agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8452.htm)

almira 30-04-2010 15:32

Sevgili Moso; sanırım onlar morsalkım çelikleri. Çelik almak için geç kalmışsınız. Çelikler ya sonbaharda bitki uykuya geçtiğinde ya da erken ilkbaharda gözler uyanmadan alınır. Nem etkisiyle yapraklanma olabilir. Çelik alınan bitkilerde çelikler Haziran ayı ortalarına kadar yaşarsa kesin köklenme olmuş demektir. Köklenme olmamışsa zaten ölür. Yeni çelikleri köklenme olmadı diye Haziran'a kadar sökmeyin. Haziran'da size sürpriz yapabilir.

moso 30-04-2010 15:36

evet sevgili almira; mor salkım çelikleri. inşallah sürpriz yaparlar:)

daha önce diktiğim gül çeliklerinin filizlendiğini ve köklenmediğini hatırlıyorum. bu yüzden yapraklara aldanmamak gerek:(

bitki satan yerlerde mor salkım fideleri var ama ben kendim yetiştirmek istiyorum. umarım tutarlar. yakında zirai ürünler satan yerler var. acaba köklendirme hormonu alıp denesemmi?

nariçi 30-04-2010 15:45

Burada karayolunun 1 metrelik orta refüje mor salkım dikmişler. Bakalım yazın ne olacak, Bir de kavşak göbeğine ladin diktiler, yaz sıcağından ne yağacaklar göreceğiz.

Ben birkaç defa denedim çelik mor salkım başaramadım. Çiçek açtılar bundan sonra çelik alsam tutar mı?

moso 30-04-2010 15:50

sayın narçi, bence sonbaharda **** erken ilkbaharda deneyin. endişelerim de yanlış zamanlama yüzünden. bu mevsimde tutmama ihtimali çok yüksek. ben bile bile sabredemeyip riske girenlerdenim:(

nariçi 30-04-2010 16:04

Daha önceki denemeler erkendi hatta çiçek bile açıyor sonra kuruyorlar.

moso 30-04-2010 16:05

tutmasa bile çiçek açma ihtimali var. ama tomurcukları koparırım. tutmasına engel oluyor.

gurbik67 30-04-2010 22:51

iç kısmı süngerimsi olan sarılıcıların köklenmesi bölgelere göre şubat ya da mart
ayında olmalı. alınan çelikte bir ya da iki çizik atılarak torf karışımına dikildiğinde köklenme oranı hayli yüksektir.

moso 01-05-2010 07:38

çizik toprağın içine gelen kısmına mı atılmalı?

Yılmaz Yalçın 01-05-2010 09:31

Evet Sevgili Moso,
Toprağın altında en az 2-3 göz kalacaktı ve o gözlerin yan kısımlarına 2-3 cm lik çizikler atılacaktı.Bu yaralardan kök oluşumu gerçekleşecekti.

acemifüsun 06-05-2010 18:13

1 Eklenti(ler)
Tesadüfen elime geçen Dipladenia sundaville çeliğini sevgili jezebel'in yol göstermesiyle köklendirmeye çalışıyorum. Çelik köklendirme tozuna batırılıp, torfa dikildi, sera yöntemi uyguluyorum. Hocalarımızdan hergün açıp, havalandırmam gerekiyor mu, diye bilgi rica ediyorum:)

memet 06-05-2010 21:40

Her gün bir saat kadar havalanmasına izin vermelisniz.

acemifüsun 06-05-2010 23:32

Mehmet Bey sağolun:)

mehc 12-05-2010 14:26

kivi yetiştime ve erkek dişi olduğunu nasıl anlarız birkaç tane aldık çiçekleri açıp açop dökülüyor başka bir tozlaşma yöntemi yokmu aynı fidana erkek veya dişi aşılanırmı teşekkürler.

