agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Fotoğraf
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler
  • 5 Gönderen gencmenn
  • 7 Gönderen gencmenn
  • 13 Gönderen gencmenn
  • 2 Gönderen gülenmelek
  • 3 Gönderen gilan
  • 3 Gönderen gülenmelek
  • 5 Gönderen gencmenn
  • 13 Gönderen gencmenn
  • 4 Gönderen gencmenn
  • 1 Gönderen gencmenn
  • 4 Gönderen gencmenn
  • 2 Gönderen sakagun
  • 2 Gönderen sakagun
  • 1 Gönderen Asya Ceylan
  • 1 Gönderen gencmenn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2012, 20:09   #1
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2012
HDR Tekniği

HDR teknigi, cektiginiz fotograflari HDR yapin
HDR nasil yapilir, (resimli anlatim)

DERS 1

Bir cok fotografcinin en büyük sorunu, cektigi fotograflarda yüksek renk ve isik kontrastinin olmamasidir.
Eger bir fotografta HDR islemi yapilirsa fotografin renkleri ve isigi cok yüksek düzeyde görünür, bir bakima FULL HD tv gibi diyebiliriz..

Cektiginiz her fotografa hdr yapabileceginiz bir uygulamayi size anlatmaya calisacagim.
Fotograf camiasi bu teknige cakma HDR teknigi derler..
Hdr nasil yapilir resimli anlatimla görelim
HDR Nasıl Yapılır?

HDR yapimi - resimli anlatim DERS 1 (Konu picasa da isik ayarlari)
Öncelikle hdr yapacagimiz fotografi picasada secelim.

Fotografimizi sectikten sonra sol menüde ince ayarlar kismi var oraya tiklayalim.
Picasada actigimiz fotografi hic oynama yapmadan kopyaliyalim kopyalama islemi söyle (resmi klasöre aktar yazan yere tiklayin)

Acilan dosyada ben fotograf boyutunu 900 pixel olarak sectim ve alttaki kisisel ayarlarida 100 de birakip kopyaladim

Picasa menüde sol üste isik ekle bölümü var burada dereceli olarak fotografimizi aydinlatip fotografimizi kopyaliyacagiz.

Isik ekle menüsünde isigi biraz acarak kopyalayin

isigi bir kez daha aciyoruz ve gene kopyaliyoruz, kopyalama islemi üstte gösterilmistir, her isik actigimizda fotografimizi kopyaliyalim.

Son olarak isik eklede butonun yarisinida gectik ve fotografimiz gündüz gibi acildi
bu fotografimizida kopyalayip picasadan 5 ayri isikta fotograf elde ettik
Siz isterseniz dahada isigi acarak daha cok fotograf kopyaliyabilirsiniz

Picasada isik ayarlari nasil yapilir bitti, simdi ikinci forumu aciyorum ve photomatix programinda bu kopyaladigimiz fotograflari nasil hdr yapacagiz onu görelim

Düzenleyen gencmenn : 14-06-2012 saat 20:31 Neden: yeni grafik ekleme
gencmenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 20:09   #2
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

DERS 2

Photomatix Hdr kaydetme

Bir önceki konumuzda Picasa´da fotografimizi nasil isik ayarlari ile kopyaladigimizi görmüstük.
asagida ilk derstte kopyaladigimiz fotograflar görünmektedir.

Simdi photomatix programini acalim arkadaslar.
Photomatix acildiginda asagidaki gibi bir ekran göreceksiniz ve solda GENERATE HDR iMAGE butonu var, ona tiklayin

GENERATE IMAGE butonuna bastigimizda sagda bir dosya acilacak ve orda GENERATE HDR -selecting source images yazisi var.
Bu dosyada sagda BROWSE.. yazan yere tiklayin

Asagidaki grafikte görüldügü gibi Picasada 5 fotograf kopyalamistik bunlarin hepsini isaretleyerek acin

Fotograflarimizi photomatix´e attigimizda bir sayfa daha acilacak
EXPOSURE VALUES FOR GENERATiON OF HDR iMAGE adi altinda acilan bu kisim bize isik degerlerini gösteriyor -1 den sifira ve +1 re dogru kopyaladigimiz fotograflari, biz bu kisimada OK yapalim
Bir bölüm daha acildi, burda GENERATE HDR OPTiONS adi altinda, biz bunada OK yapalim

