agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   jakaranda tohumunu çimlendirmek (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/9696.htm)

kanz 27-07-2008 12:25

jakaranda tohumunu çimlendirmek

Arkadaşlar selam, bundan bir iki yıl evvel çevre illerimizin birinde gezerken çok koyu yeşil yapraklara sahip olan oldukça heybetli, güzel bir ağaca rastladım. Ağaç çok hoşuma gitti ve elimdeki poşet yardımıyla ağacı incitmeden üzerinde bulunan aşağıya resimlerini ekleyeceğim tohumlarını (çekirdek her ne ise..) aldım. Ancak bu tohumları nasıl yeşertebileceğim konusunda hiç bir fikrim yok. Bunun bir zamanı var mıdır? İlk olarak saksının içinde mi yetiştirmeliyim? Bu konular hakkında bilgi sahibi değilim. Lütfen yardımcı olur musunuz? Aşağıya tohumların resimlerini ekliyorum.

http://img297.imageshack.us/img297/1008/dsc07264qk4.jpg

http://img68.imageshack.us/img68/8316/dsc07261ah5.jpg

http://img301.imageshack.us/img301/6667/dsc07258qi4.jpg

Alttaki resimler tohumun içinin açılmış halinin resimleri. İçinden minik minik çekirdekler çıkıyor. Acaba bunları mı yeşertmeliyim ?

Arkadaşlar elimde tohum sayısı sınırlı, 3-4 civarı. Bunları hata yapmadan yeşertmem gerekiyor, yani deney yapma şansım yok. Lütfen yardımcı olur musunuz? Çok teşekkür ederim.

memet 27-07-2008 12:58

Jakarandaya benziyor. Foruma fotoğraf yülerken boyutlarına dikkat etmelisiniz. sayfanın boyutlarını bozuyor görmeyi zorlaştırıyor.
şubat mart aylarını beklemeniz daha uygun. Tabi iki yıllık tohumların canlılıklarını kaybetmiş olma riski de var. Olmazsa seralarda jakaranda fidesi bulmanız kolay İzmir'de.
Tohumları ılık suda bekletin, daha sonra torfda çimlendirmeyi deneyin. Lozan kapısından girince çiçekli halini ilkbaharda görebilirsiniz.

berduray 27-07-2008 17:44

Evet bu jakaranda tohumu ben de parktan almıştım ama çimlendiremedim, şu aralar çimlenme için uygun olmayan bir dönemde olduğunu düşünüyorum.

Sayın Memet'e katılıyorum,bahar ayları daha uygun, bu sıcaklarda çimlense bile pişiyor fideler.

Belki buzdolabında saklarsanız tohumlar tazeliğini korur, otomatik olarak soğuk katlama da yapmış olursunuz.

Oyaman 28-07-2008 11:48

Sevgili Berduray , bende Mart ayından bugüne kadar Jacaranda tohumlarını çimlendirmeye çalışıyorum . Halende devam etmekteyim .Sonuç alamadım .
Webteki araştırmamda 10 - 15 günde çimleneceği yazılıyor . Ben de şaşırdım bu işe üstelik bendeki tohumlar Muğladan taze olarak geldi .

berduray 28-07-2008 12:07

Sayın Oyaman ben tohum kapsülünü daldan kendim kopardım eve gidip torfa ektim, bayat olma ihtimali sıfır olmasına rağmen çimlendiremedim.

Çok nazlı bir tohum, ben ilkbaharda tekrar deneyeceğim, umarım başarırız.

Oyaman 28-07-2008 14:58

Halen çimlendirmeye çalışıyorum , değişik denemeler yaptım . Webde ise çok kolay çimlendiğini yazıyor .Anlayamadım bunun sebebini !
Bu yaz sonuna kadar başaramazsam , sevgili Memedin dediğini yapacağım ve
İzmirde fidanını arayacağım . Selamlar .

berduray 28-07-2008 16:20

Değişik denemeler derken?

Paylaşır mısınız lütfen?

