agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   İğde Fidanı Yetiştirilmesi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/5594.htm)

yucel ozbakis 29-08-2007 15:54

İğde Fidanı Yetiştirilmesi
 
Iğde Fidani yetiştirmek ıstiyorum.çelik Veya çekirdekten yetiştirebilirmiyim bu konuda bana yardimci olacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim.

ÇeteÇakal 29-08-2007 19:44

İğde çelikle çok kolay kökleniyor. Hatta hormon kullanmanıza da gerek yok...

yucel ozbakis 31-08-2007 15:22

çok teşekkür ederim.
,

bu mevsim çelik alsam tutarmı..**** ne zaman alayım.bu konuda bılgi verirsenız çok memnun olurum

ÇeteÇakal 31-08-2007 20:45

Çelikleri ilk baharda gözler uyanmadan almalısınız. Diğer arkadaşların da görüşleri olabilir. Benim deneyimim ilkbaharda alınan çeliklerden oluşuyor.

uyartem 06-09-2007 12:17

İğde'de çelik alma zamanı
 
Mine Hanım
Bazı bitkilerde çelik alma zamanı Ekim sonu Kasım ayıdır. Alınan çelikler kumda katlama işlemine tabi tutulur. Yara dokusunun oluşumu için. Daha sonra bölgeye göre Mart-Nisan ayında kumdan çıkarılarak dikimi yapılır. Acaba bu işlemleri İğde çelikleri içinde uygulayabilirmiyiz. Kumda katlama ve erken ilkbaharda çelik alımı arasında köklenme oranları arasında fark varmıdır. Teşekkürler....

nil 24-10-2007 14:53

İğde ağacı
 
2 Eklenti(ler)
Sevgili Uyartem,

İğde o kadar kolay tutan bir ağaçtır ki, dalından-sürgününden kırıp toprağa dikseniz tutar, işte o kadar dayanıklıdır memleketimizin alçakgönüllü ağacı iğde.

Annem 'Atatürk'ün sevdiği ağaç' diye apayrı bir yere koyar iğdeyi bunu duyan Danimarkalı eniştemiz bahçesine diktiği iğdenin adını soranlara Atatürk ağacı diyordu hatta (Avrupa'da gümüşyaprak derlermiş).

Neyse, uzatmayayım, şimdilerde iğdelerin meyveleri olgunlaşmak üzere (en azından Istanbul'da böyle). Bu demektir ki bir aya kadar yapabilirsiniz çelik alma işlemini. Kış başlamadan ekmenizde fayda var.

Biz iğdeyi çiçeklerinin kokusundan ötürü, bir de gümüş renkli yaprak sırtlarının rüzgarda oluşturduğu yanar-döner yeşil/gri renklerinden ötürü severiz ama bu ağacın meyve vermiş halini seyretmesi de güzelmiş, bunu da bu sene öğrendim. Istanbul Çamlıca eteklerinde, Acıbadem semtindeki bir iğde ağacının görüntülerini veriyorum burada. Bakın nasıl bol meyve veriyor iğde ağacı... Salkım salkım pür-nakıl iğdelerle dolu dalları seyretmesi çok hoş doğrusu...
(İlk foto yamaçta kayalık yerde büyüyen ve cılız meyve veren bizim ağaçtan, ikincisi ise düzlük yerde büyüyen ve bol meyve veren ağaçtan. Ağaçların ikisi de 10 yaşında)

Sevgiler,

Nilgün

Doganin...kizi 04-12-2007 22:50

...
 
Arkadaslar, Igde'nin meyvesini biliyorum.

Igde; cicekleri,nasil kokar? hangi? cicek kokusuna yakin...bahs ettiginiz;celik? nedir, ortalama kac derecede yetisir? bilgilendirirseniz minnettar kalirim!
Simdiden tesekkürler.

Harun Parlak 04-12-2007 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doganin...kizi (Mesaj 181586)
Arkadaslar, Igde'nin meyvesini biliyorum.

Igde; cicekleri,nasil kokar? hangi? cicek kokusuna yakin...bahs ettiginiz;celik? nedir, ortalama kac derecede yetisir? bilgilendirirseniz minnettar kalirim!
Simdiden tesekkürler.