Photomatix programi bize güzel olmayan bir fotograf acti ama bu HDR degil daha, menünün solunda TONE MAPPING yazisi var ona tiklayin

Photomatix hdr yapiminda finale geldik, photomatix bize hdr fotografini acti, bizim bundan sonra yapacagimiz islemler, kontrast , renk doygunlugu, islemleri, bunu nasil yaptigimi videolu anlatimdan takip edebilirsiniz

Kolay gelsin
Gencer seri 2012
Bu forumdaki fotograf ve grafikler Gencer seri´ye aittir, izinsiz olarak kullanilmasi yasaktir.

Konu ile ilgili etiketler:
HDr nasil yapilir, hdr yapma, hdr resimli anlatim, resimli hdr anlatim, hdr yapimi, hdr photomatix, hdr nasil yapilir, hdr yapmanin püf noktalari, hdr de dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, hdr fotograflar, hdr resimler, hdr, hdr nedir, hdr yapma, hdr yapmak, hdr kac kareden olur, hdr her fotograftan mümkünmü, hdr yapma programi, hdr resim yapma, hdr yapimi ve resimleri, photomatix hdr yapma, photomatix hdr yapmak, photomatix hdr nasil yapilir, photomatix hdr programi indir

Eski 13-06-2012, 20:30   #3
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Netice olarak asagidaki gibi bir HDr fotograf elde edebilirsiniz

Eski 13-06-2012, 20:30   #4
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

http://www.youtube.com/watch?v=_xDUu...ature=youtu.be

Eski 13-06-2012, 23:35   #5
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sayın gencmenn,
Paylaşımlarınızı ve bilgilendirmelerinizi ilgi ile takip ediyor ve teşekkür ediyorum.
Çok seviyorum HDR fotoğrafları ama biraz açar mısınız rica etsem. Yani bu çalışmada amaç nedir? Değişiklik yapıldıktan sonra gerçek görünümden ziyade biraz hayalimsi fotoğraflar oluyor, yanılıyor muyum?
Aklımıza gelen her fotoğrafa uygulanır mı yoksa belli özellikleri taşıması mı gerekir fotoğrafın?
Ve ayarlar tabi ki, orda biraz göz ve görmek lazım galiba
Bir fotoğrafta deneme yaptım, sizce eksileri nelerdir ? Bana, bahsettiğim gibi pek hayalimsi gelmedi bu çalışma, ayarlarını mı iyi yapamadım ki

Eklenen Resimler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 00:42   #6
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili gülenmelek,

Mesela evin içinde bir fotoğraf çektiniz, pencereden dışarının görüntüsü bembeyaz çıkar. Çünkü makineniz evin içindeki az ışıklı bölgeden görüntü alabilmek için uzun süre pozlamıştır, bu esnada çok ışıklı olan dış görüntü çoktan beyaza dönmüştür.

Eğer makinenizi dış görüntüyü düzgün alacak şekilde kullanırsanız bu sefer de iç bölge çok karanlık çıkar, bir şey anlaşılmaz.

HDR bu gibi durumların önüne geçmek, aynı fotoğrafta hem çok aydınlık, hem de karanlık bölgeleri görülebilir yapmak içindir. Ortaya çıkan fotoğraflardan pek çoğunun gerçekçi görünmediğine ben de katılıyorum.

Mesela şu gibi bir fotoğraf ancak HDR ile mümkün.
(Bu kadar ileri bir HDR, fotoğraf sonradan işlenerek elde edilemez. Fotoğrafı çekerken HDR ile çekmek ya da birbirinden farklı birden fazla fotoğraf çekip daha sonra yazılımla birleştirmek gerekir.)

