üsttekilere alta doğru vurmadım çünkü tam meyve vermeye başladılar bu karışım bunlarda işe yarar mı acaba yararsa ne kadar zamanda belli eder kendini?Birde arap suyu zeytinyağ sarımsak bu çileği yıkasak tadı düzelir mi nasıl yiyecez bakalım.Çok sulamadan mı oldu acaba diye 4-5 gündür sulamadımda bu seferde sanki yapraklar su ver der gibi oldu bunlar çok sulamadan olan bişey deil sanırım.Resimlerle detaylandırayım.
Not:Karışımı yapıp hemen kullandım bekletmem gerekirmiydi birde saat 16.00 civarı vurdum güneş vardı bir sorun olmaz değil mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen erkanbey : 09-05-2015 saat 15:40 Neden: not eklendi
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 19:19   #161
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu konuda bir fikri olan yok mu yarın bir daha kullanayım mı acaba ilaçdan ve yukardan kaçan böcekler aşşağıdaki çileklere bulaşırmı aşşayada sıkmak zorundayız?

Eski 09-05-2015, 19:41   #162
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bu konuda bir fikri olan yok mu yarın bir daha kullanayım mı acaba ilaçdan ve yukardan kaçan böcekler aşşağıdaki çileklere bulaşırmı aşşayada sıkmak zorundayız?
Kırmızı örümcek konusunu inceleyebilirsiniz.

Kırmızı örümcekler (akarlar)

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 10:08   #163
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Kırmızı örümcekler bölümünden devam ediyorum o zaman

Eski 15-06-2015, 13:36   #164
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi

Hem bazı bahçe bitkilerinde hem de bazı salon bitkilerinde çok görülen, can sıkıcı bir zararlıdır. Bahçede gardenya, pittosporum evde mum çiçeği, bazen afrika menekşesi, gloxinya vs. sıkça bu zararlıdan nasibini alır.
Özellikle
Eklenti 49797

Kendi emgi yaparak verdiği zarar yetmiyormuş gibi tatlımsı salgısının üzerinde de parazit mantarlar üreyerek fumajin dediğimiz, resimde siyah is gibi görünen durum meydana gelir.

Kendisinin ve yumurtalararının üzerinde unumsu pamukumsu bir doku oluşturur, bu dönemden sonra ilaçlardan zor etkilenir.

Sıvı yağ özellikle bitin solunum yapmasını önler. Böcekler trake solunumu yaptıkları için yüzeyi kaplıyor ve hava almayı önlüyor. Unlu veya pamuklu bit dediğimiz böceklerde eğer çok fazla değillerse başlangıçta uygulama iyi sonuç verir. Zaten siz siz olun mücadelede hiç geç kalmayın. Geç kalırsanız ev ilaçlarıyla yapacağınız müdahalede başarı şansınız düşer. Unlu, pamuklu bitler vücutlarını o pamuksu doku ile kapladılar mı zırh giymiş gibi korunurlar, ilaçlama sonuç vermez

Zirai mücadele ilaçları ile elbette bu zararlı ile savaşırız. en yakın yetkili zirai ilaç bayisine danışıp ilaç alabiliriz. Peki evde ne yapabiliriz?
1. Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.

1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)

Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

2. 1 ölçü su ile 2 ölçü isopropil alkolü karıştırır püskürtürüz. (tüylü yapraklara uygulamayın)

3. 1ölçü taze adaçayı veya kekik yaprağını 2 ölçü sıcak suya katın ve blendırdan geçirip karışımı bir gece bekletin süzün.İçin 1/ 4 ölçü sıvı sabun katın, çalkayın , püskürtün. (Kuru adaçayı ve kekik ile denemedim.İki ölçü konulabileceğini düşünüyorum.Yine de denemek gerek)

Bütün yapacağınız ilaçlamalarda en önemli kural iyi bir kaplama yapmak ve ince püskürten bir başlık kullanmaktır. Kimyasal hazır ilaç kullanacaksanız, 1 lt solüsyona 1/ 2 kesme şeker katınız.Bu ilacın yapışmasını sağlar. İlaç yapraklara sis gibi gelmelidir. Yoksa siz su damlası gibi fıs fıs ilaç atarsanız bitkiye , yaprak altları da ıslanmazsa ilacı hazırlamak için harcayacağınız emeğe değmez , sonuç alamaz, bir de işe yaramadı dersiniz.

