agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fotoğraf Yarışmaları (http://www.agaclar.net/forum/fotograf-yarismalari/)
-   -   Yarışmalar Hakkında (http://www.agaclar.net/forum/fotograf-yarismalari/21869.htm)

Zühre Demir 07-07-2010 00:04

Yarışmalar Hakkında

Çiçek ve Çocuk [Haziran 2010]

Asuman'ın fotoğrafları dereceye girecek kadar iyiyse suç nerde burda? Sonuçta en iyi fotoğraflara oy veriliyor, 'sen daha önce kazandın, şimdi fotoğrafların haketse bile dereceye giremezsin' mantığı o kişiye haksızlıktır. Fotoğraf severlere de öyle... E bundan sonra Asuman yarışmaya fotoğraf ekleyemeyecek demektir, sonuç bu mu yani??? Tebrikler...

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21229

asumandilek 07-07-2010 02:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES (Mesaj 668461)
Katılan üyelerimize teşekkür ederiz...
Ödül kazananları belirlemek üzere oy kullanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/../gale...atis_thumb.jpg
Adalet Yağcı - Nehir ve Clementis

http://www.agaclar.net/forum/../gale..._369_thumb.jpg
asumandilek - Kır çiçeklerinin oğlu...

http://www.agaclar.net/forum/../gale...0567_thumb.jpg
Ayşe Özdil - Çiçek ve Çocuk

http://www.agaclar.net/forum/../gale...36_n_thumb.jpg
enigma_6643 - x

http://www.agaclar.net/forum/../gale...ylin_thumb.jpg
freesiaN - Dağ Çiçeğim

Not: Sayın asumandilek daha önce Kar ve Doğa [Şubat 2010] ve Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları [Nisan 2010]'de oylama sonucu iyk üçe kaldığı için oylamaya dahil edilmemiştir.

:)) Öncelikle bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum canı gönülden. Oyumu vermeyi de ihmal etmeyerek elbette.

Sondaki not çok düşünülmeden, verilmiş bir karar diye düşünüyorum şahsen. Katılan ve 2 kez dereceye girmiş ve hediye hakkı kazanmış olan üyelerin hediye almama maddesini sonuna kadar destekliyorum. ( Ki ikinci hediyem de henüz elime geçmiş değil. ) Lakin oylama hakkının kişiden alınması fotoğraf yarışmalarına katılma gereğini de lüzumsuz hale getirir. Eğer içinde bulunduğumuz forum yarışmaya ayrılmışsa ve kişi bu yarışmaya katıldıysa hertürlü oylanmalı bana göre. Aksi halde hiç bir anlam taşımaz bu yarışma. Verilen karar adil olmadığı gibi saygı kurallarına da hiç uygun değil. Çok teşekkürler...

DarkYES 07-07-2010 17:00

Fotoğraf yarışmalarında kural olarak 1.2.3. seçilmemektedir. :)
Yani jüri en beğendiği 5 fotoğrafı seçmektedir.
Oylama ise maalesef 5 kişiye de ödül veremeyeceğimiz için ilk üçü bazen ilk 2'yi belirlemek içindir.
Bu sebeple de yarışma kurallarında belirtildiği üzere 2010 yılı içerisinde 2 kez ödül alanlar oylamaya dahil edilmemektedir.

Yani aslında burada görülen 5 fotoğraf zaten jüri üyelerince beğenilip ilk beşe bırakılanlardır.

Yarışma kurallarından;
Alıntı:

Yarışma değerlendirmesi birinci, ikinci, ücüncü diye yapılmaz. En iyi ilk 5 fotoğraf olarak değerlendirilir.
Kaldı ki zaman zaman 5 jüri üyesinden de tam puan alan bir fotoğraf üyelerden aldığı oylarla 3. veya 4. olabilmektedir. :)

Alıntı:

E bundan sonra Asuman yarışmaya fotoğraf ekleyemeyecek demektir, sonuç bu mu yani???
Elbetteki ekleyebilir çünkü amaç oylama sonucu 1.2.3. olmak değil ilk beşe girebilmektir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur.

Alıntı:

Sondaki not çok düşünülmeden, verilmiş bir karar diye düşünüyorum şahsen.
Bu uzun zamadır bulunan bir yarışma kuralı ve eski yarışmalara ait konular incelendiğinde bu şekilde oylama dışı bırakılma olayının çok kez tekrarlandığı görülebilir.

