agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin > Fuar, Toplantı, Eğitim, Kampanya, Yarışma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2008, 10:07   #1
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Ankara Garının Sesi Etkinlikleri (25-31 ekim 2008)

Ankara Garı’nın Sesi Etkinlikleri
25-31 Ekim 2008

“Biz bir kenti nasıl severiz..?
Kenti asla sevmeyenlerin, onu bir zenginleşme aracı olarak görenlerin bozduklarına boyun eğerek mi..?
Kentimize yabancılaşarak, yüz metre karelik, tartışmalı egemenlik alanımıza saklanarak mı..?
Ankara’yı sevmek, Ankara Garı’ndan başlayan, bir zamanlar bütün günümüzü geçirdiğimiz, geceleri serinlediğimiz Gençlik Parkı’na, Küçük Tiyatro’nun bulunduğu binalar topluluğuna, oradan operaya, kısacası Ankara’yı Ankara yapan tüm mekânları… rant ekonomisine, belleksiz toplum yaratma girişimlerine karşı savunmak değil midir..?
Ankara Garı, yalnızca Ankara’nın değil, tüm ülkenin tarihinin bir parçası. Tıpkı Haydarpaşa Garı gibi…
Birkaç kişinin tasarrufuna bırakılmayacak kadar değerlidir tarih…”
(Zerrin Taşpınar, Ankara Ekspresi, 1 için özel yazısından)

Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesinden gönüllü bir grup öğrencinin oluşturduğu Ankara Garı Çalışma Grubu’nun Doç.Dr. Mutlu Binark ve İshak Kocabıyık’ın danışmanlığında Mayıs 2008’den bu yana Ankara Garı’nı mesken tutarak hazırlıklarını yürüttükleri bir dizi kültürel etkinlik Ankara Garı’nın Sesi adıyla 25-31 Ekim 2008 tarihleri arasında Cumhuriyet haftası kapsamında Ankara Gar’ında Ankaralılarla buluşuyor. Cumhuriyet mimarisinin ve demiryolu kültürünün en önemli mekânı olan Ankara Garı’nda gerçekleşecek olan Ankara Garı’nın Sesi etkinliklerinin amacı; Ankara Tren Garı’nı tarihi, kültürel, siyasal ve ekonomik bağlam vurgusu içinde tüm özellikleri ile Ankaralılara tanıtmak ve Ankaralıların belleklerinde Gar’ın yerini anımsatmak, demiryolu kültürünü tanıtarak/tanı yarak yaşamasına katkıda bulunmak. Ankara Garı Çalışma Grubu için, Ankara Garı, neo-liberal ideolojinin kıskacındaki günümüzde yaşadığımız toplumunda, bellek yitimine karşı, Ankara’da önemli bir simge mekân. Bu nedenle özellikle, Ankara Gar’ının hizmete açıldığı 30 Ekim 2008’i de içeren Cumhuriyet haftası içinde bu mekân dolayımı ile kentlilerin bellekleri ile kopan/yiten ilişkiyi yeniden kurmalarını sağlamaya yönelik çeşitli etkinlikler planlandı; Ankara Gar’ının/demiryolu kültürüne gönül verenlerin sesinin Ankaralılara ulaş(tırıl)ması için zemin hazırlandı.

