agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Tohum Ekme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/7651.htm)

sailor499 18-02-2008 19:26

Tohum Ekme
 
Herkese merhaba arkadaşlar. Ben amatör olarak tohumdan, çiçekli süs bitkisi yetiştiriyorum. Fakat bazı türlerin tohumları çok küçük taneli oluyor. Öyle ki elle tutmak bile çok zor olabiliyor. Bunları şaşırtma aşamasında zarar ve kayıp vermeden ayrımak için, tek tek çimlenme alanlarına eşit dağılımda atmak oldukça zor oluyor. Bunun için bildiğiniz bir araç-gereç, teknik ya da öneriniz varsa paylaşımınızı bekliyorum.

Benim aklıma gelen, şeker hastalarının kullandığı çay şekerlerinin ilaç kutuları vardır. Onlar gibi haznesi olan ve basınca bir adet tohum atan bir alet olsa harika olur diye düşünüyorum...

Harun Parlak 18-02-2008 19:31

Bu tür tohumları serpiştirirken nereye nekadar atıldığını göremezsiniz onun için aynı yere tekrar atarsanız çok sık düşerler.
Biz bu tür tohumları mermer tozu **** perlit gibi malzemelerle önce karıştırır güzelce karıp sonra mermer tozunu ekiyormuşgibi serperiz ki o tozlar bize kılavuzluk yapar.

sailor499 18-02-2008 21:14

Yanıtınız için teşekkürler Tekin Bey. Fakat bazı türler var ki çimlenme aşamasında üzerinde harhangi bir toprak **** başka malzeme olmaması gerekiyor. Yani direk zemin üzerine düşmesi gerekiyor. Sizin dediğiniz gibi perlit ya da mermer tozuyla karıştırırsak yüzeyden derinde olma ihtimali doğar. Buna ne gibi bir çözüm getirebiliriz? Ya da Tekin Bey'in dediğinden başka bir teknik bilen arkadaşlar varsa fikirlerinizi bekliyoruz...

Balıkcı 18-02-2008 22:05

Tohumu atarsın, çıkan fazla fideleri(maalesef yolup atarak) seyrekleştirirsin.
Başka yol yok.
Yani benim bildiğim başka bir yol yok.:p

sailor499 18-02-2008 22:09

Mahir Amca, sözkonusu tohumların birgün eşşiz güzellikteki çiçekleriyle birer begonya, patunya, digitalis olacağını düşününce kıyamaz insan. Maydonoz, dereotu değil ki! :) Hoş gerçi ben onlara da kıyamam ama... :))

Harun Parlak 18-02-2008 23:26

Karışımı yaparken zaten çok kullanmayacaksınız mermer tozu veya perliti **** toprakdan ayrılabilen sarı kumda olur.
1'e 2 oranında karıştırırsanız üzerine gelme ihtimali hiç yok denecek kadar azdır.

tomurcuk054 25-04-2008 21:34

geçenlerde bende klavuzsuz ektım. Elımde ne varsa iki saksı yaptım yınede sık çıktılar

yazsonu 22-12-2009 09:05

Toz tohum ekimi
 
Bir tohumcudan öğrendiğim tekniği uyguladım, sonuç iyi oldu. Şöyle:
Çok ince dere kumu ya da kuru toz toprağı toz tohumla karıştırıp bir tuzluğa dolduruyoruz. Oran o kadar önemli değil. Tuzluğu dolduracak kadar hacim oluştursun yeter. Tuzluğu gezdirerek ekim yapıyoruz.

