agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin > Fuar, Toplantı, Eğitim, Kampanya, Yarışma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2010, 14:03   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
HES'lere karşı toplantı (23 Ocak Cumartesi)

Karadeniz’den yükselen çığlığa kulak verin

Karadeniz vadilerinde yapımı devam eden hidroelektrik santraller (HES), uzmanların daha önce de açıkça dile getirdiği gibi bölgedeki doğal ve kültürel yaşamı bir bütün olarak yok etmektedir.

Bölgede faaliyet gösteren şirketler yasa - hukuk tanımamaktadır.
Rize’nin Senoz Vadisi’nde verilen hukuk mücadelesiyle 2009’un Mart ayında yürütmeyi durdurma kararı alınmış olmasına rağmen şirketler faaliyetine ara vermeksizin devam etmekte, yöre halkının haklı tepkilerini hiçe sayan idare, bu vahim hukuk ihlaline göz yummaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu “….yapımı devam eden HES projelerinin vadiyi olumsuz yönde etkilediğinden, söz konusu alan doğal sit gerektiren özellikleri de yitirdiğinden Senoz(Büyükdere) vadisinin doğal sit isteğinin reddine" karar vererek, bu bölgede hukukun değil rantın geçerli olduğu ve HESlerin doğaya zarar verdiği devletin kurumlarınca belgelenmiştir.

Devlet suçüstü yakalanmış, suçunu itiraf etmek zorunda kalmıştır.
Yüzleşmeden kimse kaçamaz.

Sadece Senoz'da değil, İkizdere, Fındıklı, Fırtına, Papart, Yusufeli, Şavşat, Maçahel… bütün Karadeniz vadileri, nehirleri, Munzur, Muğla, Allianoi, Hasankeyf... ülkemizin tüm su havzaları, insanları tehdit altındadır.
Geri dönüşü mümkün olmayan doğa katliamına karşı Karadeniz isyanını örmek üzere 23 Ocak Cumartesi günü kitlesel bir basın açıklaması için birleştik….

Bu doğal ve kültürel yıkımı durdurmak için siz de aramıza katılın…
Sesimizi çoğaltın… Geleceğimizi elimizden almalarına izin vermeyelim…

Tarih:23 Ocak Cumartesi
Saat :12:00'de Kadıköy Beşiktaş iskelesi önü
HES'lere karşı Tulum, kemençe ve davulla İsyana !...

Karadenizin SESİ KESECEK HESİ!

KARADENİZ İSYANDADIR!
www.karadenizisyandadir.org
Karadenizisyandadir@gmail.com
http://www.facebook.com/group.php?gid=213273236147
http://www.facebook.com/home.php?#/e...1975321&ref=mf

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 14:44   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu hidro elektrik santrallerden benim memleketim Tokat Niksarda Kelkit vadisi üzerine de kuruluyor. Orada da büyük tepki var. Ben genelde tepki göstermek yerine ölçüp tartmayı, ortamı görmeyi tercih ederim, elbette bir fikrim ve kanaatim var ama genel olarak gördüğüm şey sürekli tepkiler var. Nükleer enerjiye tepki, görüntüyü bozduğu için rüzgar tribünlerine tepki, HES'lere tepki. Tepki tepki tepki. Tepki var ama enerji sorunuda oldukça ciddi bir ülkem sorunu. Tepkiyi gösteren çook ama çözüm öneren hiç yok.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 16:06   #3
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Selahattin Beye sonuna kadar katılıyorum. Bilip bilmeden tepki göstermek kanımızda var. Her yerde özellikle enerji yatırımlarına büyük tepki var ama doğalgaza ve elektriğe yapılan zamlara da tepki var. Bu enerji yatırımları yapılırsa doğalgazda enerjide dışa bağımlılık sona erer.
Tabii ki bu demek değildir ki bulduğumuz her yere bi santral konduralım doğayı hiçe sayalım. Ancak ölçüp tarmakta büyük fayda var. Devletin kurduğu bir politika ve bürokrasi var, kafasına göre herkes birşey yapamıyor (ÇED, yerel ve ulusal izinler,..vs.). Tepkileri ortaya koymadan önce söz konusu şirketlerin bu bürokrasi içinde nerede olduğunu ilk elden öğrenmek gerekir.Tepki gösterirken birilerinin menfaatini yerine getirmemek gerekir diye düşünüyorum.

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 16:09   #4
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
Bana göre tepkilerin olması gayet normal, hatta bazıları tepkisiz bir toplum olduk diye şikayet ediyor, elbette tepkiyi adam gibi vermek lazım ona lafım yok ama yapılanlara herşeye tepki var çözüm önerme yok dememek lazım.

Tepki gösteren çözüm önermek zorunda değil hatta bu onun işi bile değil hizmet etmesi gereken kurumun işi. Adam gibi hizmet ederse zaten gösterilen tepkiyi kimse ciddiye almaz.

