agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Kiwano yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/5569.htm)

ahmet10 26-08-2007 11:16

Kiwano yetiştirme

Merhaba.
Karınca 70 arkadaşın gönderdiği tek kiwano tohumu çimlendi ve şuanda pencerenin parmaklıklarını sarmış durumda 17 kiloluk teneke saksıda doğu cephede olduğundan sabah ve saat 12'ye kadar güneş alıyor.Sürgünleri 2,5 metreyi geçti önce sürgünleri ile tutunuyor , gözlerdeki yapraklar daha sonra çıkıyor. Yapı olarak salatalığa benziyor. Ancak hala çiçek ve meyve yok. Tohum çimleneli 2 ay kadar oldu. Ben biraz geç ektim. Benden önce eken veya daha önce yetiştiren arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
Meyve tutumu için neyapmalı? Acaba güneşmi az geliyor yoksa verdiğim gübre şerbeti ve 20-20-20 gübreden dolayı mı meyveye yatmayıp sürgün veriyor?

GLCN 26-08-2007 11:27

Merak edip google da bu meyveyi araştırdım ilk defa görüyorum ama dışarıdan kudret narına benziyor.Bir fikrim yok ama belki geç ektiğiniz için meyve tutmasına daha vardır beklemek gerekir belki...

ahmet10 26-08-2007 11:33

Zaten kudret narı bir parmaklıkta kiwano diğer pencere parmaklığında. Kudret narında sorun yok. O 5-6 meyve verdi ve üzerinde hala 10 kadar meyve var. Aynı tarihlerde ekilmesine rağmen kiwano da hala çiçeklenme yok.

kürşad 01-09-2007 11:11

16 tohum çimlendirdim viyolde.
Bahçeye torfuyla beraber köklü olarak aktardım.
Tepesine de kalemliklerden çardak yaptım ve pamuklu ip salladım aşağı. Ne hikmetse tek dal bırakıp sardırmaya çalıştığımda pek bir keyfi yoktu daha sonra uğraşmayı bıraktım, otlar da büyüyünce yerde otların tepesine sarılıp uzamışlar ve yayılmışlar. Geçen gün 7-8 cm uzunluğunda meyveleri fark ettim. Neredeyse 2 ay olmuştu. Meyvelerden birini kopardım ve soyup yedik limonlu suda bekletmiş gibi ekşi bir tadı vardı. Bu sabah 3 tane saydım 8-9 cm uzunlukta, onları da tohumluk bıraktım. Meyveleri diğer salatalıklara göre oldukça geç çıkıyor ve el ile tutmak pek hoş değil dikenleri batıyor. Nette gördüklerim genelde sararmış ve tohuma kaçmış görüntüleri var, sanırım yeşil iken tüketmiyorlar pek.

mahon67 17-11-2007 17:24

3 Eklenti(ler)
Bu gün yaptığım kiwano hasadı; 5 adet kiwano fidesinden yaklaşık 60 meyve aldım.

kürşad 17-11-2007 20:51

Sizinkileri maşallahı var.
Bizimkiler çok susuz kalmışlardı.
Yeşil olanları kısa sürede tüketirseniz gayet güzel ve hafif ekşi olur.
Sarı olanları daha da bekletirseniz içindeki etli kısımlar sert bir hal alıyor ve çiğnenmiyor Ancak tohumların olduğu bölgeyi kaşık ile sıyırıp yediğinizde mayhoş bir tadı var.

Oğuzhan 19-11-2007 09:47

Mahon67 vallahi maşallah..İyi bir ürün almışsınız.Bahçede mi yetişdirdiniz.?
Saksıda olur mu?Tadı nasıl.

ezgili dünyam 12-04-2008 09:32

Kiwanolarım büyümeye başladı.

2 Eklenti(ler)
Sayın Gurbik67 nin getirdiği tohumlar'dan kiwano'ları evde saksıda çimlendirdim. Şu an hızla büyüyorlar. Artık gündüzleri terasa çıkarıyorum, geceleri tekrar eve alıyorum. :p Değişik sebze ve meyveler her zaman ilgimi çekiyor. İşte dün çektiğim resimleri. Her türlü ihtimale karşı on tane tohumu ayırdım. Bir aksilik olursa elimde kalsın diye.

