agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Trabzon hurması üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/7942.htm)

ykonder 12-03-2008 09:52

Trabzon hurması üretimi

ben zeytin ve diger meyve agaçlarını çelik alma yöntemiyle az çok bişekilde çogaltmayı başardım fakat hurmayı bi türlü çogaltamadım,bu konuda bilgi sahibi olan varsa görüşlerini istiyorum.

alice 14-03-2008 01:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ykonder (Mesaj 213933)
ben zeytin ve diger meyve agaçlarını çelik alma yöntemiyle az çok bişekilde çogaltmayı başardım fakat hurmayı bi türlü çogaltamadım,bu konuda bilgi sahibi olan varsa görüşlerini istiyorum.

Selam ykonder,
Trabzon hurmasının çelikle üretilebilme imkanı varmı diye merakım dolyısıyla denedim sonuç olumsuzdu.
Trabzon hurması, karadenizde yabani hurma(Diospyros lotus) olarak bilinen anaca aşılanarak çoğaltılır. Bu anaç çok kolay yetişebilen bir bitkidir.Bu bitkinin kahverengi küçük ve içi çekirdekle dolu bir sürü meyvesi oluşur. Bu meyvelerin içindeki çekirdekleri çıkarılarak toprağa ekilirse yeni bitkiler kolayca elde edilebilir. Bu bitkinin meyvesi gayet lezzetlidir şeker oranı yüksektir.Pekmez olarak tüketilebilir. Pekmezini yoğurt ile karıştırıp yenirse harika lezzetli oluyor.pekmez kısmı konu dışına çıktı napapayım dayanamadım. :D yusufustaoglu.sitemynet.com'a fotoğrafı için bakabilirsin.

ykonder 14-03-2008 14:28

alicee verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

aslan_k 17-03-2008 16:02

trabzon hurması budaması

Merhaba, yeni aldığım arsamda trabzon hurmaları ekilmiş, fidanlar henüz 50-75 cm boylarında sanırım 1,5-2 yaşında.Bu fidanlar budamak için henüz erkenmidir sizce.

alice 20-03-2008 05:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k (Mesaj 215576)
Merhaba, yeni aldığım arsamda trabzon hurmaları ekilmiş, fidanlar henüz 50-75 cm boylarında sanırım 1,5-2 yaşında.Bu fidanlar budamak için henüz erkenmidir sizce.

Merhaba aslan_k,
Arsamda ekilmiş Trabzon Hurması derken aşılı fidanlardan mı bahsediyorsunuz ya da yabani hurma(Diospyros lotus) olarak bildiğimiz meyvenin tohumlarından yetişmiş olanlarından mı?
Gerek yabani hurma olanı gerekse Trabzon Hurması çok kolay gelişim göstebilen meyvelerdir. Gözleri uyanıncaya kadar budamasında bir sakınca yoktur.Arsanızdakiler aşılı fidanlar ise eğer budama işini bir yıl ertelemenizi tavsiye ederim.

aslan_k 12-04-2008 20:56

Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler, sitede acemi olduğumdan cevabınızı göremedim üzgünüm. Evet fidanlarım aşılı ve son gittiğimde küçük dallardan sürgünler patlamıştı. sanırım artık budama için geç kaldım değilmi. Bu dönemden sonra neler yapmam gerektiği hakkında (gübra çapa sürme vb) bilgi verbilirseniz sevinirim bu sefer takip edeceğim söz :))

alice 13-04-2008 04:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k (Mesaj 224843)
Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler, sitede acemi olduğumdan cevabınızı göremedim üzgünüm. Evet fidanlarım aşılı ve son gittiğimde küçük dallardan sürgünler patlamıştı. sanırım artık budama için geç kaldım değilmi. Bu dönemden sonra neler yapmam gerektiği hakkında (gübra çapa sürme vb) bilgi verbilirseniz sevinirim bu sefer takip edeceğim söz :))

Merhaba aslan_k,
Trabzon hurması çok narin bir ağaçtır, rüzgar ve kışın kar etkisiyle dalları kırılabilmektedir.Budama işini bir yıl ertelemenizi tavsiye etmiştim çünkü bu kırılganlık özelliğini (bitkinin odunlaşması gerekçesi ile) düşünmüştüm yetiştiricilik bilgilerinde ilkbahar sonu ilk üç yılında şekil budamasınında gerekliliği ayrıca vurgulanmaktıdır.Suyu ve nemi seven bir bitkidir.Toprağı derin ve tabansuyu seviyesi yüksek ise drenajı iyi olmalıdır.Çiftlik gübresi ile çapalanak gübrelenmesi gerekir.

