agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Ihlamur üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3767.htm)

Kudret 12-08-2006 14:11

Ihlamur üretimi

Merhaba.
Ben tohumdan ıhlamur üretmek istiyorum. Üretirim ortamları nasıl olmalı, tohum ekimi ne zaman ve nasıl yapılır.

Kudret 12-08-2006 14:15

Ihlamur Üretimi

Tohumu ne zaman toplanır? Ne zaman ve nasıl ekilir? Ortamları nasıl olmalıdır? Yetişme süresi nedir, çelikten üretimi yapılırmı?

ormanbotanigi 13-08-2006 17:40

Katlama nedir?

Ihlamur tohumlarında kabuktan ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Tohumları Ağustos sonu Eylül ortasında yeşilken toplanmalı. Aksi taktirde tohumlar geç alınırsa bir sonraki yılda çimlenilir. Biz buna yıllanma diyoruz.

Bundan sonra tohumların nasıl katlamaya alınacağından bahsedeciğim.

Katlama nedir?

Tohumlardaki çimlenme engelini ortadan kaldırmak amacıyla + 4 derecede kumlu toprakta belli bir süre bekletilmesidir.
  • Bir kutu veya saksı içerisine en altta kum+tohum+kum+tohum+kum şeklinde sıralanır ve buzdolabında 2-3 ay kadar bekletilir.
  • Bu süre zarfında toprak orta derecede nemli tutulmalıdır. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Aynı şekilde susuz da bırakılmamalıdır.
  • İlkbaharda tohumlar katlamadan alınarak ekimi yapılır.
  • Tohumları katlamaya alırken meyve kabuğunu kırmak gerekir.
Ihlamuru kök sürgünüyle de üretebiliyoruz. Kök sürgünü ağacın dip kısmından çıkan sürgünlerdir. Kış aylarında bu sürgünler dipten kesilerek yetiştirme ortamına alınır. İlkbaharda havanın ısınmasıyla köklenme meydana gelir. Çok sayıda yetişmiş fidanlar elde edilir.

farko 09-11-2006 11:19

Ihlamur tohumu çimlendirme

Arkadaşlar tohumdam ıhlamur fidanı yetiştirme hakkında bilgisi olan varsa beni bilgilendirmesini rica edeceğim.

ekim ayında topladığım tohumları hazırladığım yastığa gömdüm ve üzerini çuvallarla kapattım,bana söylenen bahara kadar böyle kalması yönünde ,bundan sonrası için dikkat etmem gereken şeyler nelerdir.?

ormanbotanigi 09-11-2006 16:55

Yastığı nereye koydunuz dışarıda mı, evin içinde mi yoksa serada mı ?

farko 10-11-2006 14:42

Ihlamur tohumları açık alanda hazırladığım yastığa yarleştirdim.Üzerinide çuvallarla kapattım.

ormanbotanigi 10-11-2006 15:29

Yaşadığınız yer aşırı soğuk değilse yani tohumlar dondan etkileyenmeceklerse çuvalı koymanıza gere yok. Tohumlardaki çimlenme engelinin kalkması için 2-3 ay ortalama +4 derecelik sıcaklıkta tohumların kalması yeterlidir. Birde ıhlamur tohumları yeşilken ekilmeli (Ağustos sonu-Eylül gibi) aksi takdirde yıllanma olur yani bir sonraki yılda çimlenme gerçekleşir. Katlamayı buzdalabında da yapabilirsiniz.

ozanutku 14-11-2006 11:12

Öncelikle bilgiler için teşekkürler,
Yaşadığım yerde bazı arkadaşlar katlama yöntemi öncesi tohumları 3-4 sefer sıcak suda bektetip ondan sonra hazırlayıp buzdolabına koyuyorlar,gayette başarılı sonuç alıyorlar.

Birde tohumlar yeşilken ağustos-eylül ayında ekildiğinde torum gelişimini tamamlamadığından dolayı zahiyat çok fazla oluyor,Onun için buradakiler ekim ortasında topladıkları tohumlardan daha çok fidan verimi alıyorlar.Yıllarca uyguladıkları yöntem bunu göstermiş.

ormanbotanigi 14-11-2006 13:13

Ağustos sonunda alınan ıhlamur tohumlarının embriyo gelişimi tamamlanmış ancak kabuk tamamen sertleşmemiştir. Bu bakımdan zayiyat olma ihtimali düşüktür. Olmuşsa da mutlaka başka bir neden söz konusudur.

Diğer yandan sert kabuklu türlerde sıcaksu işlemi her zaman uygulanan bir metottur.

HomeWork 12-12-2006 11:20

Bahçemdeki ıhlamur ağacında hala tohumlar var bunları eksem sonuç alabilir miyim?

Selahattin Yılmaz 12-12-2006 11:31

Bahsi geçen yöntemleri denerseniz sonuç almanız mümkün.

Todor 25-12-2006 22:51

Ihlamur ağacını çelikle üretmemiz mümkün müdür?

ormanbotanigi 26-12-2006 00:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HomeWork (Mesaj 58483)
Bahçemdeki ıhlamur ağacında hala tohumlar var bunları eksem sonuç alabilir miyim?

Şimdi ekerseniz bir sonraki yıla kalır.

ormanbotanigi 26-12-2006 00:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 62360)
Ihlamur ağacını çelikle üretmemiz mümkün müdür?

