agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Açelya üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/4813.htm)

Mine Pakkaner 18-06-2006 01:14

Çelikten Açelya Üretimi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliveli1212
ben bi konuda danışmak istiyorum sizlere doğru yer burasıdır umarım.benim bir açelyam var ve bunu çoğaltmak istiyorum yani bölemi denir ne denir tam bilemiyorum pek bilgim olmadığı için bu işlerle en basit anlatabileceğim şekilde soruyorum. yanlış bilmiyorsam yeni çıkan dallarından 5-7 cm uzunluğunda kesip toprağa dikerek çoğaltabiliyorum ama nedense bir türlü beceremedim diktiklerim tutmadı bi türlü nasıl yapmam gerekiyor bi bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim

Açelyayı köklendirmek için 5-7 cm tepe çeliği alınız.Yalnız kolay köklenmez, köklendirme hormonu uygulayın. Haziran veya Temmuzda yarı odunlaşmış bir sürgünden çelik yapın.

Çelikleri hazırlarken eğer yapraklar çok büyükse onları da yarıdan kesin ki su kaybı azalsın.Kabuk dokusundan fazla yaralamadan tırnağınızla bir mink parça kaldırın.

Sonra köklendirme hormonu uygulayın. Torf pelit karışımına dikin. Şeffa bir örtü kullanarak üzerini kapayın (mini sera gibi) Ancak havalanmayı, nemi sürekli kontrol edin. Harç asla çok ıslak olmasın, nemli olsun. Açelyalar asit toprak(ph 5-5.5) sever unutmayın. Bu yüzden kireçli olan çeşme suyunu kullanmayın.

Bu arada bozulan kararan yapraklar olursa toplayın, üzerinde bırakmayın.Çürümeleri kontrol için Aspirinli su ve oksijenli sulu solüsyon da kullanın.

aliveli1212 18-06-2006 18:58

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.4 gün önce bu şekilde yaptım yanlız kabuğunu kaldırmamıştım bide yarı odunlaşmış demişsiniz yeşildi benim kullandığım çelik acaba tutarmı.kışın gelmişti bana bu açelya dedilerki yaza ölür ama benim açelyanın maşallahı var bu ikinci yazı bide sürekli açıyo bildiğim kadarıyla kış aylarında açması lazım gerçi iyi bakıldı :) hava sıcak olunca yapraklarına su püskürttüm sürekli geceleride püskürttüm bide dediğiniz gibi çeşme suyu kullanmadım kullanmak zorunda kaldığım zaman da kaynamış soğumuş su kullandım.bişey daha soracağım acaba gübre falan gibi bişeyler vermem gerekirmi **** saksı toprak değişimi.kusura bakmayın belki çok soru soruyorum ama bende öğrenmeye çalışıyorum ilgileriniz için şimdiden teşekkürler verdiğiniz bilgiler içinde resimli olması özellikle benim gibi az bilgiye sahip bir insan için çok faydalı oldu

cemboa 19-06-2006 12:12

AÇELYA çelikten köklendirme

Ben açelye çoğaltıyorum ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Aslında forum içersinde biyerlerde bunu anlatmıştım.
Açelya çeliğini torflu bir toprağa diktikten sonra güneş görmeyen ama bol aydınlık bir yere koyuyoruz ****** neyi unutmadan, üzerine uzunca bir bardak kapatmayı unutmadan.Yanlız köklenmiş olmakla yaşayacak anlamına gelmiyor.açelyanız tutmuş olsada bardağı kaldırmak için kasım ayını bekleyin.Kasım ayını neden bekliyoruz, hafif bir soğuk yesin diye.Aşağıdada sölediğim gibi don olayı olmadığı sürece dışarda kalsın.Aşırı soğuklarda içeri alırsınız.Tabi burdande neyi anlıyoruz, açelyamız köklenme sürecinde dışarda duruyor.
Açelya suyu çok sever ve enteresandırki içmekan bitkisi olarak geçsede benim açelyalarım kışında dışarda olduğundan güzel çiçek açıyor ****** burdada neyi unutmuyoruz, dondan korumayı!

