agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Dracena Massengena (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/5341.htm)

filyos 02-08-2007 18:43

Dracena Massengena

Selamlar.Ben bir arkadaşımdan yaklaşık iki ay önce dracena nın kesilmiş tepe kısmını aldım ve toprağa diktim.Şu an iyi durumda ve büyümeye çalışıyor ancak diktiğim saksıyı değiştirmek istiyorum.Sonbaharda saksısını değiştirsem çiçek bozulabilir mi?

erbek_ 28-05-2008 12:20

Dracenam çiçek açtı!!!

3 Eklenti(ler)
Bu canımcımın ikinci çiçek açışı. Bir kaç ay önce yine açmıştı, bu ikinci oluyor. Bu sene ne olduysa bütün çiçeklerim coştu. Diffenbahyam da bi sürü çiçek vermişti ki ilk defa tanık oldum, çok şaşırmıştım görünce. Şimdi de ikinci kez dracenam çiçek açıyor. Çok şekerler!!! Paylaşmak istedim ;)

erbek_ 03-06-2008 10:56

2 Eklenti(ler)
Draceanamın son hali....

Sergül 03-06-2008 22:10

Çok güzel erbek ilk defa çiçek açmış halini gördüm bende çok şaşırdım.Acaba massengena'n kaç yılık.

erbek_ 04-06-2008 09:28

1 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim sergül ama tam olarak kaç yaşında ben de bilemiyorum çünkü kendim üretmedim. Hazır aldım ve üç yıldır bende ama aldığımda kaç yıllıktı bilmiyorum, sanırım 1-2 yaşında filandı. Resmini ekliyorum. ;)

antmen 04-11-2008 07:49

1 Eklenti(ler)
Dracaena fragrans massangeana.
(Ticari olarak genellikle "Dr. Masengena" olarak adlandırılmaktadır)

Kökeni: Gine, Etiyopya, Tropik Afrika

Yeşil kenarlı ortası kalın sarı-açık yeşil şeritli yaprakları 60 cm boyunda ve 10 cm eninde olabilir. Ana gövde etrafında 2 ya da 3 yan dal bulunur. Ana gövde boyları genellikle 1.5 m, nadiren 2 m.ye yaklaşabilir. Güneş gören aydınlık yerlerde tutulmalı, fakat uzun süre doğrudan güneş ışığı ile karşı karşıya bırakılmamalıdır. Torflu toprakta yetiştirilmelidir. Saksı değiştirme 2-3 yılda bir bahar aylarında olur. Fazla suyu sevmezler, özellikle kışın toprak nemi oldukça düşük tutulmalıdır. En düşük 14 derece olmak üzere sıcaklık dalgalanmalarına toleranslıdır. Sıklıkla su püskürtülmelidir. Bahar ve yaz aylarında iki haftada bir gübre uygulaması yapılabilir. Bu bitkinin ana daldan uzayan yaprakları oldukça düz büyümektedir. Benzer dallanma yapısına sahip olan yukka yaprakları gibi devamlı ışığa doğru bir yönelim göstermezler.

Aşağıda yeni büyütmeye başladığım genç bir Dracaena fragrans massangeana'ya ait fotograf bulunmaktadır.

Eklenti 51820

golcu10 12-01-2009 16:02

Ben foruma yeni üye oldum ve evimde bir Dracaena fragrans massangeana var. Bu bitki bize düğünümüzde bize hediye edildi, eşim veben onu çok seviyoruz. Yaklaşık 14 aydır da bizimle. Dracaena fragrans massangeana hakkında çok bilgim yok ve benim bitkim kuruyor. 3 gövdeli olan bitkimin en alt dalındaki 2 tomurcuk kurudu. Gövdedeki kabuklarda da kuruma ve büzüşmeler var. Aynı sorun orta gövde de başladı. Ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Resmini yanımda olmadığı için koyamadım. En kısa süre içinde resmini de eklemeye çalışacağım.

AgacSevdalisi 12-01-2009 17:50

selam dresenayı nasıl yetiştirebiliriz acaba bilgisi olan varmı*

talaterdem 25-03-2009 11:48

Çok güzel

3 Eklenti(ler)
Merhaba Arkadaşlar Resimdede göreceğiniz çiçeği işyerimde yaklaşık 6-7 senedir büyütüyorum ve ilk defa çiçek açmasına şahid oldum ve bu beni çok sevindirdi çünkü bitkileri çok severim. Bu çiçeğin ismini ve netür bi çiçek olduğunu bilmediğimden çiçek açması beni çok heyecanlandırdı, bu site ve forum sayesinde çiçeğimin adını ve cinsini de sizlerden öğrendim ayrıca teşekkür ederim.. Allah nazardan saklasın ama gerçekten çok güzel .
Resimleri sizlerle Paylaşayım dedim.
birde sormak istiyorum bu çiçeği nasıl çoğaltabilirim.

