agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   İncir (Ficus Carica) Tozlaşma (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/36665.htm)

İbrahim Yavuz 03-03-2015 22:49

İncir (Ficus Carica) Tozlaşma
 
2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Formda bu konu hakkında yapılan yorumları okudum fakat yine de aklımda berrak bir cevap oluşmadı.

Bahçemde yaklaşık yarım asırlık iki incir ağacım var. Elimden geldiğince çelik ile çoğaltıp çevremdekilere de hediye ediyorum. Bazen de insanların gelip geçtiği doğal su kaynaklarında, ormanlarda uygun yerlere dikip, meyvelerinden, gölgesinden yolu düşenlerin istifade etmesini sağlıyorum. Verimi güzel, iri ve oldukça lezzetli bir meyvesi var.

İlk sorum, incir ağaçlarında tozlaşma olayının gerçekleşme zinciri nasıl oluyor?
Aklımdaki asıl soru incir ağaçları erkek ve dişi olarak ayrılıyor mu; yoksa aynı ağaç üzerinde sırası ile önce erkek incir topu oluşuyor ve daha sonra bunları takiben dişi incir oluşup ilek sineği sayesinde birbirleri ile tozlaşmaları mı sağlanıyor?

Bu zamana kadar hiç merak edip araştırmak nasip olmadı. Çünkü ağaç kendi kendine her sene meyvesini oldukça verimli bir şekilde veriyordu. Yani benim ilekleme gibi bir müdahaleme lüzum kalmıyordu. Zaten ilekleme olayını bilmiyordum bile. Bu konuda tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

İkinci bir sorum da yıllardır meyvesini yediğim incir ağaçlarımızın türünü merak ediyorum. Mevsim nedeniyle haliyle meyvesinin orjinal bir fotoğrafını koyamıyorum ama internetten araştırıp bulduğum, benzer bir fotoğrafı sizinle paylaşabilirim. Aydın Sarı Lop inciri büyüklüğünde ve şeklinde fakat rengi farklı sizce türü nedir?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. :)

Malta eriği 23-05-2019 15:40

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...tm#post1568938


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020