Name:  picture-uh=b4e3ff5c3a7393324f7bb06cf5f8d1d4-ps=289465d9e36fd522613128f7222bad1.jpg
Views: 2399
Size:  43.2 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 14:13   #7
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ederim sevgili gilan
"Amaç ne"den anladığım fotoğraftaki ışıkla oynamak oluyor o zaman. Bunu yapabilmek içinde fotoğrafta renkleri açarak ya da koyulaştırarak ortaya çıkan bir sürü fotoğrafı üst üste bindirmek. Doğru anlamış mıyım? Bu durumda her fotoğraf HDR yapılabilir ama gerekli değil sonucu çıkıyor ya da farklı bir çalışma istiyorsak yapılabilir.

Kardeşim bir çalışma yapmıştı, daha çok kartpostalımsı bir görüntü çıkmıştı ortaya. Ben, bu tarz farklı bir görünüm elde etmek için yapılan bir teknik olarak biliyordum

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2012, 20:26   #8
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Hdr fotograflarda illa cok yüksek renk kontrasti elde etmek veyahut cok fazla abartili görüntü saglamak icin yapilmiyor, eger tadinda abartisiz HDR yapilirsa izleyene keyif veren fotograf ortaya cikiyor..
Birde fotograf yarismalari ve sergilerde hdr fotograf kabul edildiginden yarismaya katilan kisi icin cok büyük bir avantaj sagliyor..
kimse illa HDR fotograf yapmak zorunda degil, nasil ki FULL HD TV yayina bakan varsa normal yayina bakanda vardir..
Siyah beyaz fotograf ceken fotograf makinesi günümüzde yok ancak hala insanlar renkli fotografi siyah beyaz yapip sunuyorlar, renkler ve zevkler tartismasi gibi bir olay kisaca bu HDR olayi...

Eski 14-06-2012, 21:47   #9
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Örnek olarak asagidaki fotografim, Canon Avrupa´nin düzenledigi En iyi HDR fotograf yarismasinda 1.lik ödülü aldi.

Fotografin orjinal boyutu icin
http://www.fotocommunity.de/pc/pc/my...splay/20978276

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2012, 17:51   #10
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Profesyonel gözle maalesef bakamıyorum ama ben çok beğendim. Ve verdiğiniz linkteki 51 adet fotoğraf size mi ait? Zannedersem hepsi HDR, eğer öyle ise 5. ve 35. sayfadaki fotoğraflar, yani o fotoğraflara söyleyecek sözüm bile yok 40. sayfadaki siyah beyaz da çok çok güzel. Iııııı vazgeçtim ayırmaktan hepsi çok güzel, emeklerinize sağlık. Umarım bir gün biz de...

Eski 16-06-2012, 06:40   #11
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Üstteki sayfa diger üyelerin yükledikleri sayfa, benim fotograflarim bunlar..
Fotos von Gencer Seri - Fotograf aus redwitz | fotocommunity

syuksek beğendi.
Eski 24-07-2012, 13:11   #12
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Sayın Gencer,

HDR ve diğer tüm fotograflarınız harika...
HDR çok denemek istediğim bir teknik. Bu başlığı açıp bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler...
Yazdıklarınızı okuyup denemelerimi yorumlamanız için sizinle paylaşmak isterdim.

Sevgilerimle..

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 15:20   #13
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Sayın Gencer,
Anlattıklarınızı uygulamaya çalıştım... Ama ben Photomatix 3.0 değil 4.2 sürümünü indirdim.
Bunda soldaki menüde görüntü şöyle :
Name:  Photomatix Pro 4.2.3 (64-bit).ln.jpg
Views: 2456
Size:  48.5 KB

Picasada tarif ettiğiniz gibi 5-6 dereceli ışıklandırılmış fotografları yükledim, deneme yaptım..Bir de hiç picasada uğraşmadan photomatrix file->open yapıp bir resim açtım. İkisinde de ışıklandırma derecelerini sordu, 1 dedim.
Sanki sonuç aynı idi. Yani galiba photomatrix zaten picasada yaptığımız dereceli ışıklandırmayı yapıyor. Sağdaki menü de presetlerden painterly 4 seçtim..
Name:  Photomatix Pro1.jpg
Views: 2319
Size:  48.7 KB

dosya orjinali:
Name:  IMG_5921.jpg
Views: 2217
Size:  69.4 KB

photomatrix file->open yapıp açtığı tek resimden yaptığım hdr:
Name:  IMG_5921_tonemapped.jpg
Views: 2219
Size:  69.5 KB

Aynı fotografın farklı ışıklandırılmış 6 tanesinden yaptığım hdr :
Name:  IMG_5921_BRACKEDPHOTOS_tonemapped.jpg
Views: 2174
Size:  72.7 KB

2.fotografın pixelleri çok belirgin ve size küçüktü(411Kb), ama 1.fotografta size 2.nin neredeyde 4 katı idi(2,5 Mb), yüklemek için küçültmek zorunda kaldım.
Yorumlarınızı merakla bekliyorum...
Ayrıca neden 1. fotografta Photomatix yazısı var da 2.fotografta yok, merak ettim?