Etkinlik kapsamında Ankara Garı’nda 24 saati anlatan görsel-işitsel tanıklık/video performans gösterimini Ulaş C. Yıldız, Adem Aydil; fotoğraf sergisini Satı Altıntaş, Hasan Doğan, Safiye Özkan hazırladı; fotoğraf sergisi metin yazarlığını İshak Kocabıyık yaptı; görsel arşiv taramasını Adem Aydil ve İshak Kocabıyık; çalışma organizasyonu Derya Öncül; görsel malzemelerin tasarımlarını Yasin Harmankaya ve Esra Kılıç gerçekleştirdi. Ankara Garı’nın Sesi haftasında Insomnia grubunun Anadolu Rock müzik dinletisi de yer almakta. Ayrıca hafta boyunca sahne sanatından da iki örnek programda yer alarak Ankara Gar’ına ses vermekte: Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaralarından adlı epik şiirinden Ankara Garı ile ilgili bölüm Adem Aydil tarafından etkinlik süresi boyunca sunulacak, Titanik Orkestrası adlı Hristo Boytchev’nin yazdığı tek perdelik oyun da Adem Aydil, Akdaro Akalın, Erdost Balcı ve Şahika Hocaoğulları tarafından Gar’ın hizmete açılışının 51. yıldönümünde 30 Ekim 2008’de Ankara Gar’ında ilk kez sahnelenecek. Ankara Garı ve demiryolu kültürü ile ilgili olarak Satı Altıntaş tarafından hazırlanan ve Esra Kılıç ile Safiye Özkan tarafından tasarlanan hediyeli bulmaca da Ankaralılar tarafından yanıtlanmayı beklemekte. Derya Öncül, Satı Altıntaş, Safiye Özkan ve Adem Aydil’den oluşan gar rehberleri de tüm hafta boyunca Ankara Gar’ını farklı ve çeşitli yönleri ile kentlilere ve demiryolunu kullananlara anlatarak; Ankara Garı ve demiryolu kültürü üzerine bellek tazelenmesi ve yeniden oluşturulmasına katkıda bulunacak. Ankara Gar’ını mekân olarak seçen çeşitli kısa filmlerin gösterimleri ile slayt gösterileri de Ankara Garı’nın Sesi haftası içinde yer alan diğer görsel-işitsel çalışmalardan.

Tüm çalışmalar, Derya Öncül’nün koordinasyonu ile Ulaş Yıldız, Hasan Doğan, Adem Aydil, Satı Altıntaş, Safiye Özkan, Yasin Harmankaya ve Esra Kılıç tarafından gerçekleştirilmektedir. Görsel tasarımlar Yasin Harmankaya ve Ersa Kılıç tarafından yapılmıştır.

Ankara Garı Çalışma Grubunun tasarımı yaptığı, hafta boyunca Ankaralılara ücretsiz dağıtılacak Ankara Ekspresi gazetesi dolayımıyla da, eski-yeni hali ile Ankara Gar’ının görsel karşılaştırması, tren yolculuklarında okunacak/içinden tren ve gar/istasyon geçen kitapların tanıtımı, Ankara Garı’na ilişkin çağdaş yazar ve şairlerin anı ve denemeleri de Ankaralılarla buluşuyor. Haydar Ergülen, Ayla Kutlu, Zerrin Taşpınar, Erendiz Atasü, Mehmet Aycı, Ali Saltan, Şeref Özsoy, Şükran Kaba, Derya Öncül ve Satı Altıntaş yazıları ile gazeteye katkıda bulunan isimlerden…

Bilgi için:

2341010/2077 veya
Adem Aydil cep: 0533 656 0861
Derya Öncül cep: 0505 370 0053
E posta: ademaydil@gmail. com
E posta: oncuderya@gmail. com

EK. 25-31 Ekim 2008 ANKARA GARI’NIN SESİ ETKİNLİK PROGRAMI

LÜTFEN DOLAŞIMA SOKALIM

Doç. Dr. Mutlu Binark
Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi
RTS Blm. Oda: A 205 Bağlıca Kampüsü
Eskişehir yolu 20.km.
06530 Bağlıca - Ankara
Tel: (312) 234 1010 dahili 2077
Faks: (312 ) 234 1151

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 01:05   #2
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Mustafa Kemal Atatürk'ün karargâhıydı...

Ankara Garı'nın içerisinde Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'ün karargah olarak kullandığı Direksiyon Binası da bulunuyor. Bağdat Demiryolu'nun yapımı sırasında 1892 yılında inşa edilen Direksiyon Binası, Atatürk'ün 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya gelişinden itibaren Başkomutanlık Karargahı ve Konutu olarak uzun süre emrine tahsis edilmiş, 1920-1922 yılları arasında alınan en önemli iç ve dış kararlara tanıklık etmişti. Kurtuluş Savaşı'nın hareket planları burada hazırlanmış, 21 Ekim 1921 tarihinde, Fransızlar'la yapılan anlaşmanın görüşmeleri ve imza töreni bu binada gerçekleştirilmişti. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM'nin açılması ile bugünün her yıl Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanması kararı da bu bina da alınmıştı. TCDD, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde seçkin bir yeri olan bu binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak halkın hizmetine açmıştı. İki kattan oluşan müze binasının üst katında, Atatürk'ün çalışma odası, toplantı salonu ve yatak odası bulunuyor. Atatürk'e ait özel eşyalarla, o günün özelliklerini taşıyan mobilyalar olduğu gibi korunuyor. Binanın alt katı ise, Demiryolları Müzesi olarak kullanılıyor. Burada, 1857 yılından günümüze, demiryolları ile ilgili eşya ve belgeler sergileniyor.