Ihlamuru tohum dışında yalnızca kök sürgünüyle çoğaltabiliriz. Şimdi tam zamanı olduğunu da hatırlatayım.

Todor 26-12-2006 00:47

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sayın ormanbotaniği:)

ayhan coruk 30-01-2007 18:19

merhaba arkadaslar elınde IHLAMUR TOHUMU olan arkadasım varsa veya temın edebılecegım adres bılen varsa bana yardımcı olmanızı beklıyorum iyi çalısmalar nahyasembol@hotmail.com

erdogan1 04-02-2007 21:31

ıhlamur tohumunun çimlendirilmesini kolay ve anlaşılır dilde biri anlatırsa sevinirim.Ya da kaynak gösterirse. selamlar

Mine Pakkaner 04-02-2007 21:44

Erdoğan hoşgeldiniz.
Şu başlığa bir bakar mısınız?
http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/2001.htm

Selamlar.

muratdnr 04-02-2007 23:35

kök sürgününden yetişen ıhlamurlar çiçek açarmı?

Selahattin Yılmaz 05-02-2007 00:39

Sayın muratdnr, forumumuzaa hoşgeldiniz,

Kök sürgünü ile ürettiğiniz ıhlamur fidanları ayırdığınız bitkinin aynı genetik özelliğindedir gayet normal bir şekilde ana bitkisi gibi çiçek açacaktır.

muratdnr 05-02-2007 19:51

aynı şekilde yalancı akasyanın dallarından üretilen çeliklerde ayrılan ağacın özellikelrini taşırmı?çiçek açarmı yani?

Selahattin Yılmaz 05-02-2007 20:27

Evet. Kök sürgünü ile veya bitkinin kendisine ait herhangi bir parçası ile ürettiğiniz herhangi bir ağacın fidanları aldığınız bitkinin aynı genetik özelliğindedir gayet normal bir şekilde ana bitkisi gibi çiçek açacaktır.

KEREMBAYTAR 26-02-2007 09:49

Ihlamur Tohumu çimlendirmesi Hk.

Elimde 1 kg ıhlamur tohumu var ve bunların çimlendirme işleminin zor olduğunu biliyorum bu konuda bilgisi olan üstadların yardımcı olmasını rica ediyorum. Ekilme zamanı için mart ayı uygunmu . Ekmeden önce tohumları bir işlemden geçirmem gerekiyormu _? tohumları ektikten sonra üzerinde kaç cm toprak olmalı **** perlit ile torfmu karıştırmalıyım vs.gibi bilginiz varsa yardımınız için şimdiden teşekkür ederim .

KEREMBAYTAR 26-02-2007 10:10

Ihlamur Tohumu Çimlendirmesi

Elimde 1 kg ıhlamur tohumu var ve bunların çimlendirme işleminin zor olduğunu biliyorum bu konuda bilgisi olan üstadların yardımcı olmasını rica ediyorum. Ekilme zamanı için mart ayı uygunmu . Ekmeden önce tohumları bir işlemden geçirmem gerekiyormu _? tohumları ektikten sonra üzerinde kaç cm toprak olmalı **** perlit ile torfmu karıştırmalıyım vs.gibi bilginiz varsa yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

Todor 26-02-2007 10:17

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1700 başlığına bakın. Açtığınız diğer başlıkla beraber bu da silinecek. :)

muratdnr 27-02-2007 01:18

Dip sürgünü olan bir ıhlamur ağacından çok sayıda fide aldım, fide alırken ağacın etrafını yarım saat karıştırmama rağmen sadece bir tane tohum bulabildim.Ağacı da çiçek açma zamanı hiç görmedim.
Çiçeklenmeyen veya çok az çiçeklenen ıhlamur ağaçları olurmu?

Selahattin Yılmaz 27-02-2007 08:57

Çiçek açmayan erkek ağaçlardan çok bahsediiyor ama ben hiç görmedim işin açıkçası olduğunuda zannetmiyorum. Fakat az çiçek açan ve hatta tohumu elde edilse bile çimlenmesi yok denecek kadar az olan ıhlamur ağaçları var evet. Mesela salkım ıhlamur. O kadar az çiçek açıyor ki ama dallarıda söğüt gibi salkım salkım harika bir görüntüsü oluyor ancak ben ne yaptıysam tohumunu veya dip sürgününü elde edemedim.

ozanutku 10-03-2007 11:22

Sonunda oldu, Ekim'in 7 ila 15 'i arasında topladığım ve hazırlamış olduğum yastığa diktiğim ihlamur tohumlarından çimlenme olayı gerçekleşti tek tek çıkmaya başladılar, çok yakında fotoğrafını çekip siteye koyacağım.

zehra- 23-03-2007 23:03

Ihlamur üretimi

ıhlamur ağacından dal alıp dikim yapmak istiyorum. acaba ağacım tutarmı? ne yapmam lazım direk toprağa diksem olurmu yoksa önce suda dalı bekletip çimlendirsemmi?bana yardımcı olurmusunuz

memet 23-03-2007 23:13

Merhaba hoşgeldin aramıza,
Yeni gelen arkadaşlarla tanıştığımız bir bölümümüz var orada görmek isteriz önce seni.
Forumu araştırıken çelik alma ve köklendirme başlığını göreceksin.
Gerekli bilgileri orada bulabilirsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024