agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Erguvan tohumu çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/32347.htm)

tinuviel 06-08-2013 12:08

Erguvan tohumu çimlendirme

Selamlar, ben nasıl başlayacağımı bilmediğim ve bitkilerle ilgili hiçbir bilgim olmadığı için bir fidan markasından bonsai ekim kiti aldım. Erguvan Tohumlarını gönderdikleri toprağa (suda beklettikten sonra) gömdüm. Saksıları biraz suladım ve penceremin kenarına koydum. İlk adımımı attım yani.

Şimdi,

Ne kadar zamanda bir tohumlarımı sulamam gerekiyor?
Filizlenene kadar sulamaktan başka yapmam gereken bir işlem var mı?

Sorular basit gelebilir ve forumda da olabilir ama ben bu konuda gerçekten heyecanlıyım ve bu yüzden bilgiler çok karışık geliyor bana. Tam olarak benim soruma hitap etmiyor gibi geliyorlar. Mazur görmenizi ve yardımcı olmanızı diliyorum.

tinuviel 06-08-2013 16:01

Müsaadenizle bir sorum daha olacak. Ofis içinde Güneş alan bir camın kenarına koydum saksılarımı ama içerdeki hava klimanın soğunundan ibaret. Bunun zararı olur mu? Olursa ne gibi önlemler almam gerekir?

ser.duman 02-06-2015 06:28

Arkadaşlar merhaba; Yaklaşık 2ay kadar önce erguvan tohumu almıştın ancak iki günde bir akşamları düzenli olarak sulama yapmama rağmen tohumlarım halen filizlenmedi. Ekim yapacağım tohumları önce 3gün ılık suda bekletip pişirdim ve toprağın çok fazla altına gelmeyecek şekilde ektim.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi günler

iPhone5 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Vicia Ervilia 02-06-2015 07:01

Benim bildigim kadariyla 5 dk sicak 24 saat de soguk suda bekleyince sisiyorlar ve ekebilirsiniz bu sekilde. sert kabuklu olduklarindan cimlenmede sikinti oluyor.

ser.duman 02-06-2015 09:38

Siz bu şekilde denemişmiydiniz acaba

taisenberg 02-06-2015 10:18

Erguvan tohumu çok fire veriyor. Ek olarak 2 günde bir sulamanız bildiğim kadarıyle çok gereksiz olmuş. Nemli tutsanız yeterdi püskürtme şeklinde.

nicholai hel 02-06-2015 10:50

Geçmişte erguvan tohumu çimlendirmedim fakat birçok farklı tür özel uygulamalar isterler, soğuk katlama, ılık suda 24/48 saat bekleme, törpüleme/çentik, karanlık/aydınlık ortamda bekleme vs. gibi. Erguvan'ın ihtiyaç duyduğu uygulamayı doğru yapmadıysanız bu zaten şansınızı büyük oranda düşürür.

Fakat asıl yanlışınız Sn. taisenberg'in de dediği gibi sık sulama olmuş gibi görünüyor. Tohumu nemli ortama ektikten sonra eğer üzeri açık değilse çimlenene kadar tekrar nemlendirmeye bile ihtiyaç olmaz çoğu zaman. Tohumlar çimlendikten sonra günlük ya da ortama göre 2-3 günde bir sadece spreyle bile toprağın gereken nem düzeyini korur, bitkilerinizi fidelersiniz. Bu uygulamanın yetmediği noktada normal şekilde sulamaya geçilir ve devam edilir. Yani muhtemelen fazla ıslak kalan tohumlarınız malesef çürümüştür.

Diğer bir konu, soruyu bonsai başlığı altına açtığınıza göre bu tohumları bonsai çalışması için aldığınızı düşünüyorum. Eğer böyleyse, tohumdan başlayan bonsai çalışmalarında ilk 5-10 sene bonsaiden çok daha fazla ziraatle meşgul olacağınızı, bonsai denebilecek bir çalışmaya ise en iyi ihtimalle 20 sene sonra ulaşacağınızı hatırlatmak isterim.

