agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Fotoğraf
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2008, 23:22   #1
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Fotoğraf Arşivinizi Nasıl Düzenliyorsunuz?

Sitemizdeki fotograf ustalarımıza sormak istiyorum. Fotograflarınızı nasıl arşivliyorsunuz?

Arşivlerinizi tararken kolaylık olsun diye tarih, yer vs. gibi bilgileri fotograf dosyalarınıza işliyor munuz?

Kullandığınız bir program ya da başka bir yönteminiz var mı?

Teşekkürler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 23:57   #2
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Fotoğraf ustası sıfatına istinaden değil ama bu konuda çok sıkıntı çekmiş biri olarak (damdan düşen) sorunu(mu)za picasa programını kullanarak nisbeten çözüm buldum.

Hemen hemen bütün pogramlar muhtelif anahtar kelime vs. ekleme imkanı tanıyor ama resim sayısı çoğaldıkça bu bilgilerin girilmesi eziyet haline geliyor.

Ben resimleri tarih bazında klasörlere arşivliyorum. Picasa bütün diski tarayıp bütün resim dosyalarının ön izlemesini aynı ekranda veriyor. Bana çok büyük kolaylık gibi geldi.

Asgari resim düzenleme araçlarıda var hemde ücretsiz.

Fazla reklam gibi oldu. Artık keseyim. Bu konuda benden daha fazla söyleyecekleri olanlar varken ukalalığın lüzümu yok.
linki de burada

Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 00:01   #3
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Sevgili Zenfree,
Kelin ilacı olsa başına sürecek ama ben kendi yolumu anlatayım; Ben genellikle değişik yerlere gittiğimden ve konu güzellik adına herşey olabileceğinden önce yurt içi ve dışı ayrımını sonrada yurt içini bölgelere ayırıyorum. Foto lar kesinlikle çift örnekle yedekleniyor: bir kısım DVD ye bir kısımda harici sabit diskte. Çiçek fotolarının ayrı bir yeri olduğundan onlardan adlarını bulabildiklerimi çiçekler klasörüne ayrı olmak şartıyla saklıyorum. Bir bölgeye veya yere birkaç kez gitmiş olabiliyorum örneğin Düzce nin 2003 den itibaren y-heryıl fotoları var Düzce 2003, Düzce 2005 ..vb. En dikkat etmem gerekende gezi fotolarının arşivlenmesi. Mutlaka bir kaç satır yazıyorum bunları bazılarını sizlerle paylaştım. Fotoların altına yerlerin adını yazmaya çalışıyorum. Her foto bölümünde mutlaka favoriler çıkar bunları da ayrı klasörlüyorum. aslında bu iş gayet ciddi bir iş. Aradığım fotoyu bulmak içinde hafızama güveniyorum. Zaman zaman geriye dönüp fotolara baktığımdan genellikle nerede ne olduğunu hatırlıyorum.
Her bir fotoda bir anımız var. Sahi elimizde anılardan başka neyimiz var?

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 00:10   #4
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ümit Bey bilgiler için teşekkürler. Yönteminiz bana bir fıkrayı anmısattı.

Alıntı:
Her bir fotoda bir anımız var. Sahi elimizde anılardan başka neyimiz var?
Evet anılar çok önemli. Ama fotograf makinalarımız da var.

Eski 16-10-2008, 00:11   #5
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sinan Bey,

Peki DVD veya CD'ye kaydettiğiniz fotograflarınızı nasıl düzenliyorsunuz? Fotograf ebatları çok büyük, bilgisayarda çok yer tutuyor. Bu nedenle cd'ye alıp silmek gerekiyor.

Yani 2-3 yıl önce çektiğiniz çınar ağacı fotografını bulmak için hafızanızı mı kullanıyorsunuz?

Eski 16-10-2008, 00:11   #6
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Doğru vallahi ..

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 00:27   #7
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Picasada içe aktar seçeneği ile cd lerdeki resimlerin ön izlemelerinide albüm olarak kayıt edebiliyorsunuz. Albümler fazla yer kaplamıyor.

Haliyle picasayı açtığınızda cd yi takmasanızda cd içeriğini görebiliyorsunuz.

Eski 16-10-2008, 00:28   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bu iyi haber.