Aynı yanlışlara düşmemek adına soruyorum.

Oyaman 03-08-2008 00:24

1 Eklenti(ler)
Nihayet sonunda , çimlendiler ! .Sevgili Berduray , bir gün ılık suda beklettim , spreylemeyi sürekli oksijenli su ile yaptım . Tohumlar çok taze olmasına rağmen yaklaşık 1 ayda çimlendiler .
Tohumları viyole 2 şer adet koyuyordum , bazı tohumların olgun olmaması ihtimaline karşılık son denememde en az 30 tohum kullandım . Şu anda 2 adet göründü .

berduray 03-08-2008 14:27

Oh gözünüz aydın, demek cocoda denemek lazım, teşekkürler, ara ara fotoğraf yükler misiniz?

Gelişimini merak edenlere rehberlik olur.

kanz 03-08-2008 20:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman (Mesaj 264670)
Nihayet sonunda , çimlendiler ! .Sevgili Berduray , bir gün ılık suda beklettim , spreylemeyi sürekli oksijenli su ile yaptım . Tohumlar çok taze olmasına rağmen yaklaşık 1 ayda çimlendiler .
Tohumları viyole 2 şer adet koyuyordum , bazı tohumların olgun olmaması ihtimaline karşılık son denememde en az 30 tohum kullandım . Şu anda 2 adet göründü .

Ne güzel...Tohumları nerede yeşertiyorsunuz ? Torf mu yoksa normal toprak mı ? Bu yeşertme işlemini biraz daha detaylı bir şekilde anlatırsanız sevinirim ;) Benim gibi hiç bilmeyen kişiler de aydınlanmış olurlar. Bir de tohumları nereden aldınız acaba ben de almak istiyorum da... :)

berduray 13-08-2008 00:48

Sayın Oyaman var mı jakarandalarda bir gelişme, bilgi verebilir misiniz?

Fotoğraf olursa süper olur, kolaylıklar dilerim.

Oyaman 14-08-2008 23:18

1 Eklenti(ler)
Sevgili Berduray , mesajını yeni gördüm ve hemen senin için bir fotoğraf çektim .
İki ufaklığın yanına bir tane daha kardeş geldi . Üçüz olarak büyümeye çalşıyorlar . Bu on gün zarfında gerçek yapraklarını çıkardılar ancak çok narin ve ufaklar .Bunların büyüyüpte kocaman bir ağaç olacaklarına inanmak zor geliyor .
Sizde cocopeat temin edip tohumları fazla olarak ekerseniz sanırım birkaç adet çimlendirebilirsiniz .Selamlar .

berduray 14-08-2008 23:43

Çok teşekkür ederim, kendim başarmış kadar sevindim, inanınız.

İlk yapraklar da ilginçmiş gerçekten.

Gelişimlerini merakla takip edeceğim, benimkilerden ses yok henüz.

Kolaylıklar dilerim.

berduray 30-08-2008 12:51

Sayın Oyaman son durum nedir?

Merakla gelişmeleri bekliyorum, fotoğraf ekleyebilir misiniz lütfen.

MSaygin 30-08-2008 13:41

Ben tohumlarımı çok kolay çimlendirmiştim, %50 torf %50 perlit karışımında.Fideler 20-25cm boya hızla geldiler ama 4-5 gün evde olmadığım bir zamanda gölgede olmalarına rağmen kurudular ne yazık ki.Evdeki o kadar bitkiden bir tek onlar dayanamamıştı, biraz nazlı büyüyorlar anlayacağınız.

berduray 31-10-2008 14:23

Jakaranda fidanlarınız ne durumda, fotoğraf yüklermisiniz arkadaşlar?

Volare 07-02-2009 13:36

jakaranda

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
yeşim arkadaşımızın gönderdiği tohumlardan çimlenen 1 adet bitkim.
Şimdilik durumu iyi,ama günde 2 defa konrol ediyorum.
Fotoğrafları cep telefonu ile çekildi,kalitesi kötü:(

berduray 07-02-2009 18:38

Çok sevindim, kendim sürekli denemiş ve çimlendirememiş biri olarak...