Peyzajcılardan alacağınız yaşlı ağaçlarla başlamak, bonsaiye giden yolda büyük avantaj sağlar.

İyi çalışmalar dilerim.

ser.duman 02-06-2015 11:21

Sayın Nicholai hel bilgilendirmeniz için teşekkür ederim,sanırım biraz fazla ve yanlış ortama koyduğum için başarısız oldum :(
Bonsai yapmak istediğim için sıfırdan başlamak istedim be tohum ekerek bu işe giriştim.
Forum içerisinde tohum pişirme ile ilgili çeşitli yaZılar ve bunlar aklımı karıştırdı. Sizce hangi yöntemi uygulamalıyım

nicholai hel 02-06-2015 12:11

Sn. ser.duman, dediğim gibi daha önce erguvan çimlendirmedim ama buradan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz sanıyorum, bir inceleyin isterseniz.

Yine diğer konuya gelirsek, bonsaiye hepimiz sıfırdan başladık, yalnız sıfırdan başlamak illa ki tohumla başlamak değildir. Günümüzde bazı dünya çapında tanınmış bonsai ustalarının tek bir tane bile tohumdan başladıkları çalışmaları yoktur. Tohumdan bonsaiye başlıyorsanız o çalışmaya "bonsai" denebilmesi için dediğim gibi 20 ve üzeri yılı göze alıyor olmanız gerekir. Japonya'da tohumdan yetiştirilmiş harika bonsailer mevcuttur, bunları araştırırsanız eğer, tohumları eken kişinin ağacın şu anki sahibinin dedesi, hatta büyük dedesi olduğunu görürsünüz.

Bunlar lütfen sizi tohumdan soğutmaya çalıştığım şeklinde algılanmasın, kaldı ki ben de sekiz ayrı tür ağacı tohumdan ve bonsai amacıyla yetiştirmekteyim. Ancak biliyorum ki bu ağaçlar benim yaşlılığımda, daha çok da ağacın benden sonraki yeni nesil sahipleri ellerinde bonsai olacaklar. O tohumlar dışında yaşları 4 ile 40 arasında değişen 60'ın üzerinde gelişmiş ağaçla hobimi sürdürüyorum. Bu uyarımdaki amacım, bonsai hobisinde zaten sıcak tutulması zor olan ilginin bir de tohum yetiştirmek gibi ekstra sabır gerektiren bir yol seçilerek söndürülmemesi.

İyi çalışmalar dilerim.

ser.duman 03-06-2015 08:15

Bunu hobi olarak gördüğüm için tohumdan başladım diyebilirim. Sizinde dediğiniz gibi tohumdan başlamak yaşını almış bir ağaçla bağlamaktan bir kat daha sabır ve zaman gerektiren bir iş olacak benim için.
OrmanBotaniği tekniği ile bugün bir kez daha tohumlarımı pişirmeyi deneyeceğim umarım bu kez başarılı olurum

yondem52 08-01-2016 22:35

merhaba ben çimlendirmeyi başarabildim fakat 100 tohumdan ancak 5 - 6 tane :)

Mahir.agah 24-09-2016 19:45

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, ailenize yeni katıldım. Yeni erguvan tohumları aldım ve ilk aşama olan sıcak suya bıraktım. Fakat katmanlastirma işlemi için yosun yerine ılık su ile nemlendirilmis pamuk aynı işlemi görür mu acaba ?

Elayrenotive 15-09-2018 15:53

Buzdolbinda bekletme asamasinda yosun yerine pamuk kullanabilirmiyiz

latif.07 15-09-2018 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elayrenotive (Mesaj 1548022)
Buzdolbinda bekletme asamasinda yosun yerine pamuk kullanabilirmiyiz

pamuk da olur selpakta olur ama kullanılmış olmasın

Zek133 24-07-2019 20:56

20 sene ucmussun bonsai dediğin tohla olur sonra tor7nlara devredersin senin dediğin satanlar para kazandırmak

tnrak 26-01-2020 20:22

Herkese merhaba, gruba yeni üye oldum.paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024