agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Kompoze gübreleri kullanmak (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/36318.htm)

kirya 13-01-2015 19:37

Kompoze gübreleri kullanmak

Arkadaşlar ben baya amatörum bu konularda.bilmeden netten 15 15 komposto gübre aldim. Ben evde vtohumdan biber yetistiriyorum. Bu gübre çeşidi çimlendirme de fayda saglarmi? Viyoller içinde torf kullandim. Biber çeşitlerinin çimlenme sureleri farklı.
Simdi ben bu viyollere kompost ekliyim mi?

kirya 14-01-2015 22:07

kimse bilmiyor mu???

selim_50 15-01-2015 09:22

senin aldığın 15-15 kompost değil kompoze gübredir, yani %15 Azot-%15 Fosfor, viyoller içerisinde çok az ama çok az kullanabilirsin, biberler büyüdüğünde ise yine çok az kullan çünkü tüm fidelerini kurutabilirsin

tarku 15-01-2015 09:47

5 senedir üyeyim, daha yeni konu nasıl açılır bilmiyorum :p . 3 mesajda, yeni konu açmayı başarmışsın tebrik ederim. Forumda inceleme yapmaya fırsatın olmadı herhalde, belki istediğin bilgiler daha önce paylaşılmış olabilir. Ayrıca yeni fide yetiştirirken, ben olsam gübre kullanmazdım. Benim gibi acemiler gübrenin dozunu ayarlayamaz ve fideleri yakabilir.

selim_50 15-01-2015 12:16

al benden de o kadar herşeyi öğrendim konu açmayı ve uygun ölçüde fotoğraf yüklemeyi bir türlü öğrenemidim, biraz tembeliz galiba

malina 15-01-2015 13:22

Bu bilgiler mi yetersiz?

Yeni konu nasıl açılır?

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Mobil Cihazlardan Foruma Bağlanmak (yazmak, fotoğraf yüklemek)

Yoksa siz SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU bölümüne föz etme fırsatı mı bulamadınız?

selim_50 15-01-2015 13:54

bilgilerin yetersiz olduğunu düşünmüyorum, konu açmak isteseydim bir şekilde öğrenirdim, sıkıntı benim tembelliğim, daha çok açılmış konuları takip ediyorum.

tarku 15-01-2015 14:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1348179)

Malina bu kadar alıngan olmaya gerek var mı? Yazdıklarımdan latife ettiğimiz anlaşılır sandım. Demek ki espri yaparken, bu espriydi diye not düşmeliyim(bu espriydi).

kirya 16-01-2015 20:52

Çok az derken, yani leblebi gibi bir gübre.bir viyole bir top mu atayim, yoksa toz gbi ufaltip az bisey serpim mi?

İsmail Kuzucu 16-01-2015 21:06

Çimlenme ve gerçek yapraklar çıkana kadar gübreye gerek yoktur. Verdiğiniz gübrenin faydası olmayacaktır. Fideler gerçek yapraklarını gösterdikten sonra su ile karıştırıp uygulama yapabilirsiniz. oran olarak paketin kullanım içeriği önemli, her firmanın dozları aynı olmayabiliyor.

Ayrıntılı bilgiler;
Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

selim_50 19-01-2015 07:55

sayın kirya en uygun kullanım sulandırarak gübreleme, ama sayın kuzucunun söylediği gibi çimlenme aşamasında gübrelemeye gerek yok,

kirya 20-01-2015 01:41

Peki miktarı ne olmali? Biber de domates te fark ederim?

İsmail Kuzucu 20-01-2015 18:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kirya (Mesaj 1349428)
Peki miktarı ne olmali? Biber de domates te fark ederim?

Gübreleme için paket arkasındaki bilgiler kullanırsa daha iyi verim alınacaktır. Ben 1 litre suya 2 gr olarak kullanıyorum. Fideler geliştiği zaman bu miktar günlük 1 gr gübre gelecek şekilde oluyor. Haftada bir defa sulama yapıyorsam tek seferde 7 gr gübre veriyorum.

kirya 20-01-2015 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1349627)
Gübreleme için paket arkasındaki bilgiler kullanırsa daha iyi verim alınacaktır. Ben 1 litre suya 2 gr olarak kullanıyorum. Fideler geliştiği zaman bu miktar günlük 1 gr gübre gelecek şekilde oluyor. Haftada bir defa sulama yapıyorsam tek seferde 7 gr gübre veriyorum.

TSK ederim. Peki, iki uç yaprak olunca mi basliyim gubreye/? Pakette bisey yazmiyor. Daha doğrusu posette geldi. Hibbisey yazmiyor.

İsmail Kuzucu 20-01-2015 23:05

Rica ederim. 3-4 gerçek yaprak olduktan sonra başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde zaten bitki size söyler.

Az miktar ile başlayıp bitki isteği olursa tekrar gübreleme yapmanız yararlı olacaktır. Fazla vermekten iyi sonuç verir.

Ek olarak yazayım. İnternetten ürün satan abilerim ablalarım, ürünleriniz hakkında bilgileri tam yazsanız daha çok müşteri edineceksiniz..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024