agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Cevizde Kalem Aşısı (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/3115.htm)

Selahattin Yılmaz 03-02-2007 20:19

Cevizde Kalem Aşısı

5 Eklenti(ler)
02.02.2007 tarihi itibariyle Bursa Ceviz üreticileri havalarında sıcak gitmesiyle Cevzide kalem aşılarına başaldılar. Bu gün çektiğim resimleri yayınlıyorum.

Cavizde aşı kalemi hazırlama:

Eklenti 7007

Hamaratlı eller:

Eklenti 7008

Diğer bir hamaratlı el:

Eklenti 7009

Ekim-Kasım aylarında soğuktan ve donlardan korunaklı seralarda tüplere dikilmiş fidanlar toprak seviyesinden resimde olduğu gibi budanıyor:

Eklenti 7010

...ve yan bir kesimle kalem aşısına uygun şev veriliyor:

Eklenti 7011

Selahattin Yılmaz 03-02-2007 20:25

5 Eklenti(ler)
...anaç kısım şekilde görüldüğü üzere şevin ortasından yarılıyorki dilcikler oluşsun:

Eklenti 7012

...daha sonra kalem de aynı şekilde şevine kesimle dilcikli hale getirilmek üzere hazırlanıyor:

Eklenti 7013

Eklenti 7014

... ve kalem anaca dilcikler birbirine geçecek şekilde yerleştiriliyor:

Eklenti 7015

...yakından görünüm:

Eklenti 7016

Selahattin Yılmaz 03-02-2007 20:35

3 Eklenti(ler)
...ve aşı yeri bağlanıyor ki sıkı sıkı tutsun:

Eklenti 7017

...yapılan aşıdan sonra aşı yeri bağlama işleminde başka ayrıca poşet içerisinde toprakla korumaya alınıyor ki aşı yeri nemini muhafaza etsin, soğuktan extra koruma sağlasın hemde aşı tutma şansı artsın:

Eklenti 7019

... seranın genel görünümü:

Eklenti 7018

Son olarak resim çekmek üzere www.agaclar.net adına çalışmalarını görüntülemek için tarafıma izin veren Öz Yeşil Hizmet Fidancılık sahipleri Muharrem YAVAŞ, Cevat ESEN ve Seyfettin YANMAZ'a teşekkürlerimi borç bilirim...

Mine Pakkaner 03-02-2007 20:52

Klimanjaro teşekkürler. Çok güzel bir çalışma olmuş. Biz de Öz Yeşil Hizmet Fidancılık'a teşekkür ederiz.

(Konuyu üretim teknikleri başlığına taşıdım :) )

Todor 03-02-2007 23:19

Çok ayrıntılı olmuş. Teşekkürler.

Selahattin Yılmaz 03-02-2007 23:57

Orada olup ta o insanların emeklerine saygı göstermemek elde değil. Gerçekten çok emek isteyen bir iş ve ehil ellerde olduğundan eminim.

Mine hanımın ustaları gibi dillerine geçirdikleri makara bir muhabbetle ha bire muhabbeti sarıp duruyorlar, iş yaparken de kaliteli esprilerle de gülmekten kırıldık doğrusu.

Allah bol kazançlar versin...

Nasip olursa baharda da o aşıların tuttuğunu ve seranın yemyeşil halini bu başlığa ekleyeceğim...

malina 04-02-2007 00:29

http://www.ozyesilfidancilik.com

YENİ YALOVA YOLU
ÖZDİLEK TESİSLERİ ARKASI BURSA
TeL : (0224) 211 16 97

Bilgilerini de ekleyip, teşekkür edeyim :)

mahmut007 03-05-2007 22:13

Sn.Selahattin YILMAZ
Acaba tekrar aynı yere gitme olanağınız oldu mu?
Gittiyseniz tutmuş aşı resimlerini koyabilirmisiniz.

Selahattin Yılmaz 03-05-2007 23:15

Resimleri zaten çektim yayınlayacağım sadece yoğunluğumdan yerleştiremiyorum yarın yani cumaya vakit bulabilirsem yerleştiririm.