seyyah53 29-05-2010 00:28

Değerli arkadaşlar bu günlerde bende çelikle bişeyler üretme çabasındayım fakat bir hafta önce bir arkadaşım bana yarı odunsu hatta çoğunluğu yeşil ahududu çelikleri gönderdi bende onları uygun boylarda kesip 3-5 sn ye iba ya batırdım ve perlit torf karışımına batırdım hergünde suluyorum ,şimdi sormak istediğim iba 4000 ppm lik ti acemiliğimize geldi,perlite batırdıktan sonra suladım ,ve hergün suluyorum perlit çabuk kuruyor diye acaba tutma ornalrı varmı ,yoksa yerlerinde söküp iba yı seyreltip tekrar batırıp tekrar saplıyayım mı...yoksa ahududukarın köklendirmesinde kısmı bir yöntem varmı ...üşenmeyip bana cevap yazan bütün üstadlara burdan sonsuz saygılarımı sunuyorum...

delphi 12-07-2010 18:54

Merhaba arkadaşlar, gül alırken nelere dikkat edelim.
bakara gülü diye aldım ama hiç kokmuyor.

ve dalında açmış gülü 25 cm kadar aşağıdan keserek aldım, vazoya koydum, su an gözlerinden filizler çıktı gibi...bu dalı gölgeli birde toprağa koysam bu mevsimde çelik vazifesi görürmü?

yilmaz65 19-07-2010 14:13

selam...ben amerikan sarmaşığını komşudan çelik alarak çoğaltarak bahçemin duvarı için kullanmayı düşünüyorum....ama işin garip tarafı nasıl yapacağımı hiç mi hiç bilmiyorum....bu işlere yeni merak saldım...daha şimdiye kadar hiç yapmadığım birşey bu.....

yilmaz65 19-07-2010 14:15

selam...ben amerikan sarmaşığını komşudan çelik alarak çoğaltarak bahçemin duvarı için kullanmayı düşünüyorum....ama işin garip tarafı nasıl yapacağımı hiç mi hiç bilmiyorum....bu işlere yeni merak saldım...daha şimdiye kadar hiç yapmadığım birşey bu.....bana detaylı olarak anlatırsanız sevinirim....

Yılmaz Arık 05-08-2010 23:51

komşunuzdan olgun bir kesit alıp bunu suda pürçeklendirerek yapabilirsiniz detaylı anlatmaya bir gün bu konudan bahsedeceğim

ElaYıldırım 25-09-2010 20:51

çelik, plumerıa

Plumeria'mın neresinden keseyim de çelik alayım, çelik alınca var olan bitkimden bir dal azalmış olacak. Plumeria sütlü; kestiğim yere bir şey (balmumu gibi) sürmem gerekir mi? Çelik almadan önce tüm yapraklarını dökmesini mi bekleyeceğim? (Şu anda olmaz sanırım, tamamen çiçekler fora durumunda) Kısaca Plumeria konusunu bilen ve sorularıma yanıt verebilecek biri var mı?

Emre Kuzu 26-09-2010 19:49

Merhaba, Ben çınar ağacından çelik almak istiyorum.
Çeliğin maksimum kalınlığı ne kadar olabilir ? Alabileceğim en kalın çeliği almak istiyorum.
Ve bu mevsim uygun mudur ?

ykolko 05-10-2010 15:30

Merhaba bu bölümü okudum ama benim soruma yanıt bulamadım.
sorum şu Calamondin'in bir dalı kırılmış ama kopmamış(daldaki yapraklar hala yeşil) ben buraya bir kaç gözü içine alacak gibi bir plastik bardak geçirdim ve içine torflu toprak koydum devamlı nemli tutmaya çalışıyorum,acaba bu işlem sonrası köklenme olurmu? ne kadar süre sonra köklenme olup olmadığına bakmalıyım?eğer köklenme olursa kesip saksıya ektiğimde bu fide calamondin özelliklerini (mantığım taşır diyor ama bir bilenden fikir almak lazım )taşırmı?