Eski 16-10-2008, 08:42   #9
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Zenfree harikasınız ; böyle bir konu açtığınız çok isabetli olmuş. Fotoğrafları saklamak , uzun süredir benim için de önemli bir sıkıntı haline geldi. Fotoğrafları işlemek için picasa proğramını kullanıyorum. Küçülttüğüm halde , sanırım proğram aynı zamanda orjinal halini de ayrı bir dosya halinde tuttuğu için bu fazladan bir yük getiriyor. Bu nedenle fotoğraf dosyalarını bilgisayarda saklamak uygun değil , çok ağırlaştırıyor .. Ben de Ümit Bey gibi fotoğraflarımı , CD ya da DVD roomlara aktarıyorum. Üzerine tarih ve içerik hakkında bir iki not düşüyorum. Fakat bu yeterli değil . Çok unutkan olduğumdan , bazı fotoğraflarımı tekrar aradığımda bulamadığım oluyor. Sinan Beyin bahsettiği yöntemi bilmiyordum . Benim için çok iyi oldu. Teşekkür ederim..

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 11:22   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Peki yıllardır çektiğimiz Dialar ve pozitif baskılar ile siyah beyaz çektiklerimizi nasıl saklamalıyız ?Nasıl arşivlemeliyiz? ) Bunu soran 7 çelik dolap diapozitif ,çeşitli ebatlarda baskılar,siyah beyazlar,bilimsel çalışmalara katkı amacıyla çekilmiş tonlarca detay fotografları diye sıralamaya başlarsa ne olur ?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 15:13   #11
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Allah kolaylık versin Mahmut Bey !

Eski 16-10-2008, 19:59   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Mahmut Bey size kolaylıklar diliyorum.

Bilgisayardaki fotograflar için " CD Archiver" diye bir arşivleme programı buldum. Dili İngilizce ve ücretsiz. 3.08 MB boyutlarında. Bunu denemek istiyorum.

Eski 16-10-2008, 20:47   #13
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Ben evdeki bütün eski resimleri, diaları hatta dededen kalanlar dahil hepsini scan edip bilgisayara aktardım.

Demek isterdim ama hemen hemen yarısını yapmışken daralıp bıraktım. Kalan kısım için belki Şubat tatilinde 11 yaşındaki oğluma ücret karşılığı bu işi yaptırtmayı planlıyorum.

Eski 16-10-2008, 21:59   #14
Ağaç Dostu

Sevgili Sinan bende aileden kalan siyah beyazları scan etmeden tekrar dijitallerini çekip yükledim.Şimdi üzerlerinde oynayıp duruyorum.Fakat diaları lazım olmadıkça arşivden pek çıkartmıyorum ışık almamaları için.Eski renkli fotografları bile karanlık kutularda saklıyorum.Lazım oldukça çıkarıyorum.Ah birde diaların taramalarını bitirebilsem? Zaten arşiv yıllar içinde oluşmuş.

Eski 16-10-2008, 22:33   #15
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Sevgili Sinan bende aileden kalan siyah beyazları scan etmeden tekrar dijitallerini çekip yükledim.

Eski fotoğrafların kıvrılması yüzünden digitallerini çekmek yerine scan etmeyi tercih etmiştim.

Eski 16-10-2008, 23:14   #16
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Digital makinalar çıkınca,eldeki fotoğraf sayısıda yükseldi bende.Ve arşivleme sıkıntısı feci bir hal aldı.Picasa kullanıyorum bende. Pratik en azından.

Paylaşmak istediğim bir başka şey var.Bir yazı okumuştum.İleride cd ler ortadan kalkacak,yerine başka şeyler çıkacak ve bu kaydettiğimiz fotolar ne olacak diyordu. Öneri olarakta,sizin için önemli olan fotolarınızı mutlaka karta bastırın ki anılarınız yok olup gitmesin diyordu.Paylaşmak istedim .

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 23:41   #17
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Birkaç yıl önce, akrabalardan toparladığım eski fotoğrafları ( Büyükdedeler , büyükanneler , amcalar , teyzeler , çocukluk yıllarında kuzenler ..vs. ) Antalya da bir fotoğrafçıda taratıp Cd ye aktarmalarını rica etmiştim. Fotoğrafçı , sanki çok büyük ve zor bir işmiş gibi yapmıştı. Şimdi , o zaman bu iş için kıyıp verdiğim parayı düşünüyorum da , bugün birkaç tane scanner alabilirmişim kendime.. Salaklığımı düşünün artık..

Eski 17-10-2008, 01:01   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Estağfirullah Ayşe Hanım. Teknolojinin yeni ürünleri hep yüksek fiyattan piyasaya giriyor sonra ucuzluyor. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Cep telefonları, plazma tv'ler, vcd-dvd oynatıcıları vs. çok fahiş fiyatlandırılıyor, sonra ucuzluyor.