Zühre Demir 07-07-2010 23:53

Anlatmak istediğimiz şeyin ödül almak olmadığını sanırım bir kez daha belirtmekte fayda var. En çok oyu almış olsa bile ödül verilmeyebilir. Bu daha anlaşılır olurdu... Önemli olan oylamaya dahil edilmesi. İlk 5'e girmiş olabilir, ama oy attırmamak ödül verilmesin diye ise zaten bunu talep eden de yok sanıyorum. Teşekkürler...

çekirdek 08-07-2010 01:47

"2010 yılı içerisinde 2 kez ödül alanlar oylamaya dahil edilmemektedir"

Ben bu kurala şöyle bakıyorum:
Üyelerimiz arasında hem profosyonel hem de profosyoneller kadar iyi fotoğraf çeken arkadaşlar var. Ve onların da yarışmaya devamlı katıldığını düşünün.
İlk derecelerin hemen hepsi onlar arasında paylaşılmayacak mıdır? Bu sefer de tüm diğer üyelerin şevki kırılmayacak mıdır? Madem hep onlar iyi, biz hiç dereceye giremiyoruz, biz katılmayalım noktasına gelinmeyecek midir?

"Lakin oylama hakkının kişiden alınması fotoğraf yarışmalarına katılma gereğini de lüzumsuz hale getirir. " durumu daha katmerlisi ile oluşacaktır.
Yarışmalarımıza, sadece foto içerikli diğer sitelerde olduğu gibi yüzlerce katılan kişi yok ki arkadaşlar.

DarkYES 08-07-2010 08:05

Alıntı:

Anlatmak istediğimiz şeyin ödül almak olmadığını sanırım bir kez daha belirtmekte fayda var.
Böyle bir düşüncem yok zaten. Verilen hediyeler de zaten ederi küçük hediyeler. Hatta hatıra ya da sembolik hediyeler diyelebiliriz.

Öyle sanıyorum ki ben de şu kuralı çok da açık anlatamadım.

Alıntı:

Yarışma değerlendirmesi birinci, ikinci, ücüncü diye yapılmaz. En iyi ilk 5 fotoğraf olarak değerlendirilir.
Eğer 2011 yılında hiç sponsor olmazsa, oylama hiç olmayacak. Çünkü yarışmada 1.2.3. seçilmeyip sadece en iyi ilk 5 fotoğraf seçilmekte.
Yani oylama işin süsü, üyelerin sürece dahil edilmesi, olaya ortak olması. Asıl derece ilk beşe girmekte.

Alıntı:

Kaldı ki zaman zaman 5 jüri üyesinden de tam puan alan bir fotoğraf üyelerden aldığı oylarla 3. veya 4. olabilmektedir. :)
Bu cümlem veya o mesajımı yazarken kesinlikle kimsenin ödül almak için oylamaya dahil olmak istediğini düşünmedim. Başta da söylediğim gibi öyle ahım şahım ödüllerimiz yok.
Öyle sanıyorum ki oylamaya dahil edilmeme sürecinin sadece diğer üyeler de hediye alabilsinden ibaret olduğunu anlatabilmişimdir.

Bu arada sevgili çekirdek'in düşüncesi de hediye konusuna bakış açımızı yansıtır içerikli olmuş.

Teşekkürler.

Adalet Yağcı 09-07-2010 13:36

Benim için fotoğrafımın görülmeye değer olması yeterli.
Doğruyu söylemek gerekirse, konu çocuk olduğunda bu işin zor olacağı baştan belliydi.

Yarışmaya katılan tüm fotoğraflar birbirinden güzeldi(benimki de dahil :))
Ben de Vildan hanım gibi oylayamadım :(

malina 09-07-2010 14:28

Tartıştığınız kural daha önce yoktu.

Çekirdeğin özetlediği durumu yaşamaya başlayınca bu kuralı ekledik.

Alıntı:

Üyelerimiz arasında hem profosyonel hem de profosyoneller kadar iyi fotoğraf çeken arkadaşlar var. Ve onların da yarışmaya devamlı katıldığını düşünün.
İlk derecelerin hemen hepsi onlar arasında paylaşılmayacak mıdır? Bu sefer de tüm diğer üyelerin şevki kırılmayacak mıdır? Madem hep onlar iyi, biz hiç dereceye giremiyoruz, biz katılmayalım noktasına gelinmeyecek midir?
Haksızlık yapmış olmayalım diye de, bir kez ödül alan değil, iki kez alan olarak uyguluyoruz.

agaclar.net yarışmasının amacı, en iyi fotoğrafı seçmek değil. En iyi 5 fotoğrafı seçmek. Yeterli sponsorumuz olduğu zamanlar tümüne ödül verebiliriz. Şimdilik olmadığına göre bir seçim yapmak gerekiyor.

