agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Söğüt ağacına elma aşılama (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/4055.htm)

mahmut007 13-04-2007 22:16

Söğüt ağacına elma aşılama

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Benim merak ettiğim bir kaç kişidende duyduğum söğüt ağacına elma aşılanınca tutup büyüdüğü ve elmasının olduğu,acaba bu konuda bilgisi olan biri var mı?:p

sezinci 15-04-2007 08:46

Teşekkür ederim.

Aşı yapabilmek için anaç ve aşılanacak kalen veya gözün aynı cinsten olması gerekli.
Söğüt Salix, elma da bildiğim kadarıyla Malus cinsinin üyesidir. Bu iki bitkiyi birbirine kaynaştırmak uyum sağlatmak mümkün değildir.

Ama bir hayvandan organ alınıp da insana takılan günümüzde bu imkansız olamaz:)

ormanbotanigi 20-04-2007 18:52

Teknik olarak mümkün gözükmüyor ama bunu yapanların olduğunu duymuştum.

zemlek 20-04-2007 23:32

bunu bir sohbet esnasında aşı işleri yapan bir şahıstan işitmiştim bunu başardığını ve meyve aldıgını söylemişti fakat yemişin tatsız oldugunu ifade etti ama gözümle şahit olmadım

mahmut007 21-04-2007 21:55

Cevaplar için teşekkürler,
Baya bi arkadaş duymuş bu olayı deneyip görmek lazım:p
Ben aşı zamanında bu işi yapacağım,sonuçları yazarım.:rolleyes:
Herkeze iyi pazarlar dilerim.

selim_50 30-07-2009 13:13

merhaba arkadaşlar;
elma değil ama üzüm aşılandığını duyudum, yalnız söğüt ağacının özsuyunun acı olmasından dolayı meyvenin tadının bozuk olduğu söyleniyor, gözümle görmedim, söyleyenlerin yalancısıyım.

denizakvaryumu 30-07-2009 14:06

Söğüt ağacına elma-üzüm aşılayan olmadı mı?

isolet 30-07-2009 14:38

Bizim orada bir sürü söğüt agacı var. Yol kenarında onları denemek lazım. Ailem orada onlara telefon açıp demem lazım. Üzüm deneriz. Üzümü aşılamak için kendi üzümümüzden bir dal kesip ona aşılasak olur mu acaba?

BalıkcıSerdar 30-07-2009 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 471432)
Söğüt ağacına elma-üzüm aşılayan olmadı mı?

Söğüt ağacından size ne:) Meşe ağacına ne aşılanıyormuş onu araştırın:p

eser42 30-07-2009 15:25

merhaba
sögüt agacına elma aşılama işlemi rahmetli dedem yapmıştı. elma tuttu ama tadının bozulduğunu ve ağacın fazla yaşamadığını söylerdi.
asma aşılayan insanlar da genelde matkapla söğütün gövdesini delip asmanın dalını deliğin içersinden geçirerek söğütün kabuğunun yara dokusunu kapatmasını beklerler. asma dalı söğütün kabukları arasına kök atar böylece normal bir aşı değilde paraziter bir yaşam başlar. ama üzümün de tadı bozulur.

hamibasoglu 30-07-2009 15:26

SÖĞÜT
Kingdom: Plantae

Division: Magnoliophyta

Class: Magnoliopsida

Order: Malpighiales

Family: Salicaceae

Genus: Salix L.

ELMA
Kingdom: Plantae

Division: Magnoliophyta

Class: Magnoliopsida

Order: Rosales

Family: Rosaceae

Subfamily: Maloideae

Tribe: Maleae

Genus: Malus

yahu Familyaları bile ayrı 2 cins aşı mı olur? :)

denizakvaryumu 30-07-2009 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar (Mesaj 471468)
Söğüt ağacından size ne:) Meşe ağacına ne aşılanıyormuş onu araştırın:p

Bu hafta kayınçonun bahçesine gelin,
yeni diktiğimiz 2 metrelik söğüt ağacını göstereyim :D

eser42 30-07-2009 15:29

denemesi bedava
göz aşısının tam zamanı tekrar denemekten bir şey kaybetmeyiz.

bilimde hiçbir şey % 100 değildir.

denizakvaryumu 30-07-2009 15:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eser42 (Mesaj 471478)
merhaba
sögüt agacına elma aşılama işlemi rahmetli dedem yapmıştı. elma tuttu ama tadının bozulduğunu ve ağacın fazla yaşamadığını söylerdi.
asma aşılayan insanlar da genelde matkapla söğütün gövdesini delip asmanın dalını deliğin içersinden geçirerek söğütün kabuğunun yara dokusunu kapatmasını beklerler. asma dalı söğütün kabukları arasına kök atar böylece normal bir aşı değilde paraziter bir yaşam başlar. ama üzümün de tadı bozulur.

İlginç, denemek lazım.