Eklenen Resimler

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 12:03   #3
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
TCDD, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde seçkin bir yeri olan bu binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak halkın hizmetine açmıştı. İki kattan oluşan müze binasının üst katında, Atatürk'ün çalışma odası, toplantı salonu ve yatak odası bulunuyor. Atatürk'e ait özel eşyalarla, o günün özelliklerini taşıyan mobilyalar olduğu gibi korunuyor. Binanın alt katı ise, Demiryolları Müzesi olarak kullanılıyor. Burada, 1857 yılından günümüze, demiryolları ile ilgili eşya ve belgeler sergileniyor.
Bu yıl içinde ben iki defa gittim. Bu binayı gezmek, kısmet olmadı. Ziyarete açık değildi. İkincisinde, birlerine sorup, sebebini öğrenmeye çalıştım. Tatminkar, hatta, anlaşılabilir bir cevap almam mümkün olmadı.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 12:14   #4
Ağaç Dostu

vayvayvay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 1
Merhaba.Benden bir alıntı resim

Eklenen Resimler

vayvayvay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 11:31   #5
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Ankara'da sosyal etkinlikler

Name:  tümata.jpg
Views: 4297
Size:  40.6 KB

3 Aralık Çarşamba Akşamı saat 20.00 da, Anadolu Gösteri merkezinde yapılacak bu konserde, Türk müziği ve hareket terapisi geleneğine ait örnekler ve müzikterapi uygulamaları yapılacak. Bir engel olmazsa enstrüman çalanların arasında ben de olacağım.

Eski 27-11-2008, 13:50   #6
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Çok teşekkürler Müjgan hanım, ben şahsen gelmeye çalışacağım...

Şimdiden başarılar diliyorum.

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 21:58   #7
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Ne kadar güzel . Ne çalıyorsunuz Müjgan hanım. Bilet temini nereden acaba.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 09:15   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili Müjgan Hanım,
Bugün size başarılar diliyorum ve şimdiden alkışlıyorum. Umarım konser izlenimlerinizi bizlerle paylaşırsınız...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 13:18   #9
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Teşekkürler. Gelmek isteyenler için biletleri bu saattan sonra kapıdan almak mümkün.
Adresi şöyle: Anadolu gösteri ve kongre merkezi
Türkocağı caddesi no:14
Balgat

Teşekkürler dedem, izlenimleri sahneden gördüğüm kadarı ile benim anlatmam yerine, izleyici olarak benim sizden duymam daha makul ve mantıklı olacaktı Alkışlara da şimdiden teşekkürler.

Eski 04-12-2008, 01:52   #10
Ağaç Dostu

Sevgili Müjgan,

Sayende çok anlamlı bir gece yaşadım...
Salona girdiğimde engelli ve engelli ailelerle birlikte olacağım aklıma bile gelmemişti. Çünkü günün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu, konserin ENAD 'Engelli Aileler Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği adına yapıldığını bilmiyordum. Üstelik böyle bir derneğin varlığından da haberim yoktu.

Onların arasında oturunca engelli aileleri yaşama tutunmanın zorlu savaşında nasıl yalnız bıraktığımızı gördüm...

Sevgi uğruna böylesine zor bir hayatı göğüslemek için Tanrının onları sınamak için seçmiş olduklarına inandıklarını gördüm...

O tekerlekli sandalyenin içinde sadece bir kol ve kafa olarak gördüğüm o kız çocuğu, inanılmaz bir özgüven içinde, ' İçimdeki çocuk' şiirini okurken gözlerimin yaşardığını gördüm...