Merak ettiğim, tohum kapsülle mi geldi,açıkta mı?

Şayet kapsülle geldiyse tamamen kuru , kahverengi miydi?

Bu senenin tohumu mu?

Kaç günde çimlendi? Isı vs.. hakkında detay verirmisiniz?

semmasi 07-02-2009 22:25

değerli arkadaşlar; şimdiden tohumlar balkonda çimlenir mi?yoksa daha erken değil mi?

Yeşim 07-02-2009 23:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 356899)
Çok sevindim, kendim sürekli denemiş ve çimlendirememiş biri olarak...

Merak ettiğim, tohum kapsülle mi geldi,açıkta mı?

Şayet kapsülle geldiyse tamamen kuru , kahverengi miydi?

Bu senenin tohumu mu?

Kaç günde çimlendi? Isı vs.. hakkında detay verirmisiniz?

Sayın Berduray; kapsulleri açıp, tohumları kuruttuktansonra arkadaşlara postaladım.2008 geç sonbaharında toplandılar.Sanırım siz dikerken kapsülü açmamışsınız?Önceki mesajlarınızdan bu çıkarımı yaptım, yanlış isem lütfen beni düzeltiniz..

Yeşim 07-02-2009 23:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi semmasi (Mesaj 357003)
değerli arkadaşlar; şimdiden tohumlar balkonda çimlenir mi?yoksa daha erken değil mi?

Bulunduğunuz yöre henüz açıkta çimlenme için uygun değil.Hala kaloriferler yanmakta iken içeride çimlendirip, sonraki bir tarihte kontrollü olarak dişarı alınız.
Kışa tekrar soğuktan korumak için kapalı bir mekanda muhafaza etmelisiniz.Ağaç yarı tropik kabul ediliyor, istediği şartları sağlamazsanız ölecektir.

berduray 07-02-2009 23:25

Ben daldan kendi halinde tamamen kahverengiye dönmüş kapsülü açtım, içinden çıkan minik pulcuklu tohumları ayrı ayrı ektim.

Buna rağmen çimlendiremedim, o yüzden soruyorum tam olarak kurumadan mı ekmeli vs. detay istiyorum ki çimlendirmek isteyenlere de yol gösterelim.

Mesela yeni bir denemem var, dün yine 1 parktan kapsül aldım ama bu sefer tamamen kuru değil, orta kısmı hala yeşil, kenarları kahverengiye dönmüş.

İnanın o kadar sağlam ki penseyle zor açtım, halbuki tamamen kuruyunca tık diye ayrılıyor.

Şansımı denemek istedim.Çimlenip çimlenmeyeceğini bilemiyorum.

Volare 08-02-2009 10:36

Sayın berduray,
eski mesajlarımı kontrol ettim- 13.ocakta tohumlar elime geçmiş , çimlendi diye gruba yazdığım mesaj 29 ocağa ait .
Çok sabırlı bir insan olmadığım için aynı gün tohumları ılık suya koydum , ertesi gün dibe çökenleri ektim .
Toprak cocopeat+ perlitten oluşuyor.
Eski bir saksıyı yarıya kadar bu karışımla doldurdum ve tohumun bir tanesini buraya ektim , üzerini şeffaf folyo ile kapattım .
Çimlendikten sonra da (evim klimayla ısınıyor gün boyu evde kimse yok ),üşüyebilir düşüncesiyle tasarruflu bir ampülle-LED ışık verdim .
Ve komik gelecek belki ama saksı buzdolabının üzerinde-bilirsiniz buzdolabı çalıştığı sürece arkadan yukarıya sıcak üfler;).
Şimdilik hayatta .Ayrıca tarım tedarikten aldığım preslenmiş cocodan yapılmış yuvarlak şekilere ektiklerim de yeşermiş , çimlendi çimlenecek .
Hadi hayırlısı . Sizlere de kolaylıklar dilerim .

