agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Cam yünü ile begonvil çeliği köklendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/36045.htm)

dostca 03-12-2014 11:39

Cam yünü ile begonvil çeliği köklendirme

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
Bir yazıda cam yününde köklendirme yapıldığını görmüştüm denemek istedim,bunun için begonvil çeliği kullandım, begonvil çeliğini torfta defalarca denememin 1 tanesinde başarılı oldum..Bakalım sonuç ne olacak. Gelelim malzemelerimize;Depodan bir miktar cam yünü alınır. (Sanki her evde mevcutmuş gibi.) yıkayıp 1 saat kadar su içerisinde bekletip süzüp sıktım,

dostca 03-12-2014 11:51

5 Eklenti(ler)
Cam yününü açıp üzerine yarım aspirini ezip dağıttım.Pembe katlı begonvilin gözüme kestirdiğim bir dalını makas ile eğimli kesip sıvı köklendirme hormonuna 7 saniye kadar batırdım, cam yününü katlayıp, 0,5 litrelik pet su şişesinin ortasından kestiğim ve alt kısmına delikler açıp alt kısmına döşedim.Bir çubuk yardımı ile ortasına açtığım deliğe çeliği koyup üzerine birkaç fıs fıslık su verdim.

dostca 03-12-2014 11:58

1 Eklenti(ler)
Pet şişenin kapağı kapattım..Üzerine tarihini yazdım, takipteyim..sonucu resimleyerek devam ettireceğim..:mad:

altan01 03-12-2014 12:35

Sayın dostça;
Kullandığınız köklendirme hormonunun markasını ya da bu tip yarı odunsu bitkiler için kaç ppm lik hormon kullandığınızı sorabilirmiyim?

sındırgılı 03-12-2014 12:50

Ben de Sayin Ahmeterin metodu ile (koklendirme hormonu yok) 1 ay once 7 -8 adet celik yaptim.Mahmuzlu aldigim bile tutmadi..
Yalniz 1 tanesi dipten surgun vermeye basladi..Ustu acildi, beklenmeye baslandi..Biraz daha beklemek niyetindeyim.
Sizi de takip ediyor, basarilar diliyorum.

dostca 03-12-2014 13:02

Geçen sene bir kimyacıdan 100 cc lik 4000 PPM yaptırmıştım.20 TL ödedim, onuda arkadaş ile bölüşüp benimkini su ve alkol ile 8000 PPM yaptım. Kullandığım her çelikte olumlu sonuç alamadım. Japon akçaağaç çeliklerinde kullandım fakat bir türlü olmadı..

dostca 03-12-2014 14:12

Kombu çayı diye bir şey var şekerli çayın bir maya kültürü ile 10-15 gün mayalanması ile içindeki şeker mayalanıp sirkemsi bir yapıya dönüyor ve maya çaya önemli mineral ve elementler verdiği insan bünyesine çok faydalı olduğu söyleniyor.Bu çayı 1,5 ay kadar süredir yapmakta ve kullanmaktayım, madem insana çok faydalı bitkiye de faydası olacağı inancı ile bu çay ile işlem görmüş cam yünü ile begonvil çeliğini hormona ve aspirin vermeden yapmayı deneyip ikisini karşılaştıracağım , bakalım hangisi daha verimli olacak..

musk 03-12-2014 14:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı (Mesaj 1337586)
Ben de Sayin Ahmeterin metodu ile (koklendirme hormonu yok) 1 ay once 7 -8 adet celik yaptim.Mahmuzlu aldigim bile tutmadi..
Yalniz 1 tanesi dipten surgun vermeye basladi..Ustu acildi, beklenmeye baslandi..Biraz daha beklemek niyetindeyim.
Sizi de takip ediyor, basarilar diliyorum.

1 ay köklenmesi için çok kısa bir süre. Pet şişe sisteminde defalarca aynı pet şişede 4-5 çelik koyarak denedim (5 ltlik). hepside firasız köklendi.
Sonbaharda aldığım çelikleri ilk baharda saksıladım. Yani pet sisede 5-6 ay kaldılar. 3. aydan sonra pet altında kökler gözükmeye başlıyor zaten üst kısımda gelişmis oluyor.

ahmeter 03-12-2014 15:44

Begonvilden ne şekilde ve ne zaman çelik alınır

Çelikler yanlış alınmış Nereden ve nasıl çelik alınır verilmiş olan bilgilerin tekrar okunmasını riça ederim kolay gelsin

sındırgılı 03-12-2014 16:33

Ben de koklenme olmayanlari soktum, kalan tek sag mutlu ve mesut..
Onu uzun bir sure ( kis boyunca ) yerinden oynatmayacagim.
Sayin Ahmeter Ustadim, temmuz ayi onerir ama Bodruma gidince dayanamadim ;

sındırgılı 26-12-2014 07:01

Sn Dostca,
Son durum nedir ?
Koklenme ya da curume hangisi olustu ?

dostca 29-12-2014 08:10

Merhaba sındırgılı ve arkadaşlar,
Henüz köklenme oluşmadı ve bir hareket gözükmüyor. Kombu çayı ile nemlendirme yaptıgımın üzerinde küflenme gördüm havalandırıp oksiyenli su ile dezenfekte ettim, beklemedeyim..
3-4 begonvil çelikğini de köklendirme hormonu ile uç kısmını ıslatıp, nemli cam yününe sarıp, onuda poşete sarıp oda sıcaklığında bekletiyorum ara ara açıp bakıyorum o daha görsel olduğu için durumu hakkında fikir veriyor.

redbullah 16-01-2015 02:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dostca (Mesaj 1337592)
Geçen sene bir kimyacıdan 100 cc lik 4000 PPM yaptırmıştım.20 TL ödedim, onuda arkadaş ile bölüşüp benimkini su ve alkol ile 8000 PPM yaptım. Kullandığım her çelikte olumlu sonuç alamadım. Japon akçaağaç çeliklerinde kullandım fakat bir türlü olmadı..

Sayın dostca,4000 PPM lik köklendirme hormonunu (İBA) su ve alkol ile nasıl 8000 PPM yaptınız?İfadede yanlışlıkmı var,yoksa bilmediğimiz bir metodmu kullanıyorsunuz?Mesela 100 cc lik 4000 PPM değerindeki sıvı hormonu içerisine 50 cc su ve 50 cc alkol koymak suretiyle 2000 PPM değere düşürebilirsiniz.Fakat değerin yükseltilebilmesi için bir şekilde içerisindeki su ve alkolün eksiltilmesi lazım.Yükseltme konusunda bilgi verirseniz sevinirim.Çünki elimde 250 cc.kadar 2500 PPM lik İBA var.Otsu bitkilerden başka bir işe yaramıyor.Bunu 4000 ya da 8000 e çıkartmak istiyorum.
Vereceğiniz bilgilere şimdiden teşekkür ederim.

dostca 19-01-2015 09:19

Merhaba , ifade yanlışlığı olmuş seyreltilip 1000 ppm lik yaptım şeklinde olacaktı..Kusura bakmayınız..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024