Üyelerin yaptığı oylama kimin ödülü alacağını belirliyor.

Alıntı:

Katılan ve 2 kez dereceye girmiş ve hediye hakkı kazanmış olan üyelerin hediye almama maddesini sonuna kadar destekliyorum. (
Ödül konusundaki bu ayrıntıyı desteklediğinize göre, sorun yok demektir.

Vildan Sönmez 12-07-2010 09:32

Adalet Hanım, gelin oylayalım, zaten bu bölüm yeteri kadar ilgi görmüyor.
Nehir ve clematislerdeki coşku, Ayşe Özdil'in Karagözlü genç kızı, Asuman'ın yeğenininin minicik parmaklarıyla çiçek toplayışı, Enigma ve Frezia'nın çocuklarındaki masumiyet çok çok güzeldi.
Frezıa ne güzel bir bakış yakalamış, fotoğrafı çektikten sonra o bakışın ardından ağlamak mı geldi gülmek mi ?

Asuman oylamadan çıkarıldığına göre, oyum Adalet Hanım'a.

Oylama konusunda Asuman ve Zühre'ye katılıyorum. Dereceye giren arkadaşımız daha önce ödül almışsa, ödül bir sonraki en çok oy alana verilebilir, çünkü artık herkes biliyordur, bu yarışmaya ilgi gösteren arkadaşların amacı ödül değil.
Ama gönderilen fotoğraflar sanki ilk kez gönderiliyormuş gibi değerlendirilip oylanmalı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 670123)
Yarışmaya katılan tüm fotoğraflar birbirinden güzeldi(benimki de dahil :))
Ben de Vildan hanım gibi oylayamadım :(

malina 12-07-2010 14:30

"Ödül önemli değil" cümlesini o kadar çok duyduk ki, devam etmenin gereği kalmadı.
Fotoğraf yarışmalarında ödül dağıtımı iptal edilmiştir.

Yarışmada en iyi 5 fotoğrafı seçiyorduk, ödül için oylama yapıyorduk. Bu durumda iki seçenek var:

1. En iyi 5 fotoğrafı seçip bırakmak
2. 5 fotoğrafın sıralaması için üyelerin oylamasını istemek

Ne tür sorunlar oluşturabileceğini de gözardı etmeden, hangisini tercih edersiniz?

freesiaN 13-07-2010 20:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 671276)
Adalet Hanım, gelin oylayalım, zaten bu bölüm yeteri kadar ilgi görmüyor.
Nehir ve clematislerdeki coşku, Ayşe Özdil'in Karagözlü genç kızı, Asuman'ın yeğenininin minicik parmaklarıyla çiçek toplayışı, Enigma ve Frezia'nın çocuklarındaki masumiyet çok çok güzeldi.
Frezıa ne güzel bir bakış yakalamış, fotoğrafı çektikten sonra o bakışın ardından ağlamak mı geldi gülmek mi ?

Asuman oylamadan çıkarıldığına göre, oyum Adalet Hanım'a.

Oylama konusunda Asuman ve Zühre'ye katılıyorum. Dereceye giren arkadaşımız daha önce ödül almışsa, ödül bir sonraki en çok oy alana verilebilir, çünkü artık herkes biliyordur, bu yarışmaya ilgi gösteren arkadaşların amacı ödül değil.
Ama gönderilen fotoğraflar sanki ilk kez gönderiliyormuş gibi değerlendirilip oylanmalı

Vildan ablacığım esasen kızım fotoğraf çektirmeyi pek sevmiyor onu kandırmak için orda uğur böceği olduğunu söylemiştim.Yani bu bir şaşkınlık anıydı :)
Fotoğrafı yaylada uçurum sayılacak bir yol kenarında çektim,bu çiçekler sadece orda vardı çok güzeldiler.
Beğenilmesine sevindim,çok teşekkürler.