Yeşim 08-02-2009 16:09

Sayın Berduray;tohum aldığım ağacın kapsülleri de değişik renkteydiler.Sanırım erken çiçek açan salkımlar daha önce kapsul yapıp kuruyorlar.Haklısınız kabukları açmak çoz zor, bir midye kabuğu gibi düzgün kapanmışlar.Pense ve tornavida ile açabildim ben.Hangi renk kapsül olursa olsun, içinden çıkan tohumlar nemli oluyor.Ayıklayıp sermek ve böylece nemini iyice uçurmak lazım.Yeşil ve morrenkli tohumların hepsi kuruyunca ayni renge (açık kahverengi)dönüşüyor.Ücretsiz Tohum Dağıtımı bölümünde ,yabancı bir siteden çavirdiğim çimlendirme notu ve fotoğraflar var.Umarım işinize yarar.

berduray 08-02-2009 18:50

Hemen göz atıyorum, çok teşekkür ederim.

Yalnız şuraya takıldım, çimlenmek için belli bir neme ihtiyaç yok mu?

Sizin tabirinizle neden suları uçurmak için uğraşalım?, direkt ekince daha çabuk çimlenmesi gerekmez mi mantıken?

Yanlış ifadem varsa düzeltin lütfen...

Yeşim 09-02-2009 17:52

Konunun ustaları elbette işin tekniğini daha iyi bilirler ama ben şöyle akıl yürütüyorum:bitkileri
izlemek ve taklit etmek lazım.Doğada hiçbir bitki tohum kapsülünü ve içindekileri iyice kurutmadan yere düşürmüyor.Dalında çatlayan keseler içerideki nemin de buharlaşmasını sağlıyorlar.Bunun gibi bir dolu örnek gözlemlenebilir.Tohumların olgunlaşması ile bahardaki çimlenme zamanı arasındaki süreye biz müdahale ediyoruz onları toplayarak.Ve bu zaman süresince tohumu çürütmemek için kuru saklamalıyız.Bizim iklim kuşağımızda tohumun toplandığı anda dikilerek üretildiği bitki tanımıyorum.Varsa bilgilenmek isterim.Teşekkür ederim.

Volare 09-02-2009 18:49

Yeşim hanım ,
tamamen haklısınız , doğal olanı taklıt etmek her zaman sonuç verir .
Söz konusu ağaç olduğu için tohumları kurutmanın yanında hocalarımız ''soğuk katlamayı'' bile öneriyorlar .
Soğuk katlamadan sonra ekilen tohumdan çıkan bitki daha sağlam ve dayanıklı oluyormuş diyorlar .
Ben sizin gönderdiklerinizi hemen ertesi gün ektim .
Çimlenmiş olmalar tam bir acemi şansı bence .
Bu gün baktım -çimlenen sayısı 3 oldu .
1 tanesini bonsai yapayım diyorum . Kısmet .
Tektar teşekkür ediyorum .

Volare 09-02-2009 18:56

1 Eklenti(ler)
Tarım tedarikten aldığım preslenmiş coco tabletleri ,
tohumlar ortadaki delik bölüme konup üzeri cocopeat le kapatılıyor .
Çok güzel fikir bence , ektiğin yeri aramak zotunda kalmıyor ,tek hamlede kontrol edebiliyorsun .

berduray 13-02-2009 15:35

5. günde çimlendirmeyi başardım. Dediğim gibi tohum kapsülü tam kurumamıştı, ama tohumlar olgundu sanırım.

Ama o kadar küçükler ki foto ekleyemiyorum, telefondan bulanık oluyor yakın çekimler. Şu an topluiğne başı kadar topraktan kafalarını çıkarmaya çalışıyorlar.

Volare 24-02-2009 19:11

jakaranda

1 Eklenti(ler)
bunları biraz geç yayınlıyabiliyorum , bu tabletleri çok sevdim !

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024