Bu teknikle ektiğim nierembergialarım oldukça seyrek aralıklı çıktılar. Şu anda 4 yapraklar.

triple 22-12-2009 15:28

Arkadaşlar ! Bu konuyla ilgili olarak dedemin ben çocuk iken uyguladiği bir yöntemihatirladim. Ne kadar faydası olur bilmiyorum.Ama Sayın Sailor499un sorusunad kısmen cevap olur ve yardımcı olur sanıyorum .
Tohumun üstünde bir toprak **** kum tabakası olması arzulanmıyor ise koyacagınız tohum oranı kadar **** iki katı kiristal toz şeker ilavesi ile tohumlarınızı toprakla bulustuabilirsiniz. Homojen dagilim icin de bir tuzluk size yardımcı olacaktır. "Bunun için iri gözlu bir tuzluk tercihi etmenizde yarar var. Hatta bu iş için cam plastik kapaklı bir ilaç şişesi biçilmiş kaftan. Şişenin kapağına istediğiniz büyüklükte delikleri sıcak bir meteryal kulanarak açın ve işte size otomatik tohum atıcı:)."
Ayrıca az miktarda şekerin sanirim toprağada tohumada bir zararı olmaz saniyorum . Hatta faydası olacağını dahi dusnuyorum. Tohumlar toprakla buluşur buluşmaz sprey seklinde su puskurten bir aparatla ekilen tohumlar azar azar gun icnde 2 3 kez sulanırsa hem gerekli nem elde edilmiş olur hemde seker erimiş olur.
Umarım faydalı olur bu bilgi
saglıcakla kalınız ve yeşili bol bir Dunya da yaşmak dileği ile;

yazsonu 26-12-2009 10:09

TOZ TOHuM EKİMİ

Sn triple'nin tekniği de güzel.
En iyisini bulmak için bir uzmana örneğin sn Pakkaner'e sormakta yarar var.
Benim çiçekçilerden duyma tekniğimle ektiğim nierembergialarım çıktılar. Yine de bir daha ekecek olsam bir şeyleri değiştireceğimden eminim.
Torf toprak karışımı bir ortama ekmiştim. Tohumlar o kadar cılızlar ki, torfun irilikleri arasında kökler yeterince nem alamıyorlar, enjektörle azar azar kök yakınlarına damlama yaparak devam ediyorum. Yağmur suyu biriktirdim, bütünüyle de sulamak mümkün ancak bu kez de çürümelerinden endişe ediyorum. Kış günü ışık dozajı yetersiz olabiliyor. Bugün pırıl pırıl güneş var ama ondan da çekiniyorum ve gözlerim üzerinde.

Şekerin zararı olur mu endişesi içindeyim. Gerçi o da kimyasal yapısı ile gübre lere yakın. Yine de hangi ölçüde kullanacağımızı açıklıkla öğrenmemizde yarar var.

Her karışımın en idealini kullanmak pek ekonomik olmuyor. Ben, dağlardan topladığım bitki çürüntüzüne torf karıştırıp ekim yapmıştım. Torf çok su tutucu, toprak daha az tutuyor. Ortalaması uygun.

Toz tohumların çimlenmesinde bir sıkıntım da şu oldu:
Tamam bu teknikle ektiğim tüm tohumlar yüksek oranda çıktılarsa da bir kısmı gelişimini tamamlayamadılar. Niye mi? Torf ne denli su tutucu olursa olsun, toz tohumlar o kadar ince ki, üstüne bir tabaka toprak örtemediğimizden, torfun iri taneleri arasında açıkta kalabiliyorlar. Çimlenme sonrası üzerinrdeki şeffaf örtü de kaldırıldığı için nemi yeterince alamıyorlar. Bunu gidermek için enjektör ile damlama yapıyorum.

Daha oturmuş bir yöntem varasa ben de öğrenmek ve uygulamak isterim. Martta da ekeceklerim var, lobelya gibi.

memet 26-12-2009 18:42

Mine Pakkaner eğitim çalışmalarında bu konuyu uygulamalı olarak göstermişti.

Kuma ekmeyi deneyin. Önce tohumunuzu ince kumla karıştırın, sonra elekle kumun üzerine serpin. Kumu önceden elinizle düzleştirin.

onuruygun 19-01-2010 01:35

Şeker küflere çoğalma imkani sağlayip tohumu tehlikeye atar mi benim de aklima bu soru geldi.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020