agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Fotoğraf
(https)

Beğeni Düzeni108Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2012, 19:19   #121
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili yeşillim,

Fotoğraf makinesini sevgili Adalet Hanım gibi doğa , özellikle çiçek fotoğraflarını çekmek için satın almak istediğini biliyorum. Özellikle makro çekim kalitesi senin için de çok önemli.

Fotoğraf makinaları ile ilgili bilgim yok ancak sevgili gilan'ın bu mesajı benim için de rehber olacak bilgileri içeriyor. Okumanı öneririm.

Aradığın makinayı hangi amaçla kullanmak istediğini , aradığın özellikleri yazarsan daha açıklayıcı bir şekilde yazarsan , eminim arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Ben Canon Powershot A1100 IS kullanıyorum. Makro kalitesi ( 3 cm ) yeterli ancak menekşenin güzelim mor rengini doğru olarak taşımam mümkün olamıyor. Bundan sonra makina seçerken yanımda muhakkak bir mor menekşe olacak

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 21:29   #122
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Sayın Adalet Yağcı, hayırlı olsun. Makinadan memnun musunuz? makina hakkında biraz daha detay almak isterim.
tl olarak ne kadar merak ettim.Teşekkür ederim.
Sevgili yeşillim;
Benim eski makinam CANON Pover Shot A700 6.0 Mega Pixels, 6 cm. optical zoom yapıyordu.
Renkleri ve derinliği iyi yansıtmıyor, macro çekimlerde arka planı flû yapmıyordu çoğu zaman.

Yeni makinamdan çok memnunum, tüm özelliklerini öğrenemedim henüz, ama renkler çok canlı ve gerçeğe çok yakın.
Macrolarda arka plânı flûlaştırıyor.

Deklanşöre basarken ellerim hep titriyordu, şimdi Image stabilization özelliği sayesinde sorun yaşamıyorum.

Çok düşük ışıkta bile flaş kullanmadan fotoğraf çekebiliyorum.
Ayarlamaları kendisi otomatik olarak yapıyor, bir objeye fazla yaklaştığımda ototmatik olarak macro pozisyona geçiyor.

Bunlar benim yaşımdaki bir kullanıcı için büyük kolaylık, detaylarla uğraşmak beni yoruyor çünkü.
İnce bir telefon gibi olması da çok güzel, çantamda hiç yer kaplamıyor.

Fiyatına gelince, geçtiğimiz hafta Teknosada sordum, 599 tl. idi.
Kızım Amazon.com dan sipariş verdi, vergisi ile birlikte 190 $ aldı.
Tabii Türkiye'ye gelmedi, Amerika'da bir adrese gönderdiler.

Fiyat olarak 3 misli fark yapıyor, makina almak istediğinizde bu yolu kullanabilirsiniz, yakınlarınız tanıdıklarınız varsa çok kolay getirtebilirsiniz.

yeşillim ve Jakin beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 02:10   #123
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sevgili maki, ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. Yakında macroların, keyfini çıkartacağız.

Bilgilendirme için teşekkür ediyorum Adalet Hanım. Malesef yurtdışı imkanını kullanamıyorum. Anlatımınız bana tatminkar geldi. Zaten ben de özellikle hoyalarımın macro çekimi için istiyorum. Peluş battaniye görüntüsünü yakalamakta kararlıyım.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 17:53   #124
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Yeni bir alternatif daha çıktı. Japonya'dan elden gelecek olsa başka marka önerileri olabilir mi?

teşekkür ederim.

SONY DSC WX50 makinaya karar verdim.

Düzenleyen yeşillim : 08-08-2012 saat 01:37 Neden: ek yazı
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 13:01   #125
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Teknik özellikleri yüksek gözüken ucuz bir makine aldım, kalitesi ne çıkar bilmiyorum.

Makine Samsung PL 210. Özellikleri, 14 MP, 10xOptik zoom, HD video kaydı. Sarsıntı ve düşük ışık koşullarında net çekim diyiyor ama ne kadar net çıkar bilemiyorum artık.