4. Henüz az ise mekanik mücadele yaparız, mesela bir kürdan vasıtasıyla temizleriz,bitkinin yapısı izin veriyorsa yıkarız, sonra ilaçlarız.

5. İlaçlamayı haftada bir kez uygularız.

6. Acı biber solüsyonunu püskürtürüz.

Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Her ilaçlama öncesi hazırladığımız solüsyonu bir yaprakta uygulayıp bitkinin hassasiyetini kontrol etmeliyiz.
Bu istilacılar balkonda ki biberlerimi mahvetti biber fidelerinin taze tepe sürgünlerini hedef alıyorlar siyahımsı bir leke oluşuyor tepelerde sonra bükülup kopuyor yapraklar çok zarar gören fideleri söktüm az zarar görenlerini de tepe kısmını kestim alt yapraklardan sürgün verir umuduyla .. Saksıları boşaltıp sıcak suyla temizledim toprağı da (Mine hanımın seminerin de izlemiştim ) fırına attım 20 dk 100 150 derecede zararlardan arınması için ..

Anlamadigim konu bu zararlilar nereden geliyor ?

Eklenen Resimler

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 18:37   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Herkese Merhabalar,

Yeni yeni alıştığım bir Süs Nar'ım var. Ancak bugun yapraklarından gördüğüm şey pek hoşuma gitmedi.

Resimlerini paylaşıyorum. Bunun için bit diyebilirmiyiz?

http://i59.tinypic.com/jadvlf.jpg

Düzenleyen malina : 29-06-2015 saat 12:24 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
rustzie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 20:04   #166
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bu örümcek ağına benzeyen oluşumlar daha sonradan mı yapıyor? İlk etapta sadece bitler mevcuttu sanırım.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 21:26   #167
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bu örümcek ağına benzeyen oluşumlar daha sonradan mı yapıyor? İlk etapta sadece bitler mevcuttu sanırım.
Selam Hira,

Örümcek ağını yazmayı unuttum

Saksının altında örümcek ağları mevcut.Yeni yeni olmaya başlamış.

İlk defa böyle birşey geliyor başıma,nedir bu durum

Eski 26-06-2015, 10:27   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Diyebiliriz diyebiliriz. Sıvı sabunlu su yapıp toprak yüzeyini naylon ile örtüp güzelce fısfıslayarak yıkayın durulayın ve bunu iyice temizlene kadar her gün yapın düzelir.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 11:07   #169
Yeni Üye

Merhaba Dostca,

Cevap için teşekkür ederim.

Ofisteki 1-2 arkadaşa da sordum zenk olduğunu söylediler. Ancak fazla bahçe ile ilgili olmadıklarını bildiğim için pek dinlemedim dediklerini.

Forumda biraz zaman geçirdim. Sıvı sabundan kastınız bildiğimiz arap sabunu sanırsam?

Düzenleyen rustzie : 26-06-2015 saat 11:31 Neden: Eksik kelime eklemesi.
Eski 26-06-2015, 13:53   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
kusura bakmayin buna bi care bulabilirmiyiz nanemi yiyip bitirdiler

Eklenen Resimler

path Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 07:48   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Evet arap sabunu yoksa mevcut sıvı sabunda olur..1 litreye bir yemek kaşığı eritip yıkayınız ve durulayınız..
Path pekte sevimli..insanın eliyle besliyesi geliyor..Gördükçe alıp uzaklaştırın..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 11:22   #172
Yeni Üye

Selam Dostca,

Ben bu formulü uyguladım. Bir güzel üstüne püskürttüm,30 dakika sonra bildiğin duruladım.

