agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Çam tohumu çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/9874.htm)

BenMehmetRifat 11-08-2008 19:29

Çam tohumu çimlendirme

Merhaba arkadaşlar size sorum olucak şu ki bahçemizde 3-4 çeşif çam ağacı var. ben bunlardan fidan oluşturmak dikip çoğaltmak istiyorum nasıl yapabilirim çam hakkında bildiğiniz bir teknik varmı ? teşekkür ederim

fth05 14-08-2008 16:23

Merhaba
Aslında bu konuyu ben de merak ediyorum.Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabililer mi?

fiona 14-08-2008 18:46

Kozalaklarının içindeki tohumlarda eğer embriyo varsa çimlendirebilirsiniz. Denemek için tohumların birkaç tanesini kesip içinin dolu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra tohum yastığı ya da saksıya tohum harcı hazırlayıp yüzeyini düzeltin ,tohumları ekin ve çok kalın olmayacak şekilde üzerini örtün.Hergün düzenli birşekilde nemlendirirmeyi ihmal etmeyin.

tomurcuk054 21-09-2008 23:41

Çelıklemeyı bende merak edıyorum.

unbrekable 03-11-2010 19:26

Çam ağacı tohumu

4 Eklenti(ler)
Öncelikle merhaba diliyorum . Çam agacının tohumu bu mu oluyor ? böyle mi alınıyor tohum bilgi verirseniz çok sevinirim . Bahçemde yol boyunca çam ağaçları var nasıl tohum alınır nasıl tohumdan yetiştirilir hiçbir fikrim yok yardımcı olurmusunuz ?

Hhatice 03-11-2010 19:40

Evet bunlar tohum ,doğru almışsınız.

unbrekable 03-11-2010 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 712206)
Evet bunlar tohum ,doğru almışsınız.

Hatice hanım bunları nasıl dikmem gerekiyor nasıl yetiştircem ? Birkaç kişi küçük poşete toprak koy, tohumları koy poşetin altına küçük delikler aç ve öyle yetiştir dediler böyle mi yapıyım yoksa , başka yöntemleri var mı bu işin ?

ahmetmsl 06-11-2010 10:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi unbrekable (Mesaj 712210)
Hatice hanım bunları nasıl dikmem gerekiyor nasıl yetiştircem ? Birkaç kişi küçük poşete toprak koy, tohumları koy poşetin altına küçük delikler aç ve öyle yetiştir dediler böyle mi yapıyım yoksa , başka yöntemleri var mı bu işin ?

unbrekable kardeşim hiç gerek yok öyle işlemlere. bende bu çamda yetiştirdim bir zamanlar. şuandada çok güzel bir şekilde büyümekteler. benim uyguladığım işlemleri sıralayayım sana.
ilk başta tohumların boş olup olmadığını suya atarak ayırdım. (batanlar dolu, su üstünde kalanlar ise boştur)
daha sonrasında ufak plastik, pet bardaklara toprak doldurdum ve hepsini ayrı ayrı bardaklara diktim. (yalnzca dolu olanları ****** ;)
tohum üzerinde çok fazla toprak tabakası olmasın yalnız. 5-6 mm olsa yeterli.
9-10 gün içerisinde çimlenmeler görülecektir. Başarılar...

Douglas Fir 06-11-2010 12:33

Yalnız pet bardakların altına drenaj için 2-3 adet küçük delik açmayı unutmayın lütfen. Ayrıca topraklarını nemli tutmaya gayret edin. Ancak çok ve sık sulama ile toprak çok ıslanırsa mantarlanma yeni filizlerde kök çökerten hastalığına yol açar ki bu da onları kaybetmeniz anlamına gelir. Ayrıca çimlenme sırasında ısı da önemlidir. 18-22 derece idealdir. Fazla soğuk ve sıcak ortamlardan kaçının. çimlenme sonrası ise fideleri daha fazla günışı alan bir yere taşımak gerekir. Kolay gelsin.

biyologist 13-11-2010 21:00

Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu çam ağacı değil, mazı bitkisidir.

Çimlendirme konusunda şimdilik pek bilgim yok. Araştırma aşamasındayım ben de.

26esk 13-11-2010 21:39

mazı kolayca çimlene bilmektedir....kolay gelsin

the_mc 14-11-2010 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi biyologist (Mesaj 715583)
Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu çam ağacı değil, mazı bitkisidir.

Çimlendirme konusunda şimdilik pek bilgim yok. Araştırma aşamasındayım ben de.

:D sana katılıyorum. peyzaj amaçlı çok kullanılan ağaçtır.

taha99 22-11-2010 19:30

Bende hep merak etmişimdir bu ağacın ne olduğunu. Her yerde gorüyordum ama bii türlü anlıyamıyordum.

furkan yıldız 26-11-2010 14:33

bu çamın tohumlarını hiç görmemiştim güzel bir bilgi daha edindim :)

cemcell61 06-01-2011 17:12

leylandi tohumu arıyorum..

Sudamlasi 10-08-2011 17:56

Az önce bu tohumlardan topladım Ankara Cemre parkından şimdi suya koydum 15 20 dk oldu ve hiçbiri çökmedi. ! kaç saat beklesemmiki yoksa 15 20 dk yetermi acaba tohumlar boş çıktı sanırım.

greenday 17-10-2013 15:29

Çam Fidanı Yetiştiriciliği

Merhaba,

Biz çam fidanı yetiştiriliği yapmak istiyoruz. Devletin bu konuda katkısı bilinmekte. Köyümüzde önceden ekim yapılmış ve şuan hiçbir şey ekilmeyen araziler var ve değerlendirmek istiyoruz. Fakat bu konuda henüz çok fazla bilgimiz yok. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum. Bu işi Bolu'da yapacağız. Oldukça yeşil bir şehiriz :) Ama bu iş için Bolu iyi bir yer mi bilmiyorum.

Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

siirtermal 09-12-2013 15:43

Çam çimlendirme hakkında sorularım

Kolay gelsin amatör yetiştiriciyim birkaç sorum var.

1- Çam tohumunu şeffaf plastik bardaklara ektik. Yarısı çimlendi fakat cılız uzuyorlar. Bundan sonraki aşamalar nelerdir?

2- Çam çimlendirmek için ne tür toprağa ihtiyacımız var? Biraz araştırdım çok değişik şeyler söyleniyor forumda, kimi kum kullanın kimi toprakla yapın diyor tam öğrenmek istiyorum.

:p

seaa 09-12-2013 16:46

Substrat torfu kullanabilirsiz ya da leonarditle bahçe toprağına da tohum ekebilirsiniz. Çamlar çimlendikten sonra sulamayı azaltın ve de tohumları çok derine ekmeyin. Cılız uzamaları çok sulamadandır

mobilspy 09-12-2013 16:51

Tohumları nezaman ektiniz bendede bonzai için yurt dışından getirdiğim tohumlar var bikac ay önce eksiklerin çıkmadı tekrar ekicem ama ocak sonuna kadar beklemeyi dusunuyodum yazınızı görene kadar

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

wehde 09-12-2013 23:16

plastik bardak yeterli değil çam fidesi için, en azından yogurt kovasına falan koy, bardakta kurur çam fidelerin. soğuktan falanda korkmana gerek yok çam fidesine bişey olmaz, bende ekeli 3 ay oldu, tohumdan ektim, dışarda rüzgarın soğun altında duruyor. bildiğimiz kırmızı toprağa ektim ben, geçen baktım kalıp gibi olmuş hatta, çam toprak seçmez ki, iyi toprakta daha hızlı gelişir herhalde

cbediz 17-02-2014 08:02

Kapak kısımlarını kestiğim 50 ml'lik pet su şişelerine bahçe toprağı ve torfu yarı yarıya karıştırıp fıstık çamı tohumlarını (1 cm derinlikte) diktim. Hepsi fide verdi. Sırf torfa diktiklerim de (hem de daha çabuk) çıktı ama nedenini anlamadığım şekilde daha çabuk kurudular.
Ben de fide yapıyorum ama 3-4 aylık fidelerin alttan kurumalarının nedenini, çözümünü bulamadım.

Kayahann 17-02-2014 08:23

arkadaşlar size çam çimlendirmekle ilgili şöyle bir tavsiyem olacak, çimlendireceğiniz yer olabildiğince derin olmalı çünkü kökler dolanmaya başlayınca çok büyük bi ihtimal kaybediyorsunuz, benim çam için kullandığım en iyi çimlendirme saksısı 1.5 ltlik su şişelerini üstlerini keserek altlarına delikler açarak yaptığım saksılardı, ama altta kökleri gördüğünüz anda büyük saksılara alın, çamı çimlendirmek değil çimlenen fidecikleri fidan haline getirmek zordur

zynlby 26-02-2014 14:17

1 Eklenti(ler)
elimde bu kozalaklar var ama hala kozalaklar açılmadı. suda bekletme süresi 3 gün olarak düşünmüştüm ama olmadı. ne önerirsiniz.

Uysal01 27-02-2014 00:05

Sayın zynlb,
Kozalaklar toros sediri kozalakları,üstlerine su serpin ve açık biryere koyun,bu işlemi açılıncaya kadar tekrarlayın,birkaç günde açılırlar.

MUHAMMED YÜKSEL 05-04-2014 12:19

sayın zynlb
kozalaklar biraz suda bekledikten sonra onları kurutacak nemini alacak bi yere koy. mesela yanan bi kaloriferin üstüne **** onun gibi sıcak bir yere ama dikkat et kozalakların tutuşacağı kadar sıcak bi yer olmasın. onlar orda nemi kaçtıkça çıt çıt çıt diye açılmaya başlarlar içinden tohumlarını alabilirsin

zynlby 07-04-2014 08:42

tavsiyeler için teşekkürler, önce nemlendirmeyi denedim sonra suda bekletip kalorifer olayını yaptım. sonunda açıldılar. tohumları aldım, teşekkür ederim...

Kayahann 07-04-2014 09:07

6 tane fıstık çamı kozalağını kaloriferin üzerine koydum evde silahlı çatışma çıkmış gibiydi :D

futuuu 12-05-2014 12:38

Merhaba arkadaşlar. Kozalaktan çimlendirme olayına ben de merak saldım. Yalnız genel olarak konu mazı üzerinde dönmüş. Ben iğne yapraklılardan üretim yapmayı düşünüyorum. Yalnız kozalağın yapısını tanımıyorum. Bir kozalaktan tohum nasıl elde edilir? Tohum kozalağın neresindedir? Kozalak yaşken mi yoksa kuruyken mi elde edilir? Şimdiden teşekkür ederim.

horanlı.66 12-05-2014 17:27

sayın futuu, çam kozalaklari eğer tohum elde etmek istiyorsaniz kapalı kurumuş kozalaktan çıkar , kozalaklari toplarsiniz, kurudukça açılır, her açılan parçanın iç kisminda iki tane kanatlı tohum olur, rüzgarda ucuşup sağa sola dağılması için, bu tohumları çok fazla su tutmayan uygun toprağa Veya torfa dilerseniz iki üç hafta içinde hemen çıkıyor,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024