284,90 TL'ye sıfır ve garantili olarak gittigidiyor.com'dan aldım. Gelince bir kaç deneme yapıp kalitesi hakkında birşeyler yazmaya çalışırım.

yeşillim ve YeniBON beğendi.
syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 17:07   #126
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
SONY DSC WX50 makinaya karar verdim.
Bence doğru karar vermişsiniz.
Cep telefonundan bile zarif hatları var, çantanızda, cebinizde rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
Güle güle kullanın, fotoğraflarınızı bekliyorum.

Eski 21-08-2012, 13:44   #127
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Makinem geldi ilk fikirlerimi yazayım.

İnce ve zarif bir model, arka lcd ekran büyük. Kutu içerisinden bilgisayar bağlantı kablosu, tv bağlantı kablosu, priz bağlantısı ve şarjedilebilir lion pil çıktı. Bilgisyarın usb girişine takarakta cihazı şarj edebiliyorsunuz. Dış görüntüsünün fotoğrafları. Makinenin açık halinin fotoğrafı 10xoptik zoom'da iken.

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2012, 14:08   #128
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Makine ile yaptığım çekimleri yüklemeye çalışıyorum ama internet hızımdan kaynaklanan bir sorun nedeniyle şu an yükleyemiyorum. Fotoğrafsız fikirlerimi yazayım.

Normal çekim, 10xoptik zoomla çekim, makro çekim, düşük ışıkta makro çekim denemeleri yaptım.

Daha önce kullandığım makine olan Nikon L1 ile kıyasladığımda lens kalitesi asla bir Nikon gibi değil. Makro çekimler çok ileri bir beklenti olmadıkça idare eder.

Kısaca iş görsün, ileri seviye bir beklentim yok diyiyorsanız alınabilir bir makine, fiyatı çok uygun ama ileri seviye çekimler yapmak istiyorsanız, uygun değil. Nikon, Canon, Sony gibi cihazlara yönelmek çok daha doğru.

KAPTANzst ve YeniBON beğendi.
Eski 21-08-2012, 14:52   #129
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Güle güle kullanın syılmaz, yükleme sorununuz hallolduğunda fotoğraf yüklerseniz sevinirim.
Yeni nesil makinalar üç aşağı beş yukarı aynı özellikteler, renk konusu önemli, gerçek renkleri yansıtabiliyorsa mesele yoktur.

Eski 21-08-2012, 19:24   #130
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Canon Power Shot G12 hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Nasıldır?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 10:03   #131
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Teşekkürler Sn. Adalet Yağcı, hâlâ fotoğraf yüklerken hata mesajı veriyor, fotoğraflar boyut olarak büyük olduğundan olsa gerek, bir şekilde yükleyeceğim ama.

Sn. Güler, daha önce kendi makinem Nikon L1'di, işyerinin sürekli kullandığım makinesi ise Canon'du (modelini hatırlamıyorum). Her ikisinin de lens kalitesi Samsung'tan daha yüksekti, dah net ve canlı fotoğraflar çekebiliyordum.

Sorduğunuz model bazında yorum yapamayacağım.

Eski 09-11-2012, 03:31   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
belki işinize yarayabilir.

http://www.letsgodigital.org/tr/2835...hot-incelemesi

Canon Powershot G12

Canon Powershot G12 İncelemesi

Beşinci Hugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 00:25   #133
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Yaklaşık 7 yıldır kullandığım Kodak marka fotoğraf makinem artık çalışmıyor. Bugün kaliteli bir çift yeni pil aldım, ancak gene açılmadı. Ben de yeni bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Beğendiğim bir kaç model var, ancak pilli mi, bataryalı mı daha iyi olur diye araştırıyorum. Her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var elbette.

Ayrıca iki yıldır kullandığım Samsung marka bir fotoğraf makinem daha var. Ufak olduğu için aldım, çantamda çok rahat taşıyorum ama çekimlerinden çok memnun değilim.