Özhan 12-04-2008 11:02

Merhaba ezgili dünyam. Kiwanolarınız çok güzel çimlenmiş. Acaba kaç günde çimlendiler?

ezgili dünyam 12-04-2008 18:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Karaçalı (Mesaj 224694)
Merhaba ezgili dünyam. Kiwanolarınız çok güzel çimlenmiş. Acaba kaç günde çimlendiler?

Tohumlar 01.04.2008 tarihinde elime geçti, hemen ektim, çok hızlı büyüdü. Saksının üzerine poşet geçirdim, Bir kaç gün içinde çimlendi.

karinca70 21-04-2008 10:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ezgili dünyam (Mesaj 224797)
Tohumlar 01.04.2008 tarihinde elime geçti, hemen ektim, çok hızlı büyüdü. Saksının üzerine poşet geçirdim, Bir kaç gün içinde çimlendi.

Keşke tohumları ayrı ayrı kaplara ekseydiniz. Köklerine zarar verirseniz salatalık fideleri gibi ölebilirler..

ezgili dünyam 24-04-2008 11:47

1 Eklenti(ler)
Tohumları çok yüzeysel dikmişim, onun için fideleri saksıdan kolay söktüm. Halen canlı gibi görünüyorlar, bakalım bende merakla bekliyorum. Salatalık, süs kabakları ve bir kaç çesit sebze daha var aralarında. Eğer sık olursa, mecburen bazılarını başka yere taşımam gerekecek.

Penelophe 24-04-2008 12:24

Mahon67, tohum ekiminden kaç ay sonra meyve aldınız?

Ezgili Dünyam, ilginç bir kafes bu, ne için kullanıyorsunuz?

ezgili dünyam 24-04-2008 15:14

Alıntı:

Ezgili Dünyam, ilginç bir kafes bu, ne için kullanıyorsunuz?
Eski pencere kafesi bu. Eğer bu kafesi koymasam köpeğim sayesinde fidelerden hiç biri kalmazdı. :p Kenarlarına tel çeksem bile oğlumun attığı bir top her an bir fideyi yok edebilir. İstediğim zaman kaldırabileceğim için bu kafes çok pratik oluyor.

Passion 22-05-2008 12:22

Benim de 2 hafta önce tohumlarını ektiğim kiwanolar çimlendiler ve son bir iki günde çok çabuk büyüme gösterdiler. Bugün onları annemle bahçeye fideledik. Annem üzerlerine pazı yaprağı örttü, güneşten etkilenmesin ; kolay tutsun diye.

Ben tadını çok merak ediyorum; kavun, muz,limon ve salatalık karışımı bir tadı var, diye okudum Sevgili Elfogi nin gönderdiği bilgide. Zaten tohumları da o vermişti. Burdan tekrar teşekkür ediyorum kendisine. Ben tatlı olmasını umut ediyordum ,olgunlaşmışının da mı ekşi bir tadı var arkadaşlar?

Bir de bunlar uzadığında, fasülye gibi yanlarına birer çubuk diksek yeterli olur mu?

Passion 22-05-2008 12:52

Arkadaşlar şu linkte kiwanonun tadını ve nasıl yeneceğini tarif ediyor. http://www.wikihow.com/Eat-a-Kiwano-(Horned-Melon)

Kiwano yeşilken toplanıp sonra olgunlaşması beklenirmiş. Yeşilken tadı salatalık ve kiwi karışımıymış. Olgunlaştığında ise tadı muza benzermiş ve rengi turuncuya dönüşürmüş. Olgunken yenmesi tavsiye ediliyor. Çekirdeklerini yiyebilirsiniz veya yemeyebilirsiniz tercih sizin.

