agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Kırmızı Dut (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8707.htm)

zulkufhacettepe 19-03-2008 12:43

Kırmızı Dut

Tarlada asırlık kırmızı dut ağacımız var. Ne aşısı tutuyor, nede çeliklemesi. Nasıl üreteceğiz bunu bi yardımcı olun arkadaşlar.

zulkufhacettepe 02-05-2008 10:14

Arkadaşlar geçenlerde böyle bişi yazmıştım bilen yokmu acaba.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zulkufhacettepe (Mesaj 216195)
Tarlada asırlık kırmızı dut ağacımız var. Ne aşısı tutuyor, nede çeliklemesi. Nasıl üreteceğiz bunu bi yardımcı olun arkadaşlar.

zulkufhacettepe 02-05-2008 10:19

Kırmızı Dut

1 Eklenti(ler)
:(:(:(

Arkadaşlar, dedemin dedesinden kalma Denizli/Acıpayam/Selleri (Pınaryazı) köyünde tarla kenarında bir asırlık bir dut ağacımız var. Yıllardır tüm il genelinden dut yemeye gelirler köyümüze, çok bereketli ve sağlam bir dut. Babam ve ben yaklaşık 3-5 yıldan beri bütün çabalarımıza rağmen bi türlü çoğaltamadık.

Bilen varsa bi yöntemini anlatsın ardaşlar. Saygılar.

Selahattin Yılmaz 02-05-2008 10:41

Uygun bir dalını kesin ve yeni sürgünler vermesini sağlayın. Daha sonra gelişen bu sürgünlerden güzel olanlarından 3-4 adedini bırakın ve air layering yöntemini deneyin. Yaz aylarında dutunun resmini çekin ve foruma koyun görelim. Bunun dışında köklendirmeyi yine başaramazsanız yine bir yıllık sürgünlerden ocak şubatta sürgün alıp bana gönderin gelecek yıl ben dut aşısı deneyeceğim orada denemeye alalım 20-30 adet...

Selahattin Yılmaz 02-05-2008 10:43

Cewviz için ise ağacınızı 1 m -1,20 cm den tepeleyin (tepeden kesin) yeni sürgün vermesini sağlayın. Ağuıstos ayında o sürgünlere yama göz aşısı yapın. Olmadı gelecek şubat ayında yarma aşı denersiniz. Ağaç sayısı çok ise Bursa'dan maliyetine katlanmanız koşulu ile aşı ustası ayarlayabilirim.

zulkufhacettepe 02-05-2008 14:36

Ağacın kenarında bol bol yaşlanmış kökler var. Biraz derinden kazsak ve genç köklerden alsam, neyin içine koyarak yaşatabilirim onu. Tepelemek ne demek. Biz amatörüz gardaş.

Selahattin Yılmaz 02-05-2008 14:40

Ağacın ulaşabileceğiniz bir yerdinde 10-15 cm lik çapı olan bir dalı kesin demek. O kesilen dal hemen yeni sürgünler patlatacaktır. Resimde koyarsanız sonbaharda sizi yönlendirebilirim.

admn1986 04-12-2010 16:33

Çelikle üretebilirsiniz. Ama üretimde köklendirme hormonu kullanabilirsiniz. Bazı inatçı türlerde uygulanabilir bir yöntemdir.

habipapo 10-01-2011 18:38

dikduran gençdala bir petşişenin dibini kesip tersşekildedalın dibine geçirin ve içine toprakdodurun iyice etoprağıezin sulayın topraknemlikalsın 1 yılsonradaqlıdiptenkesin petiçıkartıp toprağadikin

yolac 10-01-2011 22:34

Sayın zulkufhacettepe,
Bahsekonu dut,mayhoş karadut ise üretmek çok zor.Şifa kaynağı bu dutu ben tohumdan,havai köklendirmeden,yarama aşıdan,göz aşısından,kalemden asla üretemedim.Yaptığım araştırmalara göre de bu ancak yarma aşı ile
10 aşıdan anacak 1 tanesi tutmaktadır.Bilginize.

