agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   İncir ağacına aşı, çelikle üretim (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3535.htm)

İzmirli 07-03-2007 23:31

İncir ağacına aşı, çelikle üretim

Merhaba!Bahçede 25 yaşını geçmiş 2 erkek incir ağacımız var.Her sene aşılama yapıp dişi incir olmasını ve meyve vermesini istiyoruz ancak her sene atlıyoruz.İncir aşısı hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

İzmirli 10-03-2007 14:25

Aşı hakkında bilgisi olan kimse yok mu?:confused:

Selahattin Yılmaz 10-03-2007 14:28

Erkek incirte aşı randıman vermez. Ykınına yeni bir incir ağacı dikin eski ağacı da güzelce budayın. Ancak temelli kesmeyin ki çevredeki incir ağaçları da yaralansınlar.

İzmirli 12-03-2007 13:25

teşekkürler:) meyve verir mi aşı yapılırsa?Az meyve verse bile yeter:)

naturefan 19-11-2011 15:04

Merhaba izmirli,
Benim bahçemde çok sayıda kendi büyümüş incir ağacı vardı. Göz aşısını (yanlış yapmışım) tutturamadım; ancak yarma aşı ile %100 başarılı sonuç aldım. Hepsi de meyve verdi. Aşının başarılı olması için:
1- Kalemleri düzgünce hazırlamalı, kabuklar aynı hizada- biraz içeride, biraz dışarıda deyil- düzgün, sıkı şekilde yerleştirilmeli. Kalmleri yerleştirmek için skarpela kullanabilirsin.
2- Hava almayacak şekilde-tüm açık ve ek yerleri- çamur ile kapatmalı.
3- Islak penye veya su tutan bir kumaş ile sarıp iyice bağlanmalı.
4- Bunun da üzeri naylon ile tekrar sarılır ise nem kaybı önlenmiş olur.
5- Çamur ile kapatılıp bez ve naylon ile sarılan aşının üzerine 1-2 cm kalınlığında kuru/nemli toprak konulur. Çamurun rutubetini koruması için.
6- Aşı kalemleri filizler 5-10 cm oluncaya kadar yakıcı güneşten korunmalı. Güney kısmına bir tatha parçası dikilebilir.
7- Kalemler yeşerinceye kadar aşı çamuru/toprağı daima nemli olmalı. Her gün bir çay bardağı su konulabilir.
8- Tabii ki aşı kalemleri gözler uyanmadan alınmış olmalı. Nemli kum içinde veya buz dolabında nemli bez içinde tutulmalı. Aşı yapılacak ağaçda gözler uyanmaya başlayınca aşı yapılmalı.
9- Aşının tutmasındaki en önemli fakrörlerden biri de, anacın beslendiği toprağın daima yeterince nemli olmasıdır. Havalar kurak ise, toprak da mutlaka sulanmalı.

İncir, elma, armut, erik, Trabzon Hurması denediğim, aşısı en kolay(%100'e yakın) tutan meyvelerdir. Selamlar.

Hillbilly 19-11-2011 15:43

Şu aşı olayını ben de denemek istiyorum. Bizim buralarda dağlarda inanılmaz doğa ve iklim şartlarına meydan okuyan yabani incir ağaçları var (meyveleri küçük ama tatlı) acaba patlıcan inciri denilen karadenizde yetişen incir türünü bu yabani incir ile aşılasam soğuğa ve iklime mukavemeti artar mı?

naturefan 19-11-2011 16:30

Benim bildiğim, incir ağacı aşırı soğuklardan zarar görüyor. Doğu'da incir gördüğümü hatırlamıyorum. Madem ki yabani incir ağaçları var, yakın bölgelerden -soğuğa daha dayanıklı olması açısından- temin edeceğiniz türleri denemeniz başarı şansını artırır.

Halil Önen 19-11-2011 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturefan (Mesaj 880651)
... Trabzon Hurması denediğim, aşısı en kolay(%100'e yakın) tutan meyvelerdir. ...

Sn. naturefan,

İncir mi Trabzon hurması aşıladınız?

naturefan 20-11-2011 08:27

Sevgili Halil Önen,

Her tür kendi cinsi veya yakın akrabası bir bitkiye aşılanabilir. İncir ancak farklı bir cins incir ağacına aşılanabilir.

Trabzon Hurması bizim yörede vaz -zeytin büyüklüğünde, Trabzon Hurmasının yabanisi- denilen anaç üzerine aşılanıyor. Bu yabani cinsi karadeniz bölgesinde yaygın. Diğer bölgeleri bilmiyorum. Fazla soğuk ve sıcakdan hoşlanmıyor sanırım. İstanbul'da gördüm.

