agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Şakayık Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3184.htm)

Mine Pakkaner 07-05-2006 14:49

Şakayığın Ayırma Yöntemi ile Üretimi

5 Eklenti(ler)
Şakayık en kolay ayırma ile üretilirler.
Ayırma zamanı ise sonbahar.

Önce şakayığını bol sula.Toprak tava gelince yerinden sök. Sökerken yumru köklerin zarar görmemesi için dikkatli olmalısın.
Eklenti 424847

Sonra üzerindeki yeşil aksamı keserek uzaklaştır.Kökleride güzelce yıka ki ortaya çıksınlar.
Eklenti 424848

Daha sonra köklerin terbiye edilmesi gerekir. Kılcal kökleri, zayıf, yaralı, hastalıklı olanları uzaklaştır. Uzayan kökleri kes.
Eklenti 424849

Daha sonra yumru kökleri göz içerecek şekilde ayır. Bütün bu işlemlerde kesi yüzeyinde çok fazla yara açmaman önemli, kullanacağın bıçak keskin olmalı.
Eklenti 424850

Bir fungusit ile muamele et, bulamazsan mangal kömürü tozu, oksijenli sulu solüsyon kullan. Ben bu tip dikimlerde deniz yosununu da çok kullanıyorum. Maxicrop öneririm.Fungusitten sonra denizyosunlu su hazırlayıp yumruları ona daldır ve dik.

Dikim esnasında yumrudaki gözler 5 cm kadar toprak altında kalmalı, şöyle;
Eklenti 424851

Dikim çukurunu derince aç, içerisine güzel bir harç koy, kompostun varsa kompost her zaman tercihin olmalı.

Balıkcı 30-01-2007 11:52

Merhabalar

Şakayıkı nasıl çoğaltabilirim ve ne zaman?

Yumrularından bir miktarını rastgele kesip ayırsam, sonra başka yere diksem olur mu?

Olursa, bu işi, filiz çıkarırken mi, çıkarmadan mı yapmalıyım, ya da başka bir yol?

Bir fotoğrafını mı koysam acaba?

sukranayalp 30-01-2007 16:32

Sn Balıkçı , yumrudan üretimi yaz sonunda ve latent devrede yapmanız gerekir ki, bir sonraki bahara filiz verebilsin.

Balıkcı 30-01-2007 16:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 71094)
Sn Balıkçı , yumrudan üretimi yaz sonunda ve latent devrede yapmanız gerekir ki, bir sonraki bahara filiz verebilsin.

Teşekkür ederim.

Anlayacağım, bu yaz için şu anda yapabileceğim bir şey yok.:(
Doğru mu?

sukranayalp 30-01-2007 16:52

Çok doğru.

Balıkcı 31-01-2007 19:15

İstanbul'da açık, yarı açık bir havada, tek tek kar taneleri uçuşurken, benim babadan kalma pembe şakayıkım, sürmüş bile.
En az 30 yaşındadır.
Allah uzun ömürlü etsin.:D

Aşı yapılabilir mi acaba, yapılırsa hangi anaca?

[IMG]http://img484.imageshack.us/img484/4...kay305knq4.jpg[/IMG]

ekaya 10-02-2007 00:45

şakayık üretimi ve kültürü

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 71001)
Merhabalar

Şakayıkı nasıl çoğaltabilirim ve ne zaman?

Yumrularından bir miktarını rastgele kesip ayırsam, sonra başka yere diksem olur mu?

Olursa, bu işi, filiz çıkarırken mi, çıkarmadan mı yapmalıyım, ya da başka bir yol?

Bir fotoğrafını mı koysam acaba?

Merhabalar arkadaşlar şakayık ve doğal bitkiler uzmanı sayılırım.
http://www.kaya.5u.com/ adresinden şakayık üretimi ve kültürü ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Oğuzhan 10-02-2007 10:52

Sayın Kaya Sitenizi ziyaret ettim. Şakayık satışı yapıyor musunuz.?Saksı fiyatları ne kadardır.Şakayık çok güzel bir bitki .Ben burlarda bulamadım.

ekaya 15-02-2007 23:44

tescil için bekleyen yeni çeşit adayları hariç diğerlerini satıyoruz 1-20 ytl arasında bitki büyüklüğüne göre fiyat değişiyor.

Todor 15-02-2007 23:56

İlk fırsatta uğrayıp bir kaç çeşit almaya çalışacağım. Teşekkürler.:)

Todor 22-02-2007 00:08

3 Eklenti(ler)
Ben bugün sevgili eEkaya'yı ziyaret ettim. Bir adet şakayık aldım. Şimdi heycanla açmasını bekliyorum. Kendisine güler yüzü ve misafir perverliği için teşekkür ederim.
Çalışmaları gerçekten görülmeye değer. Ülkemizde böyle gönül insanlarının olması bana gurur veriyor.
İkinci resimde otsu bitki üzerine aşılanmış bir odunsu bitki göreceksiniz.