O çocukların sizi dinlerken nasıl gülümsediklerini, kendilerine nasıl iyi hissettiklerini, nasıl mutlu olduklarını gördüm...

Öz ve öz bize ait olan geçmiş ve unutulmuş türküleri dinlerken gözlerimi kapadım, Orta Asya steplerinde gezindim. Müziğin ruha ve bedene nasıl iyileştirici etkisi olduğunu uygulamalı olarak yaşadım. O 29 kişilik (yanlış saymadıysam) grubun içinde senin de çaldığını bilmek beni inan çok duygulandırdı, gururlandırdı...

Ne yazık istemeye istemeye yolcum olduğu için konser bitmeden ayrılmak zorunda kaldım. Ama bu bile yetti.

İyi ki bu duyuruyu okudum. İyi ki konseri izlemeye gittim.

İçtenlikle kutlarım..
Kendi adıma seninle gurur duydum...
Ömrüne bereket güzel insan...

Eski 04-12-2008, 09:45   #11
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Bizim için anlamlı olan gecede orada bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. 3 Aralık gibi özel bir günde, Tümata gibi özel bir grupta çalmak benim için iyi bir deneyimdi.
İkinci yarıda aktif ve pasif müzikterapi uygulamaları için seyiciler sahnedeki yerlerini aldılar. Yere serilen minderlerde yatarak, uygulanan müziği ve ritmi en derin şekilde hissettiler. Çalarken biz de seyirci ile aynı ruh haline girdik
Sonuçta güzel bir geceydi, katıldığınız için bir kez daha teşekkürler

Name:  tümata konser.jpg
Views: 3568
Size:  28.0 KB

Düzenleyen Müjgan : 04-12-2008 saat 22:58
Eski 04-12-2008, 13:08   #12
Ağaç Dostu

Engelli sanatçı tekerlekli koltukta sema döndü
Hintli engelli sanatçılar başkent Yeni Delhi’de tekerlekli koltuklar üzerinde dünyanın ilk sema gösterisini düzenledi.

Dünya Engelliler Günü dün birçok renkli etkinlikle kutlandı. Ancak bunların arasında en ilginci Hindistan’da gerçekleşti.

Böylece Sufilik öğretisinin sınır tanımadığını bir kez daha kanıtladılar. Önemli bir Müslüman nüfusa sahip Hindistan tasavvuf müziği sanatçıları için de ayrı bir öneme sahip. Zira her yıl Kalküta kentinde düzenlenen Sufi ve Mistik Müzik Festivali’nde dünyanın her tarafından gelen sanatçılar hünerlerini sergiliyorlar. Hatta bu yıl Türkiye’den katılan Latif Bolat festivalin yıldızları arasında gösteriliyor. http://www.nethaber.com/Dunya/82806/...kta-sema-dondu

http://www301.mackolik.com/Nethaber....ahindistan.jpg

Eski 05-12-2008, 09:53   #13
Ağaç Dostu

Nerdesiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
İşte böyle muhteşem bir gruptu...
İyi de sevgili Müjgan, Sağdan kaçıncıydın?
Belirtmen gerekmiyor mu
Seni de görelim değil mi ama?...

Düzenleyen hassoman : 05-12-2008 saat 12:06
Eski 05-12-2008, 12:01   #14
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dedem Mesajı Göster
İşte böyle muhteşem bir gruptu...
İyi de sevgili Müjgan, Sağdan kaçıncıydın?
Belirtmen gerekmiyor mu
Seni de görelim değil mi ama?...
Ben sağdan ilk sandalyede oturuyordum, ama o fotoğrafta görünmüyorum.

Name:  mjgnsaz.jpg
Views: 3379
Size:  17.6 KB
Ama madem öyle kendimi de göstereyim

Eski 05-12-2008, 12:34   #15
Ağaç Dostu

Maşallah, bağlama ne kadar da yakışmış arkadaşımıza...
Yakasında nazar boncuğu var mıydı acaba?

