agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin > Fuar, Toplantı, Eğitim, Kampanya, Yarışma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2010, 18:05   #1
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Tarla Günleri 2010 / 27-30 Mayıs 2010, TEKİRDAĞ

Arkadaşlar müthiş bir fuar,
dev organize
ben 27.05.2010 da muhtemelen oradayım)
http://www.tarlagunleri.com/tr/fuar-...uar-alani.html

Düzenleyen gece : 15-05-2010 saat 18:53 Neden: başlığa fuar tarihi eklendi, ilk harf büyük harf olarak düzeltildi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 19:19   #2
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alanında önemli bir fuar olacak gibi görünüyor. Şehir dışından katılacak olanlar için fuarın yapılacağı Karaevli köyünün Tekirdağ-İstanbul yolu üzerinden şehirlerarası yola yaklaşık 1-2 km. içeride, Tekirdağ il merkezine 10-15 km. mesafede olduğunu da belirtmeliyim.

Büyük ihtimalle yolda afiş ve işaretler olacaktır, idris şenol'un verdiği linkte google maps uygulamasına link de verilmiş durumda ancak yine de hatırlatmakta yarar var.

Özellikle Avrupa yakasında oturan arkadaşlarımızın Tekirdağ'a ulaşımlarının (özel araç ya da otobüs farketmeksizin) Anadolu yakasındaki hemen herhangi bir yere ulaşımlarından daha zor olmadığını ve yolda daha uzun süre geçirilmeyeceğini de belirtelim.

gece
yararlı bir fuar ve buluşma, tanışma olmasını temenni eden forum kişisi

Düzenleyen gece : 28-05-2010 saat 20:02 Neden: Agaclar.net Tekirdağ Toplantısı tarihi 13.6.10 olarak değiştiğinden gerekli değişiklik yapıldı.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 07:00   #3
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

arkadaşlar tarla günleri fuarı tekirdağda bu hafta perşembe günü başlayacak
ben o gün muhtemelen ordayım
gidersem ! ki inşallah çok istiyorum,,, size bol bol fotoğraf çekicem)

Eski 25-05-2010, 19:08   #4
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Önder Çiftçi Projesi- Tarla Günleri Fuarı 27-30 Mayıs

Toprak Tv Aktüel programında izledim;
Tekirdağ Karaevli'de 27-30 Mayıs tarihleri arasında Tarla Günleri Fuarı varmış.
Türkiye'de ilk uygulamalı açık hava fuarı olacakmış. 1987 yılından beri DLG Alman Çiftçi Örgütü ile ÖÇP Önder Çiftçi Projesi elele vererek Tekirdağ'da pilot olarak "çiftçinin çiftçiye katkısı" şeklinde çalıştıkları bir projeymiş.
Sizlerin bu "Uzak bahçelerin yakın işbirliği"ne benziyor galiba.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 19:14   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
evet bende izlemiştim o proğramı zirai aletlerin tarlada denenmesi gübrelerin denemiş halinin canlı bir şekilde görülmesi ve diğer tarım la ilgili her şeyi toprak üzerinde ekili bir şekilde çiftçiye sunulacağı bir fuar

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 20:36   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Fatmadundar ve Sn Gezegen, önder çiftçiler ah birde kimyasal ilaç ve gübre kullanmasalar.
2 hafta önce o bölgedeydim. Hemen her tarlada bir traktör süne ilaçlaması yapıyordu. Ayrıca tarla kenarındaki otlara herbisit atmışlardı. Orta taraf yemyeşil, çevresi sapsarı bir tarla.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 22:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Tüm arkadaşlar,

Lütfen bir kaç saat ya da bir gününüzü bu oluşumun ziyaretine ayırınız.

Tekirdağ toplantısının 29 Mayısta ve Tarla Günleri ile birlikt olmasınıçok istedim ama maalesef katılım olmadı.

Türkiyede ilk kez böyle bir tarım fuarı oluyor faydalı olacağını düşünüyorum.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 12:11   #8
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Fatmadundar ve Sn Gezegen, önder çiftçiler ah birde kimyasal ilaç ve gübre kullanmasalar.
2 hafta önce o bölgedeydim. Hemen her tarlada bir traktör süne ilaçlaması yapıyordu. Ayrıca tarla kenarındaki otlara herbisit atmışlardı. Orta taraf yemyeşil, çevresi sapsarı bir tarla.
Doğrudur. Organik tarım yapmıyorlardır ama birliğin nasıl işlediği hakkında fikir verebilir.