Adalet Yağcı 13-07-2010 21:43

Alıntı:

Fotoğraf yarışmalarında ödül dağıtımı iptal edilmiştir.
Ne yapalım kör talih :)

Alıntı:

1. En iyi 5 fotoğrafı seçip bırakmak
2. 5 fotoğrafın sıralaması için üyelerin oylamasını istemek
Bence 2. seçenek daha güzel olur.
Ancak, birbirini yakından tanıyan arkadaşlar hatır oyu kullanmamalı, fotoğraf kime ait olursa olsun, gerçekten beğendiği fotoğrafa oy vermeli.
Ayrıca; hiç kimse kendi fotoğrafına oy vermemeli.

Bu şekilde bir seçim konuya daha fazla katılım sağlayacaktır diye düşünüyorum.

"Nehir ve Clematis" adlı fotoğrafımı izlenmeye değer bulduğunuz için hepinize teşekkürler ediyorum.

hozat 14-07-2010 02:17

"Fotoğraf yarışmasında ödül dağıtımı iptal edilmiştir."

Fotoğrafların seçimini jüri yapmalıdır.
Çünkü:

*Jürinin, fotğrafların nitelik ve içeriği hakkında belli kriterleri vardır.

*Jüri, objektif ve tarafsız olmak sorumluluğunu taşır.

*"Ödül önemli değil" görüşü ağırlıkta olduğundan,

Ben. 1. şıkkı seçiyorum. Zaten ilk 5'e girmek te ödül niteliği taşır.

Eleştirilere gelince:Bu konu zaten eleştiriler sonucunda gündeme gelmedi mi?

Haklı eleştirilere verilecek cevap her zaman vardır.
Saygılar.

Vildan Sönmez 14-07-2010 10:09

1-5 fotoğrafı jüri seçmeli,
2-üyelerin oylaması sonucu sıralama yapılarak bir tanesi birinci, ya da ayın fotoğrafı olmalı. Eminim arkadaşlar tarafsız oylama yapacaklardır.

Bu da en güzel ödül olur bence. Böylece ödül dağıtımı, takibi gibi problemler de ortadan kalkar.

Vildan Sönmez 14-07-2010 10:14

Canım ömrü, bahtı güzel olsun,
Hepimizin çocuklarının.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi freesiaN (Mesaj 672039)
Vildan ablacığım esasen kızım fotoğraf çektirmeyi pek sevmiyor onu kandırmak için orda uğur böceği olduğunu söylemiştim.Yani bu bir şaşkınlık anıydı :)
Fotoğrafı yaylada uçurum sayılacak bir yol kenarında çektim,bu çiçekler sadece orda vardı çok güzeldiler.
Beğenilmesine sevindim,çok teşekkürler.

malina 14-07-2010 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 672215)

2-üyelerin oylaması sonucu sıralama yapılarak bir tanesi birinci, ya da ayın fotoğrafı olmalı. Eminim arkadaşlar tarafsız oylama yapacaklardır.

Bu da en güzel ödül olur bence. Böylece ödül dağıtımı, takibi gibi problemler de ortadan kalkar.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek (Mesaj 669399)

Sorunun ortadan kalkması için, çekirdeğin dile getirdiği bu soruna nasıl bir çözüm düşündüğünüzü de yazmalısınız.

Adalet Yağcı 14-07-2010 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek (Mesaj 669399)
"2010 yılı içerisinde 2 kez ödül alanlar oylamaya dahil edilmemektedir"

Ben bu kurala şöyle bakıyorum:

Çok doğru söylüyorsunuz.
Ancak, eğer bir fotoğraf yarışması söz konusu ise, katılmak isteyenler biraz daha özenli çekim ve seçim yapmalılar.
Bu konuda yardımcı olacak bir başlığımız vardı yanılmıyorsam.

Bir de fotoğrafa "Resim" demekte ısrar etmesek daha iyi olur :)

malina 14-07-2010 14:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 672313)

Bir de fotoğrafa "Resim" demekte ısrar etmesek daha iyi olur :)

Bu konu başlığında resim diyen var mı diye merak ettim. Çünkü bunu söylemeniz için şu an bir neden yok. "Bu Konuda Ara" bölümünü kullandım. Kimse fotoğraf yerine resim dememiş. Yani yeri geldi söyledim durumu yok...

Önce konuştuğumuz konuyu halletsek :)

Adalet Yağcı 14-07-2010 15:37

Evet bu başlıkta yok ama diğer bütün başlıklarda "resim" olarak ifade edildiği için yazmıştım.

Fotoğraf seçimi için bir ön eleme yapılabilir bu işten anlayan arkadaşlarımız tarafından.
İçinden konuya uygun olmayanlar, netlik problemi olanlar, çok fazla photoshop müdahalesi olanlar, döndürülmesi gereken fotoğraflar elenebilir.