Eski 05-12-2008, 13:29   #16
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dedem Mesajı Göster
Maşallah, bağlama ne kadar da yakışmış arkadaşımıza...
Yakasında nazar boncuğu var mıydı acaba?
Kötüye bişi olmaz diye takmadıydımm

Eski 05-12-2008, 23:35   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2008
buluşma ya da toplantı tarzı bir etkinlik oluyor mu?

semeni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 07:05   #18
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Evet o tür buluşmalar oluyor, bayramdan sonra bir tanesi daha olacak nitekim. Bekleriz

Eski 06-12-2008, 07:11   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Müjgan hanım bir özürlü ablası olarak sizinle gurur duyuyorum keşek bizleri hatırlayanlar çoğalsa...

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 08:01   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2008
Galeri: 1
Bir Anakaralı olarak bende katılmak isterim toplantılarınıza.

denizined Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 09:10   #21
Yeni Üye

düzenli olarak toplanılırsa ne büyük ve güzel şeyler doğar.

Eski 06-12-2008, 10:57   #22
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Bayramdan sonra bütün Ankara'lı arkadaşlarımızı bir araya gelmek üzere bekliyoruz.

Bir araya gelmenin yaaratacağı bilgi ve deneyim paylaşımının yaratacağı sinerji ile eminim çok güzel şeyler yapılabilir.

Eski 06-12-2008, 13:42   #23
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Name:  08_12_14_ankara_konser.jpg
Views: 3581
Size:  21.7 KB

14 Aralık 2008 Pazar günü, Türk Standartları Enstitüsü, Necatibey caddesi No: 112 Bakanlıklar adresinde, saat 20.00 de, 2008 UNESCO KAŞGARLI MAHMUT YILI anısına düzenlenen yeni bir konserimiz daha var.

Yrd. Doçent Dr. Rahmi Oruç Güvenç yönetiminde Tümata grubu, Türk müzik terapi geleneğini anlatan bir konser verecek. Davetiye ve bilet olmaksızın katılabileceğiniz bu konserde ben yine olacağım. Ankaralı arkadaşlarımı, dostlarımı beklerim.

Düzenleyen Müjgan : 09-12-2008 saat 21:37
Eski 06-12-2008, 21:02   #24
Yeni Üye

ban katılabilirim.

Eski 26-12-2008, 12:56   #25
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Güvenç Bey'den bir müjdeli haber geldi bu gün. Sergisi Çağdaş Sanatlar galerisinde zemin katta yeniden açılmış. 4 Ocak'a kadar da açık kalacakmış. Gitmek isteyenler vardı, duyurulur...

Eski 24-01-2009, 11:11   #26
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

24 ocak 2009 - uğur mumcu'yu anıyoruz...

ETKİNLİK PROGRAMI

24 OCAK 2009 – CUMARTESİ

Uğur Mumcu Anıtına Çelenk Koyma

Saat, Yer: 11.00, Batıkent - Uğur Mumcu Parkı

Düzenleyen: Batıkent Birlikteliği

UĞUR MUMCU SESLENİYOR: SÖMÜRENLER DEMOKRASİSİ HIRSIZLAR DÜZENİ

Saat, Yer: 13.00

KARANFİL VE MUMLARIMIZLA UĞUR MUMCU’NUN SOKAĞINDAYIZ

Çocuk Korosu Konseri

Düzenleyen: Ankara Çoksesli Müzik Derneği

Anıtmezar Ziyareti

Saat, Yer: 14.30, Cebeci Asri Mezarlığı

Söyleşi: Dostları Uğur Mumcu’yu Anlatıyor

Saat, Yer: 16.00, Cumhuriyet Kültür Merkezi

Konuşmacılar: Özgen ACAR, Işık KANSU, Nuri YILDIRIM

Düzenleyen: Cumhuriyet Gazetesi

Uğur Mumcu Sesleniyor 2009 “Siz Verin Hükmünüzü…”

Saat, Yer: 20.00, A. Ü. DTCF Farabi Salonu / Sıhhiye

Dans Gösterisi

Misket Ankara Çağdaş Bale Topluluğu Gösterisi

Sinevizyon- “Demokrasiyi Ararken...”

Hazırlayan: Serhat AKÇA ve Özge MUMCU

Leman SAM Konseri

Düzenleyen: Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024