Sevgiler

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 04:50   #14
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

esasen bayagi kendini gelistirmissin, HDR de illa belli kuralda olacak diye birsey yok deneme yanilma ile dahada iyileri yapacaginiza inaniyorum, ben hala hdr photmatix 3 kullaniyorum, yeni versiyion hic kullanisli gelmedi bana, belkide eski kafa olmamdan kaynakli
Yukaridaki fotograflarinizda kontrasti azaltin biraz ve nouse düsürücü kullanin ve ardindan genede nouse olursa photofiltre veyahut neat imaje gibi programlarla nouseleri yok edin, HDR de zaten gökyüzü her zaman problemlidir
Photomatix yazisi demo versiyonda olur, ikincisi sanirim orjinal program ile yapildi
Ben önce hdr yapiyorum ardindan photofiltrede nouse temizligi ve keskinlik veriyorum gerekirsede renk doygunlugu filan, yani sadece hdr yeterli gelmiyor, asagidaki senin fotografta ayni isleme tabi oldu

Düzenleyen gencmenn : 26-07-2012 saat 05:03 Neden: foto eklemek icin
Eski 26-07-2012, 11:11   #15
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Gösterdiğiniz yöntemle ilk denememi yaptım.
Name:  IMG_0967.jpg
Views: 2172
Size:  60.3 KB
Name:  IMG_0967-005_-004_-003_-002_-001__tonemapped.jpg
Views: 2141
Size:  69.2 KB
Bu da efekt vererek denediğim.
Name:  -Kopyası IMG_0967-007And8more_tonemapped.jpg
Views: 2119
Size:  66.2 KB

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 11:41   #16
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Kızıllıklar çok mu fazla acaba?

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 10:01   #17
Ağaç Dostu

Asya Ceylan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Aynı teknikle ve aynı programda yapmadım.(photoshop cs3) daha çok seçenek var, sadece 5 saniyede yapılıyor.

Name:  --.jpg
Views: 2140
Size:  55.1 KB

Name:  ++.jpg
Views: 2134
Size:  68.1 KB

sakagun beğendi.
Asya Ceylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2012, 17:16   #18
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Burada ne ile yapildigi önemli degil nasil yapildigi önemli ve siz eger bu hdr yi photoshop cs3 ile yaptiysaniz nasil yaptiginizida resimli aciklayin, ben yaptim oldu demek foruma katki saglamiyor

Eski 22-08-2012, 22:29   #19
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın gencmenn, bir fotoğrafın bu kadar değişebileceğini düşünmezdim.

Çok açık ve net anlatmışsınız, benim ps format istiyor, açılıp kapanması bazan saatler alıyor, sayfa yüklemeleri dakikalar.
PS. de sorun düzeldiğinde bahsettiğiniz programları yükleyip deneme yapacağım ben de.

Uzun süredir Photo Filtre kullanıyorum, bu programda Picasa daki uygulamalar yapılabilir mi?

Yabancı dilim yok, Türkçe yamayı kuramadım, bu yüzden Photo Filtrede neler yapabileceğimi bilemiyorum

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 07:14   #20
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Picasa biraz daha basit bununla ilgili güzel bir konu acmistim ona bir bakin derim
http://forum.fotografturk.com/picasa...tim-t5924.html

Eski 23-08-2012, 17:28   #21
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Verdiğiniz linki biraz inceledim, daha önce yazdığım gibi, ps formatlansın sonra Picasayı indirip çalışmaya başlarım.
Yardımlarınız ile daha güzel fotoğraflar çekeceğiz inşallah.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024