susam 08-10-2008 22:05

Açelya derken, bonsaiye tutuldum

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemboa (Mesaj 27328)
Ben açelye çoğaltıyorum ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Aslında forum içersinde biyerlerde bunu anlatmıştım.
Açelya çeliğini torflu bir toprağa diktikten sonra güneş görmeyen ama bol aydınlık bir yere koyuyoruz ****** neyi unutmadan, üzerine uzunca bir bardak kapatmayı unutmadan.Yanlız köklenmiş olmakla yaşayacak anlamına gelmiyor.açelyanız tutmuş olsada bardağı kaldırmak için kasım ayını bekleyin.Kasım ayını neden bekliyoruz, hafif bir soğuk yesin diye.Aşağıdada sölediğim gibi don olayı olmadığı sürece dışarda kalsın.Aşırı soğuklarda içeri alırsınız.Tabi burdande neyi anlıyoruz, açelyamız köklenme sürecinde dışarda duruyor.
Açelya suyu çok sever ve enteresandırki içmekan bitkisi olarak geçsede benim açelyalarım kışında dışarda olduğundan güzel çiçek açıyor ****** burdada neyi unutmuyoruz, dondan korumayı!

Selam cemboa. Sanırım 2 saattir yazdığınız mesajları inceliyorum. Bir yerde açelyanın nasıl tutturulacağını anlattığınızı okudum. Mesajlarınıza girdim. Ve açelyayı unutup bonsailere merak saldım. En kısa sürede bir bitki edinip bonsai denemesi yapacağım. Bu arada elimde açelya çelikleri var. Üzerlerinde tomurcuk olmamasına dikkat ederek almıştım. Bu mevsimde acaba bunları tutturabilirmiyim. Çürüyüp giderlerse gerçekten çok üzüleceğim. Şimdiden teşekkürler.;)

Âyine-i Esma 28-11-2008 13:53

susam kardeş sana cevap gelmemiş. Aynı sorunla karşı karşıyayız. Hatta üstelik şimdi kasımın sonlarındayız. Şimdi alacağımız çelik tutar mı? İllaki haziranımı beklemek zorundayız.

cemboa 16-12-2008 14:03

Şu anda ev içerisinde olursa, çeliklerin sorun yaşayacağını sanmıyorum.

eticin 14-01-2010 15:14

açelyamın yaprakları karararak döküldü. uçlarında kalanlardan çelik aldım ve suya koydum. canlılar ama kök vermiyorlar. toprağa dikmek için mevsim uygun mu acaba?

sibelmuge 31-01-2011 12:43

1 Eklenti(ler)
Eklenti 191001
Merhaba;Kasım ayı sonlarında diktiğim açelya çeliğinin resmini eklemek istedim,üzerine şeffaf plastik bardak kapattım ve hergün bir saat havalandırıyorum.Şimdilerde yeni yaprak çıkartıyor sanırım köklendi.:p

emred 02-02-2011 20:31

bende açelta üretmek istiyorum ama benim çeliğim yok olan birisi bana yardımcı olursa *** ederim

gülcicek 21-03-2013 19:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 27211)
Açelyayı köklendirmek için 5-7 cm tepe çeliği alınız.Yalnız kolay köklenmez, köklendirme hormonu uygulayın. Haziran veya Temmuzda yarı odunlaşmış bir sürgünden çelik yapın.

http://www.suite101.com/files/articl...657/a01001.jpghttp://www.suite101.com/files/articl...657/a01002.jpghttp://www.suite101.com/files/articl...657/a01003.jpg

Çelikleri hazırlarken eğer yapraklar çok büyükse onları da yarıdan kesin ki su kaybı azalsın.Kabuk dokusundan fazla yaralamadan tırnağınızla bir mink parça kaldırın.

Sonra köklendirme hormonu uygulayın. Torf pelit karışımına dikin. Şeffa bir örtü kullanarak üzerini kapayın (mini sera gibi) Ancak havalanmayı, nemi sürekli kontrol edin. Harç asla çok ıslak olmasın, nemli olsun. Açelyalar asit toprak(ph 5-5.5) sever unutmayın. Bu yüzden kireçli olan çeşme suyunu kullanmayın.

Bu arada bozulan kararan yapraklar olursa toplayın, üzerinde bırakmayın.Çürümeleri kontrol için Aspirinli su ve oksijenli sulu solüsyon da kullanın.

Mine hanım merhabalar ben yeni üye oldum bu siteye sizinde bu konularda bayagı bilgili oldugunuzu yazılarınızdan okuyorum. ben açelya veya kamelya yetişirmek istiyorum nevşehirde yaşıyorum açelya veya kamelya buranın ikliminde yetişirmi? burda kimsede göremedim açelya veya kamelya çelik alma imkanım yok bu yüzden tohumla yetiştirmem gerek sanırım. Tohumdan yetişirmi ?onuda bilmiyorum beni kısaca aydınlatırsanız minnettar kalırım teşekkür ederim.

KAPTANzst 14-08-2015 17:42

Şimdi çelik zamanı demek !

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024