İncir de, Trabzon Hurması da kalem aşısı ile-düzgün yapılırsa- %100 başarı sağlanıyor. Üstte yarma aşıda dikkat edilmesi gereken hususları açıkladım. Sanırım siz incir aşılamak istiyordunuz. Yukarıda belirttiğim hususlara dikkat ederseniz, incir aşısının tutmaması mümkün deyil. Anlaşılmayan bir nokta olursa sorabilirsin.
Başarılar.

izzeterisen 20-11-2011 09:47

Hakkari-Uludere'de Habur Çayı kenarında da incirler vardı. Ama her sene filizleri ölüyor, ilkbaharda toprak içinden tekrar filiz veriyor. İncelenmesi gereken bir konu soğuğa dayanıklı incirler Karadenizde yetişiyorsa.

naturefan 20-11-2011 11:03

1 Eklenti(ler)
Sn İzzeterisen,
Eklenti 256215

Burası sanırım Hakkari'den iklim olarak biraz daha ılıman bir bölge. Kaldı ki bir kaç yıl önce şiddetli bir soğuk olmuştu, genç dallar zarar gördü. İklim haritasına baktım sizin bölgenizin rengi sarı ve pembe(6b- 7a). Karadenizin rengi yeşil(7b- 8a) Yani 1-2 kademe daha soğuk anlamında. Bu soğua dayanıksız bir tür için çok önemli olabilir. Yine de yakın şehirlerden temin edeceğiniz bir türü deneyebilirsiniz.

Hillbilly 20-11-2011 15:05

Bizim Munzur vadisindeki yabani incirler (ficus palmata) çalı formlu 2.5-3 m. boy ve 3-4m. genişleyebilen bitkiler. Kışın yaprak döktükten sonra filizleri hava ne kadar soğuk olursa olsun zarar görmez. Meyveleri olgunlaşmaya yakın açık sarı sonra mor renge bürünür. Oldukça tatlı olan küçük 2-3cm arasında meyveleri olur.

naturefan 20-11-2011 15:29

Merhaba Hillbilly,
Oradaki yabani incirlerden bir fidanı bahçende güneş ve rüzgar alan açık bir yere diker, yaz mevsiminde de sularsan meyvelerin irileşme ihtimali var. Yalnız, fidan iyice büyüdükten- tahmini 3-5 yıl- sonra. Fidanları yazın ne kadar çok sularsan-susuz bırakmazsan- o kadar çabuk büyür.
Bende iri cins yeşil ve siyah incir var. Orada yaşar mı bilemem.

Hillbilly 20-11-2011 15:45

Dediğiniz çok doğru aslında bu yabani incir türünü bahçede iyi bir bakımla çok daha iri meyveler elde ederek yetiştirebilme olanağı var. Böylece diğer incir türlerine gerek kalmadan (iklim koşullarına adaptesi zor olan), bahçem de farklı bir incir türüne ev sahipliği yapabilir.

naturefan 20-11-2011 15:58

İki metoduda deneyebilirsin. iklim haritasına bak, sana en yakın bölgelerden aşı kalemi de alıp deneyebilirsin. Yalnız bakımsız koşullarda aşılı incir de büyük meyve vermez. Bilgin olsun.

Hillbilly 20-11-2011 16:07

Peki yabani inciri nasıl çoğaltabilirim. Daldan mı yoksa çekirdekten mi? Önemli bir soruda hangi mevsim bu işin yapılacağı. Son olarak incirlerde erkek ve dişi çiçek açan bitkiler ayrı ayrı sanıyorum, incir ağacının erkek mi dişi mi olduğunu nasıl anlayabilirim.

naturefan 20-11-2011 16:55

Madem ki dağda çok sayıda yabani incir var, 1mt.civarında köklü, sağlam yapılı bir fidan en iyisi. Çekirdekten üretim uzun sürer. Meyvecilikte tercih edilmez.
Baharda tomurcuklar uyanmadan alacağın 1-2 yaşlı dal çelikleri ile de köklendirme yapabilirsin:
Üzerinde 2-3 göz bulunan parmak kalınlığındaki bir dal parçasını 30-40 cm uzunluğunda 45'er derece ile-her iki ucu da 45 derece eğimli - kes. Yine 45 derece eğim ile yarısını toprağa göm. Susuz bırakma kesin yeşerir.