Tabii fotoğrafı elenen üye bunu nasıl karşılar diyeceksiniz, tatsızlıklar yaşanır mı, yaşanabilir.

Geriye kalan tüm fotoğraflar üyelerin oylamasına sunulabilir.

hozat 14-07-2010 20:43

Alıntı:

Sorunun ortadan kalkması için, çekirdeğin dile getirdiği bu soruna nasıl bir çözüm düşündüğünüzü yazmalısınız.
Bütün gün bir çözüm düşündüm ama, pek te içinden çıkamadım.

Aklıma gelen tek şeyi söyleyeyim.

yarışmalara katılıp ta üç'ten fazla ilk 5'e girmiş üyeler varsa,

Bu üyeler ayrı bir gurup olarak değerlendirilip,aralarındaan ayın fotoğrafı seçilebilir mi?

Tabii ki söylemesi kolay, bu elemenin jüriye ikinci bir mesai harcatacağının farkındayım.

Böyle olursa, daha amatör olanların sahası genişler diye düşündüm.

Düşünmekten vazgeçmedim, halâ düşünüyorum.:confused:

Vildan Sönmez 15-07-2010 00:50

Katılımcılar arasında amatör profesyonel ayırımını yapmak çok zor. Bizim yarışmamızda katılımcıları nasıl sınıflandırabiliriz ki ?

Kaldı ki bir çok yarışma her iki grup birarada olmak üzere yapılıyor. Fotoğrafla ilgilenen amatörler de diğerlerinin arasından sıyrılabiliyor.

cem kaptan 15-07-2010 03:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 672215)

Yukarıda ki oylama sonuçlarından anladığım kadarıyla, oylama yapan arkadaşlar ya fotoğraftan anlamıyorlar ya da eş dost oylaması yapıyorlar. Oylama yapan arkadaşların tarafsız kalamadıkları alenen belli oluyor.
1. Ödülün kaldırılması isabetli bir karar olmuş.
2. Jüri, daha önce ilk beşe kalıp kalmadığını gözetmeden, beş fotoğraf seçsin,
3. Üyelerin oylama uygulamasından vazgeçilsin.
4. "Fotoğraf yarışmaları" başlığı yerine, "bu ayın fotoğraf konusu" başlığı altında üyeler fotoğraflarını yüklesin.
Sonuçta ödül ve yarışma olmayınca kavga gürültü de olmaz...

Vildan Sönmez 15-07-2010 11:42

Cem Bey Merhabalar,
Size katılıyorum:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cem kaptan (Mesaj 672569)
4. "Fotoğraf yarışmaları" başlığı yerine, "bu ayın fotoğraf konusu" başlığı altında üyeler fotoğraflarını yüklesin.

Vildan Sönmez 15-07-2010 11:49

Ama eş dost oylaması bölümüne itirazım var, çok da öyle olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca fotoğraftan anlama iddiası da yok ortada, gözümüze gönlümüze güzel geleni oyluyoruz.
Üyelerin oylaması kaldırılırsa çok pasif durumda kalınacağından heyecan azalacak. Ben tam tersi oylamaya katılımı arttırabilsek keşke diyorum.

Alıntı:

Yukarıda ki oylama sonuçlarından anladığım kadarıyla, oylama yapan arkadaşlar ya fotoğraftan anlamıyorlar ya da eş dost oylaması yapıyorlar. Oylama yapan arkadaşların tarafsız kalamadıkları alenen belli oluyor.

Adalet Yağcı 15-07-2010 13:05

Alıntı:

Cem bey, biz sizin gibi profesyonelleşemedik daha, çektiğimiz fotoğraflara renk doygunluğu dışında hiç bir müdahale yapmadan yüklüyoruz.
Kaldı ki, ben sizin fotoğrafınızı görünce "eyvah, hiç şansım yok" diye düşünmüştüm :)

Bunu da daha önce yarışmaya katıldığınız fotoğrafa mesaj yazarak ne kadar beğendiğimi bildirmiştim.

Eş dost kayırması elbette olmasın, zaten buna hiç de gerek yok, çünkü ödül de yok.

Burada, Vildan hanımın dediği gibi, gözümüzü gönlümüzü okşayan kareler bizim için güzeldir, sanatsal değerlerini bilemeyiz.