Karadeniz bölgesinde yakın zamana kadar sadece bu meyveyi yetiştirmek amacıyla tahsis edilmiş bahçeler yoktu.Ancak fındık bahçelerinin muhtelif kısımlarında yetiştirilen trabzon hurmalarından ibaretti.
Birkaç sene önce bir miktar ticareti ile gelir elde edilmişsede geçtiğimiz hasat döneminde alım olmamış meyveler dallarında kalmıştı.kilosu yanılmıyorsam 0,25 krş kadardı.Manavlarda tane olarak pahalıca satılan bu meyve ,demek istediğim yetiştiricilik bilgilerindeki uygulamaları tam olarak uygularsak maliyet artacak üretici hiç birşey kazanamayacak,zarar edecektir.
Aslan bey, anlattıklarımın trabzon hurması yetiştirme şevkinizi kırmasını istemem.Ben değeri olmadığını anlatsam da bu meyveyi seviyorum.başarılar dilerim..

alice 13-04-2008 04:37

Sayın aslan_k,
Mine Pakaner hanımın forumdaki trabzon hurması yetiştiriciliği ile ilgili teknik bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/subtropikal-iklim-meyveleri/1909.htm

aslan_k 21-04-2008 09:51

verdiğiniz bilgilere teşekkürler, sanırım drenaj konusunda birşeyler yapmam gerekecek. Karasu dedikeri kışın bulunan su viraz fazlaca sanki. bu konuda kaynak bulmam gerekecek sanırım

fahrikucuktas 24-12-2008 20:27

tohumla üretimi olmaz mı?

Romantik 31-12-2008 14:05

Tohumla üretilir ama. Tohumla üretilenler ham olur , o yüzden tekrar aşılanması gerekecektir. Trabzon Hurmasında aşı hariç başka bir çözüm yoktur. Su yürümediği için çeliği tutmaz.

Harun Parlak 31-12-2008 14:11

Yarı olgun Odun çeliklerle
Temmuz-Austos da Camekanda ve İLKNBAHARDA daldırma ile üretebilirsiniz

Romantik 02-01-2009 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 338530)
Yarı olgun Odun çeliklerle
Temmuz-Austos da Camekanda ve İLKNBAHARDA daldırma ile üretebilirsiniz

Sayın Tekin ben çelik tutmuyor biliyordum ama dediğiniz yöntemle çeliğini deneyeceğim. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Lonicera 17-01-2009 13:50

1 Eklenti(ler)
2008 Kasım ayının sonuna doğru, yedikten sonra hiç bekletmeden ekmiş olduğum 2 adet trabzon hurması çekirdeklerinin son halleri:D

günebakan 17-01-2009 15:31

1 Eklenti(ler)
Buda benim ya tutarsa diye diktiğim 2 tane trabzon hurması çekirdeği tutarmı acaba:)
Eklenti 59158

Lonicera 17-01-2009 15:36

Sn günebakan, tutmaması için bir neden yok. Ancak bitkilerinizin bulunduğu yer fazla ışık almıyor galiba. Biraz boya kaçmışlar. Fazla su vermeyiniz. İyi günlerde yetiştirebilmek dileğiyle.

günebakan 17-01-2009 15:41

Teşekkür ederim Lonicera :)

alice 17-01-2009 19:12

Fideciklerinizi derince bir kaba/saksıya alınız, çünkü trabzon hurması kazık kök yapısına sahip bir bitkidir. Gün ışığı alabilecek (pencere kenarı gibi) bir ortamda tutunuz.Göreceksiniz çok hızlı gelişme gösterecektir.