Baya bir azalma oldu,ancak sabah baktım siyah ufak ufak noktalar,anlaşılan tekrar başlayacak.

Şöyle bir sorun var,diğer çiçeklerde de görmeye başladım.

Sanırsam ilaçlamalıyım

Eski 26-07-2015, 22:51   #173
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rustzie Mesajı Göster
Selam Dostca,

Ben bu formulü uyguladım. Bir güzel üstüne püskürttüm,30 dakika sonra bildiğin duruladım.

Baya bir azalma oldu,ancak sabah baktım siyah ufak ufak noktalar,anlaşılan tekrar başlayacak.

Şöyle bir sorun var,diğer çiçeklerde de görmeye başladım.

Sanırsam ilaçlamalıyım
Hocam tek çözümü ddvp imiş böcek ilacı. Ayrıca üzerinde görmeseniz bile etrafındaki diğer çiçeklere de uygulamak gerekiyormuş.

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 23:26   #174
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu bir tırtıl. Yiyeceğiniz yapraklara zehir sıkmanıza gerek yok. Bacillus thuringiensis isimli bakteri ihtiva eden bir biyolojik ilaç ile zehir kullanmadan kurtulursunuz.

Ayrıca "tek çözüm ddvp" diyen, bir nerotoksin organofosfat zehir olan, akut ve kronik hastalıklara sebep olan, kanserojen olduğu da belirlenmiş ddvp'yi nanelerle yetinmeyip etraftaki çiçeklere de uygulanması lazımmış önerisinde bulunan her kimse çok meraklıysa çayına damlatsın, daha hayırlı olur

Sorumsuz insanlar böyle önerilerde bulunabilirler, duyduğunuzda doğruymuş gibi yaymak yerine, doğru mu acaba, bu önerilen gerçekte nedir diye az biraz araştırma yapmak daha sağduyulu bir yaklaşım olur.

Not: Söz konusu olan resimde görülen nane saksısı ise biyolojik ilaca da gerek yok. 5 dakikada ne varsa elle ayıklanır. Tekrar kelebek yumurtlamadıkça da yeniden üremez.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 13:41   #175
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu bir tırtıl. Yiyeceğiniz yapraklara zehir sıkmanıza gerek yok. Bacillus thuringiensis isimli bakteri ihtiva eden bir biyolojik ilaç ile zehir kullanmadan kurtulursunuz.

Ayrıca "tek çözüm ddvp" diyen, bir nerotoksin organofosfat zehir olan, akut ve kronik hastalıklara sebep olan, kanserojen olduğu da belirlenmiş ddvp'yi nanelerle yetinmeyip etraftaki çiçeklere de uygulanması lazımmış önerisinde bulunan her kimse çok meraklıysa çayına damlatsın, daha hayırlı olur

Sorumsuz insanlar böyle önerilerde bulunabilirler, duyduğunuzda doğruymuş gibi yaymak yerine, doğru mu acaba, bu önerilen gerçekte nedir diye az biraz araştırma yapmak daha sağduyulu bir yaklaşım olur.