Erkek dişi ayrımını şimdi yapamazsın. Erkek olanlar baharda erken çiçek meyveleri verir ancak bunlar tozlanma içindir, meyve olmaz. Şansına. Belki hala üzerinde meyve bulunan ağaçlar var ise onlardan fidan alabilirsin.

Hillbilly 22-11-2011 19:43

Erkek ve dişi ağaçlardan aldığımız dalları aynı ağaca aşılayabilir miyiz? Böylece tozlaşma daha sağlıklı olur ve meyve tutmama riski ortadan kalkar.

naturefan 23-11-2011 12:06

Sanırım bu pek uygun-ekonomik- bir seçim olmaz. Bahçende veya komşu bahçede bir erkek incir ağacı bulunması yeterli. Televizyonda görmüştüm: Aydın veya Denizli'de erkek incir çiçekleri demet olarak pazarda satılıyordu. Sanırım belli aralıklar ile ağaçlara asıyorlar. Ticari bir incir bahçesi kuracaksan araştırabilirsin.

MuhammetGul 25-04-2014 15:17

Bu saatten sonra İncir Yetiştirme

Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce incirden birkaç tane yeşil çelik aldım ve onları da vakit kaybetmeden suya koydum(Suda rahatlıkla kökleneceğini sölemişlerdi).Aradan 1 ay geçti hala kök oluşumu yok üstelik yapraklar da döküldü.Heralde bu saatten sonra da köklenmez.Bana inciri nasıl ve ne zaman çelikleyeceğim hakkkında,kaç ayda bu çeliklerde filizlenme gözlemleyebileceğim hakkında ve en önemlisis bu aylarda çelik alıp alamıyacağım hakkında bilgi verebilirrmisiiz?Aylardır bun u deniorum ama bi türlü sonuc alamıyorum acemilik başa bela gerçekten.:(

Safranlı 25-04-2014 16:12

hemen bugun çelik alabilirsiniz
kumsal toprağa veya saksıya çelik yapabılırsınız
topraga 3 te 2 kısmı gömülür 3 te 1 de dışarıda bırakılır
dört beş adetapınız mutlaka kurtulan olur

MuhammetGul 26-04-2014 13:47

Safranlı dediğinizi yaptım ama belli saatten sonra yapraklar dökülüyo bunun bi önemi var mı?

Ardahan75 04-06-2019 03:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturefan (Mesaj 880861)
Sevgili Halil Önen,

Her tür kendi cinsi veya yakın akrabası bir bitkiye aşılanabilir. İncir ancak farklı bir cins incir ağacına aşılanabilir.

Trabzon Hurması bizim yörede vaz -zeytin büyüklüğünde, Trabzon Hurmasının yabanisi- denilen anaç üzerine aşılanıyor. Bu yabani cinsi karadeniz bölgesinde yaygın. Diğer bölgeleri bilmiyorum. Fazla soğuk ve sıcakdan hoşlanmıyor sanırım. İstanbul'da gördüm.

İncir de, Trabzon Hurması da kalem aşısı ile-düzgün yapılırsa- %100 başarı sağlanıyor. Üstte yarma aşıda dikkat edilmesi gereken hususları açıkladım. Sanırım siz incir aşılamak istiyordunuz. Yukarıda belirttiğim hususlara dikkat ederseniz, incir aşısının tutmaması mümkün deyil. Anlaşılmayan bir nokta olursa sorabilirsin.
Başarılar.

Merhabalar
Bahçeme başka bahçeden yeni bir incir fidesi getirdim Trabzon hurması aşılanır mı ve nasıl ?
Şimdiden teşekkürler ��

Taşlıbahçe 04-06-2019 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ardahan75 (Mesaj 1569708)
Merhabalar
Bahçeme başka bahçeden yeni bir incir fidesi getirdim Trabzon hurması aşılanır mı ve nasıl ?
Şimdiden teşekkürler ��

Aşılanmaz; İncir başlığında yazılınca yanlış anlamışsınız; yukarıda bahsedilen şey küçük meyveli hurmaya (Diosypros lotus) büyük meyveli hurmanın aşılanması.(D. kaki)

sinbas 25-03-2021 10:08

İncir ve Ceviz için küçük bir ip ucu vereyim.
1-kalem aşı işlemi bittikten sonra kalemlerin ucu sutut veya aşı macunu ile mühürlenmelidir.
2-Kalem aşı işlemi bittikten sonra anacın altta kalan bölüme bıçak satır veya nacak ile 5-6 derin çizikler atılmalıdır. Acı suyu bu açılan çiziklerden çıkarak kalemlere gitmesini önlemek amaçlanmaktadır.
(süt ve acı su salgılayan türler için geçerlidir.)
Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024