agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Tohumlar Filizlenmeye Başladığında Nasıl Bakılmalı? (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8539.htm)

Lezzetaşkı 17-04-2008 09:29

Tohumlar Filizlenmeye Başladığında Nasıl Bakılmalı?
 
1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar ben de ilk defa saksıda sebze yetiştirenlerdenim. Pazartesi günü pet bardaklara domates ve biber tohumlarını ektim. Fısfısla suladım ve üzerini şeffaf naylonla örttüm. Bugün ilk biber fideciği çıktı topraktan. 1 cm kadar. Domateste de bazı hareketlilikler var. Saksıya da maydanoz ektim.SOrularım şöyle :

1-DOmatesler fide haline gelince gölgede mi güneşte mi duracak? ( Şu anda gölgede ama filiz veren biberin üstündeki poşeti kaldırdım)
2-Bİberler filizlenince gölge de mi güneşte mi kalacaklar?(Şu anda gölgede)
3-Maydanozlar çimlenmeye başladığında ışık mı, güneş mi sever?

Şimdiden teşekkür ederim...
Not: Fidenin fotoğrafını da paylaşmak istedim ve aşağıya ekledim.

Lezzetaşkı 17-04-2008 12:03

Kafam karıştı
 
Forumu okuyorum şaşırıp kalıyorum. Kimisi gölge, kimisi güneş, kimisi sadece ışık diyor. Kimisi üzerini poşetle ört kimisi örtme, kimisi de günde 2-3 saat poşetleri aç havalandır diyor. Kafam iyice karıştı:( Aydınlatırsanız sevinirim. Biraz hava alsınlar diye 1-2 saatliğine açtım poşetleri biraz önce.

Rapator 17-04-2008 12:23

Ben kendi yaptıklarımı söyliyim...Tohumları ekip suyunu verdikten sonra kapları streç filmle kapatttım...Topraktan ilk çıkan filizi gördükten sonra...Streçleri çıkardım...Ondan sonra iki günde bir az miktarda suladım...Direk çok güneş ışığında bırakmıyorum...Aşağıdaki konuya fotoğrflarını ekledim...Domates ve biber yetiştirmeye çalışıyorum...

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=2737&page=9

Lezzetaşkı 17-04-2008 12:28

GÖkhan Bey çok teşekkür ederim. Kolaylıklar diliyorum...

Tuba 17-04-2008 13:04

Merhaba,
*Filizler çıkmamışsa poşetlere bir iki delik açıp kendiliğinden hava almasını sağlayabilirsiniz. Ben kendi tohumlarım filizlenirken gündüz kapalı gece açık tutuyordum. Gece hava daha soğuk olduğundan buharlaşma az oluyor toprak hemen kurumuyor.
* Domates ve biber güneşte maydanoz yarı gölgede iyi oluyor.
* Filizi görünce çok sulamayın upuzun olurlar. Çok uzarlarsa etrafını toprak doldurabilirsiniz veya şimdiden kökleri çok derine gitmemişse toprağı bardaktan kalıp halinde çıkarıp en alttaki topraktan alıp geri yerleştirin, alttan aldığınızı üste ekleyin, böylece uzun boydan kurtulursunuz.
*Kalorifer yanmıyorsa domates ve biberi camın önüne dizin, iyi oluyor, güneş alıyor rüzgar almıyor. En azından fide olanakadar iyi takılıyorlar.
*4-5 yapraklı olunca daha büyük bir saksıya alın. Kökler boğulmasın.

Bunlar benim bu sene yaptıklarım. Ankara'da nisan'da 3 adet domatesim yeşil yeşil. Galiba işe yarıyor:D

İyi günler...

Lezzetaşkı 17-04-2008 13:16

Sevgili Tuba ayrıntılı açıklama için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldun. Umarım senin sebzelerin de istediğin gibi yetişir. Sevgiler...

Selahattin Yılmaz 17-04-2008 13:20

1-Domatesler fide haline gelince gölgede mi güneşte mi duracak? ( Şu anda gölgede ama filiz veren biberin üstündeki poşeti kaldırdım) Fideler yeni çimlendiğinde ışık isteğini genelde sizin ortamına göre kendisi ayarlar. Eğer az ışıklı yerde ise biraz boyları uzayacaktır toprak nemli kalması suretiyle (çimlenmeden sonra asla çamur kımada olmayacak) gayet güzel yetiştirebilirsiniz. Farklı tecrübelerin iletilmesinin sebebi çimlenen bitkinin kendisini ortama göre ayarlamasından kaynaklanmaktadır. Yoksa ilk fide döneminde yarı gölgede de yetişir güneşte de. Ancak en iyisi ışığı tepeden alan yarı gölge bir yerdir. Eğer geceleri üzerlerini örter gündüzleri de açarsanız fideleriniz daha hızlı büyüyecektir bu şekilde ilk çıkan iki yaprakçığın (bunlara Kotiledon deniyor) ortasından ilk gerçek yaprak çıktığında artık üzerini örtmeyi bırakın ancak gecelerin soğuk etkisi geçmemişse (Mayıs başı)

2-Biberler filizlenince gölge de mi güneşte mi kalacaklar? Şimdilik yerleri iyi şimdilikl fidelerin ışığa doğru boyun büktüğünü göreceksiniz eğer ışığı yandan alırsa fideler yana bakar tepeden alırsa yukarı bakar. Yukardaki anlattıklarım bu soru içinde gerçerli

3-Maydanozlar çimlenmeye başladığında ışık mı, güneş mi sever? Maydonoz yeşil aksamı yenen bir sebzedir güneşte daha kaba yapılı daha sert dokulu ama yeşilliği canlı bitkiler verir, gölgede ise daha narin ve uzun boylu bitkiler verir. Siz hangisinden hoşlanıyorsanız ona göre yerini ayarlayınız ancak mutlaka günün belli saatlerinde güneş almalı.

Lezzetaşkı 17-04-2008 13:46

Selahattin Bey çok çok teşekkür ederim. Bugün 1-2 saatliğine üzerlerini açtığımda bile hemencecik nem kaybı oldu. ELimle dokunduğumda ıslaklık hissediyorsam su veriyorum. ama genelde gerek olmuyor.FIsfısla suluyorum çamur gibi olmasın diye...

eski tohum 16-03-2011 12:35

çok sularsanız filizler azar,boy atar.
yeni filizlenen tohumdan ilk beklenen şey tohumun köklerinin gelişmesi,geliştirilmesidir.
yani suyu hazır verirsek kökler suyu ve besini toprakta aramaz,hazıra konar.dolayısı ile gelişmez.Bir bitki için de en önemli gelişim kök gelişimidir.yani ne çok ne az,kararında.unutmamalıyız ki tohumu çalıştırmamız,onu tembelleştirmememiz gerekir.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019