Selahattin Yılmaz 10-05-2007 14:03

Resim

1 Eklenti(ler)
Ben gittikten sonra daha da düzene sokmuşlardı ama son hallerini çekemedim henüz şimdi üstünü açmış yani naylonları kaldırmışladır...

orman adamı 16-05-2007 14:13

ceviz tohumu

arkadaşlar geçen sene yazın diktiğim cevizler,40 cm boyuna geldi,koltuk alma yöntemiyle boyları bazılarının biraz daha uzadı.Benim sorum ceviz aşı istermi.,aşılanmassa ne olur.,ceviz aşısının haziran ayında yapıldığını duydum,yani göz aşısının.Bildigim bir yerde çok kaliteli bir damızlık olabilecek,ceviz ağacı var,ondan bilezik göz aşısı yapmayı düşünüyorum.,

lerdemir 14-01-2008 11:47

Sayın Selahattin YILMAZ,

Meyvesinin tadını çok beğenmiş olduğum bir ceviz ağacının meyvelerinden çimlendirip fide haline getirdim. 2.yılını sürmekte. Sanırım, fotoğrafta aşılanan fidelerin gövde kalınlığına da yakın durumda.

Meyveden türediklerinden dolayı, aynı lezzeti yakalamam için tekrar aynı anaç ağaçtan aşı kalemi alıp fideme bu aşı uygulamasını yapmalı mıyım, yoksa meyvesinden aynı genetik özellikte ağaç elde eder miyim, gerek yok mudur aşıya?

Bilahire fotoğrafını da eklerim fidemin. Gerçi çift gövdeli olarak sürmekte yaşamını; tam bonsailik bir şekilde aslında...

sukru56 29-01-2008 22:35

Tam olarak bi sey söyleyemem ama yetiştiği yerde bi sorun bi hastalık ve ya bir zararlı ile herhangi bir temas olmuyorsa herhalde aşılamaya gerrek yok derim

Selahattin Yılmaz 29-01-2008 23:55

Sevgili Lerdemir, genelde ceviz yabancı döllenmeye müsaittir tohumdan istediğiniz bitkinin aynısı çıkmayabilir eğer illaki ben o cevizi istiyorum derseniz aşılatın bence.

mehmet.ç 03-02-2008 22:08

hiç bir agacın tohumun dan aynı meyveyi alamazsın bu bir anactır. istediğin cesit için mutlaka asılaman gerekir . yeni üye

Filiz 03-02-2008 22:29

Ceviz ağaçları kendine döllenmenin yüksek olduğu bir meyvedir ancak yabancı döllenme de az miktarda da olsa olur. Cevizde homozigotluğa daha çok yaklaşılır.Cevizden alınan tohumlarla meydana gelen bitkiler büyük miktarda anne bireye benzer ancak ismine doğru fidan yetiştirmek istiyorsak mutlaka aşılama yapmalıyız. Aşılama bazı durumlarda meyvelerde erkenciliği sağladığı için de tercih edilir. Ama bir ağacınız varsa aşı yapmanıza da çok gerek yoktur diye düşünüyorum.

horsepower 12-02-2008 10:13

verdiğiniz bilgiler ve özellikle resimler için teşekkürler

sativa66 14-02-2008 18:05

selam,ben ayva ve napoleon kiraz ağacımı aşılamak istiyorum nasıl olur,bi bilgisi olan varmı ?

akay 18-03-2008 13:14

Sayın Selahhatin Yılmaz,bu siteyı buldugumdan beri cılgın gıbı tohum ekıyorum.Ceviz,kivi,kayısı,amasya elması,nar,ve feslegen fıdelerım var.daha doğrusu fide olma yolunda ılerlıyorlar.Birde bahceye ektığım aşılı cevız ve kokulu kara üzümüm var.Benım sıze sorum 10 gunluk cıkmış olan cevız fıdelerımı ne yapacagım. şimdi bır saksıdalar,ayrı bır yere mı almam gerekıyor,ne zaman almam lazım .Bahceye ne zaman ekılır .O kadar heyecanlıyım kı anlatamam. asla zarar gorsunler istemıyorum. Sabırsızlıkla verecegınız cevabı beklıyorum.Fidelerımın resımlerınıde koyacagım yakında.