Eski 26-05-2010, 16:11   #9
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

ben yarın saat 12 00 büyük ihtimalle ordayım

Eski 26-05-2010, 16:25   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
İmkanı olan arkadaşlar mutlaka katılsınlar ,Sevgili Ensarın da dediği gibi Tekirdağ toplantısını da o gün yapacaktık ama katılım olmayınca malesef iptal ettik .Ben çok faydalı olacağına inanıyorum,Böyle bir fuar daha önce sanırım olmadı .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 10:53   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar Mesajı Göster
Doğrudur. Organik tarım yapmıyorlardır ama birliğin nasıl işlediği hakkında fikir verebilir.
Sn. Fatmadundar,

Bu fuarı bende gezmeyi düşünüyorum. Fuar sırasında, Ensar aracılığıyla bir görüşme yapacağız.
Aslında sizin bilgileriniz varsa buradan paylaşırsanız sevinirim.

Eski 27-05-2010, 11:48   #12
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Fatmadundar,

Bu fuarı bende gezmeyi düşünüyorum. Fuar sırasında, Ensar aracılığıyla bir görüşme yapacağız.
Aslında sizin bilgileriniz varsa buradan paylaşırsanız sevinirim.

Bu konuda herhangi herhangi bir bilgim yok. Toprak Tvde görünce ilgimi çekti. Sizlerin çalışmalarını çağrıştırdı.

Eski 28-05-2010, 18:12   #13
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

dün fuardaydım, çok ilginç alışılagelmişin dışında ' arazide bitkilerle başbaşasınız
tavsiye ederim

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2010, 18:19   #14
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

isuzu firması test sürüşü ysptırıyor
parkur çok zorlu sabahleyin bir sürücü çamurun içersinde kalmış camdan çıkmışlar)

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2010, 19:37   #15
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

bu araba çok ilgimi çekti)

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2010, 21:35   #16
OCP
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2010
Merhaba arkadaşlar ben Önder Çiftçi Danışmanlarındanım ismim Cenk. Tarla Günleri 2010 etkinliğine gelen arkadaşlar olursa orada tanışabiliriz. Ayrıca dün gece açılış galası vardı ve DLG başkanı konuşmasında ÖÇP temsilcisi Sn. Nezih Suyaran'dan bir sonraki Tarla Günleri etkinliğinin Adana'da yapılacağı sözünü aldıklarını belirtti. Yani buda demek oluyorki Tarla Günleri 2011 Adana'da yapılacak. Herkesin burayı görmesini tavsiye ediyorum. Almanyadaki konseptin aynısını burada görebilirsiniz. Unutmadan eklemek isterim forum çadırında hergün gün boyunca Türkiye'de isim yapmış önemli hocaların çeşitli konularda sunumları olmakta.

OCP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 17:19   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2010
Arkadaşlar merhaba ben Tarla Günleri fuarına katılan firmalardan biriyim. Trüf mantarının üretimini ve çiftlik kurulumunun tanıtımını yapıyorum.
İdris Şenol Bey'e teşekkür ederim sayesinde fuardan haberim oldu ve fuara katıldım. İdris Bey keşke önceden tanışsaydık, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla stantımın yanına kadar gelmiş çekim yapmışsınız. Hoşcakalın...

hulusiandaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 07:00   #18
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hulusiandaç Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba ben Tarla Günleri fuarına katılan firmalardan biriyim. Trüf mantarının üretimini ve çiftlik kurulumunun tanıtımını yapıyorum.
İdris Şenol Bey'e teşekkür ederim sayesinde fuardan haberim oldu ve fuara katıldım. İdris Bey keşke önceden tanışsaydık, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla stantımın yanına kadar gelmiş çekim yapmışsınız. Hoşcakalın...
merhaba hulisi bey sizin standınıza çok yorgun geldim herhalde ondan olsa gerek fotoğraf çekmemişim çok özür dilerim
ama buraya yazmanınza bulmanıza çok şaşırdım )
sizinle az birsüre konuşmama rağmen trüf mantarını çok ilgimi çekti
umarım trüf mantarı sizin uğraşlarınızla hak ettiği mertebeye ulaşır

