agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Karadut üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/7508.htm)

Harun Parlak 30-09-2007 21:32

Karadut üretimi

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abdkara99 (Mesaj 157604)
*** arkadaslar ben yeni üyeyim karadut cimlendirme ve çelikle üretim konusunda bilgi rşca ediyorum. memet isimli arkadaş biraz bahsetmiş ama nezaman ekmiş kaç gun dolapta beklettiğini yazmmış. aynı arkadaş veya başka konuyu bilenler detaylı bir şekilde anlatırsa sevinirim

memet in anlatımı:

DUT çimlendirmek için illada tohumları krutup yasdıklamaya gerek yok.
Yediğimiz DUT ları yere düşüp yemediklerimizi anında alıp elde yoğuşturark tohmları çıkarıyoruz sonra torfla karıştırıp ekiyoruz 7 gün sonra filizlenmeye başlıyorlar.
Ama bu demek değildir ki bundan kara DUT ya da ak DUT elde edeceğiz bunları ananç olarak kullanıp aşılamalıyz.
Ya da çelikden üretmeliyiz çelikden üretim kolay ve köklenme yüzdesi yüksekdir.
ŞUBAT ayında bir yaşındaki filizlerden aldığın 15 20 cm veya dört beş göz çlikleri alt tarafı toprağa gelecek kısmı yatay kesdikden sonra yukarıdan aşşağı doğru iki cm uzunluğunda kabuk kısmına falçatayla 3 adet çizik çekip torf veya suyu iyi tutan toprağa dik nemini koru ikinci yaza DUT yiyebilirsin başarılar dilerim

ademm 05-02-2008 20:11

Çelikle karadut üretmek

çelikle karadut üretmek mümkünmü bilgisi olan paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler

Selahattin Yılmaz 05-02-2008 22:24

Çelikle üretmek oldukça sıkıntılı ancak yinede köklendirme hormonu ile ben ürettim, köklendi fakat olumsuz şartlar yüzünden daha sonradan bitkiyi kaybettim.

Size dalında köklendirmeyi tavsiye ederim.

ezgili dünyam 05-02-2008 22:26

Bende bir tane dut ağacı var, ona kara dut aşılatmak istedim ama, aşıyı yapacak kimse bulamadım, sanırım dut aşısı zor oluyor. Çelik yöntemiyle olurmu bilmiyorum, forumu bende takipteyim.

gurbik67 06-02-2008 00:04

aşıların hemen hemen hepsi kalem veya göz aşısı yapılabilir kalem aşısı şubat ortası mart ortası olarak bir aylık zaman zarfında yapılır göz aşısı ise 1 ile 10 temmuz arası güneş betımına yakın yapılır.amaç kabuğun güneşten etkilenmemesi için akşam üstü yapılır.bir dut ağacına isteğe göre siyah,beyaz iki renk olarak yapılır.inşallah haziran ortalarında resimli olarak yapımını gösteririm.

üzüm 06-02-2008 00:12

Merhaba,
Bizim yöremiz yazın çok sıcak. Burada yaprak dutuna karadut (ekşidut, kanlıdut) aşılanıyor. 3 aşı yapılıyorsa 2'si tutuyor. Aşı tekniklerini bilmediğimden ismini veremiyorum, ama dalı kesip, üsten 3 tane 5-6 cm'lik taze karadut dalı (iyi sürgün veren ağacın dalı) sokuluyor ve bağlanıyor. Bildiğim kadarıyla aşıyı aldığınız ağaç önemli, aşıyı yapana göre.
30 cm'lik çubukları toprağa sokma yolu ile üretimini komşumuz yapmış, 6 tanede 1 tanesini tutturabilmiş.

zooteknist 06-02-2008 23:12

Ben şu anda çelikle karadut üretimine başladım. Hormonla pet bardaklara diktim. İnşallah tutarlar.

İklimsiz 06-02-2008 23:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 201626)
Çelikle üretmek oldukça sıkıntılı ancak yinede köklendirme hormonu ile ben ürettim, köklendi fakat olumsuz şartlar yüzünden daha sonradan bitkiyi kaybettim.

Size dalında köklendirmeyi tavsiye ederim.

Selahhatin hocam, karadutta havai köklendirmeyi ne zaman yapmamızı tavsiye edersiniz?

Bu mevsim uygun mudur?

Selahattin Yılmaz 07-02-2008 18:32

Nisan ayını tavsiye ederim veya havaya cemre düşmüş olmalı...

bluecrop 19-02-2008 12:40

Arkadaşlar karadut ve mordut un aşı ve çelikle üretimine ait güzel çalışmalar var. Bu aralar bende bol ürün veren avusturalya karadutunu (bol meyve veren erkenci bir çeşit oldukça aromatik ve meyve uzunluğu 5-6 cm bulabiliyor.yapraklar oldukça iri hazıran ayında meyve hasad edilip tepe budaması yapılırsa ikinci ürün almak mümkün.)çelikle ve aşıyla çoğaltma hazırlıkları yapıyorum. fikir olması açısından:
http://www.uzumsu.com/incele.asp?blo...ler&kimlik=100
http://www.uzumsu.com/incele.asp?blo...ler&kimlik=101

fahrikucuktas 24-12-2008 20:30

Avusturya karadutunun aşı dalını kimden temin edebiliriz **** fidanını?

cagatayyucel 29-12-2008 10:42

trabzonda yusuf ustaoğlu var ondan almıştım geçensene. fideler 15-20 cm idi, bir senede boyları 2 metreyi geçti. çok büyük yaprakları var.