Geçenlerde nükleer ihalesinin rusyaya verildiğini okudum, şartnameyi de kendileri hazırlayacakmış, neden? bizimkiler şartname hazırlayamamış, hizmeti yapacak firma şartnameyi hazırlayacak ne güzel , buna verilen tepki falan da görmedim, tv'lerde hiç ses yok. (Bu bilgilerin doğruluğundan emin değilim)

Neyse konuyu dağıtmayayım yararlanmasını bilene tepki güzel şeydir...

Eski 21-01-2010, 16:37   #5
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Su Meclisi Manifestosu!

Türkiye’de uygulanan su politikalarının mağdur ettiği insanlar 16-17 Ocak 2010’da Rize İkizdere’de düzenledikleri ilk genel kurul toplantısında Türkiye Su Meclisi’ni kurdu. Türkiye’nin 81 ilinden gelen katılımcılarla gerçekleştirilen Türkiye Su Meclisi’nin Genel Kurulu’nda Yürütme Kurulu Üyeliği’ne Artvin’den Bedrettin Kalın, Muğla’dan Berna Babaoğlu Ulutaş, Çanakkale’den Güneşin Oya Aydemir, İstanbul’dan Güven Eken, Antalya’dan Hediye Gündüz, Rize’den Kadem Ekşi, İstanbul’dan Ümit Gürses, Konya’dan Pervin Çoban ve Zonguldak’tan Yakup Okumuşoğlu seçildi.

Suyla ilgili yanlış uygulamaları engellemek amacı ile çalışacak Türkiye Su Meclisi, bilimsellik ve gerçeklikten uzak “su boşa akar” düşüncesine karşın doğada tek damla suyun bir boşa akmadığı gerçeğinin savunucusu olacak.

Türkiye’nin dört bir yanında yürütülen mücadeleleri ulusal ve uluslar arası ölçeğe taşıyacak olan Türkiye Su Meclisi, yeni bir su çerçeve yasasının hazırlanması, Elektrik Piyasası Kanunu’nda tadilat yapılması, DSİ Teşkilat ve Vazifeleri Kanunu’nun değiştirilmesi ve suyun ekolojik etki ve katkısını esas alan entegre havza planlaması yapılmadan uygulamaya sokulmuş tüm projelerin durdurulması için çalışacak.

Türkiye Su Meclisi Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Güven Eken, “Şu anda şirketler yaşamın kaynağı, can damarı olan dere ve nehirlerimize hiçbir planlama yapmadan ve kural tanımadan dilediği gibi inşaat yapıyor. Bunun adı kelimenin tam anlamıyla dere soykırımdır. Türkiye Su Meclisi bu soykırımın ve suyun doğadaki döngüsünü parçalayan her türlü müdahalenin önüne geçmek için kuruldu” dedi.
Genel Kurul sonucunda bir manifesto açıklayan Türkiye Su Meclisi’nin manifestosunda şu görüşlere yer verildi:
-Doğa kendi başına vardır ve insan doğanın sadece bir parçasıdır.
-Doğa bir nesne değildir. Kendi kadim kuralları doğrultusunda, değerli bir işleyişe sahiptir.
-Doğa ticari bir mal haline getirilemez.
-Su yalnızca doğaya aittir ve onun ayrılmaz bir parçasıdır.
-Su bulunduğu havzaya aittir. Doğal bir varlıktır, kaynak değildir.
-Su kendini ancak akarak var edebilir ve doğada tek bir damla su bile boşa akmaz.
-Suyun özelleştirilmesi ve suya efendi atanması kabul edilemez.
-Sürdürülebilir kalkınma, koruma, kullanma dengesi gibi ilkeler doğanın sömürülmesi için gerekçe gösterilemez.
-Yaşamın yegane kaynağı olan doğanın “Çevre” diye tanımlanarak hayatın dışına çıkarılması kabul edilemez.

SU BOŞA AKMAZ ! TÜRKİYE SU MECLİSİ

Türkiye Su Meclisi "Su Manifestosu"

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 14:19   #6
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
http://www.turkiyesumeclisi.net

FaceBook üzerinde de bir grup var. Facebook üyeliği olanlar inceleyebilirler.

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 14:51   #7
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Araştırmadan , hiç değilse uzmanların anlattıklarını izlemeden , dinlemeden körü körüne tepki bence de sağlıklı bir tutum değildir. Mesela bakmak lazım; nükleer enerji üretiminden vazgeçen ülkeleri buna iten nedenler nelerdir? Türkiye' de nükleer enerji üretimini destekleyen devletler veya uluslararası kuruluşlar hangileridir ve bunu neden yapmaktadırlar. Türkiye' nin bir enerji politikası var mı? Varsa a, b, c veya d enerjilerinin tercih edilmelerinin ölçütü nedir?

Düzenleyen aygün : 12-04-2010 saat 19:11 Neden: harf ekleme
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024