Fotoğraflarınızdan anladığım kadarı ile, bu konuyu iyi biliyorsunuz, yukarıdaki tarzda eleştiriler getireceğinize, bizlere daha iyi fotoğraf çekmek için yollar tarif etseniz daha şık olurdu.

Sevgi Durul 15-07-2010 13:45

Son üç dört yarışmadır, oy kullanan bir üye olarak, eş dost oylaması yaptığımı düşünmüyorum.Bütün ağaçlar. net üyelerine eşit mesafedeyim.

Ödül olmasa da, oylama olması taraftarıyım. Sayın Vildan Sönmez'in de söylediği gibi, katılımın arttırılabilmesi için, neler yapılabiliri düşünmeliyiz.

malina 19-07-2010 17:30

Alıntı:

İşin içine oy, puan, hediye girdi mi kavga-gürültü kaçınılmaz oluyor. Bunları yaşadım ve biliyorum. Kaçınılmaz sonuç… Şimdi olmazsa, yarın öbür gün mutlaka olacaktır.
2005 yılından bu yana yarışmaları yapıyoruz. Tartışmaların olduğu ay sayısı birkaç taneyi geçmez. Yani yorumunuzu (buna katılan diğer arkadaşlar da var) abartılı buldum.

Ödülleri kaldırma nedenimiz, sadece bu tartışma değil. Bir süre önce, alma gereği bile duymayan arkadaşlar var, kaldırsak mı diye düşünmüştük. Yani birbirine zıt iki gerekçe var :)

Mehmet Can 20-07-2010 10:44

Tabi ki eleştiriler faydalıdır ama benim fotoğraf çekmekte ki temel fikrim farklı galiba. Gördüğümü görmek istediğimi özgün bir şekilde dondurmak.

Zühre Demir 21-07-2010 14:22

Tam da geldiğimiz şu noktada olay, hediye kavgasına dönüşmüş sanki. 'Hediye önemli değil' diyenlere inanın lütfen, ayrıca tanıdıklara oy verme, kayırma iddiasına da katılmıyorum. Son aylardaki oylamalarda ve çıkan sonuçta böyle birşey görmüyorum.
Haketmeyen, berbat bir fotoğrafın dereceye girdiğini kimse söylemeyez, ancak çekimde bazı ufak ve teknik hatalar olduğu söylenebilir sadece. O da fotoğrafı sefil yapmaz.

Tüm teknik kurallara uyabilirsiniz, kimsenin farkında olmadığı ve bilmediği teknik bilgiler kullanabilirsiniz, ama çektiğiniz fotoğraf kimseyi etkilemeyebilir.

Ayrıca önerim de şudur, zaten bölüme ilgisizliğin olduğundan yakınıyorsunuz, o zaman üyelerin oylamaya katılmalarını engelememeniz gerekir. Tansiyon düşer, heyecan azalır. Ve bir kez daha belirteyim; sırf arkadaş ya da yakın diye kimsenin berbat bir fotoğrafa oy verdiğine, verebileceğine inanmıyorum, kimse çocuk değil. Yani kıssadan hisse, ödülü kaldırın yeter.

Bir de çekirdek'in sorusu var değil mi? Profesyonel düzeyde fotoğraf çekmek bir suç değildir, amatörleri de, her fotoğraf çekeni de ihya edelim diye bir kural yok. Onlar da böylelikle daha iyisini çekebilmek için kendilerini geliştirebilirler, hepimizin yapmaya çalıştığı zaten bu. 'İyi çekiyorsan yarışmaya katılma, diğerlerine haksızlık oluyor' diye bir mantık olamaz. Kimsenin de kötü bir fotoğrafı varsa seçilmediği için üzüldüğünü, oturup ağladığnı sanmıyorum. Herkes daha iyisini çekebilmek için uğraş vermeli, daha iyiyi, daha güzeli hedeflemeli. Bu iş tıpkı çiçek yetiştirmeye benzemeli...

DarkYES 21-07-2010 20:39

Alıntı:

Onlar da böylelikle daha iyisini çekebilmek için kendilerini geliştirebilirler, hepimizin yapmaya çalıştığı zaten bu. 'İyi çekiyorsan yarışmaya katılma, diğerlerine haksızlık oluyor' diye bir mantık olamaz.
Sayın Zühre Demir,

Kime nerede yarışmaya katılmayın denmiş? Başlangıçta gülerek tepki vermekle birlikte işin tadını kaçırmaktasınız. Bu yazdığınızı okuyan da sanki birilerine katılmayın demişiz sanacak!