dilekagaci 04-07-2009 22:30

dr.massengana'yı

gövdesinden keserek suya koysam köklenir mi? bu şekilde çelik yapılıp köklendirip yeniden topraga dikme imkanı var mı?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1234694695
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1234694695
http://www.agaclar.net/forum/attachm...3&d=1234694695
http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1234694695

erbek_ 24-07-2009 11:23

Tüm gövdeyi mi kesmeyi düşünüyorsunuz? Çelik alırsanız, evet köklenir, ama ana gövdeden kesmeyin. Yan dallardan çelik alın ve köklendirip dikin.

dilekagaci 26-07-2009 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ (Mesaj 467892)
Tüm gövdeyi mi kesmeyi düşünüyorsunuz? Çelik alırsanız, evet köklenir, ama ana gövdeden kesmeyin. Yan dallardan çelik alın ve köklendirip dikin.

teşekkürler, yan dalı hiç yok sadece gövdesi var ve gövdeden çıkan 2 metreyi aşan yaprakları

hkcakar 11-10-2009 12:58

merhaba
dracena fragrans'nın
saksısını değiştirmek istiyorum ama ilkbahar aylarında yapılıyormuş, saksıda şu anki saksısına göre baya büyük bozulmasından korkuyorum şimdi değiştirirsem bir sorun olurmu?

ieski 18-12-2009 21:44

Dracena çiçekleri kokulu mudur?

erbek_ 21-12-2009 08:34

Hem de nasıl ieski... Çiçek açtığında odada duramassınız kokunun yoğunluğundan :)

yasarsari 21-12-2009 22:21

1 Eklenti(ler)
selam arkadaşlar bu bitki nereye kadar büyüyecek yani (şimdi değil ama)ileride odunsu yerden kessek tekrar filizlenirmi acaba

erbek_ 22-12-2009 15:07

Odunsu kısmı büyümez.. Yani Gövde büyümediği için de endişelenmeye gerek yok :) Kesmeniz gerekmeyecek...

yasarsari 22-12-2009 16:37

ben aslında sürgünler uzadıktan sonra o sürgünleri kessek tekrar o gövdeden sürgün verirmi diye sormuştum (yani odunsu gövdenin üzerinden tekrar patlarmı)

erbek_ 22-12-2009 17:22

Pardon. Ben yanlış anlamışım ;) Tabii ki uzayan sürgünleri kestiğinizden tekrar yeniden filiz verebilir, yoksa kestiğiniz o caaaanım dracena için mi soruyorsunuz bu soruyu? yoksa pişman mı oldunuz ;)

yasarsari 22-12-2009 21:56

pişmanlık yokda ben patlayacağına inanıyorum **** başka bişey düşünmek istemiyorum aslında dedim ya sonrasında yani çok uzadığında ne yapabilirm sorusunu cevabını öğrenmek istiyordum bunuda öğrendim teşekkür ederim sağolun

umıt79 17-01-2010 16:44

Ben az önce budadım bitkimi.Üzerinde ki mumla kaplı kısım yer yer açılmıştı.Yaklaşık 13 cm kadar odunsu gövdeden keserek küçülttüm. Çünkü içeriye doğru ve bitkinin ortasına doğru kahverengi, lifsi hareler olmuştu.
Kestiğim kısmı eritilmiş muma batırıp sonra elimle tepe noktası hava almayacak şekilde düzeltmeler yaptım .Hasta kısımda ki genç sürgünü keserek suya aldım köklenmesi için.Saksı da çıplak kalan odunsu gövdeyi de daha hızlı toparlanması için üzerine dipten kestiğim 2.5 litrelik pet şişenin içerisine koydum.Böylelikle daha hızlı yeni sürgün vereceğini düşünüyorum.

MİRBE 22-01-2010 06:57

Bende de var ancak odunsu kısmı yok direk yaprakları var habire de uzuyor ve çok da sağlıklı maşallah diyeyim..Benimki de Dracenamıdır acaba?

ugur78 14-02-2010 16:16

selamlar,
2 yaşında iki adet masengenam var, yetişkin bir masengenadan çoğalttım. masengenalarımda ağaç gövdesi yok. zamanla oluşur mu yoksa yapmam gereken bir takım budama tarzında işlemler var mı ?

teşekkür ederim.

ggulday 18-02-2010 14:42

soğuk kış günleri çiçeklerim mahvett.:( evim çok soğuk ve galiba bunun etkisi ile çiçeğim kararmaya başladı. yaprakları farklı farklı yerlerden kararmaya başlayarak köke kadar ulaşıyor :( nasıl kurataracağım çiçeğimi :(

Antoryum 27-02-2010 01:15

Dracena Messangena soğuga karşı oldukça hassas bir bitkidir.Bulunduğu ortamın oda sıcaklığinın altında olmamasına dikkat edelim.

zulu 24-03-2010 12:31

Dracena Masengena bakımı ile ilgili sorularım..

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

1 - Benim de çiçeğimin yapraklarında kurumalar var, neden olabilir? Yeni çıkan yapraklarda kuruma yok. Bir de kuruma olan dalları makasla kesiyorum, doğru mu yapıyorum?

2 - Şu anda pencerenin sağında duvar köşesinde duruyor. Odam aydınlık. Konumu uygun mu öğrenmek için bulunduğu yerin fotoğrafını çektim. (Çocukları korumak için koltuk arkasına koymak zorundayım.)

