agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Bir Bedende Birden çok Aşı (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/9095.htm)

theend 04-06-2008 10:17

Bir Bedende Birden çok Aşı

Bir meyve ağacında 2 aşı yapılsa ve 2 farklı tür meyve bir bedende olsa ne olur acaba.Mesela bir erik düşünün bir dalı sarı diğer dalı yeşil erik veriyor.:o

Bu konuda yaşlılar günahtır diyor.

Bir kısım oluşacak meyveler verimsiz olur diyor.

Sizlerden örneklerini resimlerini ve bu konudaki bilgilerinizi paylaşmanızı istiyorum .

saygılar...

cüce nar 04-06-2008 12:08

Günah mı?:)

Lilium 04-06-2008 12:53

Ne alaka hepsi savsata.

Bizi yıllarca ceviz ekmekle korkuttular, yok efendim ceviz ekersen, ceviz boynunun kalınlığında olunca ölürmüşün,

Ben ektim hiçte ölmedim,

Hepsi allahın nimetleri, insana yararlı şey günah olurmu, bu gibi şeyler savsata geri zekalılık, böyle şeylere inanmayın, yok böyle bir şey.........

ayhat 04-06-2008 14:28

Bir tarafı beyaz bir tarafı kara olan dut ağacımız var mesela olabiliyor demekki, üstelik bizden önceki nesil yapmış :) iyide olmuş güzel bişey :)

saira 04-06-2008 15:44

Benim amcam da, bir gövdede 3 çeşit incir aşılamıştı.

mesut5 04-06-2008 23:52

Neden günah olsunki,günah olmuş olsaydı yaratan zaten düzenini ona göre kurardı.Bir ağaçta sadece bir çeşit meyve verdirirdi,izin vermiş olduğuna göre bence bir sorun yokkk.Yukarıda da denildiği gibi bunlarda uydurmdadan başka bir şey değil bence,siz yapın ve afiyetlede yiyin,bende bir incir ağacına 3 ayrı aşı yaptım inşallah tutarr...

theend 05-06-2008 08:29

Günahtır diyen yıllarca aşı yapmış yaşlı bir teyze felç olduğundan artık yapamıyor. Ondan bana öğretmesini istedim oda söz ver bir bedende birden çok aşı yapmayacaksın demişti bende neden diye sorunca nimetle oynanmaz günahtır demişti.
Sonradan gülsemde bu yoruma acaba demedim diyemem.Zaten dini yaşlılarımızdan öğrendik diye oluyor bu yanlışlar.
Komşumun bahçesinde güzel bir örneği var meyvesi oluşunca paylaşacağım sizlerle .
aslında baharda açtığı farklı iki renk çiçeğide paylaşmak isterdim kısmet seneye.
bahsettiğim meyve erik bir dalı kırmızı iri bir erik diğer dalı sarı erik veriyor.galatasaraylı olarak ayrı bir haz duyuyorum o görüntüsünden.

DevrilgenKayik 05-06-2008 15:28

ayhat, dut ağacının fotoğrafını gönderebilir misin ? karadut kısmı başaşağı eğilmiyor mu ?

TeKiN80 05-06-2008 20:29

******* saçma bi durum bizim osmaniye de ben yapan kişiyi tanımıyorum ama bir mühendis arkadaşta yetiştirmişti bir tarafı erik bir tarafı çağla.Hatta posta gazetesi de yazmıştı olmaz die bişey yok :)

A.Şahin 05-06-2008 23:38

Bende iki fidan var bırinde badem ve tüysüz şeftali var diğerinde tüysüz şeftali, tüylü şeftali ve kiraz var :) yanız kiraz dalı çok ıyı gelişmedi sanırım uyum sağlayamadı...

theend 06-06-2008 08:39

bu şekilde olan meyve ağaçlarının meyveli veya çiçekli fotoğraflarını paylaşmak isteyen olursa ben ve site okurları sevinecektir.

şimdiden ilgi gösterenlere teşekkürler.

Todor 06-06-2008 09:26

Sert çekirdeklileri aynı anaca, yumuşak çekirdeklileri aynı anaca, aynı anda aşılayabilirsiniz.

ayhat 06-06-2008 14:10

Eğer köye gidebilirsem bu ara söz çekip paylaşacağım sizlerle, umarım fotoğrafta anlaşılır :)

theend 10-06-2008 12:23

ayhan köye gidince ihmal etme fotoğrafı.

ayhat 10-06-2008 13:51

Tamam arkadaşlar merak etmeyin

turhanhoca 09-07-2008 15:06

1983-86 yıllarında Tekirdağ'da oturduğumuz evi bahçesinde bir dalı karadut bir dalı beyaz dut veren koca bir ağacımız vardı. Bütün mahalle yerdi gene de bitmezdi.
İnsanlar iyi bir iş yapacaklarında günah diye vazgeçeceklerine bir bilene sorsalar daha mantıklı olmaz mı?

