agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/)
-   -   erik çekirdeğini çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/4419.htm)

nevsune 20-05-2007 16:21

erik çekirdeğini çimlendirme

Bu yaz bir balkon fidanlığı yapmak niyetindeyim. Hazır aldığım pepino, kaz üzümü ve yer elması fidelerimin yanısıra, elma, limon ve kuru erik çekirdeklerini de bulduğum her yere ekiyorum. Gerçi ortada bir şey yok ama olsun. Derler ya sabırla koruk :confused: (neydi unuttum) olurmuş.

Kuru erik çekirdeğini toprağa eksek yetiştirebilir miyiz acaba? Çekirdeği oldukça sert. bunun için suda bekletme, zımparalama veya başka bir yöntem var mı?

mevsimi olduğu için; kayısı, taze erik ve yeni dünya için de düşünsek diyorum.

zulkufhacettepe 02-06-2007 21:16

Kolay

Sevgili dostum, erik çekirdeği aynı çam fıstığı gibi kabuğu sert ama kolay çimlenen bir türdür. Çok yumuşak bir saksı toprağına dikersen (yanmış gübresiz, köpüklü ve karışımlı bir toprak) en az 15 gün içinde yeşerir. Biraz büyüyüncede yavaş yavaş gübre atabilirsin. Fakat toprağı ilk 10 gün nemli tutun. Filizlenince de fazla su verme toprak iyice kurumadan bikaç damla su verin yeter. Saygılar.

nevsune 06-06-2007 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zulkufhacettepe (Mesaj 112529)
Sevgili dostum, erik çekirdeği aynı çam fıstığı gibi kabuğu sert ama kolay çimlenen bir türdür. Çok yumuşak bir saksı toprağına dikersen (yanmış gübresiz, köpüklü ve karışımlı bir toprak) en az 15 gün içinde yeşerir. Biraz büyüyüncede yavaş yavaş gübre atabilirsin. Fakat toprağı ilk 10 gün nemli tutun. Filizlenince de fazla su verme toprak iyice kurumadan bikaç damla su verin yeter. Saygılar.

Ben kuru eriğin çekirdeğini toprağa ekeli çok oldu ama henüz çimlenmedi.Sizin yazdıklarınız doğrultusunda kolay çimlenen bir tohumsa, belki de tazesinin çekirdeğini dikmekle sonuç alabilirim. Yeniden deniyorum. Sonucu size de bildireceğim. Teşekkür ederim.

eyyub 08-06-2007 09:06

Tohumla uğraşıcağınıza dal bulum ekmeyi denesenize daha iyi sonuç alırsınız ben Tekirdağ da bizim yazlıkta ağalarımızı budamıştık bir kaç sene önce bende hemen dallarını ektim seneye baktım yeşermişti hemde geçen sene erik verdi ama ufaktı aşılanması gerekir herhalde ama bu sene hiç erik yok çiçek açtı babaannem dediki asit mi ne yağmış sonra çiçekler dökülmüş birsürü ağaç kaybettik bu sene bide bir sürü çiçekleride vardı ne yapmalıyız

nevsune 09-06-2007 07:41

1 Eklenti(ler)
Onun zevki, çekirdeğini toprağa gömüp gelişmesini aşama, aşama izlemekte. Yoksa hazır bodur meyve ağaçları da çıktı. Alırım bir tane olur biter. Ama bir canlının yetişmesini izlemek çok güzel bir duygu.
Bu sabah bir de baktım ki, kendisini yedikten sonra çekirdeğini toprağına gömüverdiğim bir saksıdan çıkmış, bana günaydın diyen iki adet erikciğim var. İşte bana günün armağanı.:D

cyucel 10-06-2007 21:31

Sizce bu nedir ?