kürşad 03-06-2008 13:52

Her birisi 250-300 gram olan 40 tane meyvesi olunca 10 kg dan ağır bir yük yapar, bizimkiler geçen yıl yerdeki otların üstüne serpildi büyüdü, bir yere sardıracaksanız bu yükü taşısın derim, bir de sırıktan ziyade çit veya geniş aralıklı çit teli öneririm.
"Kiwano trellis" yazarak google da aratabilirsiniz.
Yemek için ise; önce dışındaki dikenleri bir bıçakla almanızı öneririm, daha sonra kalan kabukları soyulabilir.
Ben kabuklarını iyice soyup, 3-4 e bölüp mutfak robotuna atıp parçalayıcı ayakları takıp çalıştırdım. 1 dk kadar sonra suyu çekirdeğinden ayrılıyor, süzgeç ile süzdüğünüzde bardağa koyup içebilirsiniz.
Bu şekilde bana tatlandırılmış koruk suyunu hatırlattı. Çok hoş bir tadı var ve çekirdekle uğraşmıyorsunuz.

Passion 03-06-2008 14:41

Verdiğin bilgiler için teşekkürler Sevgili Kürşad.

mahon67 04-06-2008 09:29

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 228447)
Mahon67, tohum ekiminden kaç ay sonra meyve aldınız?

Tohumu nisan başı gibi ektim, Kasım başı gibi meyveler olgunlaşmaya başladı. Kivano salatalık gibi hızlı büyümesine rağmen geç çiçek açıp meyve veriyor. Ancak hastalıklara karşı salatalığa göre çok dirençli ;hiçbir şekilde sararma, sandan etkilenme vs göstermiyor; meyveler olgunlaşana kadar yapraklar koyu yeşil rengini muhafaza ediyor.

ibni-avvam 04-06-2008 17:47

bu meyvenin anavatanı neresi bileniniz varmı

malbman 04-06-2008 19:16

Passion' un verdiği linkte Kalahari çölüne özgü olduğu yazıyor.

darkfriairs 06-06-2008 23:29

Bu tohumlardan nerede bulabilirim?

kürşad 11-06-2008 07:47

Adresinizi yazın, tohum göndereyim.

nazlı06 11-06-2008 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kürşad (Mesaj 243868)
Ben kabuklarını iyice soyup, 3-4 e bölüp mutfak robotuna atıp parçalayıcı ayakları takıp çalıştırdım. 1 dk kadar sonra suyu çekirdeğinden ayrılıyor, süzgeç ile süzdüğünüzde bardağa koyup içebilirsiniz.
Bu şekilde bana tatlandırılmış koruk suyunu hatırlattı. Çok hoş bir tadı var ve çekirdekle uğraşmıyorsunuz.

Meyvesini yani etli kısmı salatalık gibi yiyemiyormuyuz. Suyunu mu içebiliyoruz?

kürşad 11-06-2008 14:41

Bana biraz dişleriniz kesmez gibi geliyor, zaten normal salatalığı da tohumluk bırakırsanız ve çekirdeklerin olgunlaşmasına müsade ederseniz onun olacağı da aynısı, dişlerinize kuvvet.
Yeşil iken yani körpe iken dışındaki dikenleri alıp soyarsanız da yeşil yenebilir, gayet hoş bir tadı oluyor öyle de, hafif mayhoş bir tadı var.

nazlı06 11-06-2008 21:07

O zaman bende tohum rica edebilir miyim?

kürşad 16-06-2008 08:18

Tohum isteyenler isim ve adreslerini bildirsin. Lütfen.

goksuz 18-06-2008 15:23

öncelikle herkese merhaba! kürşat kardeş bunun bi ekim zamanı yok mu?hadi bu zamana denk geldi diyelim bir dönüm tarla için bana ne kadar tohum gönderebilirsin?ve ne kadar tutar tabi fiyatr olarak?

Sebahattin Sargın 18-06-2008 15:51

Benimde tek adet kiwanom çimlendi, çok kısa bir sürede çimlendi hemde. Gerçi gölgede olduğu için boyu biraz uzun oldu ama neyse ;) İnşallah meyvesinide görürüz...

Sevgiler ;)

ozturk.kerim 18-06-2008 15:58

sn kürşad
tohumları postaylamı gönderiyorsunuz.
bende tohum istiyorum.
adresimizi buradanmı yollayalım yoksa özel adresiniz varmı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024