habipapo 13-01-2011 09:38

zulkufhacettepesöylediğim petşişeyönteminidenedinmi denemediysen denememnunkalacaksınsiyaekşidutiçingüzelyöntem ben buyöntemleikifidanyetiştirdim meyvealdık

Minarislim 13-01-2011 13:54

Kara Dut

bizim asırlık kara dutlarımız.en az 1000 yaşındalar.çelikten çok güzel kökleniyorlar.sorun olmuyor.

Minarislim 13-01-2011 13:59

fotoğrafları yükliyemiyorum. sonra birdaha deneyeceğim.

furkan yıldız 13-01-2011 23:07

Sayın Minarislim 100 yazacaktınız galiba. Yanlışlık vardır diye düşünüyorum

Minarislim 14-01-2011 10:08

yok canım doğru söylüyorum.bunu dikeceksin. 1000yıl sevap yazılacak hesabına. iyi yatırım.

Dersaadet 21-04-2013 19:49

Morus rubra (Kırmızı Dut)

Merhaba.

Ben ödevim için sizden yardım istiyorum. Ödev için yardım isteme kurallarını biliyorum, o konuyu okudum. Buna bağlı olarak bu şekilde bilgi istemem doğru olmuyor fakat kırmızı dut ile ilgili aradığım türde bir bilgiye ne yazık ki Türkçe olarak ulaşamadım. Benim ağacın fizyolojik, morfolojik özellikleri, dallanma biçimi, gövde yapısı, yaprak şekli, çoğalma biçimi, tozlaşma türü, meyve çeşidi vb. botanik bilgilere ihtiyacım var. Kırmızı dutun bu türden özelliklerini öğretebilecek veya bu özellikleri bulmamda yardımcı olabilecek bir üyemiz var mıdır acaba?

Dersaadet 22-04-2013 19:44

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Koala (Mesaj 1142551)
Merhaba.

Ben ödevim için sizden yardım istiyorum. Ödev için yardım isteme kurallarını biliyorum, o konuyu okudum. Buna bağlı olarak bu şekilde bilgi istemem doğru olmuyor fakat kırmızı dut ile ilgili aradığım türde bir bilgiye ne yazık ki Türkçe olarak ulaşamadım. Benim ağacın fizyolojik, morfolojik özellikleri, dallanma biçimi, gövde yapısı, yaprak şekli, çoğalma biçimi, tozlaşma türü, meyve çeşidi vb. botanik bilgilere ihtiyacım var. Kırmızı dutun bu türden özelliklerini öğretebilecek veya bu özellikleri bulmamda yardımcı olabilecek bir üyemiz var mıdır acaba?

Dün yukarıdaki mesajı yazmıştım ve kırmızı dut ile ilgili bilgi istemiştim. İnternette bulamadım ve bugün kütüphaneye giderek araştırma yaptım. Eski bir kaynakta ufak bir bilgi bulabildim. Bunu sizlerle de paylaşıyorum. Kitapta Morus rubra'nın adı mor dut olarak geçiyor ama günümüzde kırmızı dut olarak biliniyor bu tür.

Morus rubra hakkındaki bilgiler:

Eklenti 393906

Kaynakça:

Eklenti 393908

kocasinan 14-05-2013 14:36

Ben de 3 sene önce beyaz dut ağacına yanlış hatırlamıyorsam 70-80 senelik bir kara duttan aşı alarak beyaz duta 3 ayrı dalına T aşısı yaptım fakat tutturamadım. son 2 senedir de mayıs aylarınada bu sefer tatlı mor duta meşhur kara duttan T ve Ters T aşı yaptım yine tutturamadım, kısmet olursa bu senede son defa T aşısı yapacağım, eğer yine tutmazsa herhalde bir daha kara dut aşısı yapmam.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024