Eklenti 7378

Eklenti 7379

Eklenti 7380

Ferda Ülkümen 22-02-2007 08:00

Ben de şimdi yola çıkıyorum.bahçemi dolaşmaya giderken Yalovada eKayaya uğrayıp şakayık almayı düşünüyorum.

Todor 22-02-2007 09:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 77601)
Ben de şimdi yola çıkıyorum.bahçemi dolaşmaya giderken Yalovada eKayaya uğrayıp şakayık almayı düşünüyorum.

Resimlerde görüldüğü gibi şu an şakayıklar yeni uyanıyor. Bir ay sorna gidersen çiçeklerini görme şansın olacak. Ben bir ay sonra tekrar gideceğim. Bu sefer kokulu almak istiyorum.:)

Ferda Ülkümen 23-02-2007 23:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 77611)
Resimlerde görüldüğü gibi şu an şakayıklar yeni uyanıyor. Bir ay sorna gidersen çiçeklerini görme şansın olacak. Ben bir ay sonra tekrar gideceğim. Bu sefer kokulu almak istiyorum.:)

Benim zaten Armutluya gitmem gerekiyordu,Yalovadan geçerken eKaya'ya da uğradım.Benimle de çok ilgilendi,birçok bilgi verdi epey vaktini harcadı.
Kendisine çok teşekkür ediyorum.Ben de tekrar gitmeyi düşünüyorum,Bir ay sonra toplanıp gitsek te eKayayı tekrar tekrar yormasak.
Bir büyük,iki de küçük saksıda şakayık aldım.Bir ay sonra benim bahçemdede açacak.

Balıkcı 23-02-2007 23:38

Bir büyük,iki de küçük saksıda şakayık aldım.Bir ay sonra benim bahçemde de açacak.

İnşallah efendim, inşallah.:D

Benimki tomurcuklanmış.
Bir aya kalmaz, açar.

http://img254.imageshack.us/img254/3...kler033tg2.jpg

Kerem50 22-03-2007 16:07

Sayin eKaya,
Yalova'da nerdesiniz?
Tam adresinizi verebilirmisiniz?
Ne renk şakayık var sizde?

Kerem50 23-03-2007 23:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 78153)
Benim zaten Armutluya gitmem gerekiyordu,Yalovadan geçerken eKaya'ya da uğradım.Benimle de çok ilgilendi,birçok bilgi verdi epey vaktini harcadı.
Kendisine çok teşekkür ediyorum.Ben de tekrar gitmeyi düşünüyorum,Bir ay sonra toplanıp gitsek te eKayayı tekrar tekrar yormasak.
Bir büyük,iki de küçük saksıda şakayık aldım.Bir ay sonra benim bahçemdede açacak.

eKaya'nin yerini tarif edebilirmisiniz?
Tam adresi var mi?
Tesekkurler

Ferda Ülkümen 24-03-2007 00:38

KEREM50
Ekaya Yalova Atatürk bahçe kültürleri merkez araştırma enstitüsünde çalışıyor.(deniz otobüslerinin hemen yanında)Araştırmalarını da orada yapıyor.Türkiyenin her köşesinden şakayık toplamış,üretiyor.Görülmeye değer.

Kerem50 25-03-2007 01:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 88112)
KEREM50
Ekaya Yalova Atatürk bahçe kültürleri merkez araştırma enstitüsünde çalışıyor.(deniz otobüslerinin hemen yanında)Araştırmalarını da orada yapıyor.Türkiyenin her köşesinden şakayık toplamış,üretiyor.Görülmeye değer.

Hafta sonu enstitü açık oluyormu acaba?
Bilginiz var mi?

Todor 25-03-2007 07:24

Hayır, Enstitü hafta sonları açık olmuyor.

zerrinsrt 04-02-2009 12:57

Şakayığın toz pembesini arıyordum. Sonunda buldum.
Yerel adı KAME'ymiş, zamansız geldi. Sürmeye başlamış. Çok az kökleri var. Yüzeyden koparılarak ayrılmış. Üç ayrı bitkiden alınmış. 2 kök pembe birinin rengini bilmiyorum.
Bunları yaşatmam için neler yapmalıyım?

orhanarda 27-04-2009 22:55

Şakayık satışlarına devam mı? peki?

aydoner 08-06-2014 00:46

Arkadaş bu otsu bitki üzerine odunsu aşı nasil yapılacak? Bu bitkinin odunsu türü inanılmaz büyük ve hoş çiçekli... Bahçeköy yolundaki özel fidanlikta görmüştüm.

aydoner 08-01-2018 14:17

Arkadaşlar Çinden şakayık tohumları getirtip ekmiştim saksıya, yaklaşık 6 ay gibi uzun bir süre geçti ama tohumların görebildiğim hepsi çimlenmeye başlamış. Hele renklerde katalogtaki gibi doğru ise resmen cennet bahçesi olur bahçem iki yıl sonra... O taş gibi siyah tohumlar hepsi patlamış ve köklenmeye başlamış.

şippin 08-08-2018 11:11

Sayın Kaya,
mesajınız eski ama ben yeni gördüm. Verdiğiniz adrese ulaşamadım. Şakayık aşısı konusunda bilgilenmek istiyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024