Eski 30-05-2010, 13:11   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2010
Merhaba İdris Bey;
Öncelikle hafızamın zayıflığı için özür dilerim. Yüz yüze teşekkür etmeyi çok isterdim, sizin duyarlılığınız sayesinde buradayım, çok memnunum. Bu kadar ilgi göreceğimi tahmin etmiyordum,Türkiye'de trüf kısa zamanda önemli mesafe katedecek diyorum.

hulusiandaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 13:22   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Eşimde dün katılmış fuara oradan da İstanbula geldi .Kırmızı patetes fidesi vardı deyince resmen çıldırdım neden almadın dedim .Nedereden bileyim istediğini dedi .Ah ben gidemedim ,kaçırdım
seneye Adana'ya gideriz artık kısmetse.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 20:55   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2010
merhaba arkadaşlar,cuma günü bende fuarı ziyaret ettim.Düzenlenen fuar gerçekten mükemmeldi.Keşke her yıl düzenlense ve uluslararası hale getirılebilse...Ayrıca uzun zamandan beri aradığım iki bıçaklı aşı çakısını Denizliden gelen bir firmanın standında buldum.Ağustos ayında inşallah cevizlerime kabuk aşısı yapacağım...

mustafa saban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 11:41   #22
Ağaç Dostu

Cumartesi ve Pazar günü bende fuarda idim. Önce Cumartesi gününü anlatayım. Fuarı Ensar'la birilikte gezdik.

Organizasyonu başarılı olan bir fuardı. Ancak açık havada deneme ürünleri yapılan bahçelerin biri diğerinden çok farkılı değildi. Fuar Trakya'da olunca denemeler buğday, ayçiçeği ve kanola üzerine yoğunlaşmıştı. Üstelik her deneme alanındaki buğday, ayçiçeği ve diğer bitkilerin gelişim açısından diğerlerinden fazla bir farkı yoktu.

En fazla zaman geçirdiğimiz standlar doğal olarak bizi daha çok ilgilendiren MOG, Ekofarm ve Simbiyotek gibi organik ürünler üreten firmaların standları oldu.

MOG, fuara cidden asılan firmalardan biriydi. Oldukça kalabalık bir kadro ile ürünlerini çok güzel pazarladılar. Ensar'a 6 lt satmayı başardılar.

EKOFARM, Türkiye'de kan karıştırılmış komposttan yapılan organik gübreyi kendilerinin yaptığını söylüyor. Ayrıca içerisinde koku kalmamış (kompost süreci tmamlanmış) tek gübrenin kendilerinde olduğunu söylüyorlar. Kompost tekniği konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Ayrıca Ensar 100 Kg deneme amaçlı ürün aldı.

Simbiyotek, küçük ama teknik olarak çok güzel başarılara imza atmış bir firma. Kendilerinin izole ettikleri ve tescil ettirdikleri bir kaç bakteri türü ile, hem tarıma, hem hayvancılığa yönelik güzel ürünleri var. Türkiye'de mükrobiyal gübre işini en iyi bilen firma diyebilirim. Ayrıca rakiplerinin ürünlerini teknik olarak çok güzel araştırmışlar. Sorduğumuz her soruya doyurucu yanıt aldık ve bolcada ürün aldık. Fiyatları da rakip firmalara göre çok makul. Ancak hem standın konumu, hemde pazarlama yönlerinin zayıf oluşu nedeniyle standları fazla kalabalık değildi.

Pazar günü tesadüfen Uzak Bahçelerin Yakın İşbirliği üyelerinden sevgili Zeytinlibahçe'nin Maramara Ereğlisi'ne seferi varmış. Fuar alanında görüştük, hoşbeş ve sohbet aşamasından sonra birlikte Ensar'ın yeni aldığı bahçeyi gezdik. Akşam 19:00'dan sonra Ensar'ın mükemmel bir organizasyonu ile Umur Şarapçılık standında mangal partisi yaptık. Çok güzel bir gündü. İyi ki Zeytinlibahçe'y'i tanımışım dediğim bir gün oldu.

Eski 31-05-2010, 12:42   #23
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Selamlar

Bizde fuarı ziyaret etme fırsatı yakaladık, daha doğrusu dostlarla buluşmak için bir fırsat oldu.

Fuarın açık arazıde yapılıyor olması, teşhir edilen ürünlerle yetiştirilen bitkilerin oluşturulan bahçelerde görülüp, mukayese edilebilmesi açısından fuar ilgiçti.