YeniBON beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 19:58   #134
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ben hem pilli hem de bataryalı makinaları kullandım.
Bataryalı olanlar daha kullanışlı ,ve uzun ömürlü geldi bana.
Bataryanın ne kadar dolu olduğunu takip etme kolaylığı da var.
Piller aniden bitebiliyor.
Şimdi makinalar PS den şarj ediliyor, bu da büyük kolaylık.

Eski 03-12-2012, 15:51   #135
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster
Ben de yeni bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Beğendiğim bir kaç model var, ancak pilli mi, bataryalı mı daha iyi olur diye araştırıyorum. Her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var elbette.
Fazla çekim yapatığı için bataryalı tabi ki daha iyi. Ancak orjinal bataryalar ortalama 70-90 $ civarında. Yan sanayi ürünü 15-30 $ lık bataryalar ise genellikle yeni model makinaları çalıştırmıyor. Sanırım orjinal bataryalar artık hep chip'li.

Eğer bataryalı makina alacaksanız mutlaka yedek pilinin fiyatını öğrenin. Hatta öğrenmekle kalmayıp yedek pilin makinayı çalıştırıp çalıştırmadığını mağzada veya satıcının önünde kontrol ettirin derim.

Satıcılar genellikle yedek piller için yan sanayi fiyatlarını veriyorlar ve bu fiyattan alınan bataryalar makineyi çalıştırmıyor.

pria ve YeniBON beğendi.
Beşinci Hugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 12:14   #136
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Bataryalılar uzun çekim ile tercih ediliyorlar ama ben pilli makinaları çok daha kullanışlı buluyorum.

Arazi'de yanınızda yedek pil rahatlıkla işimizi görüyor. Herhangi bir bakkal-marketten de alabiliyorsunuz.

(Tabii, aldığınız pilleri mutlaka makinaya takıp, dolu olup olmadıklarını gördükten sonra satın alın. Bazen piller soğuk ya da sıcaktan veya zaman aşımından bitmiş oluyorlar. Mutlaka deneyip alın).

Bataryaların fiyatları çok yüksek ve arkadaşımızın bahsettiği üzere "yan sanayi" oluyor çoğu. 8-10 şarjz'dan sonra işe yaramıyorlar.

Bu yüzden en ideal olanı, yine şarjz olabilen kalem piller. Ve onları desteklemek için yedek olarak 2 paket alkalin pil (8 tanesi 3 tl.) çok pratik oluyorlar.

Ben de geçenlerde Canon powershot sx160 ıs modelini aldım.

Canon'un 160 ve 150 modeli 299 tl. ve 249 tl.

ile

Nikson'un 310L'si 399 tl. ile Fuji'nin finepix 399 tl.

arasında makina almaya karar verdim ve mağazaya gidip, her birini tek tek denedim, fotoğraflar çektim.

Canon 160 modelini daha çok beğenip aldım. 16x optik zoom'u var ve makro çekimleri çok hoşuma gitti.

(Zaten sx160 ile sx150 modeli nerede ise ikiz kardeş gibiler. Sadece zoom ve piksel farkı var).

Burada çektiğim bazı fotoğraflardan örnekler vereyim.

İlk gün karınca yuvasını makro çekeyim dedim ama henüz makinayı kendim çöezemediğimden, beceremedim. (Oysa mağazada eleman çok güzel çekmişti)

1-2 hafta kadar sonra makinayı öğrenince makro olayını çözdüm. (Bir forumdan tiyo aldım).

Name:  makro çekimler.jpg
Views: 1207
Size:  40.0 KB

Bu Nane çiçeği'nin makro fotoğrafında da anlayacağınız üzere, makro çekim olayını bir nebze çözmüş durumdayım. Çiçeğin hem ön planda net olarak hem de flu olarak gayet güzel çekiliyor.

Name:  makro çekimler (2).jpg
Views: 1621
Size:  33.4 KB

Name:  makro çekimler (1).jpg
Views: 1282
Size:  46.3 KB

Makinanın çeşitli modları ile gayet canlı fotoğraflar elde edilebiliyor. Önemli olan makinayı kullandıkça, daha iyi çözüyor olmamız. Güzel fotoğraf çekebilmek için, makinanın kalitesi kadar makinayı tanımak da çok önemli.