Alıntı:

'Hediye önemli değil' diyenlere inanın lütfen, ayrıca tanıdıklara oy verme, kayırma iddiasına da katılmıyorum.
Hediye önemli değil diyenlere inanmayan kim? Zaten en baştan beri beri ben bu hediyeler önem arzedecek şeyler değil, öylesine verilen hediyeler diyorum?! Baştan bu yana hediyeleri dile getirme sebebim de zaten oylamanın hediyeler ile ilgili alakalı olduğunu anlatmaya çalışmak. Oylamanın derdinin 1.2.3. seçmek olmadığını anlatmak. Yarışmanın ilk beşe girmekten ibaret olduğunu anlatmak.

Sevgi, Saygı

DarkYES 21-07-2010 20:49

Alıntı:

Merhaba,

Öncelikle Sayın Cem Kaptan bu yazdıklarını yazarken tahminen kendi değer yargılarıyla bu sonuca varmıştır. Sonuçta neden böyle düşündüğünü de açıkça da yazmıştır.

Benim seçim yaparken ki kriterlerimle, Cem Beyin ki ya da Vildan Hanım'ın ki tahminen bir değildir ya da olmayabilir. Sahip olunan bilgi ya da estetik anlayış ya da konuya olan zaafiyet beğenileri ya da seçimleri etkileyebilir.

Burada tekrar etmek gerekir ki oylamanın yapılma amacı 1.2.3.4.5. belirlemek için değildi. Yani en azından kalite/başarı anlamında böyle bir niyet yoktu. Eğer böyle olsa zaten jüri üyeleri seçim yaparken 1.2.3.4.5. belirlerdi. Olaya daha ziyade Cem Kaptan'ın gözünden bakanların ama bakerken belki daha farklı değerleri ön planda tutan insanların seçimleri vardı ortada.

Buradaki mevcut enerjiyi umarım daha sonraki süreçte yarışma dışındaki fotoğrafla ilgili forum konularımızda bize aktarmaya devam edersiniz :)

Zira daha önce de 1-2 kişiye "Madem farklı bir değerlendirmeniz var bizimle paylaşın." benzeri şeyler söylenmiş ama maalesef Sayın Cem Kaptan gibi söylediğinin arkasında durur bir tavırla karşılaşamamıştık. Bu vesileyle kendisine zaman ayırıp yazdıkları için teşekkür ederim.

izzeterisen 21-07-2010 21:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enigma_6643 (Mesaj 674443)
Tabi ki eleştiriler faydalıdır ama benim fotoğraf çekmekte ki temel fikrim farklı galiba. Gördüğümü görmek istediğimi özgün bir şekilde dondurmak.

Size katılıyorum. Siz en iyisi fotoğraf çekmeye devam edin. fotoğrafınız çok doğal.

Adalet Yağcı 21-07-2010 22:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES (Mesaj 675102)
Yazıların bir kısmını oraya da kopyalıyorum.

Sayın DarkYES, teşekkürler.

Zühre Demir 21-07-2010 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES (Mesaj 675100)
Sayın Zühre Demir,

Kime nerede yarışmaya katılmayın denmiş? Başlangıçta gülerek tepki vermekle birlikte işin tadını kaçırmaktasınız. Bu yazdığınızı okuyan da sanki birilerine katılmayın demişiz sanacak!

Bu bir çıkarım, alıntı değildi Darkyes. Yorum değil, sebep olunabilecek şey!.. Cümleyi şeklen, olduğu gibi okursanız sizin söylediğiniz anlam çıkar, kimseye elbette yarışmaya katılmayın denmez. Bunu ifade etmek zorunda kaldığım için benim de tadım kaçtı.
Saygılar!..

Kılınç 24-07-2010 19:06

Ödül konusundaki uygulamaya katılıyorum. Ancak bir öneri; İki kez ödül alanların fotoğrafları oylamaya katılsın ancak ödüle layık görülecek oy alırsa derecesini korumakla birlikte ödül sonraki derecelere verilsin. Arkadaşlar ödülü de çok abartmayalım. Amaç muhabbet ve güzellik olsun. Ödül olarak verilen kitabı ya da benzeri nesneyi internet kullandığımıza göre hepimiz kolaylıkla edinebiliriz. Buradaki amaç maddi olmaktan çok duygusal ve bu duyguyu ne kadar çok arkadaşımız tadarsa o kadar güzel olur. Hepinizi selamlıyorum.

mddark 07-08-2010 00:32

Yaz Meyveleri [Temmuz 2010]