Samsunlu55 27-08-2009 01:47

Söğüde olursa kavağada olur ilk başta elma aşıla sonradan elmaya armut aşıla sonra armuda ... vs. :)

toprakbey 08-09-2009 16:20

Arkadslar,
Bir çekirdekten yetişme limon agacım var , birde erik bunlara aşı yaptırmak istiyorum,
yol gösterirmisiniz lfn

Samsunlu55 09-09-2009 01:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi toprakbey (Mesaj 493905)
Arkadslar,
Bir çekirdekten yetişme limon agacım var , birde erik bunlara aşı yaptırmak istiyorum,
yol gösterirmisiniz lfn

Aşı başlığına bakarsan öğrenebilirsin.

apocan14 09-10-2010 17:13

Elmanın veya söğütün doğa yapısıyla oynamasak
elmayı elma ile aşıla söğütü söğüt ile

Pharmacist76 17-12-2014 14:57

Ben bu hafta yeni denedim.10-15 cm kadar söğüt dalına elma ve kayısıyı aşıladım ve söğüt dalının aşıdan itibaren tamamen toprağın altında kalmasını sağladım.Amacım söğütün kolay köklenmesinden faydalanmak,%90 ihtimalle aşı tutar diye düşünüyorum.Sırada kiraz var.Ama yukarıda anlatılanlardan, meyvelerin tadının bozulması denemeleri kafamı karıştırdı.Bakalım benimki nasıl olacak? Tutacağından çok eminim de şayet meyvelerin tadı bozuk olursa boşuna uğraşmış olucam.Bakalım kiraz ve eriği tutturabilecek miyim? :confused:

Muda 17-12-2014 23:04

Benim bildiğim şu anda aşı zamanı değil. Ne aşısı yaptınız. Kalem, yarma, durgun veya sürgün göz aşısı, vs. Doğru zamanda yaptığınıza ve kendinizin daha önce tutan aşılarınız olduğunu söyleyebilirmisiniz.

Tutma ihtimali zor olan bir aşı. Arkadaşımın abisi söğüt ağacına şeftali aşılayıp tutturmuş. Ancak elde edilen meyva bol sulu ancak tat olarak yeterli değil. Ağaç bir süre sonra ölüyormuş.

Pharmacist76 18-12-2014 12:46

Kalem aşısı şeklinde yaptım ama amacım söğütün köklenmesinden faydalanmak.Yani söğüt tamamen toprağın altında kalacak ve hatta aşı yapılan kısımda toprağın altında kalacak,bence tam mevsimi,bu dönemlerde toprağa ne dikersen tutar.Ki söğütle aşılı bir kalem çok daha kolay tutar.Benim bu dönemlerde olmak üzere toprağa kalem şeklinde dikip de tutturduğum çok fidanım var(her halde 500 den fazladır).Diktiğim yerlerde orman arazileridir.Bu kış da yine 500 den fazla dikim yaptım.Ama 1 ay kadar önce böyle bir fikir aklıma geldi ve denedim bakalım başarılı olabilecek miyim? Büyük ihtimalle başarılı olurum diye düşünüyorum çünkü yaptığım uygulama biraz farklı,belki de dünyada ilktir bilemiyorum.Kalem aşısı şeklinde ama burada söğütü kök niyetine kullandım.Bekliycez ve görcez.

mbozkurt 28-12-2014 22:58

teşekkürler uyumsuz oluyor sanırım

İbrahim Yavuz 04-03-2015 15:40

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mahmut007 (Mesaj 94965)
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Benim merak ettiğim bir kaç kişidende duyduğum söğüt ağacına elma aşılanınca tutup büyüdüğü ve elmasının olduğu,acaba bu konuda bilgisi olan biri var mı?:p

Mahmut kardeşim, benim de bildiğim kadarıyla aşı yapılacak anaç ile kalem veya gözün alınacağı ağaç arasın diğer arkadaşların da bahsettiği gibi bir bağ olması lazım. Yani en azından aynı aileden geliyor ya da yakın bir tür olabilir.

Bunun en pratik ayır etme metodu ağaçların birbirleri ile karşılaştırarak tohum desenleri aynı olacak. Sert kabuklular sert kabuklulara, yumuşak kabuklular yumuşak kabuklulara, üzümsüler üzümsülere aşılanır.

Yani Dut ile İncir ağacını örnek vermek gerekirse; yukarıda bahsettiğim açıyla bakıldığında iki ağacın meyveleri farklı lakin tohum desenleri aynıdır. Bu yüzden de birbirleri ile aşılanabilirler. Aynı şekilde ağaçlar Moraceae (Dutgiller) ailesinden gelmektedirler. Bu da bunların birbirleri arasında ailevi bir bağ olduğunu ve aşılamanın mümkün olabileceğini kanıtlar.

Şöyle bir fotoğraf hazırladım görsel olarak da tohumların birbiri ile benzerliğini gösterebilmek için. Tohum büyüklükleri yaklaşık 1 mm'dir.

Demek istediğim, eskilerin tabiri ile icat çıkarmaya gerek yok :D

sapinuva 19-05-2015 21:33

Aynı türden olmayan ağaçların aşılanmasının dinen de uygun olmadığı söyleniyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024