Harun Parlak 17-01-2009 19:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Romantik Serseri (Mesaj 339185)
Sayın Tekin ben çelik tutmuyor biliyordum ama dediğiniz yöntemle çeliğini deneyeceğim. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Çelikle Üretilebiliyor Çelikler kesinlikle en az 45 derecelik açı ile kesin toprağa gelecek kısma ayrıca 2.5 -2.cm kadar odunsu dokuya fazla zarar vermeden diklemesine 3 adet çizik atın. Dikeceğiniz torfa direk sokmayın önce delik açıp yerleştirin sonra sıkıştırın. Varsa köklendirme tozu kullanmanız başarıyı yükseltir.
Mart aylarında Daldırma yapacak kadar altda dal yoksa havai daldırma yapın.
Genelde her denileni uyguladım ama gene olmadı diyenler çok oluyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri merak edip tutmuşmu diye bakarken yerinden oynatılması birde ya fazla su ya da az su dengesiz bir sulama olması. Aynı oranda nemli tutmaya çalışmak lazım. Dikilen alanın üzerine naylon çekilirse su kayıbını buharlaşıp kaybolmasını önlemiş olursunuz. Arada havalandırmayı ihmal etmeyin.
Bu yöntemle ve şartlarda bir çok türü köklendirebilirsiniz. Sadece İğne yapraklılar hariç.

yukka 19-01-2009 12:57

Mısır'da bu türün, küçük meyve veren çeşitleri var. Meyveler cevizden biraz büyükçe. Meyvesi sertken de rahatlıkla yenebiliyor. Bizdeki trabzon hurması gibi meyvenin iyice yumuşaması beklenmiyor. Bu yılın meyvelerinden bir avuç kadar tohum var elimde. 50 mesajı geçmiş üyelere 5 tohumluk paketler halinde ücretsiz; fakat alıcı ödemeli kargolayabilirim.

karagoz 06-05-2009 20:56

bilgiler için tesekkürler

ademirozkan 08-05-2009 06:02

Bilgiler çok faydalı oldu, emek harcayan herkese teşekkürler

bonsaicimali 29-12-2012 04:53

trabzon hurması çimlendirme

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar yediğim hurmanın çekirdeklerini ektim trabzon hurmasında aşı gerekirmi meyve vermesi için bilmiyorum neyse şimdilik gelişmeler bunlar geliştikçe paylaşıcam

fatih_isleyen 01-02-2013 11:13

trabzon hurması yetiştirmek

merhaba arkadaşlar trabzondan bir arkadaşın bana huma getirdi ama ben böyle bir hurma ne gördüm nede yedim :) çok hoşuma gitti bende çekirdeğini dikmiştim.

yeşerceğini hiç düşünmemiştim ama yeşerdi şimdi üçüncü yaprağı büyüyor daha çok küçük ne gibi işlem ler yapmam gerek yardım edebilecek arkadaşlar versa sevinirim

qwerty16 18-06-2014 13:21

Ben pazarda trabzon hurmasının çok ufak halini ve birazda morumsu rengini görünce hemen pazarcıya bu nedir sordum.Pazarcı bu meyvelerin trabzon hurmasının yabanisi olduğunu söyledi.Çöğürü bundan elde edip buna aşı yaparak asıl yediğimiz büyük trabzon hurmaları elde ediyorlarmış.Meyveleri ufak ama üzeri dökülüyordu. Hemen 1 kg kaptım....Her birinden 4-5 tane tohum çıktı...10-15 tane ektim ve şuan 13 fidanım var...Aşı yapmayı düşünmüyorum çünkü meyvesini çok beğendim...büyüklük lazım değil,yeterki leziz ve gdo suz olsun....ARTIK GDO SUZ TRABZON HURMASI AĞACIM VAR...

carizma_009 21-06-2014 17:08

Büyük olması gdo oldğnu göstermez o ayrı bir tür meyve iri çok tatlı oluyor.Sizinki küçük meyveli hurma ayrıca trabzon hurması da değil.Büyük olana denir Trabzon hurması

muratcolak 16-05-2020 19:14

Biz kök sürgünden köyden gtrdik hiç gam değildi kırmızı kocaman kocaman verdi

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024