Selahattin Yılmaz 18-03-2008 15:21

Sevgili akay, bütün fidelerinizi hizalı olarak bahçenizin bir köşesine en kısa zamanda 25-30 cm aralıklarla dikin ve hemen sulayın, yaz ayları boyunca sulamaya devam edin ve sonbahara kadar fidan haline getirin. Sonbaharda yapraklarını sökerek esas yerlerine kök budamalarını yaptıktan sonra dikebilirsiniz.

akay 18-03-2008 23:38

2 Eklenti(ler)
Minik cevizciklerimiz:p

cevizci 20-04-2008 23:00

teşekkürler

sealam ayrıntılı olarak resimleyip bize aktardığınız için teşekkür eder
ayrıca bahçe sahibinede çok teşekkür ederim..
bu bilgi ve becerilerini başka bölgelere aktarmayı düşünseler iyi olur..marmara ikliminde yetişen tür cevizler iç anadoluda kışı atlatamıyorlar..yaz boyu 1-2 metre büyüyüp hersene soguk alıyorlar.. sadece gövde kalınlaşıyor..her sene yeni dallar oluşuyor..seneye ne dal ne meyve var..
buralarda böyle güzel fidan yetiştirme bahçelerinin şubelerini açsalar..buralara uygun fidanlar yetiştirip piyasada satsalar nasıl olur..bilgi paylaşım iyidir..rakipleri iç piyasada değil dış piyasada aramalı..iç piyasada bilği paylaşımına açık olmalı..
bazı firmalar.aşılamayı makina ile yaptığını bu meslekte yıllarını verenlere bile göstermediklerini duyup üzülmekteyim..
amatörce 50-60 ceviz fidanı yetiştirdim..6-7 yıllık,
geçen sene ikisine ilk kez yarma aşı yaptım tuttu.
bu sene ikisine daha yarma aşı yaptım..bekliyorum..
amatörce ya tutarsa diye..
hedefim daha çok ceviz fidanını kayseri develi ovasına kazandırmak..
cevizde birinciliği neden kaptıralım amerika veya irana çalışmalıyız..çok çok..

Selahattin Yılmaz 08-10-2008 20:48

1 Eklenti(ler)
Muharrem Yavaş Üretimi 2008 yılı resmi

Eklenti 49120

Filiz 08-10-2008 21:04

Selahattin hocam bu nasıl bir bolluktur böyle gözlerime inanamıyorum. Bu çeşidin adı nedir biliyor musunuz? Hiç bu kadar badem ve cevizi aynı dalda görmemiştim. Bravo Muharrem YAVAŞ'a.

Selahattin Yılmaz 08-10-2008 23:19

Badem çeşidini bilmiyorum ama ceviz chandler.

karaaslan50 18-10-2008 21:09

Selahattin bey, bu cevizden aşılamak isterim, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Selahattin Yılmaz 21-10-2008 23:59

Şubatta size kalem göndermede yardımcı olabilirim.

meadowsons 23-10-2008 20:42

Bahçemde ceviz ağaçları var ancak hiçbiride aşılı değil Selahattin beye bu çalışmasından dolayı teşekkür ederim Şimdi bu resimlere bakarak cevizlerimi aşılamayı planlıyorum...

arasss 19-11-2008 20:26

muharrem bey ve ikinci resimlerdeki abileri tanıyorum benım calıstıgım fidanlıktan suraklı fıdan alış verısı yapıorlar merak edıyrodum sımdı görmüş oldum ::D:D

mustafa15 20-11-2008 13:28

selahattin bey,bu aşıda tutma oranı nedir acaba?bursa şartlarında 2.ay da yapılmış,başka yerler için bu aşıyı yapma zamanı kriteri nedir?bitki hemem uyanmdan öncemi?birde aşı kalemleri önceden mi alınıyor?yoksa direk olarak ağaçtan alınıp aşımı yapılıyor?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024