Alıntı:
FusunANK -Paylaşmak istediğim bir başka şey var.Bir yazı okumuştum.İleride cd ler ortadan kalkacak,yerine başka şeyler çıkacak ve bu kaydettiğimiz fotolar ne olacak diyordu. Öneri olarakta,sizin için önemli olan fotolarınızı mutlaka karta bastırın ki anılarınız yok olup gitmesin diyordu.Paylaşmak istedim .
Şimdiden 700 MB cd'ler küçük gelmeye başladı. Hatta dvd'ler bile. Üreticilerden böyle bir feyk bekliyorum.)

Mahmut Bey bence siz bu yeni depolama sistemlerini bekleyin.

Alıntı:
Sinan Ben evdeki bütün eski resimleri, diaları hatta dededen kalanlar dahil hepsini scan edip bilgisayara aktardım.

Demek isterdim ama hemen hemen yarısını yapmışken daralıp bıraktım. Kalan kısım için belki Şubat tatilinde 11 yaşındaki oğluma ücret karşılığı bu işi yaptırtmayı planlıyorum.
Sinan Bey, yazık çocuğa tatili zehir olacak.

Eski 17-10-2008, 09:40   #19
Ağaç Dostu

Malesef kapitalist sistem böyle. Adamlar 10 yıl sonra piyasaya sürecekleri makinaları **** ekipmanları tasarlayıp hazırda bekletiyorlar. Bunun üzerine birde her ürünün birde marka kullanılıp yan sanayide üretildiği ve piyasaya sürüldüğünü düşünün.

Yıllar önce bir makina almak istemiştim ve aldımda.Aynı makinayı bir dostum başka bir ülkeden getirtti.Sadece iş olsun diye kıyaslamıştık. İnanırmısınız bütün dizayn aynı lensler aynı fakat arada neredeyse 200-250 gr civarında bir ağırlık farkı vardı.Meğer biri Tayvan üretimi diğeri orijinal Japon üretimi ve birinde bakalit kullanılmış diğeri tamamen plastik. İşin kötü yanı Tayvan üretimine teknik servis desteği vermiyorlar(Garanti) **** tamiratları fahiş fiatlara yapıyorlar.

Dünyada zaten büyük firmalar kapanıyorlar **** üretimi Çine **** uzakdoğuya kaydırıyorlar buda kaliteyi inanılmaz düşürüyor.Günümüzde Agfa kapandı yerine yine aynı marka ile kozmetik ürünler üretmeye başladı.Yine aynı şekilde yakın bir zamanda Fuji ve Konica kapanacak. Diğer ürünleride sayayım Mesela Mercedes markası ile piyasaya sürülen araçların %80 gibi bir kısmı yurt dışında ucuz işçilikle üretilip Almanyada sadece montajı yapılıp piyasaya sürülüyor.Yine aynı şekilde Boch ta uzakdoğuda ürettirip montajını yaptıktan sonra piyasaya sürüyor.Bunlara benzer dünya markaları hep aynı durumda.
Gerisini siz düşünün.

Fotograftan başladık konu nereye geldi. Neyse )

Eski 18-10-2008, 02:52   #20
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster

Şimdiden 700 MB cd'ler küçük gelmeye başladı. Hatta dvd'ler bile. Üreticilerden böyle bir feyk bekliyorum.)

Mahmut Bey bence siz bu yeni depolama sistemlerini bekleyin.

Siz beklerken çoktan attılar feyki haberiniz yok. blu-ray

Taze taze pahalı fiyattan almak isteyenler için

Eski 18-10-2008, 11:46   #21
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Sinan Bey, blu-ray den haberim yoktu. Görüntü olarak da çok şık bir cihazmış.
Teşekkürler.

Şu an kendi hesabıma düşünüyorum da ; çektiğim yüzlerce fotoğraftan hepsini saklamaya gerek yok. İçlerinden konuyu en güzel vurgulayan , alan derinliği, netlik ve kompozisyon olarak en iyileri seçilip , farklı bir dosyaya aktarılarak onlar saklanabilir..( Çok iyi değiller ama fotoğraflarımın hiçbirine kıyamıyorum aslında. Kuzguna yavrusu güzel görünürmüş misali Ayrıca bu ayırımı da yapmak için belli bir zaman ve emek gerekiyor...)

" Ağaçlar.net " in , bana bu yöndeki becerilerimi geliştirmek açısından çok büyük katkı ve motivasyon sağladığını söylemeliyim.. Biliyorsunuz bizler bilgisayarla yetişen bir kuşak değildik..