Tanıdıkça daha güzel fotoğraflar çekilebiliyor.

İlk günlerde cansız, pusarık ve net olamayan fotoğraflar çekerken, mod'ları öğrendikçe böyle çok daha net fotoğraflarda çekebiliyoruz.

Bakırçay nehri.

Name:  bakırçay.jpg
Views: 1261
Size:  62.5 KB

Nehir kenarında ki ne olduğunu bilmediğim bir çiçek.

Name:  dere çiçeği.jpg
Views: 1141
Size:  66.1 KB

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 12:25   #137
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Burada da zoom olayına örnek vereyim.

Optik zoom gayet güzel ama eğer digital zoom yaparak daha da yükseltiğimizde, kalite düşüyor.

16x optik zoom çok güzel ve ideal. Uzakta ki nesneleri gayet iyi yakınlaştırıyor.

Ben çektiğim AY fotoğraflarından örnek vereyim.

İlk fotoğrafta zoom'suz olarak AY böyle görünüyor.

Name:  dolunay.JPG
Views: 1514
Size:  22.8 KB

Burada ise 16x optik zoom ile yakınlaşması görülüyor.

Name:  LİVE mod - 16x.JPG
Views: 1438
Size:  11.2 KB

Burada ise 64x zoom ile gayet iyi yakınlaşıyor.

(16x optik + 4x digital = 64x zoom).

Name:  dolunay - yakın çekim.JPG
Views: 1547
Size:  29.6 KB

Eski 24-08-2013, 19:43   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Kıyaslama için bir örnekte benden.

Sony DSC H-50 ile sadece 15 optik zoom.

Name:  A1.jpg
Views: 1068
Size:  81.2 KB

Name:  A2.jpg
Views: 1127
Size:  70.2 KB

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2013, 13:19   #139
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sevgili s.serdar,

özellikle digital zoom yapınca fotoğraf kalitesi oldukça düşüyor.

Bu nedenle optik zoom'u bir miktar kullanıp, digital zoom'u mümkün olduğunca kullanmamak gerekiyor.

Canon powershot sx150 ıss mdoli 199 tl.ye kadar düştü bu günlerde. (160 modeli de 249 tl. civarına düştü.

Bu makina modeli yarı profeyonel bir makina. Bu fiyatlardan daha da aşağıya pek düşmez.

Profesyonel makinalardan pahalı olmalarından dolayı almayı düşünmeyenler, böyle şipşak türü makina alma düşüncesinde olanlar, bence bu 2 modelden birini kaçırmasınlar derim.

Çünkü yarı profesyonel makinalar. Uzun pozlama bile yapılabiliyor bu makinalar ile.

Makro çekimleri gerçekten çok çok iyi.

2 tane makro çekim yakın plan net ve yakın plan flu örnek vereyim.

Name:  çeri yakın.jpg
Views: 1851
Size:  32.4 KB

Name:  çeri uzak.jpg
Views: 1047
Size:  46.2 KB

Eski 11-05-2014, 17:46   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2014
Arkdaslar fotograf makınası almyı dusunuyom fiyat sınırım 1500 tl daha yenı baslıcam fotograf cekmeye sizce en uygunu hangısıdrı bana göre yardımcı olursanız sevinirim

emre857 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 12:02   #141
Ağaç Dostu

Başlangıç seviyesi için bence 1.500.-TL bütçe son derece fazla. Fotoğrafçılık dipsiz kuyu. Ne çekeceksiniz? Nerede çekeceksiniz? Ne zaman çekeceksiniz? Nereden çekeceksiniz? gibi bazı küçük soruların cevabını netleştirmeden makine ve ekipman almaya karar verilmemelidir diye düşünüyorum. Bir kilonun üstünde bir makineyi elinizde ve boynunuzda saatlerce taşımayı göze alabiliyor musunuz? Ya da fotoğraf makinesi dediğin gömlek cebinde taşınır bir şey mi olmalı gibi soruların en doğru yanıtını siz vereceğinize göre bizim size makine ve model önermemiz pek doğru olmayacaktır.