2 Eklenti(ler)
Ben erik fidesi diye düşünüyorum. Diğeri hurma ağacı onu çekirdekten yetiştirdim . Ama dibine galiba erik çekirdeği de dikmişim. Sizce arkadaşlar bu nedir ?

thev3 10-09-2007 20:30

erik çekirdeğinin kolay çıktığını öğrenmem hoşuma gitti... ben de en kısa zamanda dikeceğim...

deniz boro 29-09-2007 10:51

Benim erik çekirdeği (ve bazı sert çekirdekleri) filizlendirme deneyimimde bazı çekirdeklerin bir sene toprak altında bekledikten sonra çimlendiklerini gördüm. Size tavsiyem çekirdeği gömdüğünüz yerin üstüne ne çekirdeği olduğunu belirten minik bir tabela koymanız. Yoksa bir sene içinde unutuluyor ve tohumlar birbirine karışıyor. Hala ne olduğunu bilemediğim 1,5 m.yi bulmuş bir ağaççığım var. Eğer meyve verirse ne ağacı olduğunu anlayacağım.

Penelophe 29-09-2007 11:04

Deniz Boro, adını bilmediğiniz ağaçcığınızın fotoğrafını çekip, Soru: Bu Ağacın Adı/Türü nedir? başlığında sorarsanız, meyve vermesini beklemenize gerek kalmadan adını öğrenirsiniz.;)

seyhan2666 30-09-2007 08:13

Bende dün (29.09.2007) erik çekirdeği ektim bakalım kaç günde çimlenir ,çimlenince fotoğraflarıda koyarım :)

abk 14-02-2008 13:16

Çok iri (elma büyüklüğünde) ve lezzetli bulduğum eriğin çekirdeğini ekeceğim. Ancak merak ediyorum, bu çekirdeklerden yetişecek olan ağaç meyve verir mi, verirse benim yediğim meyve gibi iri ve lezzetli mi olur? Çocukluğumda köyümüzde yere düşen meyvelerden çıkan fideler aşılanırdı. Hatta gül ekmek için önce tarla kenarlarından köküyle bir yaban gülü çıkarılır sonra o yaban gülüne beğendiğimiz gül aşılanırdı.

karagoz 07-05-2009 20:27

sonuçlar uygun mu

iş314 04-06-2009 00:16

eriği yedim çekirdeğini soktum toprağa bişey çıktı incecik boyu 4cm vardır ama çok ince bişey diğer saksıyada zeytinin çekirdeğini gömdüm 1cm uzadı daha kalın sağlam gömdüğüm limon çekirdekleride büyümeye başladı

ugur boga 20-04-2011 20:08

bizim bahçede kendi kendine çıkan erik ağaç oldu ama meyve yoktu üstünde.ben aşılayacam diye beklerken dedem sağolsun kestirmiş :D

cuu 25-05-2011 15:07

merhaba arkadaşlar bende yediğim erik çekirdeklerini 08,02,2011 ve 15,03,2011 tarihlerinde ekmişdim ama daha hiç çıkma belirtisi yok acaba bundan sonra çimlenirmi? fakat 15,11,2010 yılında ekdiğim tohumlar çok güzel çimlendiler ve 10 cm oldular.

canannuman 07-09-2011 19:47

Benim elimde angelino ve mürdüm erik çekirdeği var birde şeftali pazardan gittim en güzellerinden meyva aldım yemek için değil ekecem diye angelino sanırım tozlayıcı lazımmış ama mürdümede lazımmı kendi kendine verimli mi anlamadım veya her çekirdekten yetişen erik meyva verirmi aşılamadan, veya angelino üzerine papaz veya başka erik aşılanırmı? Tabii çıkarsa çekirdekten. Bu arada 1.5 ay oldu ektiğimiz okilüptüs ağacı 4 yaprak minicik ve çınar ile limonda çıkmıyor didikledim toprağı limon çekirdeğini sanki dün ekmişim gibi şişko haliyle duruyor çürümemiş ama hiçte patlayacak gibi değil sanki mumyalamışım ne zaman büyüyecekler acaba? Bu kadar zor mu beklemek istemiyorum eriği kırıp içini eksem olurmu acaba?

canannuman 24-10-2011 12:26

Okiliptus halen 6 yaprak oldu. Çınarda ses yok.