Not: Söz konusu olan resimde görülen nane saksısı ise biyolojik ilaca da gerek yok. 5 dakikada ne varsa elle ayıklanır. Tekrar kelebek yumurtlamadıkça da yeniden üremez.
İlaçlanacak bitkinin nane olduğunu okumamışım orası benim hatam onun için özür dilerim.Aldığım önerileri iyice araştırmadan şahsen uygulamam. O yüzden halen benim çiçeğimde bu haşerattan olmasına rağmen gidip koştura koştura ddvp almadım mesla. Bana yapılan bir öneriyi yazdım. Gerisi öneriyi alan kişiye kalmış. Araştırır işine gelir uygular ya da uygulamaz.
Böcek ilacı olarak satılıyor. Eğer uygulama safhasına geçtiysem de uyarılar kısmını muhakkak incelerdim. Maske takılacak rüzgar arkaya alınacak vs. gibi öneriler muhakkak vardır. Kansorejen olması kısmına hiç girmeyelim. Piyasada kansorejen olduğu bilinen ve halen kullanılan birçok ürün var. Ama onun ötesinde bu ilaç bildiğimiz böcek zehiri. Kullanacak kişinin insiyatifine kalmış. Piyasada satıldığına göre de kullanan insanlar var demekki.
Başkaları ile olan muhabbetinize karışamam ama direk beni muhattab aldığınızda konuşmalarınıza dikkat ederseniz sevinirim. Mesela çayınamı katar suyuna mı katar yoksa hayır mı olur şer mi olur o kısmı sizi aşar. Kaş yapacağım derken göz çıkarmayın.

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 15:03   #176
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taisenberg Mesajı Göster
Başkaları ile olan muhabbetinize karışamam ama direk beni muhattab aldığınızda konuşmalarınıza dikkat ederseniz sevinirim. Mesela çayınamı katar suyuna mı katar yoksa hayır mı olur şer mi olur o kısmı sizi aşar. Kaş yapacağım derken göz çıkarmayın.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taisenberg
Hocam tek çözümü ddvp imiş böcek ilacı. Ayrıca üzerinde görmeseniz bile etrafındaki diğer çiçeklere de uygulamak gerekiyormu
ddvp gibi çok güçlü ve insanlara kalıcı hasarlar verebilen bir zehiri uluorta "tek çözüm" olarak lanse edip her yerde uygulanmasını tavsiye eden bir zihniyete çok meraklıysa çayına katsın esprisini hiç de dozu fazla kaçmış bir söylem değil bence. Böylelikle insanların kendilerini zehirlemesi azalmış olur belki.

Bu söylemin muhatabı ise siz değil, sizin söylemini naklettiğinizi bildirdiğiniz (kaynağı belirsiz) kişi her kimse odur.

Sizin buradaki rolünüz ise "tek çözüm" önerisini aynen iletmenizdir herhalde. Üstelik kendiniz kullanmadan önce araştırıp kullanacağınızı söylüyorsunuz sonradan. Hoş, anladığım kadarıyla araştırmayla kastınız kutunun üzerinde yazan maske tak vb. standart uyarılar. Kanserojen vb. olması konusunda bir çekinceniz olmadığı anlaşılıyor, bildiğimiz böcek zehiri olduğunu zikrediyorsunuz (yani çekinecek bir şey yok).

Bildiğimiz böcek zehirlerinin çoğunun aynı zamanda insan zehiri olduğu gerçeğini hafifletme, göz ardı etme gibi de bir tınısı var bu "bildiğimiz böcek zehiri" söyleminin (diğer canlılardan bahsetmiyorum bile).

Dahası, organofosfatların çoğunda olduğu gibi bu zehirin sistemik bir zehir olduğu, yani uygulandığında yaprakların ve meyvelerin dokusuna geçtiği, nekadar yıkanırsa yıkansın dokulara geçtiği için çıkmayacağı ve yiyenler tarafından olduğu gibi bünyelerine alınacağı durumu da var.

Hiç kusura bakmayın, bir ev kullanıcısına (ki ticari kullanıcı da olsa yaklaşımım değişmez), ddvp'yi halka açık bir forumda tek çözüm olarak lanse eden (başkasından nakil söylemi de olsa) kişilere kim olursa olsun aynı tepkiyi gösteririm.

DDVP ile ilgili birkaç not:

ddvp'nin, insanlarda en azından nerotoksik, kanserojen ve hücrelerde mutasyona sebep olan etkileri belirlenmiş durumda.