artemisia10 13-10-2010 21:05

arap yasemini çelikleri

1 Eklenti(ler)
Yasemin çeliklerini alalı bir ay geçti köklenmeye başladılar galiba iyi görünüyorlar :)Eklenti 174999

KAPTANzst 14-10-2010 08:13

Selamlar
Kafkas gülünden çelik ne zaman alınır . Elimde 4000 lik İBA toz var. 3 aydır ara ara çelik alıp ara ara dikiyorum. Pek olumlu sonuç aldığım söylenemez. Tam zamanı konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara minnettar kalırım. Saygılarımla

karalale 14-10-2010 09:21

Merhaba, ben beyaz dut ağacının altından kendiliğinden çıkan fidesinden almıştım. Tuttu ve çok sağlıklı acaba bundan ürün alabilirmiyim, aşı gerekirmi?Birde bu fidenin şekillenmesi için yan sürgünlerini sıyırma yöntemiyle aldım ve onlarıda saksıya ektim, onlarda köklendi bunların dut vermesi mümkün mü? Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.

Hhatice 20-10-2010 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 699157)
Merhaba, Ben çınar ağacından çelik almak istiyorum.
Çeliğin maksimum kalınlığı ne kadar olabilir ? Alabileceğim en kalın çeliği almak istiyorum.
Ve bu mevsim uygun mudur ?

Bende Çınar ağacından çelik alma k istiyorum .Bilen bir arkadaşım yardımcı olur mu?
Zamanı mı çeliğin ?

rainmen 24-10-2010 19:13

*** arkadaşlar güllere çok merakım var bazı mekenlarda gördügüm çok güzel güllerden çelik alma yoluyla yetiştirmek istiyorum ama bu işlemi lütfen biz acemilere usulüne uygun bir anlatımla yardımcı olacak dostlara şimdiden *** ederim.

merlict 24-10-2010 19:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rainmen (Mesaj 708616)
*** arkadaşlar güllere çok merakım var bazı mekenlarda gördügüm çok güzel güllerden çelik alma yoluyla yetiştirmek istiyorum ama bu işlemi lütfen biz acemilere usulüne uygun bir anlatımla yardımcı olacak dostlara şimdiden *** ederim.

Merhaba rainmen
Tam zamanı diyebilirim.Aynı zevki yaşamak adına geçenlerde bir arkadaşımdan güllerinden bana çelik vermesini istedim.Yaklaşık olarak 1 karış boyunda (kurşun kalem kadar) 7 adet çelik getirdi.Pet şişelerin tabanından 10 cm. boyunda kestim ve tabanlarını 5-6 adet kalem ucu kadar deldim.Sıkı bahçe toprağını bu pet kaplarına doldurdum.Toprak taneli kum veya tınılı olursa suyu geçirgen olup çelikğin toprakta kalan kısmı sıkı olmuyor.Gül çeliklerini dik olarak (dikenleri aşağı bakar şekilde) toprağın içinde 1-2 cm. kalacak şekilde gömdüm ve toprağı ıslatıp sıkıştırdım.Filizlenme görülene kadar bir daha su vermedim.Yaklaşık 6 gün oldu, hepside filizlendi ve yeni dallar çıkartmaya başladı. Toprağını kontrol edip kuru ise su veriyorum.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Mehmet

rainmen 28-10-2010 21:48

*** ler mehmet by yanlız anlamadıgım bu alınan çeliklerin kalınlıgı fark edermi yani ince dallardan da olabilirmi yeni sürgünlerdenmi olacak gibi yinede ilginize *** ederim kalın saglıcakla.

yaprak 92 29-10-2010 13:05

Ben gül çeliklerini en uç dal degilde ondan bir klın sayılacak dallardan yapıyorum ve tutuyorlar....

aygün 29-10-2010 14:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rainmen (Mesaj 710112)
*** ler mehmet by yanlız anlamadıgım bu alınan çeliklerin kalınlıgı fark edermi yani ince dallardan da olabilirmi yeni sürgünlerdenmi olacak gibi yinede ilginize *** ederim kalın saglıcakla.

Ben denemiştim sayın rainmen.

Hiç cevap vermedi ve hızlı bir şekilde önce pörsüdü sonra da kurudu gitti.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024