Size bu aşamada ancak bir iki küçük tavsiyem olabilir. Küçük makinede yüksek pixsel'den kaçının. Mikroskop gibi makro, teleskop gibi zoom öneren kompakt makinelerden kaçının. eşdeğer gördüğünüz makineler arasında, bağlantı kablosu mini veya mikro usb olanları tercih edin derim. Standart kalem pil mi yoksa özel pil mi kullanma eğiliminizi netleştirerek, her türlü manuel ayarları elle yapma özelliği olan kompakt bir makine ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Böyle bir makineyi markasına modeline göre 500-800.- TL arasında rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Eski 13-12-2014, 10:19   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
ZENIT 11 Helios 44M-4 2/58mm

Merhaba Arkadaşlar .

Elimde oldukça eski ve Rusya'dan gel bu makine var özelliklerini ve piyasası hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim ?

ömertahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 23:46   #143
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bu mesaj geç olmuş ama yine de bildiklerimi yazayım. Benim şu anda kullandığım makinem Canon G12. Epeyce araştırmıştım. Bu makinayı büyük, değişen objektifli makinalar (digital , perdeli makinalar) yerine kullanıyorlar!! Büyük makinalar taşıma zorluğu, her yere girmeyişi nedeniyle onların gördüğü aynı?! (benzer!) işi gören bir makina G12. Düşük ışık koşullarında iyi sonuç veriyor. Manual veya otomatik kullanılabiliyor. canon digital makinaların tüm özellikleri var. Almak isteyenlere önerebilirim. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 11:01   #144
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili kgursan teşekkür ederim, ben de aldım ve çok memnunum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 15:41   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Nereden aldın ben alacagım ama bulamıyorum.

Melihçetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 22:12   #146
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömertahir Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar .

Elimde oldukça eski ve Rusya'dan gel bu makine var özelliklerini ve piyasası hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim ?
Klasik ve fotoğraf filmine çekim yapan Rus malı bir makinadır. Zenit'e fotoğraf makinalarının kalaşnikofudur da denir. Zamanın sağlam ve orta kalite ve oldukça ucuz fiyatlı makinalarıdır. Diyafram, enstantane, İso/Asa, diyafram ayarları tamamen manueldir. Bakımlı, darbesiz ve çiziksizini meraklısını bulursanız, 200 lira civarında, orta kalite kullanılmışını 100 liraya elden çıkarabilirsiniz.

YeniBON beğendi.
Eski 06-05-2015, 22:47   #147
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Galeri: 2
Fooğraf makinesi

Benim kullandığım fotoğraf makinesi fujifilm finepix S100FS makro çekimleri çok güzel.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2015, 01:18   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Benim de ilk makinem finepixti. Süper macro çekimi, sınıfına göre iyidi. Fakat çok kullanmadım. Auto focus bazen (mesela hareketli sahnelerde, karanlıkta, vs...) iş görmüyor ve manuel focus olmadığından, aldıktan kısa bir süre sonra dslr makineye geçtim.

YeniBON beğendi.
x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 02:11   #149
Ağaç Dostu

Epey zamandır bu forma zaman ayıramıyorum. Kendi bahçe sayfamın yerini bile bulmakta zorluk çektim. Bir kaç aydır uçan bir kamera kullanıyorum.

http://cdn3.volusion.com/pfdxa.tbfnk...jpg?1411560468

Hem çok eğlenceli, en güzeli çektiklerinizi seyir etmek bir harika ...

YeniBON, feyziuslu ve Jakin beğendi.
Eski 20-10-2015, 11:43   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
nikon d5200 kullanıyorum 18-105vr kit olarak aldım çok memnunum
daha önce canon 400d kullandım başlangıç için iyi bir cihazdı

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024