3 - 10-15 günde bir suluyorum. Bir de arada sıvı besin veriyorum. Ne kadar sıklıkla vermem gerekir? Sıvı besinle gübre aynı şey midir? 1 hafta önce de saksısını, toprağını değiştirdim.

Teşekkürler şimdiden..

Mine Pakkaner 29-03-2010 15:53

Zulu öncelikle bitkinizin karanlıkta kaldığını haber vereyim, dracenalar ışık eksikliğine tahammül etseler de, aydınlık bitkisidir. Hiç olmazsa kalın perdeyi o tarafa toplamayın ve tülü de kısmen açık tutun.

10-15 gün besin ( besin ve gübre aynı anlama kullanılıyor) vermek için çok sık bir aralık, arayı genişletin, bu sıklık tuz etkisi yapar ve yaprak kenarlarını bozar, lekeler oluşur, bir diğer olası neden aşırı klorlu florlu ve kireçli sular. Suyu vermeden önce bir gece dinlendirin, mümkünse iyi su kullanın.

Yaprakları aşırı nemlendirmeyin.

İki sulamaarası tamamen kurumaya izin vermeyin.

En kötü olasılık bu bir hastalık olabilir, bunun için tedbiren oksijenli su solüsyonu tarifimizi bulup kulanın, 1 hafta sonra aspirinli su tarifini kullanın, bu arada evde varsa b vitamini de uygulayın.

zulu 29-03-2010 18:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 605994)

10-15 gün besin ( besin ve gübre aynı anlamda kullanılıyor) vermek için çok sık bir aralık, arayı genişletin, bu sıklık tuz etkisi yapar ve yaprak kenarlarını bozar, lekeler oluşur, bir diğer olası neden aşırı klorlu florlu ve kireçli sular. Suyu vermeden önce bir gece dinlendirin, mümkünse iyi su kullanın.

Yaprakları aşırı nemlendirmeyin.

İki sulama arası tamamen kurumaya izin vermeyin.

En kötü olasılık bu bir hastalık olabilir, bunun için tedbiren oksijenli su solüsyonu tarifimizi bulup kulanın, 1 hafta sonra aspirinli su tarifini kullanın, bu arada evde varsa b vitamini de uygulayın.

Çok naziksiniz teşekkür ederim.

Büyük ihtimalle dediğiniz 2. seçenek kurumaya sebep olan. Musluk suyu kullanıyordum. Bundan sonrasında suya dikkat edeceğim. Peki kuruma olan yaprakları kesip alayım mı? Onlar için ne yapabilirim?

Bir de yaprakları aşırı nemlendirmeyin dediğinize göre arada nemlendirmem gerektiğini anladım. Ben hiç yapmıyordum! :(

Bir de sıvı besin kış boyu 2 - 3 kere vermişimdir. 15 gün dediğim sulama sürem. Sulama için de mi kısa bir aralık? Mesela toprak kuruyup saksıdan ayrılır ya üst taraftan bu "sulama için çok geç oldu" anlamına mı gelir?

Mine Pakkaner 29-03-2010 22:03

Toprak kuruyup saksıdan ayrılırsa bu can sıkıcı derecede bir sorundur. Bitki su stresine girer ve ne yapsın sağında solunda araz çıkarır :) Yaprak, çiçek döker, uç kurutur, hatta ölebilir. Hele ki saksı harcı torfsa bu derece kuruyan harç yeniden zor su alır. Alttaki tabakta su birikir, bu da kökü çürütür vs. vs. kısır döngü yani.

Suyu saksı nemimini kaybetmeye başlayınca verin. Bir parmağınızı 2-3 cm harca sokun, ıslak değilse, hafifçe nemliyse sulama zamanı gelmiş demektir. Önemli olan düzenli sulamanız.

Evinizin ortamı çok kuru değilse nemlendirmeye gerek yok ama klima, kalorifer ve sobalar kış boyu havayı kurutuyorlar, bu yüzden bitki nem istiyor, yapraklara spreyleyerek nem verilse de bu çok doğru değil, nemlendirme değil ıslatma yapıyor, kış mevsimi hastalığa davetiye çıkıyor. Saksı altına ıslak bir sünger koymak veya soğuk buhar cihazını bitkinin yanında çalıştırmak yeter.

Kışın besin vermenize gerek yok. Mart ayında başlayıp ekim sonuna kadar verin.

merkürvenüs 06-04-2010 12:50

Merhaba,

Çok güzel bir dracena massagenam var, bir odun gövde üzerinde dört tane yeşil gövde var. Yeşil gövdelerden ikisi büyük, diğer iki yeşil gövde aynı gözden çıkmış ve diğerleri gibi hızlı gelişmiyor. Şu an bir sorun yok ama biraz daha büyüdüklerinde aynı gözden çıktıkları için biri zarar görürmü? Birini rahatlatmak ve çoğaltmak için diğerini kesmem mantıklı olurmu? Nisan ayı ekim için uygunmu?

Çok soru sordum biliyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024