Uzak bahçeler olarak zaten tanıdıgımız ürünleri olan Simbiyotek , Mog, Biyofer ve ekofarm gübre standlarında sorular sorup, ayrıntılı cevaplar alma şansı yakaladık.

Simbiyotekin içinde ''Bacillus subtilis'' bakterisi bulunan yeni ürünüyle tanıştık.

Fuarda bir araya geldiğimiz 'Uzak bahçeler den Ensar bey ve Acemi caylak(sessiz bahçe) beraber dostları ''UMURBEY'' standındayız.

Mog personeli,Ensar bey, ben, acemi caylak, Murat bey, ümit bey

Ensar bey kibarlığı, konukseverliği ve sosyal kişiliğiyle fuarın öne çıkan isimlerindendi. Fuar sonu verdiği mangal partisi de görülmeye degerdi doğrusu, yan standdan gelen karaoke gösterilerinde kendisine sık sık yapılan keyiflı sataşmalarada bizimle ilgilenirken rahatlıkla yetişebildi.

Acemi usta ve Ensar beyle beraber ''Uzak bahçelerin yakın işbirligi'' nin ne kadar sağlam temeller üzerine oturduğunu bir kez daha anladık.

Baş mühendisimiz Ümit bey le beraber.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 19:13   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
.

.....
Simbiyotekin içinde ''Bacillus subtilis'' bakterisi bulunan yeni ürünüyle tanıştık.

Fuarda bir araya geldiğimiz 'Uzak bahçeler den Ensar bey ve Acemi caylak(sessiz bahçe) beraber dostları ''UMURBEY'' standındayız.

Mog personeli,Ensar bey, ben, acemi caylak, Murat bey, ümit bey.
Sn. Ayhan kaptan, Simyotek yeni ürünü hakkında bilgi aldınız mı? Nedir.?

Sim Derma ( granür) da onların ürünüydü. Zeytinde solgunluk hastalığı için nasıl bir yöntem uyguluyorlar, acaba.

Allah muhabbetinizi artırsın. Masanın üzerinde, plastik bardağın içindekiler enzim olmalı. Fıcılara bakılırsa ammada çokmuş. Yoksa fıçılardaki aklımda ki olamaz, çünkü o; bombeli, ince bacaklı ama şişman, ağız tarafı biraz kapalı (kokusu iyi alınsın diye) bardakta içilir.Böyle sunum olmazsa yıllanmışı bile alınır. bu son satır tarafımdan silinecektir.)

Saygılar.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 11:07   #25
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey selamlar

''Bacillus subtillis'' Simbiyotekin yeni ürünü, Tübitak la projesi hala devam ediyormuş,
işlevi:
-PGPR etkisi var.(plant growth promoting rhizobakteria) bakteriler bitkilerin yeşil yapraklar üzerinde azot bağlayıcı, uyarıcı etki yapıyor.
-içerisinde çinko var, yaprak gübresi olarak
-BS sporları içeren bakterial bir ürün, %2 oranında yapraktan, zararlı küflere önceden, hastalık oluşmadan önce kullanılması tavsiye ediliyor.Sistemik değil,
-Asmada küllenmeye karşı olumlu neticeler elde edilmiş.

Şams beyden agaçlar nette daha aktif olmaları konusunda söz aldık, Selim beyin kulaklarını çınlattık, yakında kendi bölümlerinde ürünlerini tanıtıp, soruları çevaplayacaklar.

Sim derma: Granül formunu zeytin solgunlugunda, taç izdüşümüne 3x3 cm açılacak 40 cm deliklerden aşagıya 2 çay kaşığı konulup kapatılması, toprak çok kuruysa üzerine yarım çay bardagı su dökülmesi tavsiye ediliyor. Dört tane bu şekilde açılacak delikler yeterliymiş. Ekim sırasında konulması çok daha avantajlı.

Masanın üzerindeki bardaktakiler tahmin ettiğin gibi enzim Bu işi biliyorlar.

Ensar bey sizede bir şişe enzim gönderdi, yanımda (kırmızı).Güleryüz bence sunumdan daha önemli.

Aralarında konuşurlarken duydum, domates için iki metrelik çukur açacaklarmış, bizimde bu işi geliştirmemiz lazım, tohumdan ekelim üstünü sera gibi naylonla kapatıp, ısıtmalı yapalım. ne dersin?

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024