Çelik genelikle her hangi bir ağcın son yıl sürgünlerinden 20-25 cm kadar kesilerek
toprak **** torf gibi malzemelere dikilien dal parçasıdır.
Çelikleri'her iki ucunu da 45 derecelik bir açıyla kesip toprağa gelecek kısma bir buçuk iki cm kadar iki üç çizik atarsanız tutma olasılığını artırmış olursunuz.
Başarılar.

Doganin...kizi 04-12-2007 23:17

...
 
Tesekkürler ederim Tekin bey, paylasiminiz icin
Avusturya;soguk bir Ülke,Igde agaci'ni buradada yetistire bilirmiyim?

Harun Parlak 04-12-2007 23:19

orada ağcı varsa yetişiyor demektir çelikleri şubat mart gibi yapmalısınız ayrıca çok fazla sulamayın ama kurutmayında sürekli nemli kalacak şekilde tutun.

Doganin...kizi 04-12-2007 23:59

Anliyorum,cok cok tesekkürler Tekin bey,aciklamaniz aydinlatici ve ögretici...
var oldugunu bilmiyorum?arastiracagim.

kürşad 19-07-2008 09:06

1 Eklenti(ler)
25-30 kadar tohumdan bazen sulanıp bazen sulanmadan hasbel kader çıkan iğde fideleri. Yaklaşık 10 kadarı çimlendi. Ancak daha iyi bir ortam sağlanırsa eminim daha fazla çimlenecektir. Bu arada tohumdan üretildiğinde meyve alınan ağaç ile aynı meyveyi vermeme ihtimali yüksek. Açılım gösterebilir muhtemelen.
Eklenti 43359

Tamtutulma 19-07-2008 10:43

Çelikle ya da tohumdan üretseniz dahi meyve vermeyecektir. Mutlaka aşılamanız gerekiyor. Bizim burada iğde bayağı çok. Benim çok sevdiğim bir ağaçtır. mayıs sonunda çiçekleri öyle bir kokar ki... Aşısız olanlarına burada çalı denir; dikenlidir ve meyve vermez, ama çiçek açarlar. Aşılı olanına iğde deniliyor ve dikenleri olmuyor.

Burası kışın -30 dereceyi görüyor, bundan hareketle Türkiye'nin her yerinde yetişebilir diyebilirim.

meadowsons 06-08-2008 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma (Mesaj 260478)
Çelikle ya da tohumdan üretseniz dahi meyve vermeyecektir. Mutlaka aşılamanız gerekiyor. Bizim burada iğde bayağı çok. Benim çok sevdiğim bir ağaçtır. mayıs sonunda çiçekleri öyle bir kokar ki... Aşısız olanlarına burada çalı denir; dikenlidir ve meyve vermez, ama çiçek açarlar. Aşılı olanına iğde deniliyor ve dikenleri olmuyor.

Sn Tamtutulma siz aşısız olanlar meyve vermiyor demişsiniz ama bizim burada yol kenarında yaklaşık zeytin büyüklüğünde meyveleri olan iğde ağacı var hem de aşısız ...

Tamtutulma 11-08-2008 17:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meadowsons (Mesaj 265782)
Sn Tamtutulma siz aşısız olanlar meyve vermiyor demişsiniz ama bizim burada yol kenarında yaklaşık zeytin büyüklüğünde meyveleri olan iğde ağacı var hem de aşısız ...


Dün babama; bugünde iğdelerden anlayan bir öğretmenime sordum. "Kesinlikle aşısız iğde meyve vermez." dediler. Onların yalancısıyım. Konunun bir uzmanı belki bir açıklama getirebilir.

üzüm 11-08-2008 17:45

Sayın Tamtutulma, sizin bahsettiginiz "Yalancı İğde" olmasın. Bende iğde ağacının aşılanması gerektiğini bilmiyorum.

Tamtutulma 11-08-2008 18:17

Hayır yalancı iğde değil. Bildiğimiz iğdeden bahsediyorum.

meadowsons 11-08-2008 18:47

Benim bahsettiğim iğdeler yol kenarında kendi kendine yetişmiş iğdeler, kesinlikle aşı yapılmadı ve iri meyveleri var
Hatta meyveleri olgunlaşınca bu meyvelerden alıp saksıya ekmeyi düşünüyorum..

