agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Kamelya Aşılama (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3506.htm)

Innuendo 06-03-2007 21:49

Kamelya Aşılama

6 aydan bu yana ısıtmalı serada Camellia Japonica çeliğini köklendirmeyi başaramadım, üstelik IBA' da kullanmıştım. Kamelyaların aşılama yöntemiyle de üretildiğini öğrendim, ancak altık olarak kullanılan Camellia Sasanqua türünü Türkiye' de nasıl bulabiliriz? Ayrıca kamelyanın aşılanabileceği kolay köklenebilen bir tür mevcut mu? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim...

richirich2 15-03-2007 19:02

aynı sorunla bende karşı karşıyayım. Bende sordum bu soruyu ancak cevaplayan henüz olmadı. Size bir tavsiyem çelikler haziran-ağustos ayları arasında yapılırsa daha verimli sonuç alırsınız. AŞI KONUSUNU BENDE ÇOK MERAK EDİYORUM.:eek:

Harun Parlak 15-03-2007 21:35

Kamelya

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Innuendo (Mesaj 81807)
6 aydan bu yana ısıtmalı serada Camellia Japonica çeliğini köklendirmeyi başaramadım, üstelik IBA' da kullanmıştım. Kamelyaların aşılama yöntemiyle de üretildiğini öğrendim, ancak altık olarak kullanılan Camellia Sasanqua türünü Türkiye' de nasıl bulabiliriz? Ayrıca kamelyanın aşılanabileceği kolay köklenebilen bir tür mevcut mu? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim...

Sayın arkadaşlar bu konudaki öğrenmek istediğiniz bilgileri bir kitapdan alıntı yaparak yanıtlayacağım umarım size ışık tutar.
Tohum ve çelikle üretilir. Tohum ile üretim zordur. Tohumlar sonbaharda ekilebileceği gibi 24 saat ılık suda bekletilip ilkbaharda seralarda saksı veya kaplara ekilir. Tohumla üretilenler ana türden farklılık gösterebilir.AUSTOS EYLÜL aylarında odun çelikleri ile gölgeli ortamda serada ilkbaharda ökceli yaprak çeliği,
Daldırma veya yarma aşı ile üretilir köklenme oranı yüksek ama yavaştır.
Hormon kullanımı köklenmeyi hızlandırır.
Sıcak ve nemli ortamları sever. Kireçli topraklardan ve sulardan hoşlanmaz.
Nemli torflu asidik iyi dranajlı toprakları sever .
Umarım bu bilgiler size ışık tutar.

Innuendo 16-03-2007 17:52

Parlak verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

richirich2 16-03-2007 18:02

teşekkürler parlak.

yeşiLmavi 03-02-2009 21:40

kamelya çeliyi üretmek cok kolay

gurbik67 03-04-2009 22:15

arkadaşlar batı karadenizde bulunan avu ağacı olarak bilinen (bodur)çok güzel çiçek açan bir ağaca kolaylıkla aşılanır ve çok güzel uyum sağlamaktadır
bunuda kamelya yetiştirip satan çiçekçi arkadaştan öğrendim vede gözlemledim.

Mehmet Çetin 05-04-2009 22:06

sayın gurbik67, bende Kamelya üretmek istiyorum. elimde anaç olarak kullanabileceğim boylu fidanlşarımda var. aşılamayı tavsiye edermisiniz. anacını temin edebilirmiyim. aşı zamanı ve aşı çeşidi hakkında bilgi verebilirmisiniz. **** çeliklemi üretmem daha garanti olur. nadir ve kıymetli bir fidan olduğudan kesilen dalların ziyan olmaması için en garantili yol hangisi acaba.

Mehmet Çetin 05-04-2009 22:08

sayın yeşilmavi, sizde deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz. çok kolay yazmışsınız. sizin yazınızı görünce bende denemek istedim.

gurbik67 09-04-2009 22:42

sevgili mehmet çetin avu ağacını(Bodur) nette görebilirsin bursada varmı bilmiyorum ama nadirde olsa Zonguldakta var bunlar. arkadaşım bunları 5-10 temmuz arası göz aşısı yapıyor. bende kamelyamı böyle çoğaltacağım.

kamelyavadisi 08-10-2010 09:23

kamelya aşılama

2 Eklenti(ler)
İşte benim ürettiğim kamelya fideleri.
Çelikten üretim yaptım.

www.kamelyavadisi.com

kamelyavadisi 06-07-2012 09:42

kamelyavadisi

2 Eklenti(ler)
Kamelya üretimi ,
Yöremizde üretimi gerçekleşen kamelyalardan örnek görüntüler.

Not: Daha fazlası için Kamelya Vadisi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024