Kağan Karataş 17-11-2011 21:20

Benim erik çekirdekleri 2ay oldu hala çıkmadı.Yardımlarınızı bekliyorum.lüfen cevap yazın.

hülyaaylüh 13-04-2012 11:09

2 Eklenti(ler)
herkese merhaba elimde kurşun eriği kurusu var birkaç tane ... kurşun eriği bildiğim kadarı ile genelde ege bölgesinde yabani olarak yetişen bir erik türü ... bense marmara bölgesindeki bahçemde bu eriği yetiştirmek istiyorum ve bu doğrultuda hareket etmem için elimdeki kuru eriklerden başka bir şey yok ... sayıları da az olduğundan minimum riskle çimlendirebilmem için bana yardımcı olacak arkadaşların önerilerini bekliyorum.

hülyaaylüh 13-04-2012 13:24

bu gün kimseden cevap beklemeden bol koyun gübresi bir miktar torf karışımlı bir saksı gevşek toprağa çekirdeklerden bir tanesini etinden ayırıp hafifce suyun altında ıslattıp ektim.

cuu 13-04-2012 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hülyaaylüh (Mesaj 945993)
herkese merhaba elimde kurşun eriği kurusu var birkaç tane ... kurşun eriği bildiğim kadarı ile genelde ege bölgesinde yabani olarak yetişen bir erik türü ... bense marmara bölgesindeki bahçemde bu eriği yetiştirmek istiyorum ve bu doğrultuda hareket etmem için elimdeki kuru eriklerden başka bir şey yok ... sayıları da az olduğundan minimum riskle çimlendirebilmem için bana yardımcı olacak arkadaşların önerilerini bekliyorum.

Erik çekirdeklerini çimlendirmede biraz geç kalmışsınız kasım ayında ekmiş olsaydınız şimdi çimlenirdi bence riske atmayın kasım ayında ekin erik çekirdeklerini bende geçen yıl (2011 nisan ) da ekdiğim çekirdekler şimdi yeni yüzünü gösterdi .

hülyaaylüh 13-04-2012 17:53

bu sene bir çok şey için geç kaldım galiba :(

Gazi Barış 13-04-2012 18:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hülyaaylüh (Mesaj 946193)
bu sene bir çok şey için geç kaldım galiba :(

******* çok geç kalmışsın, bende senin gibi geçen sene güzelce hazırladığım saksılara ekmiştim, her ne hikmetse geçen sene hiç biri çıkmamasına rağmen, bu sene onların topraklarını kullandığım saksılarda kalanlar olur olmaz şekilde çıkmış..
Şevkini kırmak istemem sen yinede bir dene!

Not: Tohumları bir hafta kadar buzdolabında beklet; ikiye ayır bir bölümünü direk ek, kalan kısmı 3-4 gün suda beklet sonra ek. Yöntemi değiştirip daha çoklu şekilde denersen belki bi ihtimal biri tutar, denemekten zarar gelmez...

justice 13-04-2012 18:43

bence geç kalınmış sayılmaz,zira tohumları buzdolabında bekletip çıkartırsanız serin bir yerde bir müddet bekletildiğinde çimlenebilir,daha sonrada kademeli olarak mevsim sıcaklığına getirilebilir sanki.

harezeer 11-05-2012 18:17

Yeşil ve büyük,sulu bir elmanın çekirdeğini ıslak pamukta çimlendirdim.(aslında elmanın içinden çekirdeği çatlamış bi şekilde çıktı.Ben de durum tespiti yapıp fırsatı değerlendirdim.)Yarım santim boyunda iki yaprağı var.Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım acaba?

MazI 11-05-2012 19:18

saksıya alabilirsiniz..

kaktüs 09-09-2012 17:48

Cekirdekten yetistirilmis erik, asilamadan ana meyve agacindaki gibi meyve verir mi? Bulundugum yerde yesil erik yok, can erige bayilirim oysa ki... Asilama icin dal, vs getirme sansim da yok... Olursa tek sansim cekirdek denemek?

altinmakas 14-10-2012 21:10

hurma ekmişin

hira 10-03-2013 23:42

çok heves ettim şimdi :/

halil~58 11-03-2013 13:49

benide merak sardı hira bi deniyecem *** olur ))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024