Todor 11-08-2008 18:51

İğdeyi çelikle üretebilirsiniz. Sayın Cetecakal'ın belirttiği gibi kolay köklenir. Meyvede verir.

nil 11-08-2008 19:25

Annemin 10 sene evvel ektiği iğde dalı şimdi koca bir ağaç oldu ve birkaç yıldır az da olsa meyve veriyor. Meyveler az sayıda ve küçük çünkü toprağı az ve kayalık zeminde. Ama tadları fena değil. Aşılama falan da yapmadık. Besbelli iğde aşı istemiyor.

eylems 13-09-2008 20:40

Benim oturduğum sitenin bahçesi iğde ağaçları ile dolu. Bundan 8 yıl evvelinde site sakini bir bey eli kolu dolu, iğde çeliklerini geşigüzel çimlere saplamıştı çoğunlu tuttu ve şimdi kocaman ağaç oldular. Aşı yapılmadı dalları meyveden yıkılıyor.

Yücel Özlem 14-09-2008 16:06

Değerli arkadaşlar, belirtildiği gibi, iğde kolay köklenen bir ağaçtır. Bu özelleği nedeni ile çelikten üretilmesi tercih edilir.

Çelikten üretilen bitkiler, çeliğn alındığı anacın bütün özelliklerini gösterir. Üretilmek istenen ağaçtan çelik alınmış ise, aşlama gerekmeyecektir.

Ancak, üretilen bitkide, tür değişikliği yapılmak isteniyorsa, bu amaçla aşı yapılır.

Tohumdan üretilen birkilerde ise döllenmeye bağlı olarak az ya da çok açılma görülebilir.

tugrulbaba 29-07-2012 22:27

iğde aşı istemez. Sadece çeliği aldığıniz agaca benzeyecektir o kadar.

LavantaSE 29-07-2012 23:44

Selamlar,
iğde ile ilgili bir anımı aktarmak istiyorum kısaca.

Çocukluk yıllarımda bir gece kapımız çalındı.İki polis ve ilerice yaşlarda bir bayanı görünce şaşırdık. Polisler babamın adını verip görüşmek istediklerini söylediler. Babam kendisini tanıtıp nasıl yardım edebileceğini sorunca , hanımefendi atıldı ve
" Sizi tanımıyorum, sadece adınızı biliyorum. Bu şehirden geçiyordum, polisten rica ettim mümkünse adresinizi bulması için. İğdeli bir tarif vermişsiniz bir yakınıma. Ben de uyguladım. Hayata yeniden döndüm! Yıllardır ülser hastasıyım ve kaç ameliyata rağmen iyi olamamıştım. Şimdi önüme geleni yiyebiliyorum!" dedi..
Tabi bizde büyük bir şok:) Babam nereden nasıl öğrendiyse bu tarifi bir arkadaşına anlatmış. O arkadaşı da bu hanıma :) Misafir ettik, yolladık.

Gelelim yıllardır her midesinden şikayeti olana verdiğim basit tarife:
- 1 kg iğde
- 1/2 kg bal

İğdeleri bir tepsiye döküp 3-4 gün güneşte kurutuyoruz. Sonra kabuklarını soyup tozunu bir kaba ufalayarak çekirdeklerinden ayırıyoruz.
Üzerine balı da ekleyip karıştırıyoruz.

Bu karışımdan sabah akşam yemek öncesi 1 çorba kaşığı yiyoruz. Şikayetlerden kurtuluyoruz:)

Sadece basit bir yemiş olarak bildiğimiz iğdenin böylesine bir kerameti olduğuna yıllardır şahit olmuş biri olarak altına imza atabilirim.

Sağlıcakla...

dinise 12-04-2015 14:16

Öğrencilerimden iğde ve akasya ağaçlarının da söğüt gibi dalından kesip ekildiğinde tuttuğunu öğrendim. İki hafta önce üç tane iğde ağacı ve 4-5 tane akasya diktik. İğdelerin yapraklandığını görünce 5 tane daha diktik. Akasyalar da hiç hareket yoktu. Bir öğrencim merak edip diktiğimiz fidelerden birini sökmüş. Altının çillendiğini gösterdi bana. Mutlu oldum. Bunu da siz ağaçseverlerle paylaşmak istedim arkadaşlar:)
Bir arkadaşım seven insanların üç gruptan ibaret olduğunu söyledi:
1-Kendini ve ailesini sevenler
2-Kendini, ailesini ve doğayı sevenler
3-Kendini ailesini, doğayı ve bunlardan dolayı Yaratıcıyı sevenler


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018