Kemal Kutlu 15-07-2008 22:45

Bende Mayer limonlarım hepsi çatal yani 2 ana dallı : ) birisine kamkat aşıladım ama süper fantastik oldu ya bi yeri limon bi yanı kamkat :D Biri geldi 300 lira vereyim ver sunu vermedim :D niye vereyim benımde göz zevkim var :D :D :D

berduray 14-11-2008 21:28

Hiç fotoğraf yükleyen olmamış, nerde bu arkadaşlar, konu burada kalmış.

nariçi 14-11-2008 21:45

İki tane Badem (çağla) ağacına erik aşıladım, birinde erik ve badem iki dal olarak gayet iyi gelişti. Diğerinde badem dalını kesip erik dalını bırakmıştım, bu öbürü kadar iyi gelişmedi.

gurbik67 14-11-2008 22:19

arkadaşlar aynı ağaç üzerinde eriğin sarısı kırmızısı dut ağacında ise beyaz siyah keza gül üzerinde çeşitli renk güller benim yaptığım aşılar mevcut ancak eriğe elma, armuta elma aşılanıpta günahmı ??olabilir yetkili ağıza sormalı.

A.Şahin 14-11-2008 23:03

"Günah" mı? :( Böyle bir çıkarsamayı neden yaptınız ki ?

nariçi 14-11-2008 23:10

Yapılan işlem faydalı sonuç veriyorsa günah olmaz. Günah için faydalı **** zararlı sonuç doğurmasına bağlı. Kurumuyorsa meyve verimi daha faydalı oluyor sa sevap kazanırsınız.

copur 09 15-11-2008 13:10

Bence; yararlı veya yararsız kelimeleri kullanılmalı.

nariçi 15-11-2008 16:13

Kelime değişikliği fark etmez, önemli olan anlamıdır.

theend 20-11-2008 12:06

evet gördüğüm kadarıyla kimsenin bu konuda kesin bilgisi yok. bu işle uğraşanlar faydalıysa olsun iyidir diyor.
bu konuda çalışması olanları okuyoruz fakat bizimle paylaşan çıkmadı.
bekleyelim görelim.

karaaslan50 20-11-2008 20:23

Arkadaşlar ağaçlar çekirdek yapıları birbirini tutmak kaydıyla farklı cinslere aşılanabilir. Örneğin badem, şeftali, erik, kaysı, vişne ve kiraz aynı türdendir.

Todor 20-11-2008 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi theend (Mesaj 319325)
evet gördüğüm kadarıyla kimsenin bu konuda kesin bilgisi yok. .... bizimle paylaşan çıkmadı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 245070)
Sert çekirdeklileri aynı anaca, yumuşak çekirdeklileri aynı anaca, aynı anda aşılayabilirsiniz.

Sert çekirdekliler: Kiraz, kayısı, şeftali, erik, vs
Yumuşak çekirdekliler: Elma, armut, ayva vs

Bu meyveleri aynı anda, aynı bitki üzerine aşılayablirsiniz. Çiçekçilerde görmüşsünüzdür, bitkinin bir tarafı kırmızı, değer tarafı sarı güller açar. Gs taraftarları pek sever bunları. İşte bunlar bir beden üzerinde iki farklı gül cinsi, aynı anda aşılayarak oluşturulur.

Ülker 20-11-2008 20:55

Arkadaşlar benim babam bu aşılamayı yıllardır yapar,bana çok normal geliyor.
bir ağaçta farklı tür kirazlarımız,elmalarımız,dutumuz,şeftalimiz ve eriğimiz var bizim.Bir zararını da görmedik.hatta bir de gülümüz vardı bahçede...yazın gittiğimde fotoğraflarını sizinle paylaşırım.;)

karaaslan50 20-11-2008 23:19

4 Eklenti(ler)
Aynı anaçta 3 farklı gül, ayva ağacına önce muşmula ve onada armut aşılanmış. Erikte kiraz aşısı ve badem ağacında erik ve nektari aşıları.

Oğuz Karsan 21-11-2008 00:15

Badem Ağacında Erik.

Merhaba.

Balıkesir İli, Edremit İlçesi, Altınoluk Beldesinde bulunan bahçemde, çapı 40 cm yüksekliği 15 m olan Badem ağacına benden önceki sahibi papaz eriği aşılamış.

Her ikisi de çok iyi büyümüş ve verimleri harika, çok iyi bakamadığım halde yılda 5 kg badem 500 kg erik veriyor. Hatta bazı seneler eriğin dallarının kırıldığı bile oldu.

Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024