Kaç aydır yarışmalara fotoğraf gönderiyorum. Bu ayki fotoğrafımın falan oylamaya girmesi lazım ancak olmuyor nedense.Bu bir yarışmaysa bırakın fotoğrafları herkes görsün herkes her fotoğrafa oy versin. Niye beşini seçiyorsunuz. Yarışmalara gönderdiğim bütün fotoğrafları kaldırıyorum. bundan sonra da göndermeyeceğim.Böyle gereksiz bir yarışma yapmanızın da bir mantığı yok zaten. Jürinin sanki bu konuda çok mu bir deneyimi mi var da beş fotoğraf seçiliyor. Bu yarışmanız bu şartlarda amaca hizmet etmez böyle...

DarkYES 11-08-2010 17:55

Sayın mddark,

Gayet hoş fotoğraflarınız olmakla birlikte öyle sanıyorum ki her fotoğraf yarışması konusunda büyük puntoyla yazdığımız ve şu sayfaya yönlenen "Yarışma Kuralları"na hiç bakmıyorsunuz.

http://www.agaclar.net/forum/fotograf-yarismalari/423.htm

Yine bu kural bölümünde yarışmacıların gözünden kaçmaması için de aşağıdaki kural yazılı bulunmakta.

»
5 (Beş) mesajdan daha az mesajı olan üyeler değerlendirmeye alınmaz.

Keşke buraya yazdığınız forumdaki bu 2. mesajınız yerine herhangi bir başlıkta ya da sadece kahvehanede 5 mesaj yazmış olsaydınız.

http://www.fotografyarismalari.com/

Bakınız bu site pek çok yarışmayı takip etmek için oldukça kullanışlı bir site. Buradan ulaşacağınız hemen her yarışma sitesinde fotoğrafın gönderim tarihinden ,formatına hemen her yarışmada belirli kurallar olduğunu görebilirsiniz. Fakat maalesef biz ne yaptıysak kuralların okunmasını sağlayamadık.
Okunan kuralları da zaman zaman daha da açmak ya da belki bir daha karşımıza çıkmayacak çeşitli durumları belirtir hale getirmek için uzattıkça uzatmak zorunda kaldık.

Size karşı sergilenen özel bir tavrın olmadığını bilmenizi isterim. Zira sizi ne ben ne de jüri üyeleri tanıyor.

Sevgi, Saygı

DarkYES 11-08-2010 17:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mddark (Mesaj 680888)

Kaç aydır yarışmalara fotoğraf gönderiyorum. Bu ayki fotoğrafımın falan oylamaya girmesi lazım ancak olmuyor nedense.Bu bir yarışmaysa bırakın fotoğrafları herkes görsün herkes her fotoğrafa oy versin. Niye beşini seçiyorsunuz. Yarışmalara gönderdiğim bütün fotoğrafları kaldırıyorum. bundan sonra da göndermeyeceğim.Böyle gereksiz bir yarışma yapmanızın da bir mantığı yok zaten. Jürinin sanki bu konuda çok mu bir deneyimi mi var da beş fotoğraf seçiliyor. Bu yarışmanız bu şartlarda amaca hizmet etmez böyle...

Bu arada umarım bu mesajı okumak için en azından forum alanına uğrarsınız.

Vildan Sönmez 12-08-2010 00:54

Sayın arkadaşım, profilinize baktım da:
Toplam mesaj sayınız 2, Galerilerdeki toplam fotoğrafınız 29 ve fotoğrafımın oylamaya girmesi gerek olmuyor nedense diyorsunuz. Bence biraz daha emek vermeniz gerek bunu sormak için.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mddark (Mesaj 680888)

Kaç aydır yarışmalara fotoğraf gönderiyorum. Bu ayki fotoğrafımın falan oylamaya girmesi lazım ancak olmuyor nedense.

hozat 12-08-2010 12:36

Sevgili arkadaşlar,

Yaz meyveleri (Temmuz 2010) fotoğraf yarrışmmasının sonuçları belli oldu mu?

Ben, 10 gündür internet olmayan bir yerdeydim.

Yalnızca ilk beş'e girdiğimi gördüm. Oylama sonucu ne oldu ? Forumda aradım ama bulamadım.

Biligilendirirseniz sevinirim.

Ayrıca ilk 5' e giren arkadaşları kutlıyorum.

Katılan diğer üyelerin de ellerine sağlık,içlerinde çok güzel fotoğraflar vardı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024