agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin > Fuar, Toplantı, Eğitim, Kampanya, Yarışma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2010, 16:12   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Permakültür Tasarım Eğitimi (2-11 Nisan 2010) İzmir

PROBLEM, ÇÖZÜMDÜR

PERMAKÜLTÜR EĞİTİM DUYURUSU

2-11 Nisan 2010 İzmir Menemen Dutlar Köyü

Felsefesini, herkes ve doğa için dünyayı yaşanacak, iyi bir yer haline getirmek olarak özetleyebileceğimiz permakültür yaklaşımı; dönüşüm, hayal ve şimdi’yi yaşamak, doğaya karşı değil, doğayla birlikte çalışmak, yok eden değil, üreten olmak, yardımlaşma ve paylaşım, basitlik ve yerellik ilkeleri ile tanımlanmıştır. Bizlere, etiğin her şeyin başı olduğunu, korku ve tepki yerine sakinliği, gözlemciliği, imkansızlık duygusundan kurtulmanın ve insanın işleri istediği gibi yapmasının mümkün olduğunu söylemekte, herkes ve her şeyle etkileşim içinde tasarımlar oluşturmaktadır. Bu anlamda permakültür yaklaşımına göre PROBLEM, ÇÖZÜMDÜR.

Yaklaşım etik değerlerini; dünyaya özen göstermek, insana özen göstermek ve adil bölüşüm üzerine kurmuştur. Yapacağımız eğitim, bu temel değerler üzerinden, yaparak, yaşayarak gerçekleştirilecek, felsefe ve uygulamanın birlikte harmanlandığı bir çalışma olacaktır.

Eğitimde bir taraftan dünya ölçeğinde bir ekolojik değerlendirme perspektifi edinirken, öbür taraftanda aynı perspektifle mikro düzeydeki sorunlara müdahaleler geliştireceksiniz. Örneğin, su arıtma-toplama işleminden, toprağı nasıl tanıyacağınıza ve işleyeceğinize, hangi ürünleri bir arada ekeceğinizden, evlerinize, sosyal yaşamınıza kadar birçok konuda bilgiler alacak ve uygulamalar yapacaksınız.

Eğitimi, Fransa Halk Permakültür Üniversitesi Müdürü Steve Read ile yürüteceğiz.

72 saatlik Permakültür Tasarım Eğitimi, uygulamalı olacak ve 10 gün sürecektir.

Eğitimcimizin özgeçmişi ve Fransa Halk Permakültür Üniversitesi hakkında merak ettikleriniz için http://www.permaculturefrance.org sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Eğitim sonunda katılımcılara uluslararası alanda kabul edilen Permakültür Tasarım Sertifikası verilecektir.

Katılım 25 kişi ile sınırlıdır.
Eğitim dili İngilizce olup, simultane çeviri yapılacaktır.
Eğitimin katılım bedeli 500 TL’ dir. Katılım bedeli, barınma, beslenme ve eğitim harcamalarını kapsamaktadır.

Konaklama için İzmir Menemen Turgutlar Köyü’ndeki evlerimizi kullanacağız. Odalarda

3-4 kişi birlikte kalacağımız için yanınızda uyku tulumunuzu, matınızı getirebilirsiniz. Dileyenler çadırları ile gelebilirler. Evlerde banyo ve tuvalet kullanımı ortak olup, banyo sayısı 2, tuvalet sayısı 4’tür.

Gelirken getirilecekler:
Nisan ayına ve dağ koşullarına uygun kıyafetlerin yanı sıra, yağmurluk, iş eldiveni, çizme.
Sıcak su torbası (Termafor).
Termos, kişisel tabak, çatal, kaşık, bardak ve havlu.
Çöp üretmeyen el ya da kafa feneri ve çakı.
Ayrıca kullandığınız ilaç ve özel gıdalar varsa lütfen unutmayın.

Kayıt ve her türlü sorunuz için Ünzile Tekin (u.o7598@gmail.com) ve Tülay Ararat’a (tulayararat@gmail.com) yazabilirsiniz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 17:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
PERMAKÜLTÜR; kalıcı tarım.

Bana tanıdık geliyor.

Doğanın işaretlerini oku, dinle ve anla...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 18:13   #3
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 15
Menemen Dutlar'daki çalışmaları takip ediyor ve takdir ediyorum.
Fakat; anlamadığım şey, kalıcı tarımı anlatmak için neden Fransa dan sayın Steve Read' ı buralara kadar yoruyoruz.Türkiye'de anlatacak donanımda kimse yokmu? ya da sertifika verecek kurum?

Nergis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 14:40   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2006
Merhabalar, kurs hakkında daha ayrıntılı bilgi nereden edinebilirim acaba? Olanaklarım kısıtlı. Eğer katılabilirsem şartlarımı zorlamam gerekecek. Böyle bir eğitimden azami düzeyde faydalanmalıyım. Aktarılacak olan bilgi ve tecrübelerin tabiri caizse dökülen kırıntılarını bile toparlamalıyım, çünkü böyle bir yaşama geçmeyi planlıyorum, en kısa zamanda...

Şumar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 16:19   #5
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
sn sumar selamlar

Birinci mesajda herturlu soru icin bir mail adresi verilmis durumda,benimde vaktim musait
olsaydi bu egitimi kacirmazdim.

saygilarimla

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 23:02   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhandukel Mesajı Göster
sn sumar selamlar

Birinci mesajda herturlu soru icin bir mail adresi verilmis durumda,benimde vaktim musait
olsaydi bu egitimi kacirmazdim.

saygilarimla
Teşekkürler ayhandukel,
Ben de Aliağa'da yaşıyorum, EÜAŞ'da çalışıyorum.

Şumar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024