Eski 01-02-2009, 00:57   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Taşınabilir diskler çözüm olabilir. Bu ara fiyatları çok düştü. 320 GB' lık diskler 255 TL.

500'lük de var.

Eski 15-10-2009, 23:00   #23
Ağaçsever

biologus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2007
Galeri: 13
Selam
Benim kendime gore bir teknigim var
oncelikle Klasorler olusturdum
ve yil tarihlerini yazidm 2007 veya 2009 gibi
2009 a giridginizde altinda Ulke isimlerini koydum mesela Amerika, Turkiye gibi
TUrkiye icine gidigim de ise Hangi konu ise ona ait klasor actim ama basina tarih atarak.
Tarihi ise 15 ekim 2009 gunu ise mesela su sekilde klasore yaziyorum
20091015_Manisa_Spildagi mesela bu sekildeki klasorun icine de fotograflarimi koyuyorum.
cok rahat oluyor bulmamda ve bu sistemi yillardir kullaniyorum

biologus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 23:03   #24
Ağaçsever

biologus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2007
Galeri: 13
Sonra da bu arsivi external hardiskime koyuyorum
her yeni gelen fotoyu ekxternal hardiske koymadan once 5GB kadar olmasini bekliyorum
olunca once DVD ye yaziyorum sonra externel hardiske koyuyorum boylelikle iki yerde saklanmis oluyor.

external hard disklere guven olmaz her an sizi yolda birabilirler.
DVD lerinde belirli bir yari omurleri var, mesela 10 sene sonra DVD yi acamaya bilirsiniz.
onun icin o DVD leride ben henuz yapmadim ama belirli sure sonra kopyalamak gerekir.

Digital veri saklamak gercekten bas agrisi

biologus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 09:58   #25
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Picasa benim sahip olduğum fotoğraf sayısı sebebiyle bir süper bilgisayar gerektiriyor. Bulduğu her şeyi arşivlemeye meyilli bir hali vardı 1 yıl kadar önce baktığımda

Bunun yerine benim istediklerimi arşivleyip istemedikleirme bakmayıp, hem düzenleme hem toplu işlem yapabildiğim ve fotoğraf sayısı artsa da picasa'nın oluşturduğu hantallığa sebep olmayan ACDSee PM Pro kullanıyorum fakat ücretli bir program

Saklama konusu gerçekten bir sıkıntı. Halen Blu-RAY pahalı olduğu için DVD kullanmakla birlikte daha önce oldukça yüksek fiyatlı olan ama artık fiyatları daha uygun olan Doule Layer DVD kullanıyorum. 8.5 Gb 4.7'ye göre daha iyi geliyor

Bunun yanında bir de terabaytlık harici diskler kullanıyorum.

Aramalaarı mı da bu harici disklerde yapıyorum çünkü DVD tak çıkart zor iş. Onlar daha ziyade eğer harici disk giderse başvurulacak yedeğin yedeği.

Benim fotoğraf sayım arttıkça açıkçası disk teknolojileri de hızla ilerliyor. Öyle ki ilk yedeklemek için 2006 yılında aldığım 2.5inc disk 80 GB boyuta sahipken -halen çalışıyor ama başka işte kullanıyorum- şu an aynı boyutta 1000 GB büyüklüte diskler var. 80 Gb'yi aldığımda en üst boyut 120 ya da 160 GB idi ve şu an aynı markanın 160GB diskini piayasada bulamaıyorsunuz çünkü 320 GB en düşük kapasite

2009 tarihi itibariyle CD yedekleme için kesinlikle kötü bir medya çünkü ilk çıkan Blue-RAY okuyucular CD okuyamaıyordu ki halen durum aynı olabilir. Yani 2011 gibi DVD okuyucu bile bulmak zorlaşaınca CD'leri takacak sürücü kalmayabilir. 2004 yılında halen her bilgisayarla kullanan çok az olsa da Disket okuyucu geliyordu ama şimdi bakınca görülemiyor. Çünkü tarih oldu. Doğal olarak CD'de ister istemez bu süreci yaşayacak.

Tabi bir de yılda bir özellikle nem ve çiziklerin zarar verdiği DVD'lerin kopyalarını almak gerekiyor.

Uzun lafın kısası kendi adıma ana yedek harici diskler, yan yedek DVD'ler görüntüleme ve arşivleme ve arşiv araştırması için ise ACDSee kullanıyorum.

Fotoğraflarım tamamen tarih sıralı. Etiketler ve tarih çizelgemden fotoğralara ulaşabiliyorum.

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024