Romantik 02-01-2009 11:06

Avustralya Siyah Dutunu çelikten üretmek gerçekten çok zor. Fire çok oluyor. Şu anda elimde 100 ün üzerinde çeliği var. Şubat ayının ortasında hepsini köklendirmeye alacam.

mehmet_barış 04-01-2009 17:28

dut agaçı var bizim bahçede bende çelikleri ne zaman köklendirebilirim agaçtan kesip suyamı koycam

almira 19-07-2009 21:08

çelikten karadut

2 Eklenti(ler)
Bu yıl şubat ayında çeliklediğim kara dutun son hali.;)

gtatas 26-11-2009 11:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 465020)
Bu yıl şubat ayında çeliklediğim kara dutun son hali.;)

Sayın almira bu dutlarda köklandirme hormonu kullandınız mı acaba? Teşekkürler.

Yakup Ünal 07-06-2011 15:28

Karadut üretim

1 Eklenti(ler)
bu ağacın fidesi büyütmesi nasıl yapılır.
Karadut

Suna 07-06-2011 15:49

Sn. Yakup Ünal bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun.
resimdeki ağacı ekşi karaduta benzettim.bilgiler için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz
http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=karadut

serkanhoca 07-06-2011 20:58

Sayın Yakup Ünal,
Dut hakkındaki sorunuzu amatör birisi olarak yanıtlamak istiyorum, sanırım sitedeki uzman kişilerden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ben köklendirmek için çalıştığım meyve çeliklerinin arasında en güzel başarıyı dutlarda yakaladım diyebilirim. Yaptıklarımı sizinle paylaşayım.

*Şubat-Mart ayı gibi ağaçlar uyanmadan önce genç çeliklerden 30cm boylarında almaya çalışın.

*Aldığınız çeliklerin dip kısımlarından 3-4cm çizikler atarak buraya köklendirme hormonu sürün.
(Çeliklerin uç kısımları gözün hemen üstünden 45 derecelik açıyla kesin, mümkünse üst kısmına aşı macunu sürün. )

*Çelikleri fidan poşetlerine koyabilirsiniz. Poşetlerdeki karışım; bahçe toprağı, dere kumu, hayvan gübresi ve orman toprağı olabilir.

*Çeliklerin toprağına bakarak susuz kalmamasına ama aynı zamanda çok da sulanmamasına özen gösterin. Bende sulamadan dolayı kaybettiğim çelikler oldu.

*Çelikler dışarıda, soğuk havalarda bırakılmamalı ama çok da sıcak ve güneş ışığının zararlı etkisine maruz kalmamalı.(Havalar ısınıncaya, don tehlikesi geçene kadar kalorifer dairesinde tuttum çelikleri)

*Yapraklanma ve köklenme başladığı aşamalarda güneş görmeliler ama dikkatli davranmakta yarar var.

Anlattıklarım umarım faydalı olur, sonuçta en iyi öğrenme metodu deneme yanılma ve yaparak yaşayarak öğrenmedir.

Yakup Ünal 07-06-2011 21:59

Serkan hoca teşekkürler bu sene bu ağaçtan uygulayalım başaramaz isek allah kısmet ederse seneye de uygularız.

Yakup Ünal 07-06-2011 22:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Suna (Mesaj 818230)
Sn. Yakup Ünal bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun.
resimdeki ağacı ekşi karaduta benzettim.bilgiler için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz
http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=karadut

Bilgi için teşekkürler

serkanhoca 07-06-2011 22:13

Bu arada havai köklendirmeyi deneyebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ht=havai+k%F6k

Yakup Ünal 07-06-2011 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca (Mesaj 818501)
Bu arada havai köklendirmeyi deneyebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ht=havai+k%F6k

serkan hocam bunuda denerim tekrar teşekkürler

fatma sunay 07-06-2011 22:27

Yakup bey benimde karadutum var ve çoğaltmak istiyordum burda serkanhocanın anlattıklarını okudum inşallah uygulamasını yaparım. Sizede teşekkür ederim sayenizde bu bilgiye ulaştım. Ayaş domatesleri olunca resimlerini inşallah görürüz. Kolay gelsin..

Yakup Ünal 08-06-2011 07:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay (Mesaj 818515)
Yakup bey benimde karadutum var ve çoğaltmak istiyordum burda serkanhocanın anlattıklarını okudum inşallah uygulamasını yaparım. Sizede teşekkür ederim sayenizde bu bilgiye ulaştım. Ayaş domatesleri olunca resimlerini inşallah görürüz. Kolay gelsin..

işallaha tohumlarını alırız da dağıtırız üreten kişi sayısı artar. Hafta sonu dikeceğim domatesleri

77brc77 10-09-2011 19:29

Karadut fidesi arıyorum. Üreten arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

77brc77 10-09-2011 19:31

Karadut fidesi arıyorum. Üreten arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

arzuakyurek 10-09-2011 20:12

Bir sorda benden arkadaşlar, dut tohumuna nasıl bir uygulama yapmalıyız ?
Bir kaç güne kadar dut tohumlarım olacak da :)

Harun Parlak 10-09-2011 20:43

Dut tohumu çimlendirme hakkında burada paylaşmıştım. Ama tohumdan çimlenen fidanlara aşı yapmak gerekebilir.

arzuakyurek 10-09-2011 20:46

Bilgi için teşekkğrler Tekin bey.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024