1. Chemical Watch Factsheet
2. Dichlorvos (DDVP) - a hazardous organophosphate
3. Pesticidesinfo.org - ddvp

edelvays58 ve Jakin beğendi.
Eski 27-07-2015, 16:49   #177
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
ddvp tarım ilacını bulamazsınız. çünkü yasaklanalı yıllar oldu.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 21:13   #178
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ddvp tarım ilacını bulamazsınız. çünkü yasaklanalı yıllar oldu.
Böyle bir tavsiye ve talep zincirinde tezgah altı da olsa bulunur herhalde.

Eski 29-07-2015, 13:18   #179
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
DDVP (aslında bir marka değil, bir zehir türü) Tarım Bakanlığı tarafından yasaklandı. Bunun iki-üç nedeni vardı.
-Doğrudan temasta ve solunma durumunda kalıcı hasarlar oluşmasıdır.
-Üretilen meyve ve sebzelerde kalıntı bırakması ve bunların yenmesi durumunda yine insan sağlığına olumsuz etkileri...

Aslında belkide en önemli madde bu olsa gerek,
-İlacı uyguladığınızda sadece sahadaki zararlı canlıları öldürmekle kalmıyor, sonradan gelen konakçılarıda öldürmekte, hatta kurbağa ve benzer canlılarıda...

Tüm böcek saldırılarında tek çözüm olduğunu söylemek doğru değil tabii ama en etkilisi. Küçük bir sineği öldürmek için tabanca kurşunu kullanmak gibi komik olur. Elbette çok dikkatli kullanmak şartıyla bende bu zehiri Bonsai'lerimde ve süs bitkilerimde kullanıyorum. Tezgah altı olarak satılmıyor, sadece tarım ilacı olarak satılması engellenmiş olsada böcek zehiri olarak raflarda rahatlıkla bulabilirsiniz.
Çaya atmanında iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum.

MeyveliTepe ve Ozlem A beğendi.

Düzenleyen badrobot : 29-07-2015 saat 14:32
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 17:21   #180
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"Çaya eklemek", "hocam tek çözüm ddvp imiş" fetva ileticiliğinde fetva sahibi her kimse ona bir mesajdır. Kastedilen de kelimenin gerçek anlamıyla çayına katması değil, bu zehirlerin detaylarını bilmeyen, bilme imkanına da sahip olmayan insanları her mecrada yönlendirerek, yanıltarak, zehir kullanımını yaygınlaştırma çabasına karşı, "ne yapmaya çalıştığının farkındayız, bunu yapma" mesajıdır.

Sistemik bir organofosfat'ın böyle uluorta "otorite" tavsiyesi her şeyden önce etik değil, ayrıca ilgili mevzuat bakımından da uygun olduğunu sanmıyorum.

Sakıncalı tavsiyeyi basitçe silmek de bir yöntem ama, okuyanları böyle tehlikeli bir içeriği "bildiğimiz böcek zehiri işte", sık gitsin vurdumduymazlığına karşı uyarmak gerektiğini düşünüyorum.

Sorumluluk sahibi, doğaya ve insan sağlığına biraz olsun önem veren bireylerin, her türlü sentetik zehirin kullanım yaygınlığını azaltma, onun yerine doğaya ve hedef olmayan canlılara zarar vermeyen alternatif yöntem ve içerikleri bulup, mümkünse deneyip sonuçlarını paylaşması gerekir.

Nitekim bu başlığın ilk mesajında, başlığı da açan kişi olarak Mine hanımın tavsiyeleri sentetik zehirleri değil (ki bir ziraat mühendisi olarak bu konuda her türlü bilgiye sahip), evde insanların kolayca bulabileceği malzemelerle etkili çözümleri içeriyor.

Bunların da yetersiz kaldığı durumlarda dahi sentetik zehirler tek çözüm değil, doğa ve insan sağlığına risk teşkil etmeyen başka organik çözümler de var.

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024